Antalya Gezilecek Yerler | Tarihi Mekanlar | Antalya Plajları

ANTALYA’DA GEZİLECEK YERLER

Antalya göz alıcı sokakları ve geçmişin izlerini taşıyan tarihi yapıları ile Anadolu’nun en eski kentlerinden biridir. Yeşilin ve mavinin en güzel uyumunun sağlandığı bu şehir dağ ile deniz arasında olmasından çok daha fazlasına sahip. Dört bin yıldan beri büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Her sokağında tarihi izlere rastlamak kaçınılmaz. Turizmin başkenti olarak da bilinen Antalya, her yıl pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde yapılabilecek pek çok aktivitenin olması tatil planlarında listenin üst sırasına çıkmasına yardımcı oluyor.

Antalya gezilecek yerler nelerdir? Konaklanacak yerler nerelerdir? Ulaşım kolay mıdır? Yapılacak aktiviteler nelerdir? Gidilmesi gereken tarihi mekanlar hangileridir? Antalya doğal güzellikleri nerede yer alır? Tarihi ve turistik yerlerinin özellikleri nedir? Gidilmesi gereken ilçeleri hangileridir?

 • Kaleiçi

Şehire gelen tatilcilerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan Kaleiçi, zengin tarihi yapıları ile Antalya gezilecek yerler listesinin başında yer almalıdır. Sokakları denize açılan Kaleiçi, Hadrian Kapısı ve Yivli Minare gibi pek çok kültürel alanı içerisinde barındırmaktadır.

 • Yivli Minare

Yivli Minare, ilk İslam dönemi eseri olarak kabul edilmektedir. Şehrin neredeyse her yerinden görmek mümkün. Kesme taşlı kare blok üzerinde yarım silindirli, yiv şeklinde sekiz kuşağı ve firuze taşlarıyla 45 metrelik minaresi şehrin sembolü olarak kabul edilmektedir.

 • Hadrian Kapısı

Üç Kapılar olarak da bilinen bu anıt, Roma İmparatoru Hadrian anısına inşa edilmiştir. İki sütunlu cephesi ve dört kapı kulesi üzerinde yükselen kemeriyle Roma tarihinin izlerini taşımaktadır.

 • Karaalioğlu Parkı

Antalya gezilecek yerler listenin bir diğeri olan Karaalioğlu Parkı, 1940’lı yıllarda falezler üzerine kurulmuştur. Ziyaretçilerine göz alıcı Akdeniz manzarası sunarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Mirador olarak adlandırılan 3 seyir terasını birbirine bağlamaktadır.

 • Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın Aksu ilçesinde yer almaktadır ve doğal güzelliği ile turistleri kendine hayran bıraktırır. Şehir merkezine 20 kilometre olmasına rağmen ulaşım açısından oldukça rahattır. Toplu taşıma araçları kullanılarak 30 dakika içerisinde şehir merkezinden ulaşım sağlanabilir.

 • Aqualand Dolphinland

Suyu seviyorum diyorsanız Antalya gezilecek yerler planınızda ziyaret etmeyi unutmamanız gereken yerlerden biri olan Aqualand Dolphinland pek çok aktiviteye olanak sağlamaktadır. Farklı tasarımlarda havuzlara sahip olmasının yanı sıra deniz canlılarını da içerisinde bulundurmasıyla farklı bir atmosfer sağlamaktadır. Deniz canlılarına ayrılmış bölümünde yunuslar, beyaz balinalar ve fokları içermektedir. Çarşamba ya da Cumartesi günleri ziyaret ederseniz düzenlenen gösterileri yakalama imkanı bulabilirsiniz.

 • Konyaaltı Plajı

Antalya’nın merkezinde denize girebileceğini en çok tercih edilen mekanlardan biridir. Antalya Limanı’ndan Falezler’e kadar uzanan sahil yaklaşık olarak 7 kilometreden oluşmaktadır. Mavi Bayrak ödülünü taşıyan plaj, aynı zamanda çevresinde Antalya’nın yöresel yemeklerini de tadabileceğiniz pek çok mekana ev sahipliği yapıyor.

 • Antalya Akvaryum

Konyaaltı Plajı’nın üst tarafında yer alan Akvaryum (Antalya Aquarium & Fear Trophy), farklı balık çeşitlerini görmenize olanak sağlarken size kendisine hayran bırakıyor. Balıkların yanı sıra içerisinde her gece kar yağdırılan Kar Dünyası ve Buz Müzesi’ni de bulundurmakta. 7,5 milyon litre su hacmine sahip akvaryum, ülkemizde yaşayan pek çok canlıyı bünyesinde barındırmaktadır. Düzenlenen aktivitelere eşlik ederek deniz canlılarını besleyebilir ve daha onlara yakından tanık olabilirsiniz.

 • Minicity

Kültürel birikiminizi arttırmak ve ailenizle birlikte gezmek için yer arıyorsanız Minicity doğru yer. İçeriğinde Anadolu’da kurulmuş medeniyetlerin eserlerini ve Cumhuriyet döneminde kurulan pek çok mimarinin aslında benzer olarak tasarlandığı yapıları barındırır. Konyaaltı plajının doğusunda yer almaktadır.

 • Aspendos Antik Tiyatro

Antalya’nın Serik ilçesinde yer alan Aspendos Tiyatrosu, Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Tarihi yapısı ve görünümü ile günümüzde pek çok organizasyona ev sahipliği yapmıştır. Gezilmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.

 • Köprülü Kanyon

Dünyanın en çok ziyaret edilen rafting alanlarından biridir. Adını üzerine inşa edilmiş yapılardan akmaktadır. Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan bu rafting alanı, 1970’lerde milli park olarak kabul edilmiştir.

Antalya gezilecek yerler listesinde gezmeniz gereken pek çok tarihi mekanın yanı sıra eğlence mekanları da bulunmaktadır. Eğer tatiliniz için seçmeyi düşünüyorsanız zamanınızı iyi değerlendirip pek çok tarihi güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Unutmayın ki Atatürk’ün de dediği gibi “Hiç şüphesiz ki Antalya Dünya’nın en güzel yeridir.”.

54 thoughts on “Antalya Gezilecek Yerler | Tarihi Mekanlar | Antalya Plajları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir