Adana Gezilecek Yerler, Akdeniz’in Güzide Şehirlerinden Adana ve Tarihi Mekanları 2024

adana gezilecek yerler

Farklı kültürlerin kesişim noktası olan ve oldukça eski bir tarihi olan Adana gezilecek yerlerkonusunda pek çok alternatifi bünyesinde barındırıyor. Şehrin her yerine dağılmış doğal ve kültürel değerleri Adana, pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Adana 2019 Sayımlarına göre 2.2 Milyon nüfusuna ulaşıp, Türkiye’nin en kalabalık şehirler arasında 5. sırayı almıştır. Akdeniz Bölgesindedir. Adana her ne kadar Türkiye’nin bir miktar gelişmiş sayılabilecek şehirlerinden biri olsa da otel bakımından en fakir şehirlerinden biridir. Bu Adana’nın önemli bir eksiğidir.

Eğer Yolunuz Adana ve çevresine düşerse MersinKahramanmaraşGaziantep ve Hatay ilçelerimizi de gezmenizi öneriyoruz. Bağlantılara tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Adana’nın gezilecek ve görülecek yerleri müze, antik kentler, kilise, kale, manastır oldukça geniştir. Ayrıca Türkiye’nin En sıcak şehirlerindendir.

Adana Gezilecek Yerler Listesi

Tarihi mimari yapıları, çarşıları, müzeleri ve parkları ile ziyaretçilerine şehrin geçmişi hakkında ipuçları sunan Adana, yemek kültürüyle de turistleri kendine hayran bırakıyor. Binlerce yıl öncesinde farklı kültürlerin etkileşimleri sayesinde bambaşka bir tarihi kimlik kazanan şehir; Roma İmparatorluğu döneminden kalma tarihi yapılardan eski Türk beyliklerinin bıraktığı mimari eserlere kadar pek çok kültürel zenginliği görebilmenizi mümkün kılıyor. Adana‘ya yapacağınız turistik geziniz esnasında faydalanabileceğiniz Adana gezilecek yerler listesini yazımızda bulabilirsiniz.

1. Sabancı Merkez Camii

adana gezilecek yerler Sabancı Merkez Camii

Reşatbey semtinde, Seyhan Nehri kıyısında yer alan Sabancı Camii1998 yılından beri hizmet veriyor. Yüksek minareleri ve görkemli mimarisi ile şehrin silueti haline gelmiş klasik Osmanlı mimarisinden izler taşıyor. Dış görünüm olarak Sultan Ahmet Camii‘ni, iç tasarım olarak Selimiye Camii‘ni andıran Sabancı Merkez Camii’ni dilediğiniz zaman ziyaret edebilir ve birbirinden güzel hat ve çini sanatı örneklerini görebilirsiniz.

2. Taşköprü

adana gezilecek yerler Taşköprü

Adana’nın sembolü olan Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde uzanarak Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlıyor. Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılan tarihi eseri, Adana gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına ekleyebilirsiniz.

3. Merkez Park

adana Merkez Park

Seyhan Nehri‘nin iki yakasına kurulan ve 2003 yılında açılan Merkez Park, 33 hektarlık geniş alanında pek çok bitki çeşidini barındırıyor. 400 binden fazla bitki çeşidini görebileceğiniz büyük şehir parkında ayrıca, çocuk oyun alanları, amfi tiyatro, dinlenme alanları, paten pisti, koşu ve bisiklet parkuru yer alıyor. Oldukça güzel bir atmosfere ve manzaraya sahip olan Merkez Park‘ı dilediğiniz zaman gezebilirsiniz.

4. Kazancılar Çarşısı

adana gezilecek yerler Kazancılar Çarşısı

Özellikle tarihi çarşıları gezmekten büyük keyif alan gezginler için oldukça uygun olan Kazancılar Çarşısı, tarihi Büyük Saat’in yakınında yer alıyor. Osmanlı Dönemi’ni anımsatan bir atmosfere sahip olan Adana’nın tarihi çarşısında zanaatkarların ve kebap ustalarının tezgahlarını görebilirsiniz. Hem mükemmel lezzetteki Adana kebabını tadabileceğiniz hem de alışveriş edebileceğiniz nostaljik Kazancılar Çarşısı’nda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

5. Sinema Müzesi

adana Sinema Müzesi

Altın Koza Film Festivali kapsamında 2011 yılında açılan Sinema Müzesi, sanatseverleri yakından ilgilendiriyor. Tarihi bir Adana evinin restore edilmesi ile kurulan müzede, sanat çalışmalarına emek ve gönül vermiş çok önemli isimler ile ilgili bilgiler bulunuyor. Şener Şen, Orhan Kemal, Yılmaz Güney, Abidin Dino, Muzaffer İzgü gibi değerli Adanalı sanatçıların eşyalarını, fotoğraflarını ve eserlerini Adana Sinema Müzesi’nde görebilirsiniz.

6. Seyhan Barajı

adana Seyhan Barajı

Seyhan Nehri‘nin neden olabileceği su baskınına engel olmak amacı ile yapılan ve 1956yılında hizmet vermeye başlayan baraj, hakim olduğu muhteşem manzarası ile görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Mavinin ve yeşilin büyüsüne kapılmak isteyenler için son derece uygun bir yer olan Seyhan Baraj Gölü ve çevresi, Adana gezilecek yerler listesindeki mutlaka görülmesi gereken turistik noktalar arasında bulunuyor.

7. Ulu Camii ve Külliyesi

adana Ulu Camii ve Külliyesi

16. yüzyılda Ramazanoğulları tarafından inşa ettirilen Ulu Camii ve Külliyesi, Selçuklu ve Memluk mimari üsluplarından izler taşıyor. Siyah-beyaz mermerler ile bezeli dış kaplaması ve Batı kapısında yer alan yılan kabartmalı kubbe ile dikkatleri üzerine çeken tarihi yapı; günümüze kadar gelebilen cami, medrese, türbe, saray selamlığı bölümlerinden oluşuyor.

8. Arkeoloji Müzesi

adana'da gezilecek yerler Arkeoloji Müzesi

1924 yılında açılan Arkeoloji Müzesi‘nde Adana ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergileniyor. Fenike, Helenistik, Hitit, Asur, Frig, Roma ve Bizans dönemlerine ait pek çok eserin bulunduğu müzede aynı zamanda Osmanlı ve Selçuklu Dönemi’ne ait eserleri de görebilirsiniz.

9. Atatürk Müzesi

adana Atatürk Müzesi

1981 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan Atatürk Müzesi, 19. yüzyıla ait geleneksel Adana evi mimarisi ile ön plana çıkıyor. Ramazanoğulları’ndan Suphi Paşa‘ya ait olan bu geleneksel evde Atatürk ve eşi 1923 yılında ağırlandıkları için her yıl 15 Mart’ta Atatürk’ün Adana’ya gelişi resmi olarak müzede kutlanıyor. Pazartesi günleri hariç diğer günler açık olan müzeyi Türk öğrenciler ve askerler ücretsiz olarak gezebiliyor.

10. Büyük Saat

adana gezilecek yerler Büyük Saat

32 metrelik uzunluğu ile Türkiye’deki en uzun saat kulesi unvanına sahip olan Büyük Saat, kare prizma şeklindeki mimarisi ile dikkat çekiyor. 1882 yılında tamamlanan ve şehir merkezinde yer alan saat kulesi, şehrin sembollerinden biri olduğu için  görülmesi gereken tarihi yapılar arasında sayılabilir.

11. Etnoğrafya Müzesi

adana görülecek yerler Etnoğrafya Müzesi

1845 yılında kilise olarak inşa edilen tarihi yapı, 1924 yılında kurulup 1983 yılında restore edilerek Etnoğrafya Müzesi haline getiriliyor. Toros Dağları’nda yaşayan yörüklere ve Çukurova halkına ait pek çok eşyayı bünyesinde bulunduran müzede keyifli zaman geçirebilirsiniz. Seyhan Baraj Gölü altında kalan Augusta antik kentinden getirilen eserlerin ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördüğü müzeyi belli bir ücret karşılığında gezebilirsiniz. Yöreye ait  el emeği eserleri de görebileceğiniz müze bir süreliğine ziyarete kapalı olsa da normal şartlarda haftanın her günü ziyaretçilere açık bulunuyor.

12. Atatürk Parkı

adana Atatürk Parkı

Adana’nın merkezinde yer alan Atatürk Parkı, oldukça büyük bir alanda bulunuyor. Keyifli bir gezinti yapmanıza imkan sunan park, aynı zamanda huzurlu ve dinlendirici atmosferi ile insanlar üstünde güzel bir etki bırakıyor. Zaman zaman gösterilere de ev sahipliği yapan Atatürk Parkı, Adana’nın büyük ve ünlü caddelerine oldukça yakın olduğu için alışveriş sırasında dinlenmek için tercih edilen açık alanların başında geliyor.

13. Anavarza Ören Yeri

adana gezilecek yerler Anavarza Ören Yeri

Kozan ilçesinin yaklaşık 28 km kadar güneyinde yer alan Anavarza Ören Yeri, Dilekkaya Köyü sınırları içinde bulunuyor. Tarih boyunca Doğu Roma, Arap, Ermeni ve Memluk egemenliğine giren Anavarza Antik Kenti, bünyesinde bulundurduğu tarihi kalıntılar nedeni ile Adana’ya gitmişken mutlaka gezilip görülmesi gereken turistik noktalar arasında yer alıyor.

14. Misis Mozaik Müzesi

adana Misis Mozaik Müzesi

Yüreğir ilçesine bağlı bir belde olan Misis‘te 1959 yılından beri hizmet veren Misis Mozaik Müzesi‘nde 4. yüzyıl sonlarındaki bir müzeye ait zemin mozaikleri sergileniyor. Misis höyüğüne yapılan kazıda 1956 yılında çıkarılan Bizans döneminde ait mozaiklerde Nuh tufanı sırasında gemide bulunan hayvanlar tasvir ediliyor. Adana’ya yaklaşık olarak 26 km’lik ir uzaklıkta bulunan müzeyi ziyaret ederek hayvan ve bitki figürleri bulunan eserleri yakından görebilirsiniz.

15. Ramazanoğlu Konağı

adana Ramazanoğlu Konağı

Şehrin bir diğer sembolü olan Ramazanoğlu Konağı, Ulu Camii Küllüyesi’nde yer alıyor. Ramazanoğlu Sarayı‘nın selamlığı olarak kullanılan bir sivil mimarisi örneği olan konak, görülmeye değer tarihi eserler arasında sayılıyor. Belli dönemlerde müzik dinletilerinin ve konserlerin yapıldığı tarihi yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adana gezilecek yerler yazısı boyunca şehir merkezi ve çevresinde gezip görebileceğiniz en önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Adana seyahatinde zaman sorunu olmayan gezginler Adana gezilecek yerler listelerine şu noktaları da ekleyebilirler: Varda (Alman) Köprüsü, Kozan Kalesi, Yılan Kale, Belemedik Vadisi, Bebekli Kilise, Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu, Kapıkaya Kanyonu, Yumurtalık Plajı ve Ramazanoğulları Medresesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir