ANKARA / ETİMESGUT VE ELVANKENT’TE GEZİLECEK YERLER YAPILACAK AKTİVİTELER VE ULAŞIM

Etimesgut’ta Gezilecek Yerler
Etimesgut’ta Gezilecek YerlerTarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu ifade edilen Etimesgut, yapılan kazı çalışmaları ile birlikte tarihe tanıklık etmeye devam ediyor… Belgelere ve yapılan kazılara göre bölgenin Frigler, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar ve Bizanslıların hakimiyetinde yer aldığını gösteriyor. Dilerseniz ilçenin tarihine daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım…

Etimesgut Tarihi

Tarihi belgelerin büyük bir kısmında ilçenin eski adı Amaksiz olarak geçiyor. Osmanlı haritalarına bakıldığında ise bu ismin Amaksus ve Akmasus olarak kayıt altına alındığı görülüyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve tarihe tanıklık eden ilçe, Cumhuriyet Dönemi ile birlikte büyük bir gelişme kaydetmiş ve göçmen Türklerin de katkısı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün emirleri doğrultusunda 50 haneli bir köye dönüştürülmüştür.

1928 yılında ise iskana açılmış ve yeniden belde olmaya hak kazanmıştır. Etimesgut, Ankara için olduğu gibi ülke insanı için de büyük bir öneme sahiptir. Atatürk’ün bu bölgeye çok ilgili olduğu ifade ediliyor. Burada dinlenir, ata biner ve geziler düzenlerdi… Bölgede hali hazırda varlığını sürdüren sağlık Merkezi, PTT, Memur Lojmanı gibi oluşumların da Atatürk döneminde inşa edildiği ve faaliyete geçirildiği ifade ediliyor.

Etimesgut, 18 köy ile birlikte 1968 tarihine kadar resmi kayıtlarda belde olarak yer aldı. Aynı dönemin sonlarında ise mahalle olarak yeniden inşa edilmiştir. 1990 yılında ise ilçe statüsüne kavuşmuş ve Belediye Teşkilatının kurulması neticesinde bugünkü haline kavuşmuştur. Makalemizin geri kalan kısmında Etimesgut’ta gezilecek yerler listemizi inceleyelim.Etimesgut Gezilecek Yerler
Etimesgut, Ankara merkeze 23 km uzaklıkta olmaktadır. Kayıtlara göre 40,000 yıllık bir geçmişe sahip olan Etimesgut’ta bir çok tarihi kalıntı bulunmuştur. Bilindiği kadarıyla Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Galatlar, Romalılar ve Bizans İmparatorluğunun yönetimi altında bulunmuştur. Yine kayıtlara göre 1073 yılından itibaren Türklerin eline geçmiştir. Eski tarihlerde adı “Amaksis” olan ilçeye “Etimesgut” adını Ahi Mes’ud vermişitr.

Çok küçük bir yüz ölçümüne sahip olan ilçenin, yüz ölçümüne oranla orta seviyede bir nüfus oranı bulunmaktadır.

Etimesgut ilçemizin ekonomisi de Tarım, Hayvancılık ve Sanayi ile kalkınmaktadır. Merkezi bir konumda bulunmasından ötürü, hizmet sektörü, eğlence sektörü ve esnaflık da bir hayli çoğalmış durumdadır.

Etimesgut Görülecek Tarihi Yerler
Göksu Parkı
Harikalar Diyarı Parkı
Alnıaçıklar Avm
Optimum Outlet Center Avm
Göksu Avm
Koçtaş Avm
Etimesgut Şenlik Festival
Uluslar arası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali
Etimesgut Piknik Mesire Alanları
Yıldırım Beyazıt Piknik Alanı
Göksu Piknik Alanı
Etimesgut Otel Pansiyon Kalacak Yer
City Hotel Restaurant ((0312) 244 7272)
Başarı Pansiyon ((0312) 261 6611)
Etimesgut Öğretmenevi ((0312) 212 9640)
Etimesgut Disko Bar Gece Hayatı
Ezgi Müzik Evi ((0312) 226 38 68)
Hayal Restaurant Bar (0312 245 40 85)

Göksu Parkı
Etmiesgut ilçesinin en çok ziyaretçi alan adreslerinden bir tanesidir. Etinmesgut, doğal alanlar konusunda ne yazık ki zayıf kalmış semtlerden bir tanesi ve AVM yoğunluğu bir hayli fazladır. Hafta sonunu AVM dışında farklı bir yerde geçirmek isteyen yerli halkın en çok ziyaret ettiği adreslerden bir tanesi ise Göksu Parkı olarak karşımıza çıkıyor.

2003 tarihinde ziyaretçilere açılan ve kısa sürede büyük ilgi gören park, bünyesinde büyük bir gölet barındırıyor. 9 adet iskeleye de ev sahipliği yapan parkta balık tutma keyfini de yaşayabiliyorsunuz. Park içerisinde restoran, kafe, çay bahçesi, lunapark gibi işletmeler de mevcut. Keyifli vakit geçirmek istiyorsanız eğer sizler de parkı ziyaret edebilirsiniz.

Göksu Parkı, Ankara büyük şehir belediyesinin Eryaman’ da eski susuz göleti bölgesine inşa ettiği yeşil bir park alanıdır. 2003 yılının haziran ayında hizmete açılan parkın inşası 3 ay kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmiştir. 508.000 metre kare kullanılabilir alana sahiptir. 127.189 metre karesini gölet kaplamaktadır. Bu bölümde gölette doğru kurulmuş iskeleler balık tutma keyfi yaşayan insanların kullanım alanı olarak 9 adet iskele bulunmaktadır.

Hava Müzesi
Askeri eğitim araçlarının yanı sıra savaş uçakları, uçak simülatörleri ve havacılığa dair birçok aracın sergilendiği özel bir müzedir.

Ahi Evran Türbesi

Baş ağrısı çekenlerin şifa bulduğu iddia edilen bir türbedir… Elvanköy’de bulunan türbe, yerli halın yanı sıra yabancı ziyaretçilerin de dikkatini fazlasıyla çekiyor.

Etimesgut Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali
Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali
Geleneksel hale gelen festival, çok sayıda sanatçıya da ev sahipliği yapıyor. Etimesgut’un en eğlenceli ve en büyük festivali ile birlikte yerli halkın yanı sıra yabancı ziyaretçiler de ilçeye akın ediyor. Hepimizin yakından tanıdığı ünlü simlerin konserleri, kültürel etkinlikler, gösteriler ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz festival, hafta boyunca devam ediyor. Türk kültürüne dair çeşitli konuların ele alındığı ve gösteriler ile insanlara sunulduğunu bu etkinlik, Ankara için olduğu gibi ülkemiz için de büyük bir öneme sahiptir. Festivalin asıl amacı, sahip olduğumuz değerleri daha eğlenceli bir şekilde insanlara aktarabilmektir ve bu konuda da başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Etimesgut Nerede, Nasıl Gidilir?
Ankara merkeze 20 km mesafede bulunan ilçe, Ankara’ya bağlıdır… Yenimahalle, Sincan ve Keçiören’e komşuluk eden Etimesgut, ulaşım bakımından da büyük kolaylıklar sunuyor. Hem havalimanı hem de otogardan ilçeye ulaşmak isteyenlere çok sayıda alternatif sunuluyor.
Ankara Elvankent’te Gezilecek Yerler
Başkent Ankara’da bulunan Etimesgut ilçesinin bir semti olan Elvankent; Atakent, Ayyıldız, Etiler, Oğuzlar, Topçu ve Yeşilova Mahallelerinden oluşuyor. Semtin nüfusu 2017 nüfus rakamlarına göre 93.550 kişidir. Semt sakinleri tarafından kısaca “Elvan” olarak da bilinir.

Etimesgut ile Sincan arasında bulunan bu semt sakinleri tarafından şirin, sakin ve yeşil olarak adlandırılır. Yeşil olarak adlandırılmasının en büyük sebebi hem sitelerin içinde bulunan yeşil alanlar hem de karşınıza sık sık çıkan parklardır.

Modern bir semt olan Elvankent’te yerleşim genellikle yüksek binalar ve siteler çevresinde gelişmiş bulunuyor.

Semtin negatif yanlarından biri şehir merkezine oldukça uzak olmasıdır. Semtin sokaklarında yürürken Ankara’ya (şehir merkezi) nasıl giderim sorusunu duymanız olasıdır.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Elvankent’e Nasıl Gidilir?
Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Elvankent’e olan uzaklık 51.5 km’dir. Normal trafikte yol yaklaşık olarak 39 dakika sürüyor. Toplu taşıma aracı kullanılmak istendiğinde ise durum bir miktar daha karmaşık hale gelebiliyor. Havalimanı’ndan şehir merkezine gidildikten sonra en az 2 farklı otobüse binildikten sonra Elvankent’e ulaşabiliyorsunuz. Bunun da halihazırda 39 dakika olan süreyi daha da uzattığını belirtelim.

Elvankent’te Gezilecek Yerler
Semtteki sosyal yaşam genellikle 14. Cadde etrafında gelişmiş bulunuyor. Burada kafesinden kuaförüne, bankasından restoranına, kitapçısından mobilyacısına bir çok farklı mağazayı bulabiliyorsunuz.

Bunun ardından her Etimesgut semti gibi semt sakinlerinin gittiği yerlerin başında Elvankent’e oldukça yakın olan Göksu Park’ı gelmekte. 2003 yılında kullanıma açılan bu büyük park eskiden “Susuz Göl” olarak bilinen alanın üzerine kurulmuş. Bu devasa parkta yeşil alan, piknik alanı, kafe ve restoranlara ulaşmak mümkün. Ek olarak bu parkta bulunan devasa gölde balık da tutabileceğinizi hatırlatmadan geçmeyelim.

Gidilebilecek bir başka yer de yine semte oldukça yakın olan Harikalar Diyarı’dır. Büyüklüğü yaklaşık 1 milyon 300 bin metrekare olan bu park Avrupa’nın en büyük parklarından biridir. Parkın içinde go-kart pisti, mini golf alanı, kaykay pisti gibi yerler bulunmaktadır. Bu aktiviteleri buralarda özgürce yapabilirsiniz.

Ayrıca semt Eryaman Tren garına oldukça yakındır. Bu sayede şehir dışına trenle ulaşım da bir hayli kolaylaşıyor.

Semt sakinlerinin vakitlerini geçirdiği yerlerden bazıları ise Atakent Sosyal Tesisleri, Planet Aile Yaşam Merkezi, Elvankent Emekliler Konağı ve Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’dir.

Atakent Spor Tesisleri futbol, basketbol, tenis ve koşu ile ilgilenen insanların uğrak yerlerinden birisi. Spor Tesisi, bünyesinde bir fitness salonu da barındırıyor.

Elvankent’te bulunan parklar ise Adalet Parkı, Şehit Pilot Levent Şahin Parkı, Yıldız Parkı, Şehit Ersin Bartan Parkı, Tuğra Parkı, Elvankent Parkı, Bahçeli Parkı ve Necmettin Erbakan Parkı’dır.

Elvankent’te Alışveriş Merkezi var mı?
Elvankent’te bulunan bazı alışveriş merkezleri Gimsa, Vizyon Alışveriş Merkezi ve Evsa Alışveriş Merkezi’dir.

Ayrıca semtte bulunan Optimum Outlet Alışveriş Merkezi, Ankara’da açılmış olan ilk outlet alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir