AMATÖR DENİZCİ BELGESİ

AMATÖR DENİZCİ BELGESİ

AMATÖR DENİZCİ BELGESİ

ADB SINAV ÖNCESİ YAPILACAK İŞLEMLER REHBERİ
1) Öncelikle amatör denizci begesi almak için bakanlığın hazırladığı online ADES – Amatör Denizci Eğitim Sistemi ‘ne üye olmanız gerek. (https://ades.udhb.gov.tr)
2) ADES’e üye olduktan sonra buradaki tüm dersleri (24 konu başlığı) tamamlayıp, ders sonlarındaki kısa deneme sınavlarını tamamlamanız gerekiyor. İstediğiniz bölümden başlayabilir, istediğiniz kadar sürede yapabilirsiniz, sıralaması da önemli değil ama tüm derslerin üstünden geçmeniz mecburi.
3) ADES sistemini tamamladığınızda en sonunda size bir KURS TAMAMLAMA BELGESİ verilecek, bunu bastırıp saklayın, numarasını sınav randevusu için kullanacaksınız, belgeyi tüm işlemler bittiğinde liman başkanlığına teslim etmek üzere saklayın.
4) Şimdi sınav randevusu alabilmek için GASM – Gemi Adamları Sınav Merkezi ‘ne üye olmanız gerek. (http://gss.gasm.gov.tr)
5) GASM’a giriş yaptıktan sonra sınav için gerekli belgeleri (FOTOĞRAF, SAĞLIK RAPORU, HARÇ DEKONTU) taratıp (veya okunaklı şekilde fotoğrafını çekip) ilgili menülerinden sisteme yüklüyorsunuz.
6) Sağlık raporunuzu bünyesinde KBB ve GÖZ UZMANI çalıştıran herhangi bir özel veya kamu sağlık kuruluşundan alabilirsiniz. Üzerinde “B sınıfı sürücü olur” ibaresi olan raporlar KABUL EDİLMEZ, raporunuz üzerinde mutlaka “Amatör Denizci Belgesi Alabilir” yazmalıdır. Rapor sınav tarihinden en çok 4 ay önce düzenlenmiş olabilir, daha eski raporlar kabul edilmez.
7) Sınav harcı için önce odemeler.udhb.gov.tr adresinde (e-Devlet üzerinden/şifresi ile girilir) sol taraftaki Deniz ve İç Sular Gen.Md. menüsünde “Sınav ve Sınav İtiraz Harçları” bölümünden “Amatör Denizci Sınav Harcı” için kendinizi borçlandırıp herhangi bir HALK BANKASI‘na gidip kimlik bilgilerinizle bu sınav harcını (2018 yılı için 75TL) ödeyeceksiniz. Dekontunuzu almayı unutmayın!
8) Ödeme harcı dekontunu taratıp GASM sistemine yükleyeceksiniz.
9) ADES ‘den aldığınız Kurs tamamlama belgesinin altındaki numarayı GASM sistemine kayıt edin.
10) Şimdi sisteme taratıp yüklediğiniz belgelerin kontrol edilip onaylanması için sınava gireceğiniz yerdeki LİMAN BAŞKANLIĞI’na gitmeniz veya telefonla aramanız gerekiyor. (Liman başkanlıkları tam listesi için tıklayınız.) Liman başkanlığına “Amatör Denizci Sınavına gireceğim, randevu alma seçeneğimin aktif hale getirilmesini istiyorum” demeniz yeterli, görevli kayıtlarınızı kontrol edecek ve girdiğiniz belgelerde bir eksiklik yoksa randevu seçeneğinizi aktif hale getirecektir.
11) Artık GASM sistemi üzerinden istediğiniz tarih ve sınav merkezi lokasyonu (Sınav salonlarının listesi, adres ve haritaları için tıklayınız.) için sınav randevusu alabilirsiniz. Randevu tarihinize 2 gün kalaya kadar randevunuzu iptal edebilir veya ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz. (Dikkat! KMT için de randevu alıyorsanız ADB ile çakıştırmamaya dikkat edin, sistem uyarmıyor!)
12) Randevu aldığınız yerde ve saatte sınava gireceksiniz. Sınav merkezine en az 15dk önce gitmeye dikkat edin. Yanınızda fotoğraflı resmi bir kimlik belgeniz (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb.) olmalı. Sınav salonuna hiçbir not, kitap, döküman ve iletişim cihazı (cep telefonu dahil!) sokulamıyor. (Çoğu sınav merkezinde cep telefonunuzu görevlinin masasına bırakıp çıkışta alabiliyorsunuz ama önceden teyit etmek gerekir.)
Sınava en çok 15dk geç girmenize izin verilir. ADB için çoktan seçmeli 50 soruyu cevaplamak için 60 dakikanız olacak. (KMT için 25 soru / 30dk) Başarılı olmak için 100 üzerinden 60 puan almanız yeterli. Sınav sonunda görevli sınav sonucunu anında sözlü olarak iletecek ve aynı zamanda GASM sistemi üzerinde durumu canlı görebiliyor olacaksınız. Tebrikler! 🙂
(Sınavda başarısız olursanız yeniden sınav harcı ödeyip yeni bir randevu alabilirsiniz.)
13) Sınavı hallettiğinize göre son aşama BELGE (EHLİYET) HARCI ‘nı ödeme zamanı geldi. Yine odemeler.udhb.gov.tr adresine giriyor bu sefer sol taraftaki LİMAN İŞLEMLERİ menüsünden “Yeterlilik Belgesi” seçeneğine girip kendinizi “Amatör Denizci” yeterliliği için borçlandırıyorsunuz. (2018 yılı için 32,10TL) ve HALK BANKASI’na gidip bu ödemeyi de yaparak dekontunu alıyorsunuz.
14) Şimdi taratıp GASM sistemine yüklediğiniz tüm belgelerin orijinallerini (ve beraberinde son ödediğiniz belge harç dekontunu, 2 fotoğrafı, ADES tamamlama başarı belgesi (KMT için ayrıca adli sicil kaydı ve diploma kopyası)) bir dosya halinde liman başkanlığına teslim edeceksiniz. Amatör Denizci Belgenizi yaklaşık 7-15 gün içinde başkanlığından teslim alabilirsiniz.
Konu ile ilgili yasal düzenleme olan 2008 tarihli “ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI VE KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK” ‘i okumak için tıklayınız.
Engin maviliklere hoş geldiniz!
Güvenli ve keyifli deniz günleri yaşamanız dileklerimizle! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir