Kronik böbrek hastalığı belirtileri | Tanı | Tedavi | Korunma Yolları

Bu yazı sagligim.gov.tr adresinden alınmıştır .
Çölyak hastalığı (Glüten enteropatisi) belirtileri nelerdir?

Kronik Böbrek Hastalığı Nedir?

Thumb shutterstock 409477429Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönemde ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Kronik Böbrek Hastalığı Sık Mıdır?

Dünyada her 10 kişiden birinde böbrek hastalığı bulunmaktadır. Ülkemizdeki durum daha da kötüdür. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı büyük bir tarama çalışması,Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir.

Kronik Böbrek Hastalığının Sonuçları Nelerdir?

Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyreder ve sinsi bir şekilde ilerler, özellikle erken evrelerde belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamaz. Teşhis edilemeyen kronik böbrek hastalığı iki önemli sonuca yol açar:

Böbrek işlevinin ilerleyici kaybı sonucu son dönem böbrek yetmezliği gelişmesi. Bu evreye ulaşan hastaların yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir. Bu tedavilerin maliyeti oldukça yüksektir.
Özellikle eşlik eden kalp-damar hastalıklarına bağlı erken ölüm riski, kronik böbrek hastalığı olan bireylerde genel toplumdan 10-30 kat daha yüksektir.
Kronik Böbrek Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi?

Kronik böbrek hastalığı erken dönemde saptanır ve uygun şekilde tedavi edilirse ilerlemesi engellenebilir veya yavaşlatılabilir ve yüksek ölüm riski azaltılabilir. Hastalığın tedavisi diyet ve bazı ilaçlardan oluşur. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa yararı o kadar fazla olur.

Kronik Böbrek Hastalığının Tanısı Zor Mudur?

Kronik böbrek hastalığının tanısı oldukça kolay ve ucuzdur. Kanda kreatinin ve idrarda protein ölçümü tanının büyük oranda konulmasını sağlar. thumb shutterstock 518958931

Kimler Risk Altındadır?

Diyabetiniz var mı?
Kan basıncınız yüksek mi?
Kalp hastası mısınız?
Ailenizde böbrek hastası var mı?
Kilonuz fazla mı?
Sigara içiyor musunuz?
Yaşınız 60’dan büyük mü?
Bu sorulardan en az birisine yanıtınız evet ise kronik böbrek hastalığı için risk altındasınız.

Test yaptırmak üzere doktora başvurunuz.

Böbrekleriniz De Yaşlanır, Tıpkı Sizin Gibi

Kronik böbrek hastalığı her yaşta görülebilir, ancak yaş ilerledikçe hastalığın sıklığı giderek artar. Öyle ki, 55-75 yaş grubundan kişilerin % 20-30’unda, 75 yaşın üzerindeki kişilerin ise yaklaşık yarısında kronik böbrek hastalığı mevcuttur. Yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olarak, 40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl % 1 oranında azalır. Ayrıca yaş ilerledikçe sıklığı artan diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları da böbreklerin bozulmasına yol açar. Bu nedenle 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerekir.

Kronik Böbrek Hastalığından Korunmak Mümkün Mü?

Evet

Kronik Böbrek Hastalığından Korunmak İçin 8 ALTIN KURAL:

Düzenli egzersiz yapın
Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun
Tuzu azaltın
Yeterli sıvı alın
Sigara içmeyin
Ağrı kesici ilaçlardan kaçının
Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün
Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin
Daha Az Tuz, Daha Sağlıklı Yaşam

Kronik Böbrek Hastalığından Korunmak İçin 8 ALTIN KURAL

Sağlıklı yaşam için günde 5 gram tuz alınması yeterlidir. Oysa toplumumuzda günlük tuz tüketimi bunun üç katı kadardır. Aşırı tuz tüketimi hipertansiyon, kalp hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığı için çok önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca mide, akciğer ve mesane gibi bazı kanserlerle ve osteoporozla da ilişkisi gösterilmiştir. Günlük tuz tüketiminin 5-6 grama düşürülmesi kalp hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığına bağlı ölümleri % 20 oranında azaltabilir. Siz de sağlığınız için daha az tuz tüketin.

Kronik böbrek hastalığı belirtileri | Tanı | Tedavi | Korunma Yolları

İki böbreğiniz vardır. Bunlar fasulye şeklindedir ve her biri yaklaşık olarak yumruğunuz büyüklüğündedir. Omurganın her iki yanında, sırtınızın ortasına yakın bir alanda yer alırlar. Çoğu insan böbreklerinin yalnızca idrar üretiminden sorumlu olduğunu düşünür. Aslında böbrekler düşündüğünüzden çok daha fazla görevi yerine getirmektedir.

Aslında, böbrekler idrarı üretir ve idrar yoluyla atılımını sağlar. Metabolik süreçlerden kaynaklanan fazla su ve toksinler idrar ile birlikte adeta bir filtreden geçiyormuş gibi vücuttan atılır. Ek olarak kandaki fazla asiditeyi önlemek için asit baz dengesi böbrekler tarafından düzenlenir.

Kronik böbrek hastalığı belirtileri | Tanı | Tedavi | Korunma Yolları

Böbreklerin ayrıca hormon üreterek kan basıncını düzenlemek gibi önemli bir fonksiyonu daha vardır. Böbreklerde üretilen eritropoietin gibi hormonlar kemik iliğindeki kan hücrelerinin üretimini kontrol eder. Böbrekler aynı zamanda kandaki kalsiyum miktarını ve D vitamini üretimini etkiler. Bu vitamin kemiklerin stabilitesini sağlamaya yardımcı olan mineralizasyon için gereklidir.

Biliyor muydunuz?

Böbrekler, fazla vücut suyu ve atık ürünleri günün 24 saati uzaklaştırır.
Sağlıklı böbrekler, kanı günde yaklaşık 300 kez temizler.
Bu, böbreklerinizden her gün ortalama 1.500 litre kanın geçişi anlamına gelir.

Kronik böbrek hastalığının nedenleri nelerdir?

Kronik böbrek hastalığı (KBH), böbreklerin yavaş yavaş işlevini kaybettiği uzun ve genellikle yavaş bir süreçtir. Başlangıçta kronik böbrek hastalığınızın farkında olmayabilirsiniz. Erken belirtiler göze çarpmayabilir ve bu yüzden belirtileri fark etmeyebilirsiniz.

Kronik böbrek hastalığı belirtileri | Tanı | Tedavi | Korunma Yolları

Böbrek yetmezliği tanısı genellikle BUN, kreatinin ve glomerüler filtrasyon hızını (GFH) ölçen kan testleri ile yapılır. Kan testi, her dakika glomerüllerden ne kadar kan geçtiğini değerlendirir. Glomerüller, atıkları kandan uzaklaştıran minik filtrelerdir.

Kronik böbrek hastalığı 5 aşamada sınıflandırılır. Hastalığın normal böbrek fonksiyonun kötüleşmesinden (KBH 1. evre) Kronik Böbrek Yetmezliğine (KBH 5.evre) geçişi yıllar alabilir. Kronik tipi örneğin diyabet, yüksek kan basıncı (hipertansiyon), çeşitli böbrek doku enfeksiyonları (glomerulonefrit) ve uzun dönemde böbrek fonksiyonunu azaltan bazı ilaçların aşırı kullanımından kaynaklanan kalıcı böbrek hasarıdır.

Kronik böbrek hastalığı belirtileri | Tanı | Tedavi | Korunma Yolları

Erken aşamalarda hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak mümkün olsa da, erken teşhis ve doğru tedavi için doktorunuzla yakın iş birliği içinde olmanız hayati önem taşır.

Kronik böbrek hastalığının işaretleri ve belirtileri
Kronik böbrek hastalığının uyarı işaretleri ve belirtileri her zaman belirgin değildir. Birçok hasta farkında olmadan kronik böbrek hastalığına sahip olabilir.

Olası uyarı işaretleri nelerdir?

Düşük idrar üretimi
Şişkinlik: ellerde, yüzde ve bacaklarda
Nefes darlığı
Uyku güçlüğü
İştah kaybı, bulantı, kusma
Yüksek tansiyon
Üşüme ve yorgunluk hissi
İşaretleri ne kadar erken saptayabilirseniz, doktorunuz o kadar iyi müdahale edebilir ve bir çözüm sunabilir. Doğru zamanda doğru yardım, böbrek hastalığının ilerlemesini etkileyebilir.

Hangi yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir?

Çeşitli tedavi yöntemlerine ilave olarak, hayat tarzındaki değişiklik kronik böbrek hastalığının ilerlemesini azaltabilir.

Yüksek tansiyon ve kan şekerinizi kontrol altına alın.
Sağlıklı bir diyet yapın (veya düşük protein, veya düşük tuz diyeti).
Kilo verin.
3 x 30 dakika aerobik egzersizine başlayın.
Sigarayı bırakın.
Belirli ağrı kesicilerden kaçının.
Ancak herhangi bir büyük değişikliğe gitmeden önce her zaman doktorunuzun tavsiyelerini alın ve tıbbi gelişmeleri takip edin.

Kronik böbrek hastalığı belirtileri | Tanı | Tedavi | Korunma Yolları

Böbrek rahatsızlığı toplumda çok sık görülmesine rağmen belirtileri geç fark edilen bir rahatsızlıktır. İşte böbrek rahatsızlıklarının 10 önemli belirtisi… Kronik böbrek hastalığı toplumda çok yaygın olan aynı zamanda da geç fark edilen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde pek çok kişi bu hastalığın farkında değildir. Yapılan araştırmalara göre kronik böbrek hastalarının sadece yüzde 10 bu rahatsızlığın farkındadır. Kronik böbrek hastalığı olanlar genellikle böbrek rahatsızlığını hastalığın son evrelerine gelindiğinde fark ederler. Böbrek rahatsızlığı doktorun teşhisi ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olmasına rağmen kendinizde fark ettiğiniz bazı durumlar hastalığın habercisi olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir