Akılları Zorlayan Netflix Bilim Kurgu Filmleri

Akılları Zorlayan Netflix Bilim Kurgu Filmleri

Uzayda yaşanan bir macera, distopik bir dünyada verilen bir yaşam mücadelesi ya da esrarengiz bir deney… Bunlardan hangisi ilginizi çekerse çeksin, en az biri, listemizdeki mutlaka izlenmesi gereken Netflix bilim kurgu filmlerinde mevcut.

Bu listemizde, birbirinden sürükleyici ve heyecanlı bilim kurgu filmlerinin Netflix’teki en güzel örneklerini bir arada topladık. İşte sizi farklı dünyalarda yolculuğa çıkaracak, birbirinden sürükleyici Netflix bilim kurgu filmleri!

1. Bird Box (2018)

bird box

Oyuncular: Sandra Bullock, Trevante Rhodes, Danielle Macdonald, Vivien Lyra Blair, Julian Edwards

Tür: Bilim Kurgu, Korku, Dram

Bird Box Konusu: Son dönemlerin en çok konuşulan Netflix bilim kurgu filmi Bird Box, Josh Malerman’ın 2014 yılında çıkan aynı adlı romanından beyaz ekrana uyarlanmıştır. Başarılı oyuncu Sandra Bullock’ın başrolünde olduğu filmin ilk gösterimi, AFI Fest’te yapılmış, ardından Bird Box, 12 Kasım 2018’de Netflix’te yayınlanmaya başlamıştır. Film, distopik bir dünyada yaşam mücadelesi vermeye çalışan insanları konu almaktadır.

Malorie Hayes (Sandra Bullock), gözle görülemeyen ancak kendilerine bakıldıkları zaman insanı deliye döndürerek intihara sürükleyen varlıkların dünyayı ele geçirdiği bir gelecekte, biri kız biri erkek iki çocuğa göz kulak olmakta, onlarla birlikte ölüm kalım mücadelesi vermektedir. Bu mücadeleden 5 yıl önce, her şeyin başladığı zamanlarda, Malorie hamiledir ve dünyaya bir çocuk getirip getirmemek konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Malorie, kız kardeşi ile birlikte rutin kontrollerini yaptırdığı hastaneden çıkarken şehri ele geçiren bir kaosun ortasına düşer. Neler olduğunu anlamaya çalıştıkları sırada gerçekleşen tuhaf bir kaza sonucu, kız kardeşi hayatını kaybeder. Sığınacak bir yer bulmaya çalışan Malorie, hayatının değişeceğinden habersiz, bir grup insanla birlikte kendilerine en yakın eve sığınır.

Bird Box gibi en yeni Netflix filmleriyle ilgili listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

İzlemeyi Heyecanla Beklediğimiz 2019 Netflix Filmleri

2. Annihilation / Yok Oluş (2018)

annihilation

Oyuncular: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson

Tür: Bilim Kurgu, Macera, Korku, Dram

Annihilation Konusu: Jeff VanderMeer’ın aynı adlı romanından Netflix ekranına uyarlanan 2018 yapımı bilim kurgu filmi Annihilation, başarılı oyuncu kadrosu ile adından çokça söz ettirmiştir. Netflix’te yayınlanmasının yanı sıra, Kanada, ABD ve Çin’de vizyona giren film, görselliği, başarılı oyunculukları ve konuyu işleyişi ile büyük beğeni toplamış, IMDb’de 6.9 puan almış ve bu başarısı sayesinde, en iyi Netflix bilim kurgu filmleri arasına girmeyi başarmıştır.

İçinde gerçekleşmekte olan sıra dışı faaliyetler yüzünden hükümet tarafından karantina bölgesi ilan edilen X Bölgesi, uzun yıllar boyunca kıtanın geri kalanından izole edilmiştir. Bu bölgede doğa, kendine özgü bir şekilde hareket etmekte ve insanlığın son izlerini de yok etmektedir. Bölgeye defalarca araştırma ekipleri gönderilmiştir ve ilkinin aksine, ikinci ekipteki herkesin intihar etmesi ve üçüncü ekibin üyelerinin birbirini öldürmesi, bölge hakkındaki görüşleri değiştirmiştir. On ikinci ekipte bulunan bir biyolog, bir antropolog, bir psikolog ve bir araştırmacı, bölgeyi daha yakından tanıyabilmek adına, heyecan dolu bir yolculuğa çıkar.

Annihilation gibi IMDb puanı yüksek Netflix filmlerini derlediğimiz liste de ilginizi çekebilir:

IMDb Puanlarına Göre En İyi Netflix Filmleri

3. The Cloverfield Paradox / Cloverfield Paradoksu (2018)

the cloverfield paradox

Oyuncular: Gugu Mbatha-Raw, David Oyelowo, Daniel Brühl, John Ortiz, Chris O’Dowd

Tür: Bilim Kurgu, Gizem, Korku, Dram

The Cloverfield Paradox Konusu: Lost ve Fringe gibi unutulmaz dizilerden tanıdığımız J.J. Abrams’ın yapımcılığını üstlendiği Netflix bilim kurgu filmi, Cloverfield serisinin üçüncü filmidir. Başarılı oyunculuklarıyla ilgili olumlu yorumlar almış olan The Cloverfield Paradox, karmaşık ve alışılmışın dışınsa konusu ile de beğeni toplamıştır. The Cloverfield Paradox, Oren Uziel’in Tanrı Parçacığı adlı eserine dayanmaktadır.

2028 yılında dünya, global alanda etkili bir enerji krizi yaşamaktadır. Cloverfield İstasyonu’nda görev yapmakta olan çok uluslu bir araştırma ekibi, Shepard parçacık hızlandırıcısını kullanarak tüm ülkelere yetecek enerji kaynağı oluşturabilmeyi hedeflemektelerdir. Ancak deneyler sırasında bir terslik oluşur ve ekip, paralel bir dünyaya açılan bir portalın oluşmasına sebebiyet verir. Daha sonradan istasyonda karşılarına çıkan bir yabancı, paralel bir dünyada kendisinin de böyle bir ekipte çalıştığını söyler ve işler iyiden iyiye karmaşıklaşır. Ekibin acilen, kendi boyutlarına dönmelerini sağlayacak bir yol bulması gerekmektedir.

4. Extinction / Tükeniş (2018)

extinciton

Oyuncular: Michael Peña, Lizzy Caplan, Mike Colter, Israel Broussard

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Dram

Extinction Konusu: Sürükleyici ve aksiyon dolu konusu ile ilgi çeken Extinction, tüm zamanların en iyi Netflix bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. Taze bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmin, 2019 Motion Pictures Sound Editors’da, Golden Reel ödülü için adaylığı bulunmaktadır.

Bir mühendis olan Peter (Michael Peña), sürekli olarak, tanıdığı herkesin korkunç varlıklara karşı mücadele verdiği ve acı çektiği ürpertici rüyalar görmektedir. Sorunu için bir psikiyatriste giden Peter, burada kendisinin de aynı rüyaları gördüğünü söyleyen bir hasta ile tanışır ve bunun üzerine, bunun bir rüyadan daha fazlası olduğunu anlar. O gece Dünya, esrarengiz uzay gemileri tarafından istilaya uğrar. Ailesini ve diğer tüm sevdiklerini korumak için mücadele veren Peter, kurtulmalarının anahtarı olabilecek gizli yeteneğini keşfetmeye başlar.

5. Black Mirror: Bandersnatch (2018)

black mirror bandersnatch

Oyuncular: Fionn Whitehead, Will Poulter, Alice Lowe, Asim Chaudhry, Craig Parkinson

Tür: Bilim Kurgu, Dram, Gizem,

Black Mirror Bandersnatch Konusu: Netflix’in bilim kurgu antolojisi dizisi Black Mirror’ın 2018 yapımı filmi olan Black Mirror: Bandersnatch, sıra dışı yapısı ile izleyenlerin büyük beğenisini toplamıştır. Film izleyenlere, farklı sonuçlara sebep olabilecek seçim hakları vermekte ve bu seçimlere verilen cevaplar doğrultusunda ilerlemektedir. İzleyicilere alışılmışın dışında bir film deneyimi yaşatan Black Mirror: Bandersnatch, büyük ilgi ve beğeni toplayarak IMDb’den 7.3 puan almış ve tüm zamanların en iyi Netflix bilim kurgu filmleri arasına girmiştir.

1984 yılında geçen hikayede, 19 yaşındaki genç yazılımcı Stefan Butler’ın (Fionn Whitehead) sürükleyici ve gerilim dolu hikayesi anlatılmaktadır. Trajik yazar Jerome F. Davies’in, Bandersnatch adlı, okuyucunun seçimlerine göre kendi macerasını yarattığı eserinden çok etkilenen genç adam, kitabı bir video oyununa uyarlamak istemektedir. Mohan Thakur’un (Asim Chaudh) yönetmekte olduğu, döneminin ünlü oyun yapım şirketi Tuckersoft ile görüşen Stefan, şirket tarafından beğenilir ve çalışmalara başlanır. Genç adamın hayranlık duyduğu ünlü oyun yazılımcısı Colin Ritman da (Will Poulter) bu firmada çalışmaktadır ve Stefan’a macerasında ortak olacaktır.

6. Tau (2018)

tau

Oyuncular: Maika Monroe, Ed Skrein, Gary Oldman

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim

Tau Konusu: Ünlü oyuncu Gary Oldman’ın da yer aldığı başarılı oyuncu kadrosu ile beğeni kazanmış olan 2018 yapımı Netflix bilim kurgu filmi Tau, alışılmışın dışındaki atmosferi ile ilgi çekmektedir. Film, derin anlamları ile de akıllara şu soruyu getirmektedir: Yapay zekaların da özgür iradesi olabilir mi?

20’li yaşlarının ortasında olan Julia (Maika Monroe), geceleri gece klüplerinde insanları dolandırıp hırsızlık yaparak para kazanmaktadır. Bir gece, normalde olduğu gibi işinden sonra eve gelen ve rahatlamaya çalışan genç kadın, esrarengiz bir adam tarafından etkisiz hale getirilir ve kaçırılır. Gözlerini açtığında, yanında bir kadın ve bir erkek olduğunu gören genç kadın, denek olarak kullanılacağı bir laboratuvarda tutulmaktadır. Kendisini özgürlüğünden alıkoyanlar ise, zeki bir adam olan Alex (Ed Skrein) ve Alex’in yaratmış olduğu gelişmiş yapay zeka TAU’dur (Gary Oldman).

7. Next Gen / Gelecek Jenerasyon (2018)

next gen

Seslendirme Kadrosu: John Krasinski, Charlyne Yi

Tür: Bilim Kurgu, Animasyon, Aksiyon, Macera

Next Gen Konusu: Netflix bilim kurgu filmi Next Gen, hem bilim kurguya, hem de animasyona başka bir soluk kazandırmaktadır. Farklı türlerin tutkunlarını bir araya getiren Next Gen, izlenmesi gereken Netflix orijinal yapımları arasında yer almaktadır. Animasyon türündeki bilim kurgu filminin IMDb puanı ise 6.6’dır.

Babası aileyi terk ettiğinden beri, annesi ile birlikte kalmakta olan Mai (Charlyne Yi), teknolojinin gelişmiş olduğu gelecekten bir şehir olan Grainland’de yaşamaktadır. Burada robotlar, hayatın sıradan bir parçası haline gelmişlerdir. Küçük kızın annesiyse, babasının gidişinden sonra yaşadığı boşluk hissini robotlar ile doldurmaktadır ve bu durum, Mai’nin kendisini yalnız hissetmesine sebep olmaktadır. Aradan yıllar geçer ve artık genç bir kız olan Mai, annesi ile robot üretimlerine katılmaya başlar. Annesinin kendisini umursamadığı günlerden birinde, gizli laboratuvarlarda dolaşmaya başlayan Mai, 7723 (John Krasinsky) adlı bir saldırı robotu bulur ve bu karşılaşma, uzun soluklu bir arkadaşlığın başlamasına sebep olur.

8. iBoy (2017)

iboy

Oyuncular: Bill Milner, Maisie Williams

Tür: Bilim Kurgu, Suç, Aksiyon

iBoy Konusu: Kevin Brooks’un 2010 yılında çıkan aynı adlı romanından uyarlanan, İngiltere yapımı Netflix filmi iBoy, başarılı bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Film, Netflix’in bilim kurgu türündeki klasikleşmiş orijinal içerikleri arasında yer almaktadır.

Londra’nın çeteler tarafından yönetilmekte olan bir bölgesinde yaşayan 16 yaşındaki Tom Harvey (Bill Milner), hayatının zorlu bir döneminden geçmektedir. Uzun yıllardır arkadaşı ve hoşlandığı kız olan Lucy’nin (Maisie Williams) kendisine ders çalıştırması üzerine, genç kızın evine giden Tom, genç kızın erkek kardeşini baygın bir şekilde görür. Ardından birkaç çete üyesinin, Lucy’nin odasından çıktığını gören ve genç kıza zarar verdiklerini anlayan Tom, kaçmaya ve polisi aramaya çalışır ancak bu sırada başından vurulur. Günler sonra hastanede gözlerini açan genç adam, kendisiyle ilgili bir şeylerin farklı olduğunu hisseder. Akıllı telefonundaki parçaların, gizemli bir şekilde beynine yerleştiğini öğrenen Tom, süper yeteneklerini keşfedeceği bir yolculuğa çıkar.

9. The Discovery / Keşif (2017)

the discovery

Oyuncular: Jason Segel, Rooney Mara, Robert Redford

Tür: Bilim Kurgu, Gizem, Dram, Romantik

The Discovery Konusu: İlk gösterimi 2017 Sundance Film Festivali’nde yapılan Netflix bilim kurgu filmi The Discovery, başarılı oyuncuları bünyesinde barındırmaktadır. Bilim kurguyu alışılmışın dışında bir şekilde seyirciye yansıtan The Discovery, Netflix’in izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır.

Bir bilim adamı olan Thomas Harbor (Robert Redford), yaptığı çalışmalar sonucunda, bilimsel olarak ölümden sonraki yaşamı kanıtlamayı başarır. Dünyanın dört bir yanından insanlar, Harbor’ın keşfine gönülden inanmakta ve bu yüzden intihar etmektedir. Harbor’ın oğlu Will (Jason Segel) ise, babasının keşfi hakkında diğer insanlar kadar emin değildir ve kanıtları kendi görmek istemektedir. Will ile bir gezinti sırasında tanışmış olan gizemli kadın Isla’nın (Rooney Mara) da, kanıtları ilk elden deneyimlemek istemesinin ardında, kendi haklı nedenleri bulunmaktadır.

10. ARQ (2016)

arq

Oyuncular: Robbie Amell, Rachel Taylor

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim

ARQ Konusu: 2018 ABD-Kanada yapımı ARQ, en iyi Netflix bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. Başarılı bir senaryoya sahip olan film, izleyicilerden büyük beğeni almıştır. ARQ, 2016 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterime girmek üzere seçilmiş yapımlar arasına da girmeyi başarmıştır.

Renton (Robbie Amell) ve Hannah (Rachel Taylor), uyandıklarında kendilerini bir laboratuvarda bulurlar. Bu laboratuvarda, insanlığın kurtuluşu olabilecek bir enerji kaynağı üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Neler olup bittiğinin farkında olmayan çiftin kafası, içeriye maskeli adamların girmesi ile daha da karışır. Maskeli adamlar tarafından öldürülen Renton, kısa bir süre sonra en başa döner ve tekrar laboratuvarda uyanır. Bir döngü içinde kapalı kalmış olan çift, neden orada olduklarını ve laboratuvarın sırrını bulabilmek için mücadele vermeye başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir