Alien Serisindeki Mesajlar ve Bağlantılar Giriş

 

Ridley Scott`un 1979da yarattığı muzzam bilimkurgu ve korku serisi serisi Alien izleyicilerinin içinde  yarattığı korku ve gerilimin arkaplanında onlara aslında göremediğimiz mesajlarda veriyor. Örneğin seride geçen LV-426 incilin Levililer 4:26 ayetine direk bir göndermedir. Ayette “Tekenin bütün yağını esenlik kurbanının yağı gibi sunak üzerinde yakacak. Kâhin kişinin günahını bağışlatacak ve kişi bağışlanacak.” yazar. Eğer izlerseniz filmde gezegenin üzerinde geçen olay örgüsünü bu ayette yazanlarla bağdaştırmanız hiç zor olmayacaktır.

Alien Covenant ta baya acık olmak üzere film serisinde bircok felsefik dini ve mitolojik göndermeler ve bağlar vardır. Alien Vs Predator filminde bahsettiğimiz mitolojik göndermeyi acıkca görebiliriz. Predator yani Yautja ırkı insanlara piramitleri yapmalarında üstün teknolojilerini kullanarak yardım eder bunun karşılığında ise insanlar Yautja lara kurban vererek Yautja ırkının yaşama amacı olan avlanma saplantılarını doyurmak için Alienları kasıtlı olarak yaratmak amacıyla fedakarlık yaparlar.Bunları gelecekte insanların keşfedeceği hıyarogliflere ve çivi yazılarında da anlatırlar.İşte bu tarz bağlantı ve göndermelerle doludur Alien serisi tabiki kardeş seri Predator de oyle. 

Size göndereceğim örnek yazım budur umarım beğenirsiniz. Eğer siteye katılırsam çok daha ayrıntılı ve daha cok ornekle uzun bi yazı yazabilirim kendi fikirlerimle yazabileceğim binbir türlü yazı konusu var kafamda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir