Amerika’da Gezilecek En İyi 8 Eyalet ve Görmeniz Gereken Yerler, 2024

Amerika’da Gezilecek En İyi 8 Eyalet ve Görmeniz Gereken Yerler

Work and Travel’ın en sevilen kısmı travel için biraz fikir vermek istedim. Amerika’ya adım atar atmaz nereleri gezsem telaşınız başlar. Hem bütçenizi hem zamanınızı güzel harcayabileceğiniz Amerika gezi programı yapmanız gerekiyor.

Travel programı yaparken bazen gereksiz yerlere gidip gereksiz paralar harcayabiliyor insan. Bunun için hepinizin aklında bir fikir oluşsun diye hangi eyalette nereleri görmeniz gerektiği konusunda ufak bir Amerika gezi rehberi hazırladım. Hadi başlayalım.

1. Kaliforniya

1. Kaliforniya

Cali (California) deyince direk akan sular duruyor. Nedense batı kıyısını gördükten sonra insan; ”Burası Amerika ise bizim diğer eyaletlerde gördüğümüz neydi?” diyor. Madem bir West Coast turu yapmak istiyorsunuz o zaman Kaliforniya’da görmeniz gereken ilk yerler bence buralar olmalı:

Los Angeles : Beverly Hills, Universal Studios, Hollywood Walk of Fame, Getty Park ve Santa Monica Pier yeterli olacaktır sanırım.

San Francisco : Golden Gate Bridge, eğer San Francisco’ya gitmişseniz kesin görmeniz gereken ilk yer. Ardından çok meşhur olan Lombart Street, San Francisco’nun en büyük 2. simgesi durumunda. Union Square, Pier 39, Fisherman Wharf, Fine Art Museum San Francisco’da gezebileceğiniz diğer yerler.

San Diago : Merak edip gittiyseniz San Diago’da en güzel şey fok balıklarının sizinle yüzdüğü La Jolla Beach’i ziyaret etmek olacaktır. Ardından Prospect Street ve Girard Avenue’ya doğru yola çıkabilirsiniz. Son olarak Point Loma ve Sport Fishing Pier’i ziyaret etmeyi unutmayın.

Las Vegas : Las Vegas, Nevada eyaletinde yer almasına rağmen, kısmen yakınlığı nedeniyle Kaliforniya eyaleti içerisine sayabiliriz. Las Vegas denince ilk akla gelen casino’ları tabi ki de. Ama dikkat edin kimi öğrenci Las Vegas’a gidip kazandığı bütün parayı kaybediyor. Las Vegas Strip bölgesi Frement Street’te mutlaka yürüyüşe çıkın. Red Rock Canyon ve Grand Canyon’a mutlaka gidin. Cirque de Soleil ve Fountains of Bellagio gösterilerini mutlaka izleyin. Son olarak da Stratosfer Hotel’in en üst katına çıkıp çılgınlar gibi eğlenin, Las Vegas’ın güzel manzarasını izleyin.

Kaliforniya eyaletinde görülmesi gereken birkaç doğal yer daha var. Ancak daha güzel bir yer görmek isterseniz Wyoming’deki Yellowstone Ulusal Parkı’na gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Eğer zamanınız ve paranız kısıtlıysa yukarıdaki yerlerden birkaçına gitmeniz bile ”Cali” ruhunu size yaşatacaktır emin olun.

2. New York

2. New York

Gelelim herkesin mutlaka uğradığı genelde son durak olan New York eyaletine. New York eyaletinin bir ucundan bir ucu 9 saat sürüyor. New York’da sadece New York City’ye gitmeniz yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Manhattan’da 5th Avenue’de mutlaka yürüyün, sonunda Central Park’a ulaşacaksınız. Times Meydanı’nda kırmızı merdivenlere çıkın bir Türk bayrağı açın. Empire State Binası, Top of The Rock, Statue of Liberty (Özgürlük Anıtı), Brooklyn Bridge mutlaka New York’ta gezip görmeniz gereken yerler arasında.

Wall Street ve New York Stock Exchange ekonomi ve finans öğrencilerinin bildiği gibi dünya ekonomisinin attığı yerlerdir. Buraları da gezmenizi tavsiye ederim. Wall Street içerisinde haftanın belli günleri Türk pazarı da kuruluyor.

Dipnot: J. Bull Wall Street de yine New York’un simgeleri arasında yer alıyor.

New York’a biraz uzak olsa da Niagara Şelaleleri de gidip görülmesi gereken doğal bir güzellik. Kanada ve Amerika sınırında bulunan bu yer doğal güzellikleri seven herkesin görmesi gereken bir yer.

3. Delaware / Maryland / Virginia

3. Delaware / Maryland / Virginia

Bu üç eyaleti beraber anlatacağım çünkü küçük ve birbirlerine yakın konumdalar. Bu üç eyaletin asıl ortak özelliği Amerika’nın başkenti Washington DC’ye çok yakın olmaları.

Washington DC kendi başına eyaletlerden bağımsız olduğu için bu üç eyaletten birindeyseniz Washington DC’yi mutlaka ziyaret edin.

Washington DC’de Capitol, White House, Washington Monument, Lincoln Memorial, Botanic Garden, Natural History Meseum, Air and Space Museum, National Art Gallery, Washington Zoo görülmesi gereken yerler.

Virginia da CIA ve Pentagon’a ev sahipliği yapıyor. Bunlar dışında Carlyle House, DEA Museum’a ziyaret edebilirsiniz. Maryland ve Delaware’de güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. Çok büyük Tanger Outlet’lere sahipler. Maryland’da Baltimore ve Annapolis’i ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Baltimore tıpkı küçük Sidney gibi. Ve tabiki de Work and Travel öğrencileri için bir cenneti olan Ocean City.

Delaware’de de Rehoboht Beach, Lewes Beach ve Christiana Mall gezebileceğiniz en iyi yerlerdir. Bana sorarsanız Delaware’i hiç bir yere değişmem.

4. Texas

4. Texas

Texas eyaletinde San Antonio, Austin, Houston ve Dallas ayrı ayrı muazzam şehirler. Texas’ta diğer saydığımız Amerika eyaletlerinden daha farklı bir gezi deneyimi edineceğiniz kesin.

San Antonio’yu nehir kaplıyor. Nehir kenarından yürüyerek şehri dolaşabilirsiniz. Houston’da NASA merkezli Space Center ve birçok müzeyi ziyaret edebilirsiniz. The Houston Museum of Natural Science ve Granbury Town Center’a uğramanızı öneririm.

5. Florida

5. Florida

Florida denince akla ilk Miami geliyor. Amerika’da gezilmesi gereken yerler listesi arasında yer almasının en büyük nedeni ise tatil amaçlı gidilebilecek rüya gibi bir eyalet olmasıdır. Miami’de ilk olarak Miami Beach, Downtown Miami, South Beach tabiki Ocean Drive, Little Havana, Bayside.

Key West’e gidip güzel bir piknik yapıp zamanınız varsa Küba’ya günübirlik geçebilirsiniz. Ve yine zamanınız varsa Bahamalar’a cruise gemileriyle 3 günlük tatil yapabilirsiniz.

Gelelim hazır Florida’dayken gezilebilecek diğer bir şehir olan Orlando’ya. Orlando’da Walt Disney World, Universal Studios, Downtown Orlando‘yu gezebilirsiniz.

6. Illinois

6. Illinois

Illinois eyaletinde yer alıp Illinois’den daha ünlü olan bir şehir varsa, o da Chicago’dur. Muhtemelen hepimiz Chicago adını daha çok duymuşuzdur. Chicago’da gezilecek yerler hakkında bahsedecek olursak, en arzu edilen yer sanırım Skydeck’tir. Mutlaka buraya çıkın. Burada gökdelenleri ve şehri izlemeden dönerseniz Chicago’ya gitmiş sayılmazsınız.

Ayrıca Millenium Park, Water Tower, Wills Tower, Navy Pier, Chicago Piver, Bean, Magnificant Mile Oak Beach, Foster ve Norht Avenue Beach görmekten keyif alacağınız yerlerdir.

7. Massachusetts

7. Massachusetts

Massachusetts denildiğinde akla ilk gelen şehir Boston olur. Amerika’da görülmesi gereken yerlerarasında yer almasının en büyük nedenlerinden biri Amerika’nın eğitim merkezi olmasıdır.

Boston’da görmeniz gereken ilk yer Prudential Tower olacaktır. Ardından Harvard University, Boston Public Garden, Newbury Street, New England Aquarium, Whale Watch ve son olarak Charles River’ı gezmenizi tavsiye ediyorum.

8. Pensilvanya

8. Pensilvanya

Tabiki de ilk akla gelen PhiladelphiaPhilly’de ilk görmeniz gereken yer Philadelphia Museum of Art olacaktır kesinlikle. Tavsiyem Philadelphia’s Magic Garden, Fairmount Park, Philadelphia City Hall, Independence Hall’ü gezmeniz olacak.

Tabi buraya kadar gelip Philly ve New Jersey’i birbirine bağlayan ünlü Benjamin Franklin Bridge’e gidip fotoğraf çektirmeniz ve herhangi bir yerde Philly Chesse Steak yemeyi sakın unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir