Amsterdam’da Nerede Kalınır? En Güzel Otel Tavsiyeleri 2024

Amsterdam’da nerede kalınır yazısı boyunca Avrupa’nın en popüler şehirlerinden olan, hatta benim de favorilerimin başında gelen Hollanda‘nın başkenti Amsterdam’da nerede kalmalı? sorusuna detaylıca cevaplar vermeye çalışacağım.

Yazı boyunca şimdiye kadar 4 kez ziyaret etme şansı yakaladığım bu şehirde konaklama konusunda önemli bilgi ve tavsiyeler paylaşacağım. Başta Amsterdam şehir merkezi otelleri olmak üzere her bütçeye göre Amsterdam otel tavsiye listesi sunacağım. İnanıyorum ki bu rehberi okuduktan sonra otel seçiminizi çok daha kolay yapacaksınız.

Amsterdam’da Nerede Kalınır ? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Amsterdam'da konaklama yapılacak bölgeler, Amsterdam'da nerede kalınır

Amsterdam’da konaklama yapabileceğiniz bana göre 5 bölge var. Bunlar:

  1. Ulaşım ağının merkezi olan Tren İstasyonu ve çevresi,
  2. Amsterdam’ın tam merkezi sayılan Dam Meydanı çevresi,
  3. Yine şehrin güzel ve popüler meydanlarından Rembrandtplein,
  4. Kanalların arasında yer alan popüler Jordaan bölgesi,
  5. Ünlü Kırmızı Fener Mahallesi (Red Light District).

Saydığım bu yerler turistlerin en çok rağbet gösterdiği, şehrin en popüler yerleri. Ben Amsterdam’da nerede kalınır yazısı boyunca bana göre daha güzel olan ilk 3 bölge hakkına bilgiler paylaşacağım.

1. Tren İstasyonu Çevresi

Amsterdam'da nerede kalınır tren istasyonu
Amsterdam tren istasyonu ve çevresi, şehrin hem ulaşım hem de kültürel merkezlerinden biri.

Amsterdam’da konaklama konusunda ilk bölge tavsiyem Amsterdam Tren İstasyonu ve istasyonun çevresinde yer alan bölge. Ben son Amsterdam gezimde şehre Paris’ten gelip Brüksel’e hızlı trenler ile gittiğim için gar çevresinde konaklamak benim için önemliydi.

Amsterdam havaalanı ulaşımı başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi Amsterdam Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşımda kullanılan en popüler ulaşım aracı havaalanı treni. Schiphol Havaalanı’ndan merkeze giden trenlerin son durağı bu istasyon. Önce otelinize geçip eşyalarınızı bırakıp şehri keşfetmek isterseniz gar çevresinde konaklamak önemli bir imkan.

Şehir içi ulaşım konusuna gelirsek; dilerseniz istasyonun hemen önündeki tramvayduraklarını kullanarak şehrin her bir köşesine rahatça ulaşabilirsiniz. Benim gibi her yere yürüyerek gitmek isterseniz de şehrin merkezi kabul edilen Dam Meydanı otele yürüyerek 10, kentin popüler bölgesi olan Red Light District ise otele 5 dakika uzaklıkta.

Bölgedeki otellerin bir diğer özelliği fiyatların merkeze göre bir tık daha ucuz olması. Tabi bunun için biraz araştırma yapmak, indirimleri kovalamak gerekiyor.

Buranın hiç mi dezavantajı yok derseniz açıkçası tek diyebileceğim tek nokta bazı noktalara yürüyerek ulaşma zorluğu diyebilirim. Museumplein ve Çiçek Pazarı gibi önemli noktalar buraya yürüyerek 15-20 dakika sürer. Ne kadar dezavantaj bilemiyorum ama merkeze göre bir tık daha fazla yürüme gerekiyor.

Özetle burası konaklama konusunda göre tercih edilebilecek yerlerden. Son seyahatimde burada konaklamaktan oldukça memnun kaldım. Havaalanı ulaşımı ya da tren kullanma ihtimalim çok yüksek olduğu için bir sonrası seyahatimde ilk tercihim burası olacaktır.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ ibis Amsterdam Centre: Booking.com puanı 7,8. Son Amsterdam seyahatimde konakladığım bu 3 yıldızlı otelden ben çok memnun kaldım. Detaylı incelememi yazı devamında okuyabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ WestCord City Centre: Booking.com puanı 8,2. Hem tren istasyonuna hem de ünlü Dam Meydanı’na kısa yürüyüş mesafesindeki bu otel şehirdeki en popüler tesislerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ ibis Styles Amsterdam Station: Booking.com puanı 8,1. Amsterdam’da nerede kalınır, şöyle merkezi ve tarz sahibi bir yer olsun diyenler bu 3 yıldızlı otele göz atabilirler. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

  • Tren istasyonu ve çevresinde yer alan tüm Amsterdam otellerini incelemek için tıklayın.

2. Dam Meydanı Çevresi

Amsterdam'da nerede kalınır dam meydanı
Dam Meydanı, Amsterdam’ın gece gündüz en hareketli noktası…

Amsterdam’da nerede kalınır rehberimizde sıradaki bölge tavsiyem, bir önceki Amsterdam gezimde tercih ettiğim, şehrin tam merkezi, adeta kalbi kabul edilen Dam Meydanı ile meydanın çevresi.

Dam Meydanı ve çevresinden şehrin hemen hemen tüm önemli yerlerine kısa yürüyüşlerile ulaşmak mümkün. Eğer yürümek istemezseniz meydandaki tramvay durağını kullanabilirsiniz.

Meydan kesişimde yer alan Damrak Caddesi boyunca dümdüz yürürseniz tren istasyonuna10 dakikada ulaşabilirsiniz. Yani gara yakınlığın verdiği avantajlar burada da mevcut.

Meydan çevresinde birçok kafe, restoran var. Ayrıca şehrin en dikkat çeken noktalarından biri olan Red Light District yanı Kırmızı Fener Mahallesi bu meydana yürüyerek 5-10 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Bu bölge şehrin kalbi sayıldığı için zaten yüksek olan Amsterdam otel fiyatlarını iyice yukarı çekiyor. Buradaki fiyatlar ortalamanın üzerinde. Ama benim kendi seyahatimde yaptığım gibi biraz araştırma ve fırsat kovalayarak ekonomik olarak da bölgedeki otellerde konaklayabilirsiniz.

Kısacası bu bölge, şehrin tam merkezinde kalıp, otelden dışarı adım attığınız an hareketin, gezilecek yerlerin, kafe ve restoranların yanında yer almak isteyen gezginler için çok ideal.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ RHO Hotel: Booking.com puanı 8,1. Bir önceki Amsterdam seyahatimde konakladığım bu otel şehrin tam merkezinde ama aşırı pahalı olmayan bir yer arayanlar için ideal. Otel hakkında detaylı incelememi yazı devamında okuyabilirsiniz.

4★ Hotel Estheréa: Booking.com puanı 9,2. Amsterdam’da nerede kalınır, şöyle hem merkezde hem kanal kıyısında güzel bir yer olsun diyenler bu 4 yıldızlı otele göz atabilirler.

4★ Radisson Blu Hotel: Booking.com puanı 8,6. Dam Meydanı’na yalnızca dakikalık yürüme mesafesindeki bu tesis bölgenin popüler tesislerinden biri.

5★ NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky: Booking.com puanı 8,5. Eğer Amsterdam seyahatinizde şehrin tam merkezinde, 5 yıldızlı kaliteli bir yerde konaklamak isterseniz bu tesis tam size göre.

  • Dam Meydanı ve çevresinde yer alan tüm Amsterdam otellerini incelemek için tıklayın.

3. Rembrandtplein

Amsterdam'da nerede kalınır Rembrandtplein bölgesi
Merkezin biraz güneyinde yer alan Rembrandtplein özellikle hava karardıktan sonra hareketleniyor…

Amsterdam’daki en önemli ve hareketli meydanlardan bir tanesi olan Rembrandtplein merkezin biraz güneyinde yer alıyor. Adını Hollandalı ünlü ressam Rembrandt‘tan alan meydan benim Amsterdam’a ilk yaptığım seyahatteki tercihim olmuştu.

Meydan ve çevresinde birçok kafe, restoran ve coffeeshop var. Hava karardıktan sonra bölge biraz daha hareketli oluyor.  Amsterdam’da nerede kalınır konusundaki son tavsiyem olan bu meydandan Dam Meydanı ve çevresine yürüyerek 15 dakikada ulaşabileceğiniz gibi çevrede yer alan tramvay hattını kullanarak çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer tren istasyonu ve Dam Meydanı’nın aksine biraz daha sakin, Amsterdam havasını daha iyi hissedebileceğiniz, Çiçek Pazarı ve müzelere yakın bir yerde konaklamak isterseniz bu bölge çok güzel.

  • Rembrandtplein bölgesinde yer alan Amsterdam otellerini incelemek için tıklayın.

Kişisel Amsterdam Otel Deneyimim: 3★ ibis Amsterdam Centre

Amsterdam otel önerisi ibis amsterdam
Hotel ibis Amsterdam Centre, şehrin merkezinde, güzel ve ekonomik bir tesis.

Ben son Amsterdam seyahatimde Booking.com’da 6000’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 7,8 gibi güzel bir puan alan 3 yıldızlı Hotel ibis Amsterdam Centreotelinde kaldım. (Otele ait rezervasyon belgesini incelemek isterseniz tıklayın.)

Normalde 8 puan altı tercih etmemeye çalışırım ama İbis standartı olduğu için bu kuralımı biraz esnettim ve sonuçtan da gayet memnun kaldım.

Bu tesisi tercih etmemdeki en büyük neden otelin konumu ve rakiplerine göre çok daha ucuz olması oldu.

Amsterdam Tren İstasyonu‘nun hemen yanında yer alan bu tesis ile gerek havaalanından şehir merkezine gelirken, gerek şehir içinde gezerken gerekse de tren ile diğer Avrupa şehirlerine giderken büyük rahatlık yaşayacaksınız.

Yazı devamında detaylıca belirttiğim gibi eğer yürümek isterseniz burası önemli yerlere yürüme mesafesinde. Ama yürümek istemezseniz de gar önündeki tramvay hattı ile her yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Klasik İbis konaklama standartlarının sunulduğu bu tesis bana göre Amsterdam’da merkezi noktada konaklama için en uygun fiyatlı tesislerden bir tanesi.

Ben son seyahatimi şehrin en yüksek sezonu olan Ağustos ayında yapmıştım. Buna rağmen kahvaltı dahil gecelik toplam oda için 176 Euro ödedim. (Üstte paylaştığım rezervasyon belgesini inceleyebilirsiniz.) Hemen yüksek bulmayın. Sezonda bu konumda, kahvaltı dahil bu fiyatlara oda bulmak zor.

Amsterdam’da nerede kalınır rehberini hazırlarken bu tesis için ölü sezonda 99 Euroseviyelerine kadar oda fiyatlarının olduğunu gördüm.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz  tıklayın.

Merkezi, Ekonomik Amsterdam Otel Deneyimim: 3★ RHO Hotel

Amsterdam otel önerisi Rho Hotel
RHO Hotel, Dam Meydanı’nın hemen ara sokağında, ekonomik konaklama yapabileceğiniz 3 yıldızlı güzel bir tesis. 

Amsterdam’da nerede kalınır konusunda sıradaki otel tavsiyem, bir önceki Amsterdam seyahatimde konakladığım, Booking.com’da 7000’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,1 gibi güzel bir puan alan 3 yıldızlı RHO Hotel.

Bu oteli tercih etmemdeki en büyük neden de yine otelin konumu ve uygun fiyatları oldu.

Tesis, Amsterdam’ın tam merkezi sayılan Dam Meydanı‘nın ara sokağında yer alıyor. Yani otelden dışarı adım attığınız an kendinizi bu güzel şehrin tam kalbinde buluyorsunuz.

Bu noktadan şehirdeki neredeyse her yere yürüyerek gitmek mümkün. Tren istasyonu, Red Light, kanallar, müzeler… Hepsi kısa bir yürüyüş uzaklığında. Yürümek istemezseniz de meydandaki tramvayları kullanabilirsiniz.

Ben bu otelde konaklama yaptığım dönemde kahvaltı dahil gecelik toplam 135 Euroödedim. (Üstte paylaştığım rezervasyon belgesini inceleyebilirsiniz.) Şehrin tam merkezinde bu fiyatlara konaklama yapmak gerçekten çok çok zor.

Bu yüzden Amsterdam seyahati planlıyorsanız bu tesisin fiyatlarına mutlaka göz atmanızı taviye ederim. Benim konakladığım rakamları yakalarsanız da kaçırmayın derim.

Amsterdam’da Ucuz Otel Tavsiyesi: 3★ Motel One Amsterdam

Amsterdam otel tavsiyesi Motel One Amsterdam
3 yıldızlı Motel One Amsterdam, şehirdeki en popüler ekonomik otellerden bir tanesi. 

Normalde konaklama rehberlerimde sadece tavsiye ettiğim bölgelerde oteller öneriyorum. Ama Amsterdam’da nerede kalınır yazısında bu kuralın dışına çıkıp ucuz Amsterdam otel tavsiyesi vermek istedim.

Malum, Amsterdam’da otel fiyatları çok yüksek. Bu yüzden alternatifleri de bilmek iyi olacaktır. Eğer ucuz Amsterdam otel tavsiyesine ihtiyacınız olursa nedenle Booking.com’da 8000’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,9 gibi çok yüksek puan alan 3 yıldızlı Motel One Amsterdam, oteline göz atabilirsiniz.

Bu tesis, üstte tanıttığım bölgeler gibi şehrin tam merkezinde değil belki ama rakiplerine nazaran çok daha ekonomik. Şehrin merkezi olan Dam Meydanı’na tramvay ile yaklaşık 25 dakikada ulaşmanız mümkün.

Kısacası, şehir merkezinin biraz dışında ama ekonomik tesiste kalmak isterseniz bu otele mutlaka göz atın derim. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Amsterdam’da Şehir İçi Ulaşım

Amsterdam'da nerede kalınır toplu taşıma
Amsterdam merkezindeki birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Uzak mesafelere gidecekseniz şehirde ekin bir tramvay ağı bulunuyor.

Hazır Amsterdam’da konaklama yapılacak bölgelerden bahsetmişken kısaca da olsa şehir içi ulaşım konusundan da bahsetmek istiyorum. Böyle otelinizi seçerken ulaşım konusunda biraz fikriniz olur.

Yürüyüş: Amsterdam çok büyük bir şehir değil. Gezilecek yerlerin birçoğu birbirine yürüme mesafesinde. Zaten Amsterdam’ın büyülü kanalları arasında yürümek bile benim bu güzel şehre gitmek istememdeki en büyük neden. Kısacası merkezde kalırsanız ve yürümeyi seviyorsanız birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Tramvay: Şehir içinde çok etkin bir tramvay ağı var. Yürüyerek gidilmeyecek noktalara giderken ya da yorulduğunuzda tramvay ulaşımı size yardımcı olabilir.

Metro: Amsterdam’da ufak bir metro ağı var ama merkezin içerisinde çok durakları yok. Ben metroyu hiç kullanmadım. Yürümek ve tramvay fazlasıyla yeterli.

Amsterdam Otel Fiyatları ve Rezervasyon

amsterdam otel rezervasyonu

Amsterdam’da nerede kalınır sorusuna konaklama yapılacak bölgelerle başladık ama gelelim en önemli konulardan bir tanesine, şehirdeki konaklama fiyatlarına.

Fiyatlar: Yazı başında da belirttiğim gibi Amsterdam’da otel fiyatları sezonda maalesef çok yüksek. Özellikle ilkbahar ve yaz ayalarında merkezde, temiz ve orta şeker bir otelde gecelik oda fiyatı 120 Euro‘dan aşağıya oda bulmak zor olabilir. Tabi sezon dışında yani kış dönemi vb gecelik 60-70 Euro’da oda bulunabilir.

İnternetteki konaklama fiyatlarına %6 KDV dahilken %5 Şehir Vergisi hariç. Bu fark otelde ödeniyor. Kahvaltı fiyatları oda fiyatına dahil değilse genelde kişi başı günlük 10-20 Euro arasında ücretlendiriliyor.

Bu rakamı ödemek istemezseniz çevredeki kafeleri, Dam Meydanı ara sokağındaki Simit Sarayı’nı ya da birçok noktada bulunan Subway vb fast food restoranlarını tercih edebilirsiniz.

Rezervasyon: Amsterdam otel rezervasyonunuzu dünyanın en bilindik ve güvenilir otel rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapabilirsiniz.

Otel ödemenizi konaklama tercihinize göre göre otelde yapabileceğiniz gibi konaklamanıza son 24 saat kalaya kadar ücretsiz iptal hakkınız da var. Booking.com’daki Amsterdam otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Amsterdam’da Nerede Kalınır?

Amsterdam'da nerede kalınır rehberi

Özetle Amsterdam’da konaklama biraz araştırma gerektiren bir konu çünkü buradaki otel fiyatları Avrupa’daki diğer turistik yerlere çok daha pahalı. Bu nedenle otel araştırması, erken rezervasyon ve fırsatı yakalayınca kaçırmamak oldukça önemli.

Eğer havaalanı treni ya da Paris, Brüksel vb yerler için hızlı tren kullanacaksanız, elde bavul çok dolaşmak istemezseniz tren istasyonu çevresini ya da Dam Meydanı çevresindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Eğer benim için önemli olan sakinlik derseniz de Rembrantpleinmeydanı çevresi ile Jordaan bölgesindeki otellere göz atabilirsiniz.

Amsterdam’da otel tavsiyesi olarak da; eğer ben şimdi tekrar Amsterdam’a gidecek olsam ilk göz atacağım yerlerden biri son seyahatimde tercih ettiğim Hotel ibis Amsterdam Centre olur. Bunun dışında 4 yıldızlı Hotel Estheréa dikkat çeken bir otel.

Eğer sizin için ucuza konaklamak önemliyse 3 yıldızlı Motel One Amsterdam ya da tam tersi bütçe önemli değil, önemli olan kalite derseniz de 5 yıldızlı NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky oteline göz atılabilir.

Özetle Amsterdam’da nerede kalınır yazısı boyunca şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler, dikkat etmeniz konular ve konaklama için birbirinden güzel otel tavsiyelerime yer verdim. Umarım bu yazı sizin için yol gösterici olmuştur.

Amsterdam Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir