Ardahan Gece Hayatı

Ardahan Gece Hayatı ve Festivalleri;

Doğu Anadolu Bölgemizin en az nüfusa sahip bir ilidir. Nüfusun az olması ve sert bir iklime sahip olması nedeniyle gece hayatı çok pasif geçer. Hatta gece hayatı yok denecek kadar azdır.Burada çok az sayıda bar ve eğlence merkezi bulunur.

ÇILDIR KAR VE BUZ FESTİVALİ,POSOF 19 MAYIS BAYRAMI FESTİVAL VE ŞENLİKLERİ, ATATÜRK’ÜN İZİNDE DAMAL ŞENLİKLERİ Ardahan’ın festivallerindendir.

Gezilecek Yerleri;

•Cemal Tural Tabiat Parkı

•Şeytan Kalesi

•Ardahan Büyük Kalesi

•Aktaş Gölü

•Şıratan Gölleri

Ardahan Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak cafelerden geçer. Burada çok az sayıda bar ve eğlence merkezi bulunur. Bu mekanlarda gecenin geç saatlerine kadar eğlence hizmeti verilir.

Ardahan 98.335 Toplam nüfusu ile Doğu Anadolu Bölgemizin en az nüfusa sahip bir ilidir. Nüfusun az olması ve sert bir iklime sahip olması nedeniyle gece hayatı çok pasif geçer. Hatta gece hayatı yok denecek kadar azdır.

 

Ardahan Gezilecek Yerler
Ardahan’da Gezilecek 10 Yer
Ardahan Gece Hayatı
Ardahan Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
Ardahan Otelleri ve Ardahan Otel Fiyatları
Kent merkezinde bulunan birkaç cafe dışında gece mekanı neredeyse yok. Bu cafelerde gecenin gece saatlerine hizmet vermektedir. Gece hayatı daha çok eş-dost ziyareti yapılır. İlimizde bulunan bazı mekanları önereceğim. Umarım beğenirsiniz.

Ardahan Eğlence Hayatı
Maksim Gazinosu
Gramofon Cafe & Fast Food – Bar
Sorularınız olursa bu sayfadan cevaplayabiliriz.

Ardahan İlçeleri

Damal İlçesi : Damal:Ardahan merkezinden yaklaşık olarak 42 km uzaklıkta olup ulaşım kara yolu ile sağlanmaktadır. Coğrafi Durumu : Damal kuzey de Posof, doğu da Gürcistan ve Çıldır, güney de ve batıda Hanak ile komşu olup toplam 74 Km kara sınırına sahiptir. İlçenin toplam yüz ölçümü 329 km² olup, rakımı 2.000 metredir. Arazi plato görünümünde olup, İlçenin bitki örtüsü ilkbahardan sonbahara kadar yeşil çayır görümündedir. Yörede karasal iklim hüküm sürer, yağış ülke ortalamasının altındadır. Sıcaklık kış mevsiminde eksi (-) 30-35 dereceye kadar düşer. Yazları serin, kışları ise soğuk ve yağışlıdır.

 

 

İlçe sınırlarında Çikora Suyu ve Bağırsak Çayı adında iki akarsu bulunmaktadır. İdari Yapı : İlçe Cumhuriyetin kuruluşundan sonra nahiye olarak sırasıyla Posof, Ardahan, Hanak, ilçelerine bağlı kalmıştır. Ardahan’ın İl olması ile birlikte İlçe yapılarak idari bakımdan Ardahan’a bağlanmıştır. İlçenin 12 köy ve 3 mahallesi vardır. Nüfus: İlçenin toplam nüfusu 8.677’dir. İlçe merkezinin nüfusu 2.571, köylerin nüfusu ise 6.106’dır. Damal’da km2 ye 26 kişi düşmekte olup, yıllık nüfus artış hızı % -16,19’dur.

 

 

Posof İlçesi :

Posof Ulaşım: Ardahan Merkezden yaklaşık 85 km uzaklıkta olup sadece kara yoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Coğrafi Durumu : Posof Ardahan’ın kuzey kısmında yer alıp deniz seviyesinden 1.583 metre yükseklikte ve 623 km2 yüz ölçüme sahiptir. Akarsu olarak sadece ilçenin Ardahan tarafından girişinde Posof Çayı bulunmaktadır. Engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olan Posof’ta iklim olarak Ardahan yöresinin Karasal ikliminden çok Karadenizin ılıman iklimi hakimdir. Yılın büyük bölümünde yüksek kesimlerde kar hakimdir.

 

İlçe güney ve doğusunda 2.540 rakımlı Ilgar Dağı Batısında Arsiyan (Göze ) Dağı, Kuzeybatısında 3.500 rakımlı Gırma (Til) Dağı arasında kalan vadide konuşlandırılmıştır. Bölgedeki diğer yerleşim birimlerinden daha sıcak bir iklime sahip olan İlçede yer yer sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır. İdari Yapı : Posof’un bir İlçe Belediye Başkanlığı ve 49 Köyü bulunmaktadır. Nüfus: İlçenin toplam nüfusu 12.729’dur. İlçe merkezinin nüfusu 2.555, köylerin nüfusu ise 10.174’tür. Posof’ta km2 ye 20 kişi düşmekte olup, yıllık nüfus artış hızı % -20,22’dir.
Göle İlçesi : Göle:Ardahan merkeze yaklaşık olarak 45 km uzaklıkta olup kara yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Coğrafi Durum : İlçemizin yüzölçümü 1400 km2 olup, denizden yüksekliği 2.030 metredir. Arazinin % 81’i orman örtüsü ile diğer kısımları ise çayır ve mera ile kaplıdır. Kışları uzun ve sert, yaz mevsimi ise çok kısadır. İlçenin güneyinde Allahuekber dağları uzanır, İlçe kuzeyinde Ardahan İli, Doğusunda Kars İli Batısında Erzurum İli ile sınırdır. İdari Yapısı : 1992 yılına kadar Kars İline bağlı olan İlçe Göle Ardahan’ın İl olmasından sonra Ardahan’a bağlanmıştır. Göle 1 İlçe Belediyesi, 1 belde belediyesi, 4 mahalle ve 53 köyden ibarettir. Nüfus: İlçenin toplam nüfusu 37.814’tür. İlçe merkezinin nüfusu 10.478, köylerin nüfusu ise 27.336’dır. Göle’de km2 ye 27 kişi düşmekte olup, yıllık nüfus artış hızı % -15,79’dur.

Çıldır İlçesi :

Çıldır:Ardahan Merkeze uzaklığı yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta olup ulaşımı kara yolu ile yapılmaktadır. Coğrafi Durumu : Çıldır İlçe merkezi, ortalama 1950 m. yükseklikte düz bir alana kurulmuş, köyleri ise kısmen düz, kısmen de engebeli araziler üzerine kurulmuştur. İlçenin toplam yüzölçümü 752 km2 dir. İlçe sınırlarında bulunan göllerden Çıldır Gölü 120 km², Aktaş Gölü ise 27 km2 alana sahiptir. Bu göllerden Aktaş Gölü’nün yarısı Gürcistan sınırlarında kalmaktadır. Bölgenin en yüksek dağı Keldağ ve Gökdağdır.
 

Her iki dağın yüksekliği de 3000 m. civarındadır. İlçe sınırlarından Kura ve Karasu akarsuları geçmektedir. Çıldır İlçemiz sınır komşularımız olan Gürcistan ile 66 km, Ermenistan ile 13 km sınır uzunluğuna sahiptir. İdari Yapı : Çıldır İlçesi 25 Şubat 1921 yılında düşman işgalinden kurtarılarak Türk topraklarına katılmış olup, Kars İline bağlı İlçe statüsünü almıştır. Daha sonra Ardahan’ın İl olması Ardahan’a bağlanmıştır. İlçenin Merkez Belediyesi ve Aşıkşenlik Belediyesi olmak üzere 2 adet belediyesi, 35 köyü vardır. Nüfus: İlçenin toplam nüfusu 14.869’dur. İlçe merkezinin nüfusu 2.415, köylerin nüfusu ise 12.454’tür. Çıldır’da km2 ye 20 kişi düşmekte olup, yıllık nüfus artış hızı % -22,27’dir.

Hanak İlçesi : Hanak:Ardahan merkezden yaklaşık 30 km uzaklıkta olup ulaşım kara yoluyla yapılmaktadır. Coğrafi Durum : Hanak’ ın Doğusunda Çıldır ilçesi, Batısında Artvin İli, Kuzeyinde Damal İlçesi Güneyinde ise Ardahan İli ile çevrili olup, ilçemizin Batısında Cin Dağı, Doğusunda Yelatan Dağı ve Oğuz yaylaları yer almaktadır.

 

 

Yüzölçümü 547 km2 olan İlçede Cin dağlarından çıkan ve ilçeyi geçen Hanak Çayı bulunmaktadır. Rakımı ise 1800 Metredir. İdari Yapı : İlçenin biri merkez diğeri belde belediyesi olmak üzere 2 belediyesi ve 28 köyü bulunmaktadır. Nüfus: İlçenin toplam nüfusu 14.873’tür. İlçe merkezinin nüfusu 4.432, köylerin nüfusu ise 10.441’dir. Hanak’ta km2 ye 27 kişi düşmekte olup, yıllık nüfus artış hızı % -26,72’dir
Ardahan Akşam Görünümü

Ardahan Ulaşımı

Karayolu : Karayolu Ardahan’a ulaşım olarak İstanbul’a uzaklığı yaklaşık olarak 1500 km olmaktadır. Ankaray’a uzaklığı 1050 km olmaktadır. Ulaşım kara yolu ile mümkün. Havayolu Ardahan’a 90 km uzaklıktaki Kars havaalanı ile sağlanmaktadır. Demiryolu Ardahan’a 90 km uzaklıkta Kars Devlet Demir yolları ile ulaşım sağlanmaktadır. Kaynakça Ardahan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir