UD KURSU

UD KURSU

Bu yazı galatasanat.com adresinden alınmıştır.

UD NEDİR

ürk müziği araçlarından, iri karınlı, kısa ve kıvrık saplı, kirişli ve mızrapla çalınan bir çalgı. Bombeli olan arka bölümü çember şeklinde 19 ya da 21 tahtadan yapılır. Gövdenin içi boştur. Göğüs denen ön bölümün ortasında büyük, yanlarında “gül” adı verilen iki küçük oyuk bulunur.

Udun 6 çift teli vardır ve mızrapla çalınır. Günümüzde tellerin ince olan 3 çifti misinadan, öteki 3 çifti de çelikten yapılır. Mızrap yapımında yaygın şekilde ham madde olarak kullanılan malzeme plâstiktir.

Udun icadı konusunda verilebilecek kesin bir tarih, ulus ya da dönem adı yoktur. Hakkında bilinen; çok eskilerden beri kullanılan bir saz olduğudur. Ud, Müslüman Arapların İspanya’yı 711 yılında fethinden sonra Avrupa’ya geçmiştir.

Kimler Ud çalabilir?

Ud, lavta çalgısından ayrılan en önemli özelliği perdesiz olmasıdır. Bu sebepten sapı kısa olsa dahi armonik kombinasyon sayısı bir hayli fazla olduğundan fizyolojik olarak problemsiz ve algılama yönünden tam iyilik hali olması gerektirdiğinden dolayı önergenlik sürecinden sonra öğrenime başlanmasını tavsiye ediyoruz.

 

*Ud çalmak zor mudur?

Diğer tüm enstrümanlarda olduğu gibi bir çalgının öğrenimi tamamen kişinin azmiyle doğru oranlı olarak ilerler. İyi bir udi olmak isteyen adaylarımıza gerek dershanemizin fiziksel koşullarıyla gerekse tecrübeli eğitmenlerimiz ile kaliteli bir eğitim sağlıyoruz.
Yaklaşık olarak 3-4 aylık bir eğitim sürecinin ardından solo olarak çalabilmenizi sağlıyoruz. Tabii bu durum tamamen sizin azminizle ilgili.

 

*Ud eğitmenlerimiz kimler? Dersler nasıl işleniyor?

Galata Sanat Merkezi Ud Kursu İstanbul olarak eğitmen seçimlerinde oldukça titiz davranıyoruz. Özellikle ud gibi kalifiyeli bir enstrüman için akademik olarak başarı sağlamış, müzik piyasasında kendisine saygın bir yer edinmiş eğitmenlerle çalışıyoruz. Müfredatlandırma hakkında tamamen rasyonel değerler içerisinde kaliteli bir eğitim veriyoruz. Tüm enstrüman derslerimiz “birebir” olarak işlenmektedir ve tamamen eğitmen ve öğrencinin birbirleriyle en verimli şekilde ders işlemesi için dersliklerimizi birebir eğitimlere uygun olarak yalıtımlı olup, dikkat dağıtacak ögelerden uzak; konforlu bir ortamda sunuyoruz.

 

*Ders gün ve saatleri nasıl planlanıyor? Ne zaman başlayabilirim?

Bütün ud derslerimiz öğrenci ve eğitmen arasında en uygun gün ve saati ortak bir payda da buluşturarak, en makul şekilde düzenlenmektedir. Öğrencinin sanat merkezimizin dışındaki özel hayatı da baz alınarak hazırlanır.
Solfej derslerimiz her pazar günü öğleden sonra saat birde başlamaktadır ve yalnızca teorik bir eğitim olduğundan dolayı küçük gruplar halinde işlenmektedir.
Klasik eğitimini tamamladıktan sonra orkestra derslerimiz de her pazar günü öğleden sonra saat altıda başlayıp yaklaşık olarak küçük çay molaları dahil iki ile 3 saat arasında sürmektedir.
“Ücretsiz deneme dersimize” katıldıktan hemen sonra, sizin için özel olarak hazırladığımız programa göre en kısa sürede başlayabilirsiniz.

 

*Ud Kursu fiyatlarımız ne kadar?

Galata Sanat Merkezi Ud Kursu İstanbul olarak ayda dört saat “birebir” özel ders, dört saat grup solfej dersi ve ortalama olarak sekiz-on saat orkestra dersi vermektedir. Bu minvalde bir aylık eğitim periyodunda on altı-on sekizlik tecrübeli eğitmenlerde kapsamlı bir müzik eğitimi almış olursunuz. Hem de Haliç ve Galata Kulesi manzarası eşliğinde ders aralarında kahvenizi içip, samimi ortamımızın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.
Kurs fiyatlarımız ve daha detaylı bilgi sahibi olmak için bize tüm sosyal medya hesaplarımızdan, internet adresimizden veya bizleri arayarak ulaşabilir; hocalarımızla tanışmak, dershanemizi ve ders içeriklerimiz görmek için “ücretsiz deneme derslerimize” katılabilirsiniz.

 

Özellikle Türk ve Doğu müziklerinin mihenk taşı olan ud, gerek armonisi gerekse tınısından dolayı insan kulağında rahatlatıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bir diğer adı sarısabır olan ud sazı, ismine  eş çalım teknikleri barındırıyor. Perdesiz bir enstrüman olduğundan dolayı diğer çalgılara kıyasen biraz daha sabır ve gayret gerektiriyor öğrenim süresinde. Galata Sanat Merkezi Ud Kursu İstanbul olarak deneyimli ve öğrenci üzerine düşen, düşünen; en önemlisi öğrenci algısı ve yatkınlığına göre müfredatı belirleyen tecrübeli eğitmelerle çalışmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir