Ananda Yoga Vinyasa Yoga (Akış Yogası)

Vinyasa Yoga (Akış Yogası)

Bu yazı www.alternatifterapi.com adresinden alınmıştır.

Her nefeste bir duruştan ötekine geçilen hareketli bir yoga tarzıdır.

Vinyasa Yoga (Akış Yogası)

Hareketlerin yoga hareketleriyle senkronize edildiği Vinyasa Yoga birçok yoga türünü kapsayan geniş bir terimdir. Bu yoga tarzında tıpkı dans eder gibi bir yoga duruşundan ötekine geçildiği için bazen akış yogası da denir. Nefes bu yoga tarzının önemli bir parçasıdır. Yoga eğitmeni her nefes alıp verişte bir duruştan ötekine geçmeyi söyler. Vinyasa, Sanskritçe bir kelimedir ve “bağlantı” anlamına gelir. Bu bağlantı nefes ve duruş arasındaki bağlantı olarak yorumlanabilir. Kedi esnemesi (Chakravakasana) hareketi çok basit bir Vinyasa örneğidir. Çünkü omurga nefese göre kemerli hale gelir veya düzeltilir. Güneşe Selam (Surya Namaskara) daha karmaşık bir vinyasa örneğidir. Her hareket belli bir nefes alma veya vermeyle yerine getirilir.
Bu tarz yoga büyük bir çeşitliliğe izin vermektedir ve neredeyse kesin bir şekilde güneş selamlamalarını içerir. Bu tarzda sadece esneme değil, hareket de beklenebilir. Girilen seansın hızlı mı yoksa yavaş mı olacağı, seansta mantra kullanıp kullanılmayacağı veya hizalamaya vurgu yapılıp yapılmayacağı tümüyle öğretmene bağlı olarak değişir. Bazı çok popüler yoga tarzları, örneğin güç yogası ve Aştanga yoga vinyasa yöntemini kullanır, ancak karışıklık olmasın diye bunlar kendi isimleriyle anılırlar.
Vinyasa kelimesi isim halinde, güneşe selamın bir parçası olarak kullanılan üç duruş serisini tanımlar. Öğretmen “Vinyasa’yı yapın” dediğinde dört kollu yüksek duruşu, dört kollu düz duruşu (chaturanga) ve yukarı bakan köpek duruşunu yapın demek istiyordur.
Vinyasa’nın gücü çeşitliliğinde yatmaktadır. Öğretmenin izlemek zorunda olduğu herhangi bir felsefe, bir kurallar kitabı veya duruş sıralamaları yoktur; bu yüzden bireyselliğe çok fazla yer vardır. Bu yüzden vinyasa yogada sevilecek, güvenilecek bir öğretmen bulmak çok önemli hale gelmektedir. İlk akış dersinde çok etkilenmeyenler başka öğretmenler deneyebilir. Serbest bir ortamda olmayı, beklenmedik şeyler yapmayı ve hareketi sevenler için bu yoga tarzı uygundur.

Vinyasa Tarzları

 • Anusara
 • Aştanga
 • Bikram Yoga
 • Orman Yogası
 • Jivamukti
 • Mokşa
 • Ananda Yoga

  Ananda Yoga

  Bir Hatha Yoga çeşidi olan Ananda Yoga diğer yogalara kıyasla nazik bir tarza sahiptir. Saldırgan ve aerobik hareketlerden ziyade içsel deneyimi öne çıkarır. “Bir Yogi’nin Otobiyografisi” adlı spiritüel bir klasik olan kitabın yazarı Paramhansa Yogananda’nın bizzat müridi olan Swami Kriyananda bu yoganın kurucusudur.
  Ananda Yoga’nın en ayırt edici özelliklerinden biri ruhani ilerlemeyi birincil amaç edinmesidir. Amacı ruhani enerjileri, bedeni, zihni ve ruhu uyumlamak, bilinç seviyesini yükseltmek için kullanmaktır. Yoga duruşları sırasında sessiz olumlamalar (affirmation) kullanılır. Bu olumlamalar zihni aktif ve doğrudan olarak uygulamanın içinde tutar. Olumlamalar amaç değildir, amaç bilincin seviyesinin yükseltilmesidir. Fakat Swami’nin söylediği gibi olumlamalar bilince yardım ederler, yani bunlar amaca yardım eden araçlardır. Olumlamalar enerjinin içe ve yukarı doğru akışını güvenli, dengeli ve bilinçli bir şekilde yükseltmek için kullanılır. Bunun gibi Ananda Yoga’nın her bileşeni, özellikle kişinin hayata karşı genel tutumu, bilincin yükseltilmesi amacına hizmet etmelidir.

  Ananda Yoga’da Asana, Pranayama, Yogik derin düşünme teknikleri ve uygulamalı yoga felsefesi bulunur:

  Bütün bunlar arasında Ananda Yoga için en önemli şey Paramhansa Yogananda’nın titreşimini arttırmaktır. Her yoga geleneği ilahi lütfun özel bir ışını gibi algılanabilir. Ananda durumunda ilahi ışığın aracısı Yogananda Kriyananda’dır. Bir mürit olup olmamanın bir önemi yoktur. Büyük ustalar onlardan yardım isteyen herkesin imdadına koşarlar. Eğer Ananda Yoga’nın özünü gerçekten hissetmek istenirse Paramhansa Yogananda çağırılabilir. Kendisinden rehberlik istenir ve onun bilinciyle uyumlanmaya çalışılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir