Anime Dünyasına Adım Atmak İsteyenlere Keyifle İzleyecekleri 14 Japon Animesi

Japon kültürünü ve yaşam tarzını yansıtması bir yana japon toplumunun bilinçaltını da gözler önüne seren animeler herkesin ilgisini çekiyor. Bir yerden başladınız mı bırakmak istemeyeceğiniz bu türe dair pek bilginiz yoksa yavaştan sizi buraya alalım…

7’den 77’e izleyenlerin beğenisini toplayan Japon animelerine yeni başlayanlar için İMDB’nin popüler listesine de göz atarak küçük bir derleme yaptık…

İşte keyifle izleyeceğiniz 14 Japon animesi:

1: Ruhların Kaçışı / Sen to Chihiro no kamikakushi (2001)

Prenses Mononoke’nin yaratıcısı Hayao Miyazaki’nin animasyon şaheseri olan Ruhların Kaçışı; 52. Berlin Uluslarası Film Festivali’nde Altın Ayı ve 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Oscarı’nı kazanan bir animasyon. Japon sinemasına damgasını vuran bu animasyonun konusu ise şöyle:

10 yaşındaki Chihiro babasının iş değişikliği nedeniyle şehir değiştirmek zorunda kalınca çok üzülür. Ancak bilmediği bir şey vardır ki bu yolculuk çok ilginç olacaktır. Yeni evlerine doğru yola çıkan aile farkında olmadan doğaüstü bir âleme girer ve anne-baba domuza dönüşür. Daha bunun şokunu atlatamayan Chihiro bir de ortalığın hayaletlerle dolmasıyla bambaşka bir maceraya dahil olur.

Chihiro, normal dünyaya dönmenin tek yolunun doğaüstü âlemdeki bir hamamda çalışmak olduğunu öğrenir. Chihiro orada hem yeni dünyalar görecek hem yeni arkadaşlıklar edinecek hem de Haku ile tatlı bir aşkın büyüsüne kapılacaktır.

2. Senin Adın / Kimi no Na wa (2016)

Dağların etrafını sardığı bir kentte yaşayan Mitsuha, çoğu vaktini kız kardeşi ve büyük annesiyle geçirmektedir. Baş kahramanımız Mitsuha, vali babasının seçim kampanyasında yer almasından pek de memnun değildir. Yaşadığı hayattan ve kentten pek memnun olmayan Mitsuha’nın aklı şehirdedir.Taki ise şehirli, İtalyan restoranında yarı zamanlı çalışan, mimariye ve güzel sanatlara ilgi duyan bir liselidir.

Bir sabah uyandıklarında bu iki genç kendilerini birbirlerinin bedenlerinde bulacaklardır.Bu filmde her gün birbirleri arasında bir bağ olduğunu anlayan ve bu sırrı çözmeye çalışan iki gencin yaşamını izleyeceksiniz.

3. Yürüyen Şato / Hauru no ugoku shiro (2004)

Hayao Miyazaki’nin Diana Wynne Jones’un adlı kitabından uyarlanan bu Japon animasyonu 2006 yılında En iyi çizgi film dalında oscar adayı oldu.

Çöl cadısının korkunç büyüsü yüzünden yaşlı bir kadına dönüşen 18 yaşındaki Sophie Hatter artık evinden bile ayrılamamaktadır. Sophie’nın bu berbat durumdan kurtulmasının tek yolu, tepelerde durmadan hareket eden bir şatodan, Büyücü Howl’un şatosundan geçmektedir. Sophie büyünün bozulmasını sağlamak için, kalpsiz Howl’la başa çıkmaya, bir ateş ciniyle pazarlık yapmaya ve Çöl Cadısı’yla karşı karşıya gelmeye mecburdur. Bu macera sırasında Howl’un -ve kendisinin- bilinmeyen ve olağanüstü yanlarını keşfedecektir.

4. Prenses Mononoke / Mononoke-hime (1997)

Köyünde huzurlu bir hayat süren Ashitaka, değdiği her şeyi yok etmeye niyetli Orman Tanrısı’nın köyüne yaklaştığını fark eder. Köyündeki küçük bir kızı kurtarmak için Orman Tanrısı’yla savaşan Ashitaka ölümcül bir yara alarak lanetlenecektir. Bu lanetten kurtulmak için köyden ayrılan Ashitaka, kendisine yardım edebileceğini umduğu Ormanın Ruhu’nu aramaya başlar. Ancak Ormanın Ruhu’nu arayan bir tek o değildir. Lady Eboshi ve Prenses Mononoke arasındaki savaşta doğanın ve insanlığın zarar göreceğini fark eden Ashitaka bu savaşı durdurmak için ortaya çıkacaktır.

5. Ateşböceklerinin Mezarı / Hotaru no Haka (1988)

Babaları 2. Dünya Savaşı için cepheye giden 14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki kız kardeşi Setsuko anneleriyle yaşarken bir Amerikan hava saldırısı yüzünden annelerini kaybederler. Teyzeleri tarafından evlatlık edilen bu iki kız kardeş teyzelerinden kurtulur kendi başlarına bir yaşam savaşı vermek zorunda kalırlar.

6. Komşum Totoro / Tonari no Totoro (1988)

Hasta annelerini ziyarete giden iki kız kardeş hiç beklemedikleri bir maceraya atılacaklardır. Köyün etrafında dolaşan orman cinleriyle iki kardeşin birbirinden maceralı olaylarını keyifle izleyeceksiniz.

7. Akira (1988)

Yıl 2019. Son dünya savaşı sırasında gizli bir silahın Tokyo’yu yok etmesinden 31 yıl sonra. Küllerinden doğan bu şehre Neo-Tokyo adı verilmiş ve yozlaşma yüzünden şehir tehlikeli bir kent haline gelmiştir. Kaosu engelleyen ordu aynı zamanda pek çok sırrı da koruyordur. Ta ki iki arkadaş Tetsuo ve Kaneda, gizli bir askeri üsse girene kadar. Tetsuo yakalanıp kobay olarak üstte kullanılınca olağanüstü güçlere sahip olur ve bu güçler sayesinde kenti yok etmek için çalışmaya başlar. Ama bu kötülüğe dur diyecek bir isim vardır: Akira…

8. Kôkaku Kidôtai / Ghost in the Shell (1995)

2029 yılındayız ve herkes artık sanal dünyada yaşıyor. Süper güçlü ve istedikleri yere download olabilen polisler sayesinde sağlanan düzende; Dışişleri Bakanlığı tarafından yaratılmış ve net ortamında istediği gibi hareket edebilen Project 2501 kod adlı bir süper ajan, bilgi denizinde kazandığı bilinçle kendisine bir beden arayışına girişiyor.
Ajan The Puppet Master (Kuklacı) hükümet istihbarat birimleri tarafından bir güvenlik tehditi olarak görülmey başlanıyor ve peşinde ise iki ajan var. Yarı sibernetik yarı insan olan iki ajandan son derece iyi eğitimli kadın ajan Albay Motoko Kusanagi, Kuklacı’ya ulaşınca onunla aynı bedende buluşmak isteyecektir.

9.Küçük Deniz Kızı Ponyo /Gake no ue no Ponyo (2008)

Kırmızı elbisesi üzerinde insan olmak isteyen bir japon süs balığı Ponyo… Ve deniz kenarında bir kayanın üzerinde yaşayan beş yaşındaki Sosuke… Sosuke ve Ponyo bir sabah tanışır; Ponyo saçlarını reçel kavonozuna sıkıştırmıştır ve Sosuke de onun kurtarıcısıdır. Plastik bir kovaya alınan Ponyo ve Sosuke birbirlerinin ilgi alanına girerler. Sosuke, Ponyo’ya korkmamasını ve onu koruyacağını söyler. Ama bir zamanlar insan olan Ponyo’nun babası Fujimoto onu okyanusa dönmesi için zorlar. Ponyo ise insan olmak istiyordur. Ve bu kendisi farkında olmasa da dünyanın ekoloji dengesini bozması demektir.

10. Rüzgarlı Vadi / Kaze no tani no Naushika (1984)

Hayao Miyazaki yine efsane bir animasyonla sinema sevenlerin ilgisini çekmeyi başardı. ‘Seven Days of Fire’ isimli yıkıcı bir savaşın ardından yaşanmaz bir yere dönen Rüzgarlı Vadi’de tüm doğal yaşam zehirli bir gaz sesebiyle sona erer. Ve bu da beraberinde insanoğlunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden olur. Bazı koloniler bu gazdan arındırılan adalarda yaşamaktadır. Ve Prense Nausicaa’nın halkı da bu insan kolonilerinden biridir. Prenses Nausicaa, doğaüstü güçleri sayesinde canlı olan tüm varlıklarla ve ormanlarla konuşup anlaşabilme yeteneğine sahiptir. O bu zehirli gaz dolu ormanlara karşı halen daha umutludur ve bir kurtuluş yolu bulabileceği inancını taşır.

11. Perfect Blue / Pafekuto Buru (1997)

CHAM! isimli popüler müzik grubunun üyesi olan Mima Kirigoe, yeni bir kariyere adım atmak için şarkıcılığı bırakır ve oyunculuğa başlar. Pop idolü Mima’nın aktris Mima’ya dönüşmesi sonrasında çıplak pozlar veren Mima, Me-Mania lakaplı hayranının tacizlerine maruz kalır ve ardından özel yaşamı da psikoloji de inanılmaz bir hal almaya başlar.

12. Gökteki Kale / Tenku No Shiro Rapyuta (1986)

Pazu ve Sheeta ellerindeki sihirli kristal ile korsanlara ve yabancı ajanlara karşı savaşıyor. Bu ikilinin amacı kötüler uçan şatoyu bulmadan uçan şatoyu bulmak… Gökyüzünde uçan kahramanlar, gökyüzünde kayıp b ir ada ve uzay gemileri… Çok eğleneceksiniz.

13. Dragon Ball Z (2015)

Anime ve mangaların efsanesi olan Dragon Ball serisinin devamı olan Dragon Ball Z’de bu sefer saiyan ırkı güçlerini keşfeder ve dünyayı dışarıdan gelen tehlikelere karşı korumak için mücedale eder.

14. Küçük Cadı Kiki /Majo no takkyubin (1989)

13 yaşındaki cadı Kiki, cadılık eğitimini tamamlamak için ailesinden bir süre ayrı kalacak ve kendi seçeceği bir şehire taşınacaktır. Kiki, kedisi Jiji ile süpürgesine atlayıp tek cadı olacabileceği deniz kenarında bir şehirde yaşamaya karar verir. Kiki bir fırında çalışmaya başlerken kısa süre sonra cadılık yeteneklerini kaybettiğini fark eder. Kiki cadılık yeteneklerini yeniden kazanmaya çalışırken çeşitli maceralar yaşayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir