Aloe Vera Sivilce Sivilce Hapları Yan etkileri Nasıl Önlenir?

Aloe Vera Sivilce

Aloe Vera Sivilce

Aloe Vera sivilce, Zambakgiller familyasından olan Afrika kökenli bir bitkidir. Aleo vera bitkisi etli yaprakları sulu sapları ve kökleri şifa deposu dur. Geçmişten bugüne aktarılmış cilt için kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Pek çok cilt hastalığında kullanılmaktadır. Bir çok ürün içeriğinde kullanılan aloe Vera bitkisi örneğin, nemlendiriciler, sabunlar, güneş koruyucu losyonlar, yüz yıkama jellerin de kullanılmaktadır. İyileştirici etkisinin yanı sıra yatıştırıcı ve nemlendirici etkisi bulunmaktadır. Aleo vera sivilce üzerinde de oldukça etkili bir şekilde faydalı olur. Eski yunanlılar ve Romalılar bu bitkiyi yaralar ve kesikler üzerinde kullanmıştır.

 
Aloe vera sivilce için faydaları
 
Sivilce oluşumu, Aleo vera bitkisi antibakteriyel etkisi nedeniyle sivilce üzerinde de çok etkilidir. Aleo vera sivilcelerin oluşturduğu kızlarını gidermede ve sivilce ye neden olan bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Bu bakterilerin açık sivilce yaralarına bulaşmasını önlediği gibi iyileşme sürecini de hızlandırır.
 
Kaşıntı hissini azaltır, İçerisinde bulunan magnezyum laktat ile sivilce sonucu oluşan kaşınma hissinden azaltır. Bu özelliği güneş yanıklarına ve cilt döküntüleri ne iyi gelir. Aleo vera sivilce ve gözenekleri sıklaştırıp gözenekleri kir ve bakterilerin girmesini engellediğini yeni sivilce oluşumunu da engeller.
 
Sivilce lekeleri, Aleo vera sivilce oluşumunu engellediği gibi öncesinde oluşan sivilce lekelerini giderir. Yüzde istenmeyen sivilce lekelerini etkilidir. Cildi aydınlatır, besler ve canlandırır. Cilde oluşan ton farklılığını da giderir. Cilt yüzeyinde oluşan kir ve fazla yağı giderek cildi arındırır. Akne oluşumunda önüne geçmiş olur.
Aleo vera sivilce için nasıl kullanılır?
  • Aleo vera sabun, Organik aloe Vera sabunu sivilceleri azaltmak için kullanılır. Aleo vera sabunu cilt tonunu korumak için günde iki kez kullanılabilir. Gliserin içeren aleo vera sabunu olmasına dikkat edin aksi takdirde cildi kurutur.
  • Aleo vera suyu, akne ve sivilce tedavisinde kullanılan aleo vera suyu çok etkilidir. Aleo vera suyu biraz su ile seyreltildikten sonra pamuk ile cilde sürülür ve yarım saat ciltte bekletilir. Yarım saat sonunda ılık su ile yıkanır. Cildi beslerken sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Ciltteki canlılığı artırmak için her gün taze sıkılmış yarım bardak kadar aleo vera suyu içilebilir. Bu ürünleri tüketirken dikkat etmeniz gereken organik olmasına dikkat etmek ve ürünleri güvenilir firmalardan temin etmektir.
Sivilce Hapları

Sivilce Hapları

Sivilce Hapları, özellikle kişinin kendi bedeniyle daha yakından ilgilendiği ergenlik döneminin en sık görülen hem hastalık hem de estetik sorunu olan sivilcelerin tedavisinde son yılların gözdesidir. Bölgesel ürünlerin yetersiz kaldığı ağır olgularda hap şeklindeki ilaçlar reçete edilmektedir.Krem, losyon ve merhem gibi bölgesel ürünlerin kullanımında seyrek olarak yüzeysel yanık, kızarıklık ve alerji gibi önemli olmayan yan etkiler görülebilir ve genelde ek bir uygulamaya gerek duyulmadan ya da ürün kullanımına ara verilerek bu etkiler yok edilebilir.Sivilcelerin ağır seyrettiği vakalarda kullanılan haplar daha ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir.

Sivilce Hapları Zararları

 

Vücudun genel metabolizması özellikle de yağ metabolizmasını etkilediği için bu tür haplar ciddi yan etki yapabilir. Yan etkiler dendiğinde akla ilk karaciğer hasarı gelir. Sivilce haplarının içeriği olan izotretionin karaciğer için toksiktir. Bu nedenle kullanıcılar aylık kontrole çağrılır ve kan tahlili yapılarak karaciğer fonksiyon testleri istenir. bu testlerin sonucuna göre tedavinin devam edip etmeyeceğine ya da doz ayarına karar verilir. Karaciğerde görülebilecek yan etkiler çok ciddi olabileceği için yakın takip şarttır.

Bunun dışında yaşanabilecek bir sorun da saç dökülmesidir. Saç dökülmesi hayati bir sorun olmadığından doktor tarafından önemsenmeyebilir ancak özellikle ergenlik yaşları için ciddi bir sosyal sorun olabilir.

Sivilce Haplarının Saç Dökme EtkisiHapla sivilce tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde bulunan izotretionin maddesi biotin metabolizmasının en önemli enzimi olan biotidinaz enziminde eksikliğe sebebiyet verir. Biotidinazın eksikliği B7 yani biotin vitamini metabolizmasını etkileyerek bozar ve kan değerleri düşer yani B7 azalır. B7 vitaminin azalması da saçın dökülmesine neden olur. Ayrıca çok fark edilmese de biotin eksikliğinden etkilenen tırnak ve deri kalitesi de kötüleşir. Tırnak uzamaması, tırnak yumuşaması ve çabuk kırılması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

çok sayıda bilimsel çalışmada isotretionin biotin ilişkisi üzerine yaklaşık aynı sonuçlar elde edilmiştir.

Sivilce Hapları Yan etkileri Nasıl Önlenir
Sivilce Hapları nedeniyle karaciğer üzerinde görülen yan etkilerinden korunmanın tek yolu tedaviyi kesmektir, eğer hasar belirgin ise hasta üzerinde tekrar aynı tedaviye başlanmaz.

Saç dökülmesi durumunda ilacı kesilmesiyle 3-4 ay sonra sorunu çözülecektir ancak tedaviye devam etmek de mümkündür. Sivilce Hapları alınırken günlük 10 mg biotin kullanmak saç dökülmesini durdurur. Tedavisi süresince ve tamamlandıktan sonraki 2 ay zarfında biotine devam etmek gereklidir. Bu şekilde saç dökülmesi durduğu gibi saç kalitesi eski haline gelir aynı durum tırnaklardaki sorunlar için de geçerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir