Apandisit belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?

Bu yazı mynet.com adresinden alınmıştır .

Çölyak hastalığı (Glüten enteropatisi) belirtileri nelerdir?

 

Apandisit belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?

İnsan vücudunda hâlâ gizemini koruyan bölgelerden biri olan apendiks, karın boşluğunun sağ alt kısmında bulunur. İnce bağırsağın bittiği, kalın bağırsağın başladığı ve halk arasında kör bağırsak olarak bilinen bölgede yer alır. Solucan şeklinde bir bağırsak uzantısı olan apendiks, her insanda farklı uzunluklara sahip olmasına rağmen ortalama 10 santimetre boyundadır. Lümen denilen iç kısmı oldukça dar bir boru şeklinde olan organın çocuklarda uzunluğu daha fazladır. Lümen, yaş ile birlikte uçtan itibaren tabana doğru kapanır. Gastrointestinal yolun bir parçası olarak kabul edilen apendiksin; lenfatik, endokrin ya da ekzokrin sistemlerinin bir parçası olduğuna dair görüşler mevcuttur. Ucu kapalı bir ortam olduğundan dolayı bu bölgede mikroorganizmaların üremesi oldukça kolaydır.

İçindekiler

Apandisit nedir?
Apandisit belirtileri nedir?
Apandisit nedenleri nelerdir?
Apandisit tedavisi nasıl olur?

Apandisit nedir?

Vücut içinde görevi tam olarak henüz belirlenmemiş olsa da apendiks, bademciklere benzetilebilir. Sindirim sisteminin başlangıç noktası olan ağız, mikropların en yoğun olduğu bölgedir. Bademcikler ağız içindeki mikroplara karşı vücudu uyaran bir bekçi görevi üstlenir. Kalın bağırsak da mikrop açısından oldukça zengin bir organdır. Tıpkı bademcikler gibi apendiks de kalın bağırsaktaki mikroplara karşı vücudu uyarır. Apendiks bölümünde meydana gelen iltihaplanma sonucunda apandisit denilen rahatsızlık ortaya çıkar. Şiddetli ağrı ile kendini gösteren apandisit mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir enfeksiyondur. İltihaplanan bölgedeki apse kana karışırsa vücutta hayati tehlikeye yol açan tablo ile karşılaşılır. Genellikle bakteriyel kaynaklı olan apendiksin patlamadan alınması oldukça önemlidir.

Apandisit belirtileri nedir?

Apendikste oluşan herhangi bir tıkanıklık bakterilerin organ içinde çoğalmasına neden olur. Tıkanıklık nedeniyle basınç artışı meydana gelir ve kan damarları sıkışır. Sıkışan damarlar kan akışına engel olarak kangrene neden olabilir. Apendiks kangren nedeniyle koparsa kalın bağırsaktaki dışkı karın bölgesini doldurabilir. Enfekte olan apendiks sızdırma yaparsa apse oluşturur.

Yaygın olarak görülen apandisit belirtileri:

Karnın sağ alt kısmında elle bastırıldığında hassaslık,

bıçak saplanması şeklinde hissedilen ve kişiyi iki büklüm hale getiren keskin ağrı,

ağrının zamanla şiddetinin artması

Mide bulantısı ve kusma

Ağız ve dilde kuruluk, iştahsızlık

Göbek çevresinde künt bir ağrı

Sindirim güçlüğü, kabızlık ya da ishal

Yüksek ateş

Hızlı Kalp atımı

Gaz çıkaramama, dışkıda zorlanma ve ağrı hissi

Gebelerde apandisit ağrısı yan veya arka bölgede görülür.

Bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi apandisit belirtileri,

Gebeliğin normal semptomları olduğu için hamilelerde apandisit teşhisi zor olabilir.

Apandisit nedenleri nelerdir?

Midede tam olarak sindirilemeyen nar çekirdeği,

limon çekirdeği gibi besin artıklarının ince bağırsaktan kalın bağırsağa geçerken apendikse kaçması

Sindirim sistemi iltihapları nedeniyle apendiks ağzındaki lenf bezlerinde şişme ve karna

alınan darbeler sonucunda apendiksin tıkanması

Chrons, Ülser ve ülseratif kolit hastalığı

Tümörler

Bağırsak kurtları, solucanları ve parazitleri

Genetik Yatkınlık

Bakteriyel enfeksiyonlar, bağırsak enfeksiyonları

Virüs, mantar ve diğer mikroorganizmalar da apendiks dokusuna zarar vererek iltihaplanmaya neden olabilir.

Apandisit tedavisi nasıl olur?

Apandisit teşhisi için doktor tarafından fizik muayene yapılır. Karın bölgesinde hassasiyet ve ağrı söz konusu ise bakteriyel enfeksiyonu olup olmadığına dair bilgi için kan sayımı testi istenebilir. Apandisit teşhisini doğrudan tespit edebilecek kesin bir kan tahlili yoktur. Hastalığın tedavisi kişiden kişiye değişebilir ancak genellikle ameliyat ile tedavi edilir. Ameliyatın tipi hastanın durumuna göre değişiklik gösterir.

Apandisit tedavisi nasıl olur?

Eğer apendiks bölgesindeki apse patlamamış ya da yırtılmamış ise doktor tarafından öncelikli olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Daha sonra ciltte geçirilen bir tüp yardımıyla organ içindeki apse boşaltılır ve bu işlemden sonra gerek görülürse apendiks alınabilir. Eğer apendikste yırtılma ya da sızma söz konusu ise acilen ameliyat yapılmalıdır. Apendektomi olarak adlandırılan apandiksin alınması açık ameliyat ya da laparoskopik cerrahi şeklinde olabilir. Çok nadir vakalarda apandisit ameliyat olmadan iyileşebilir.

Apandisit belirtileri nelerdir? Evde nasıl anlaşılır?

Apandisit belirtileri nelerdir? Evde nasıl anlaşılır?
Apandisit, bir diğer adıyla halk arasında kör bağırsak diye de bilinen insan vücudunda doğuştan var olan kalın bağırsağın başlangıç kısmında bulunur. 5-6 cm boyunda kör bir bağırsak parçasıdır. Bu hastalık tedavi edilmezse ölümcül ağrılar ve sonuçlar doğurabilir. Her ne kadar görevi tam olarak bilinmese de hayatın ilk yıllarında bağırsakları düzenlediği görülmektedir. Peki Apandisit belirtileri nelerdir? Apandisit belirtileri evde nasıl anlaşılır?

İşte tüm bu soruların yanıtları…

Apandisit belirtileri nelerdir? Evde nasıl anlaşılır?
Apandisit halk arasında diğer adıyla kör bağırsak diye de bilinen insan vücudu içerisinde doğuştan var olan 5-6 cm büyüklüğünde kör bir bağırsak parçasıdır. Bu bağırsak parçasının iltihaplanması sonucunda ise Apandisit problemi ortaya çıkar. Genellikle 3 yaşından sonra kişide belirmeye başlayan hastalığı, tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte 35 yaşından sonra ise pek rastlanmaz. Peki apandisit belirtileri nelerdir?

Apandisit belirtileri nelerdir?

Karının sağ bölgesinde ağrı hissiyatının olması belirtileri arasındadır.

Yine aynı şekilde karın bağırsağın olduğu bölgelerde şişlik ve sertlik olmasıdır.

Nadir aralıklarla da olsa kusma apandisit belirtileri arasındadır.

Yemek yiyememe ve tuvalete çıkamama durumu da belirtiler arasında gösterilebilir.

Zıplama ve ani hareket durumlarında karın bölgesinde yaşanacak ağrılar.

Apandisit ağrısı sırt, bel, kalça ve bacaklara vurabilir. Bu ağrı kolay kolay geçmez.

Tedavi edilmemesi durumunda ne olur?

Apandisit başlarda tehlikeli gözükmese ve çokta önemsenmese bile tedavi edilmemesi durumunda büyük problemlere yol açabilir. Hastanın tedavi edilmemesi durumunda iltihap ile dolmuş apandisit sonunda delinir ve iltihap karın boşluğunun içine yayılır. Hasta rahatladığını hisseder ancak 6 saat sonra daha şiddetli bir şekilde ateş ve karın ağrısı ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra sağlık durumunda daha ciddi bir tehlike meydana gelir.

Apandisit tedavisi nasıl yapılır?

Apandisit tedavi açısından kolay bir hastalıktır. Ancak yine belirttiğimiz gibi erken teşhis bu konuda önemlidir. Apandisit patlamadan tedavisini yaptırırsanız çok kolay bir operasyonla bu sorundan kurtulabilirsiniz. Yukarda listelediğimiz belirtilerden bazıları sizde mevcutsa hemen doktorunuza başvurarak erken teşhis için adım atabilirsiniz. İlaçla yapılan apandisit tedavisi kesin çözüm değildir. Apandis, antibiyotiğin zor ulaşabileceği bir yerdedir. Bu sebeple kesin tedavi için ameliyat şarttır. Kolay bir ameliyattır. Bu ameliyat sırasında alınır. Yaklaşık 30-40 dakika sürer ve 1 gün hastanede yatma süresi vardır.

 

Apandisit belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?

Apandisit Belirtileri

Apandisit, apandisin (apendix) iltihaplanması durumuna verilen isimdir ve akut veya kronik olabilir. Apandisit belirtileri başlangıç aşamasında çoğu zaman gaz sıkışması ile karıştırılmaktadır. Ancak seyri ilerledikçe bazı ayırıcı semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden apandis ile ilgili bir soruna işaret edecek belirtilerin bilinmesi erken müdahale ve çabuk harekete geçme için faydalı olabilir.

Apandis sağda mı solda mı genelde karıştırılır. Apandis, vücudumuzun sağ tarafında, kasığın biraz üstünde yer alan, aşağı yukarı bir parmak boyutunda bir uzantıdır. Apandisit her zaman oluşabilir ancak genellikle 10 ila 30 yaşları arasında görülür ve erkeklerde kadınlara göre daha fazla apandisit vakasına rastlanır. Apandisit belirtileri daha önemsiz başka şeylerle karıştırılabilir bu yüzden belirtileri iyi bir şekilde bilmek erken müdahele için çok faydalı olabilir.

Apandis nerede sorusu ile başlanılacak olursa; apandis kalın bağırsağın ilk kısmına bağlı 10 cm uzunluğunda bir tüptür. İşlevinin ne olduğu ise tam anlamıyla net değildir. Bazı araştırmacılar sağlığımıza herhangi bir fayda sağlamayan evrimsel bir kalıntı olduğunu düşünüyorlar.

Nature Immunology’de yayınlanan çalışmalar, apandisin aslında “iyi bakteriler” için bir rezervuar görevi görebileceğini göstermektedir. Bu bakteriler, bağırsakların sağlıklı kalmasına ve enfeksiyonlardan kurtulmaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemi hastalıktan kurtulduktan sonra, bakteriler bağırsakları yeniden kolonize eder. Aynı zamanda apandisi alınmış olan kişilerin, kalın bağırsak tahrişi ve clostridium difficile koliti gibi rahatsızlıklara karşı daha dirençsiz oldukları görülmüştür.

APANDİSİTİN NEDENLERİ

2

Bir apandisit vakası için birden fazla neden olabilir. Doktorlar, apandisin tıkanıklığının apandisite neden olabileceğini ifade ederler. Tıkanıklık kısmi veya tam olabilir. Tam tıkanıklık acil cerrahi müdahale gerektirir. Tıkanıklık genellikle fekal madde birikiminden kaynaklanır. Ancak aşağıdakilerden birinin sonucunda da tıkanıklık oluşabilir:

 • Genişlemiş lenfoid foliküller
 • Kurt
 • Travma
 • Tümörler

Apandiste bir tıkanıklık olduğunda bakteriler organın içinde çoğalabilir. Bu durum irin oluşmasına yol açar. Artan basınç ağrılı olabilir ve yerel kan damarlarını da sıkıştırabilir. Apandise kan akışının olmaması kangrene neden olabilir.

Eğer apandis patlarsa fekal madde karnı doldurabilir. Bu tıbbi müdahale gerektiren önemli bir durumdur.

Peritonit, karın duvarını çizen dokunun iltihaplanmasıdır ve apandisin patlamasına neden olabilir. Apandisit patlaması diğer organları da etkiler ve iltihaplanmaya neden olabilir. Etkilenen organlar genelde çekum, mesane ve sigmoid kolondur.

Enfekte olmuş apandis patlamak yerine sızdırma yaparsa apse oluşabilir. Bu, enfeksiyonu küçük bir alanla sınırlar, ancak apse yine de tehlike arz eder.

APANDİSİTİN BELİTİLERİ

4

Apandis ile ilgili problemler kendini çeşitli şekillerde gösterebilir. Apandisit belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Apandisit genellikle karnın ortasında, göbek ya da “göbek deliği” (umbilicus) yakınında belirsiz bir ağrı ile başlar.
 • Alt karnın sağ tarafında başlayan ani ağrı
 • Öksürünce, yürüyünce veya başka sarsıcı hareketler yapıldığında kötüleşen ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah kaybı
 • Hastalık ilerledikçe kötüleşen düşük dereceli ateş
 • Kabızlık veya ishal
 • Karın şişkinliği

Apandisit belirtilerinin gelişmesi 4 ila 48 saat sürebilir. Ağrının yeri, yaşa ve apandisin konumuna bağlı olarak değişebilir. Hamilelik sırasında apandis daha yukarıda olduğu için, ağrı üst karında hissedilebilir.

Erken belirtiler genellikle gastroenterit (mide ve bağırsak iltihabı) benzeri belirtiler olduğu için diğer hastalıklardan ayırmak zordur. Apandisit şüphesi ile hastaneye başvuran birçok kişi hastaneyi gastroenterit tanısı ile terk eder; apandisit başlangıç aşamasındayken, sıklıkla gastroenterit olarak yanlış teşhis edilir.

Küçük çocuklar ve yaşlılarda genellikle daha az semptom görülür veya semptomlarını yeterince tanımlayamazlar, bu da tanılarını daha az belirgin hale getirir ve komplikasyon oluşma sıklığı daha sık görülür.

APANDİSİTİN TANISI NASIL KONUR?

Her ne kadar apandisit belirtilerini bilmekte fayda varsa son tahlilde tanı bir doktor tarafından konulmalıdır. Apandisit tanısında kullanılan testler ve prosedürler şunlardır:

1. Fiziki muayene
Doktor ağrılı bölgeye hafif bir baskı uygulayabilir. Basınç aniden serbest bırakıldığında, apandisit ağrısı sıklıkla bitişik peritonun iltihaplandığını işaret ederek daha kötü hissettirir.

2. Ultrason
Ultrason, vücuttaki organları tanımlamak adına görüntü sağlamak için ses dalgalarını kullanan ağrısız bir işlemdir. Şişmiş bir apandisi veya bir apseyi belirleyebilir. Bununla birlikte, apandisit sırasında, şişmiş bir iltihaplı apandis veya apse, hastaların sadece %50’sinde görülebilir.

3. Bilgisayarlı tomografi (CT) taraması
Gebe olmayan hastalarda, apandisin olduğu alanda yapılan bir CT taraması (bir tür X-ışını çalışması) apandisit ve peri apandis apselerinin tanısında ve aynı zamanda apandisiti taklit edilebilen karın ve pelvis içindeki diğer hastalıkların ekarte edilmesinde uygulanır.

Bunların dışında ağrıya neden olan durumun böbrek taşı veya idrar yolu enfeksiyonu olmadığından emin olmak için idrar tahlili istenebilir.

APANDİSİTİN TEDAVİSİ

3

Apandisitin birkaç farklı tedavisi vardır. Bazı durumlarda sadece antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak eğer apse veya apandis patladıysa acil ameliyat gerekir. Apandisin çıkarılması için yapılan bu operasyona apendektomi adı verilir. Bu ameliyat, açık cerrahi veya laparoskopi yöntemi ile yapılabilir.

1. Antibiyotik tedavisi
Eğer apandiste apse varsa ve patlamadıysa, doktor önce antibiyotik tedavisi uygular ve hastayı takibe alır. Apandisit ağrısı nasıl geçer? Tek başına antibiyotik tedavisi apandisit için yerli olmaz ve alınan ağrı kesiciler de ağrıyı dindirmez. Kesin çözüm için genellikle antibiyotik tedavisinden sonra deri altına bir tüp yerleştirerek apse boşaltılır ve apandisin alınması için cerrahi operasyon uygulanır.

2. Apendektomi
Apendektomi, 5 ila 10 santimetre uzunluğunda (laparotomi) bir abdominal insizyon kullanılarak açık cerrahi şeklinde yapılabilir. Yahut birkaç küçük karın insizyonu uygulanarak da (laparoskopik cerrahi) yapılabilir. Laparoskopik apendektomi sırasında, cerrah apandisi çıkarmak için karın içine, özel cerrahi aletler ve bir video kamera yerleştirir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir