Almanya’da Gezilecek Yerler, Almanya Tarihi Mekanlar 2024

Uzun ve köklü tarihi ile ön plana çıkan Almanya, dünyanın en favori göç destinasyonları arasında yer alıyor. Batı ve Orta Avrupa’da yayılma gösteren ülke, özellikle sıcaklıkların artmaya başladığı ilkbahar ve yaz aylarında yoğun bir turist popülasyonu ile karşılaşıyor. Siz de modern Avrupa ülkesine tatil planları yaparak, Almanya gezilecek yerler içerisindeki önemli şehirleri ve mekanları keşfedebilirsiniz.

1871 yıllarında ulusal birliğini tamamlamış olan Almanya, 16 federal alt bölgesi ile her yıl pek çok turisti ağırlıyor. Müzik, tiyatro ve felsefe gibi sanat dalları alanında Avrupa medeniyetine büyük katkılar yapan modern ülkeye uçuşunuzu gerçekleştirerek, kültürel ve tarihi bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. Uzatmadan Almanya gezilecek yerler listemizde detaylara geçelim…

Önem sırasına göre Almanya gezilecek yerler listesi:

(1.) Berlin (2.) Münih (3.) Frankfurt (4.) Hamburg (5.) Köln (6.) Heidelberg (7.) Bremen(8.) Stuttgart (9.) Dresden (10.) Düsseldorf (11.) Hannover (12.) Dortmund  (13.) Leipzig(14.) Füssen (15.) Bonn

 

BERLİN

Tarihi dokusu, renkli gece yaşantısı, dar sokakları ve sanatsal faaliyetleriyle ilgi toplayan başkent Berlin, Almanya gezilecek yerler çizelgesinin başında geliyor.

Şehrin tam merkezi noktasında, 1989’da Berlin Duvarı‘nın yıkılmasından sonra önem kazanan Potsdamer Meydanı dikkatleri çekiyor.

Avrupa’nın bohem ruhunu yansıtan meydanda ister alışveriş merkezlerini gezebilir isterse de renkli caddelerde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Berliner Dom, Brandenburg Kapısı, Gendarmenmarkt, Bellevue Sarayı, Olympiastadion ve Charlottenburg Sarayı gibi  mimari yapıtları gezerek tarihi anlara şahit olabilirsiniz.

 

MÜNİH

Yaklaşık 1,5 milyon kişiye ev sahipliği yapan Münih, Bavyera eyaletinin başkenti  olarak biliniyor. BMW MüzesiMunich ResidenzFrauenkirche ve Nymphenburg SarayıTheatinerkirche ve İngiliz Bahçesi şehrin başlıca gezilecek yapıtlarını temsil ediyor.

Eski meydanları ve kiliseleri ile görülmeye değer olan şehir, asıl ününü Oktoberfest bira festivali ile yansıtmış durumda. Ekim ayının başında düzenlenen festival, her yıl milyonlarca insan tarafından rağbet görüyor.

Günün her saati kalabalık olan Marienplatz Caddesi, 1158 yılından beri şehrin ana meydanı olarak önemini koruyor. MariensauleSt. Peter Kilisesi ve Neues Rathaus da bölgede rastlayabileceğiniz diğer yapılar arasında.

 

FRANKFURT

Almanya’nın ticari açıdan gelişmiş kenti Frankfurt; sanat müzeleri, galerileri, eşsiz tarihi binaları ve eğlence dolu fuar organizasyonları ile kültür turizmi açısından ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

690.000’ü aşkın nüfusa sahip olan ve Main Nehri ile çevrili olan şehirde, klasik- modern yapıları iç içe görmek mümkün. Senckenberg MüzesiFrankfurt KatedraliSt Paul Kilisesive Goethe’nin Evi, görülmesi gereken tarihi noktaları oluşturuyor. Palmengarten ve Frankfurt Zoological Garden, yemyeşil dokusu ile doğaseverleri kendine çekiyor.

 

HAMBURG

 

1200 yıllık köklü geçmişiyle öne çıkan Hamburg, bünyesindeki 100’e yakın konsolosluğu sayesinde “Dünyaya Açılan Kapı” olarak adlandırılıyor.

Alster ve Elbe nehirleri arasında kurulu bulunan şehrin bünyesinde doğal göller, tabiat parkları ve köprüler geniş bir yer kaplıyor. Dünya’nın en büyük konteyner liman özelliğine sahip şehirde, gezinize ilk olarak Rathausmarkt caddesinden başlayabilir ve bölgede bulunan Hamburg Belediye Binası‘nı gezebilirsiniz.

Ardından tatilinizin süresine göre Uluslararası Denizcilik MüzesiHamburg MuseumAziz Nikolai KilisesiElbphilharmonie ve Kunsthalle Hamburg gibi önemli rotaları gezi listenize ekleyebilirsiniz.

 

KÖLN

 

Almanya gezilecek yerler içerisinde dördüncü büyük kenti olan Köln, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin sınırları içerisinde bulunuyor. Sportif aktiviteleri, festivalleri, yerel biraları, müzeleri ve çikolataları ile özgün bir şehir yapısı sergiliyor.

Romalılar tarafından M.Ö 38 yılında kurulan kentin sokaklarında, Orta Çağ dönemine ait kiliselerden post modern binalara kadar pek çok tarihi yapıta rastlayabileceksiniz.

Gross St. Martin, Wallraf-Richartz MuseumLudwig MüzesiRömisch-Germanisches MuseumKöln Katedrali (Kölner Dom) ve Çikolata Müzesi ile Köln gezinizi daha kültürel hale dönüştürebilirsiniz. Dilerseniz Hohenzollern Köprüsü‘nde şehir manzarasını seyredebilir veya Hohe Caddesi‘nde keyif dolu alışverişler yapabilirsiniz.

 

HEİDELBERG

 

Neckar Nehri tarafından ikiye ayrılan ve kartpostal güzelliğini anımsatan Heidelberg, güneybatı Almanya çevresinde kurulmuş samimi bir şehir. Mannheim’e 15 dakikalık mesafede yer alan şehrin tarihi uzantısı, Roma İmparatorluğu dönemlerine kadar dayanıyor.

Almanya’nın en eski üniversitesi olarak önem kazanan Heidelberg Üniversitesi, dağlık şehrin merkezinde yükseliyor. İçerisinde Alman Eczane Müzesi‘ni barındıran Saray, Botanik BahçesiHaus zum RitterFriedrich Ebert‘in evi ve Kurpfälzisches Museum ise bölgeye turistik çekicilik kazandıran önemli yapıtlardan birkaçı.

 

BREMEN

Kuzey Denizi’ne yaklaşık 60 km mesafede yer alan Bremen, kültürel liman kenti özelliği taşıyor. Özgün mimarisini günümüze değin getirebilmiş olan şehrin ilk yerleşimleri, 8. yüzyılı içine alan Şarlman döneminde başlamış.

Tarih, mimari ve sanat açısından zenginlik sunan kent, dünyaca ünlü kahve firması Jacobs’un ve birada öncü markalardan olan Becks’in doğduğu yer olarak önem kazanıyor. Roland HeykeliMarktplatzBremen Mızıkacıları HeykeliÜbersee-Museum BremenSchlachteKaffeemühle (Mühle Am Wall), bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerinden başlıcalarını sembolize ediyor.

 

STUTTGART

Baden-Württemberg Eyaleti’ne başkentlik yapan Stuttgart, Neckar Nehri’ne ve Siyah Ormanlar’a yakın mesafede bulunan metropol şehirlerden bir tanesi.

Ülkenin en güzel asma bahçelerini barındıran ve otomobil endüstrisinin beşik noktası olan kent, modern silüetinin yanı sıra coğrafi güzellikleriyle de ziyaretçilerini etkiliyor.

Yalnızlık KalesiSanat MüzesiPorshe MüzesiJohanneskirche KilisesiWilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi, gezip görülmesi gereken turistik rotalarını ortaya koyuyor.

Özellikle 10. yüzyıldan kalma Altes Schloss (Eski Şato), bölgenin en önemli tarihi simgesi olarak nitelendiriliyor. Günümüzde “Devlet Müzesi” maçlı kullanılan yapıta geldiğinizde, üstelik Kelt mücevherlerden çanak çömleklere kadar pek çok farklı eserin yer aldığı zengin bir koleksiyon ile karşılaşabiliyorsunuz.

 

DRESDEN

Saksonya’nın kalbi konumunda bulunan Dresden, bünyesinde gizlediği rokoko ve barok tarzındaki mimari yapıtları sayesinde “mücevher kutusu” olarak isimlendiriliyor.

Tarihi geçmişi M.Ö 7500’lü yıllara kadar ulaşan modern kent, Elbe Nehri üzerindeki sarayları, kiliseleri ve kubbeleri ile gelen misafirlerine muazzam bir şehir manzarası sunuyor.

Prager StraßeGreen Vault (Grünes Gewölbe), KunsthofpassageFürstenzug (Procession of Princes), Brühl’s Terrace ve Semperoper, kentin geçmişten beri ayakta kalabilmeyi başarabilmiş en önemli mimari eserlerinden. Ancak bölgede, tasarımları Güçlü Augustus döneminde başlatılan 2 ayrı görkemli yapıt daha varlık gösteriyor. Sergi-festival alanı olarak faaliyetlerini sürdüren Zwinger ve barışın simgesi olan Frauenkirche adındaki bu iki yapıt, şehrin tarihi geçmişine ışık tutuyor.

 

DÜSSELDORF

Avrupa’nın önemli iş ve finans merkezleri arasında yer alan Düsseldorf, ülkenin en kalabalık 7. şehri. 2. Dünya Savaşı’nın ardından Batı Almanya kısmına geçen modern kent; fuar, moda ve festival haftaları sayesinde her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlıyor.

Eğlenceden sanata, alışverişten yeme-içmeye kadar her alanda ismini duyurmuş olan şehre geldiğinizde, Ren Nehri kıyısında bir yürüyüşe çıkarak yorgunluğunuzu atabilir veya Altstandt meydanındaki lüks kafelerden birisine girerek sıcak kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Gündüz vakitlerinde de Doğa Tarihi Müzesi ve Avrupa Bahçe Sanatı Müzesi ile kompleks bir yapı oluşturan Benrath SarayıRhine KulesiWesthphalian Parlamento Binasıtüründeki tarihi yapıları gezebilirsiniz.

 

HANNOVER

Leine Nehri üzerinde bulunan Hannover, geniş yeşil alanları ve parkları sayesinde gelen turistleri renkli bir şehir görüntüsü ile baş başa bırakıyor.

Önemli demiryolları ve tarımsal zenginlikleri ile 19. yüzyılda hızla sanayileşme süresine giren kentin asıl ince ayrıntısı ise fuar merkezi olarak adlandırılması. Expo 2000’nin gerçekleştirildiği şehirde, her yıl Cebit bilişim gibi daha pek çok fuar organizasyonu düzenleniyor.

Bölgeye gezi amaçlı geldiğiniz zaman fuar etkinliklerine katılarak doyasıya eğlenebilirsiniz. Ayrıca Sprengel MüzesiNanasDeniz Yaşamı AkvaryumuLister Kulesi ve Marienburg Şatosu gibi turistik değer taşıyan önemli noktalara da mutlaka uğramalısınız.

 

DORTMUND

Almanya’nın en önemli demir-çelik sanayi bölgesi Dortmund; tarihi, sanatı, yeşillikleri ve teknolojik gelişmeleriyle her geçen gün önem kazanmaya devam ediyor.

Ülkenin batı kısmındaki Ruhr Bölgesi’nde uzanan metropol şehrin sokaklarında, her an sokak gösterileriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Mesum Für Kunst & Kulturgeschicht ve Hoesch Müzesi‘ne ulaşım sağlayarak hoşça vakitler geçirebilirsiniz.

Almanya gezilecek yerler içerisinde bulunan şehrin doğal güzellikleriyle tanışmak için sevdiklerinizle veya çocuklarınızla birlikte Dortmunt Hayvanat Bahçesi‘ne gidebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir