ALMANYADA GEZİLECEK GÖRÜLECEK TARİHİ VE TURİSTİK YERLER

Almanya’da gezilecek yerler: Almanya’nın şehirleri

GECEMANYA
2000 yıllık geçmişi olan Almanya, Avrupa’nın en önemli ülkeleri arasında yer alıyor. Yüzölçümü bakımından Avrupa’nın en büyük beşinci ülkesi olan Almanya; günümüzde ekonomisiyle de dikkat çekiyor. 16 Federal bölgeden oluşan Almanya’nın birbirinden güzel şehirleri bulunuyor.

Her bölge kendine göre bir kültüre ve güzelliğe sahip. Orta Çağ’dan kalma yapıları, harika şehirleri, farklı kültürleri ve muhteşem doğası ile gezginlerin her daim ilgisini çekiyor. Biz de sizler için Almanya’nın gezilecek yerlerini ve turistik şehirlerini derledik. İşte Almanya gezi rehberi…

ALMANYA
Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin, Avrupa’nın en dikkat çeken şehirleri arasında yer alıyor. Kozmopolit yapısı, derin tarihi, yeme içme mekanları, düzenli şehir planlamasıyla gezginlerin her daim listesinde bulunuyor.

Bunların yanı sıra müzeleri, farklı mimarideki yapıları, eğlence mekanları ve parkları, yeme içme yerleri ile misafirlerine harika bir tatil imkanı sunuyor. Savaşlarda yıkılmasına rağmen her defasında ayakta kalmayı başaran şehir, günümüzde sahip olduğu değerlerle çok ilgi görüyor. Berlin gezilecek yerler açısından çok cazip bir şehir.

Gezginler Berlin’de gezilecek çok fazla yer bulabiliyor. Şehrin simgesi Brandenburg Kapısı, Berlin Katedrali, Avrupa’nın en büyük ikinci parlamento binası Reichstag, Doğu-Batı geçiş noktası Checkpoint Charlie, Charlottenburg Sarayı, Tv kulesi ile ünlü Alexanderplatz, Müzeler Adası, alışverişin merkezi Kudam Caddesi ve Türklerin bulunduğu Kreuzberg gibi yerler Berlin’de görülmesi gereken yerler…

Berlin her yaş grubuna hitap eden yerleriyle Almanya’nın en çok ziyaretçi alan şehri olarak karşımıza çıkıyor.Berlin gezilecek yerlerin yanı sıra gece hayatıyla da adından söz ettiriyor. Şehrin çok rağbet gören ünlü gece kulüpleri bulunuyor. Özellikle hafta sonları gece kulüpleri hınca hınç doluyor. Berlin’in gece hayatını ve eğlence mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Berlin gece yaşamının önde gelen 15 mekanı adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Berlinaynı zamanda çok güzel festivallere de ev sahipliği yapıyor. Özellikle yeme içme festivalleri çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Uluslar arası mutfaklardan yerel lezzetlere kadar çok eğlenceli etkinlikler düzenleniyor.

Münih

Almanya’nın en büyük üçüncü kenti olan Münih, bağlı olduğu Bavyera eyaletinin de başkentidir. Almanya’nın güneyinde kalan Münih, konumu itibariyle de çok önemli bir şehirdir. Avusturya, Liechtenstein ve İsviçre’ye yakın olmasıyla gezginlerin uğradığı bir rotadır. Münih aynı zamanda dünyaca ünlü Octoberfest yani bira festivaline de ev sahipliği yapar. Özellikle bu dönemde Münih adeta ziyaretçi akınına uğrar.

Yaklaşık 1,5 milyon nüfusu olan Münih Sanat, tarih ve mimariyi bir arada barındıran yapıları barındırmaktadır. Tarihi olaylara tanıklık eden Marienplatz Caddesi, Belediye Binası, St. Peter Kilisesi, Frauenkirche Kilisesi, Oyuncak Müzesi, Olympiapark, Nymphenburg Sarayı, Deutches Müzesi, Munich Residenz, BMW Müzesi görülecek yerlerden bazıları…

Münih, tıpkı Berlin gibi tam bir müze kenti. 100’ün üzerinde müze, şehirde hizmet veriyor. Münih’i ziyaret ettiğinizde en az 2-3 müzeyi listenize alın.

Münih özellikle Noel dönemlerinde de çok ziyaretçi alıyor. Şehrin farklı noktalarına kurulan noel pazarları ziyaretçileriyle buluşuyor. Seyahatinizi aralık ayına denk getirirseniz, mutlaka noel pazarlarını gezmeni tavsiye ederiz.

Köln

Almanya’da görülmesi gereken bir diğer şehir de Köln. Burası Türk vatandaşlarının en çok yaşadığı şehirlerden biri. Köln, Almanya’nın ekonomisi açısından çok önem taşıyor. Ekonominin gücünü ayakta tutuyor da diyebiliriz. Aynı zamanda derin bir kültürel geçmişi de var. Bu zenginliği şehrin birçok noktasında görebiliyorsunuz. Köln’ün isminin de çok ilginç bir hikayesi var. 1799 yılında kolonya ilk kez Köln şehrinde üretilmiş. Cologne yani kolonya ismi şehre verilmiş.

Günümüzde de sıkça kullanılan kolonya dolayısıyla Köln’ün turizm sembolü haline gelmiş.Köln gezilecek yerleri; Köln Katedrali, Eski Şehir, Roma-Germen Müzesi, St. Gereon Kilisesi, Eski Belediye binası, St. Pantaleon Kilisesi, Altenberg Katedrali, Brühl Sarayları, Uygulamalı Sanatlar Müzesi ve hayvanat bahçesi olarak sıralayabiliriz.

Şehirde Köln Katedrali’ne ayrı bir parantez açmak lazım. Köln’ün merkezine ayak bastığınızda Köln Katedrali ile mutlaka karşılaşacaksınız. Yapımı yaklaşık 600 yıl süren ve Gotik tarzda Avrupa’nın en önemli yapısı olan Köln Katedrali, günümüzde şehrin en çok ziyaret edilen yeri. Katedral 1996 yılından beri Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.Köln’de gezerken çok sayıda Türk vatandaşı ile karşılaşacaksınız. Restoran, kafe ve banka gibi birçok yerlerde de Türk isimlerini görebilirsiniz. Hatta sokak müzisyenlerinin de bazıları Türk vatandaşı… Bazen kendinizi Türkiye’de gibi hissetmeniz mümkün.

Dresden

Elbe Nehri’nin kıyısında yer alan Dresden, Almanya’da görülmesi gereken bir diğer şehir. Sarayları, müzeleri, kiliseleri ve Avrupa’nın önde gelen Noel pazarlarıyla cazibe merkezi olan Dresden, aynı zamanda sahip olduğu çok sayıdaki sanat eserleriyle seyahatseverlerin her daim ilgisini çekiyor. Dresden, 2. Dünya Savaşı’nda çok ciddi hasar görmüş bir şehir. Birçok eser zarar görmesine rağmen savaş sonrası tekrar hayata kazandırılmış.Dresden Kalesi, Opera Binası, Zwinger Kraliyet Sarayı, Barok mimariye sahip Fraunkirche Kilisesi, Augustus Köprüsü, Çağdaş Sanat Galerisi, Martin Luther Heykeli görülmesi gereken yerlerden bazıları.

Dresden, noel döneminde çok renkli ve hareketli… Bunun nedeni ise şehrin farklı noktalarında kurulan noel pazarları. Tarihte ilk noel pazarı da Dresden’de kurulmuş. Günümüzde de bunun hakkını fazlasıyla veriliyor. Şehrin merkezinde kurulan noel pazarı misafirlerine masal tadında bir ortam sunuyor.Düsseldorf
Düsseldorf, Almanya’yı en güzel tanıtan şehirlerden biridir. Nedenine gelince, zenginliğin ve lüksün üst seviyelerde olmasını gösterebiliriz.

Almanya’da ekonominin üst düzey olduğu bölgelerden biri Westfalen’in başkenti olan Düsseldorf lüks alışveriş yerleri, restoranları ve yeşil alanlarıyla dikkat çeken bir yer. Düsseldorf için fuar kenti diyebiliriz. Zengin bir şehir olan Düsseldorf ismini Düssel deresinden alır.
Ren Nehri’nin içinden geçtiği şehirde yeşil alanların çok fazla olması dikkat çeker. Kentin yüzde 47’si yeşil alana ayrılmıştır. Bu bağlamda parklar oldukça kalabalıktır. Bisiklet sürenlerden yürüyüş yapanlara kadar birçok kişi parkları kullanır.

Düsseldorf gezilecek yerlere baktığımızda

Eski Şehir Bölgesi olan Altstadt, lüks mağazaların olduğu Königsallee Caddesi, Benrath Sarayı, Rheinturm ve Kunstpalast Müzesi’ni sıralayabiliriz.Heidelberg
Her ülkenin bir öğrenci kenti vardır. Bu şehirlerde öğrenci nüfusu fazladır. İşte Almanya’da da bu şehir Heidelberg. Şehrin içindeki Heidelberg Üniversitesi’nden dolayı yurt dışından çok sayıda öğrenci buraya gelmiştir. Heidelberg aynı zamanda ülkenin romantik şehirlerinden…

Yemyeşil ağaçlarla ormanları, nehrin üzerinden geçen köprüleri, tarih kokan yerleri, cafe ve restoranları Heidelberg’i her zaman cazip kılıyor. Ayrıca tabloları kıskandıracak güzelliğinden dolayı dünyanın birçok yerinden romantik çiftleri çekiyor. Kartpostal görünümlü şatolar, kaleler, köprüler ve sokaklar çiftleri çok fazla etkiliyor.
Heidelberg gezilecek yerlere baktığımızda, Heidelberg Kalesi, Eski Köprü (Old Bridge), Marktplatz Meydanı, Belediye Binası, Avrupa’nın en uzun caddesi Hauptstrasse ve Alman Eczane Müzesi gibi yerleri gösterebiliriz.

Heidelberg, filozof, ressam ve yazarlara ilham olmuş bir şehir. Dünyanın tanıdığı Alman edebiyatçı ve şair Goethe bir dönem Heidelberg’de yaşamış. Ayrıca, William Turner gibi ressamlar şehre gelerek tablolara konu etmiş. Günümüzde de spor ve sanat camiasından birçok ünlü ismin evi bulunuyor.

Frankfurt

Main Nehri üzerinde kurulu olan Frankfurt, Almanya’nın görülmesi gereken bir diğer şehridir. Bağlı olduğu Hesse eyaletinin en büyük, Almanya’nın ise beşinci en büyük kenti olan Frankfurt, Avrupa’nın finans merkezi durumundadır. Başta Avrupa Merkez Bankası olmak üzere, Deutsche Bundesbank ve Frankfurt Borsası gibi finans kurumların da merkezidir. Bu konumuyla Frankfurt, sadece Avrupa’nın değil, dünyanın da en önde gelen finans merkezlerinden biridir.
Frankfurt aynı zamanda önemli bir turizm ve kültür kentidir. Geçmişten günümüze kadar ulaşan yapıları ve şehir planlanmasıyla ziyaret edilmeyi fazlasıyla hakediyor.
Frankfurt gezilecek yerlere baktığımızda, şehrin en işlek meydanı The Römerberg, Goethe Evi ve Müzesi, Senckenberg Doğal Tarih Müzesi, Aziz Paul Kilisesi, The Eschenheimer Kulesi, Eski Opera Binası, Aziz Bartholomew Katedrali ve Frankfurt Hayvanat Bahçesi gibi yerleri sıralayabiliriz.

Hamburg

Almanya’nın ikinci, Avrupa Birliği’nin ise sekizinci büyük şehri olan Hamburg, Elbe Nehri tarafından şekillendirilmiş bir arazi üzerinde yer alıyor. Zengin bir şehir olan Hamburg, Avrupa’nın önde gelen kültürel, ticari ve turistik merkezlerinden biridir. Şehirde yaşam kalitesi üst düzeydedir.
Hamburg gezilecek yerlere baktığımızda Hamburg Limanı, Almanya’nın önde gelen sanat galerilerinden biri olan Kunsthalle Hamburg, Belediye Binası, St Michael Kilisesi, El Sanatları Müzesi, Minyatür Harikalar Diyarı, Uluslararası Denizcilik Müzesi ve Hamburg Müzesi‘ni gösterebiliriz.

Almanya’nın liman kenti Hamburg, çeşitli seçenekleriyle nefesleri kesen bir gece hayatına sahiptir. Hamburg’da gece hayatı, şehrin önemli kültürel unsurlarından biri. St. Pauli civarında kaliteli gece kulüpleri, canlı müzik mekanları ve barlar eğlencenin olduğu yerlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir