Asya’da Küçük Bir Ada, Sri Lanka

    Küçük dediğimize bakmayın, bir ucundan diğer ucuna gitmesi trenle yaklaşık  11 saat süren bir ada ülkesidir Sri Lanka. Hindistan’a yakınlığı sayesinde hint kültürünü yakından tadabileceğiniz bu adada gezebileceğiniz birbirinden güzel lokasyonlar bulunmaktadır. Demiryolu ağı oldukça gelişmiş olan bu ülkede istediğiniz her yere trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Listemizde bunların bazılarına yer verdik.

  • Colombo

Sri Lanka’nın başkenti olan Colombo, ülkenin diğer şehirlerine nazaran daha gelişmiş, gezerken görmeye alıştığınız yeşillikten bir nebze daha uzak, binalarla çevrili bir şehir. Burada bir çok müzeyi ziyaret edebilir ve akşam sahil kenarında satılan deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Eğer tatil döneminde gelmediyseniz burada gece hayatı yok denilebilecek boyuttadır. 

Mirissa

Ülkenin güneyinde bir yer olan Mirissa’da bol bol turist bulabilirsiniz. Okyanusun ortasında bulunan dev kayaya tırmanıp güneşin batışını izlemek burada yapabileceğiniz en huzurlu şeylerden biri olacaktır. Aynı zamanda yerli halkın palmiye ağaçlarına bağladığı halatlar sayesinde okyanusa karşı sallanarak temiz hava solumak da eşsiz bir deneyim olacaktır.

Sigiriya

Ülkenin en bilindik yerlerinden birisi olan Sigiriya’da gitmeniz gereken ilk yer Sigiriya kalesidir. çıkması oldukça zaman alan bu kaleye belli bir mesafeden sonra yayan olarak ilerlemeniz gerekmektedir fakat yol üzerinde birbirinden güzel tapınaklara ve heykellere rastlayacaksınız. Dikkat etmeniz gereken bir unsur var ki o da bu adada mutlaka yanınızda bacaklarınızı kapatmak için bir örtünüz olduğudur. Aksi taktirde kutsal sayılan yerlere alınmayacaksınız ya da belli bir ücret karşılığı size örtü vereceklerdir. 

Trincomalee

Ülkenin oldukça kuzeyinde bir şehir olduğu için buraya geldiyseniz Hindistan’a son derece yakınsınız demektir. Bu da, adım attığınız hemen her yerde Hindu tapınaklarına rastlayacağınız anlamına gelir. Çoğunluğu yüksek kesimlere konumlanmış olan bu tapınakların manzarası ve her bir köşesi görmeye değer güzellikte diyebiliriz. Burada aynı zamanda  bol bol maymun, geyik ve kertenkele sizi bekliyor olacak. Fakat korkmanıza gerek yok, adada filler de dahil olmak üzere her hayvana korkmadan yaklaşabilirsiniz. Özellikle maymunları  elinizle besleyebilir, kucağınıza alabilirsiniz.

Kandy

Oldukça meşhur bir diğer yer ise Kandy. Burada da bol bol çay fabrikası ve yemyeşil manzaraya maruz kalacaksınız. Çay fabrikalarını sabahın erken saatlerinde ziyaret etmenizi, güneşin doğuşunu harika bir manzara ve bir fincan çay eşliğinde izlemenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda Ağustos ayında burada Sri Lanka’nın en meşhur festivallerinden biri gerçekleşiyor. biletleri takip edip bu dönemi kaçırmamanızı öneririz.

•Galle 

Dilerseniz bir tuktuk eşliğinde dilerseniz yürüyerek gezebileceğiniz bu şehri görünce büyüleneceğinizden eminiz. Limanı turlayarak başlayabileceğiniz Galle gezinizde Lighthouse’u görmeden gitmeyin. Harika bir manzara sizi bekliyor olacak. Sokaklarında dolaşın ve el yapımı ürünlerin satıldığı tatlı dükkanlara uğrayın. Buradan Unawatuna’ya geçerek oldukça popüler bir aktivite olan surf  yapmayı deneyebilirsiniz.

   

Sri Lanka’yı biz anlatmakla bitiremeyiz, siz de okuyarak. Sadece birkaç önemli yerlerinden bahsettiğimiz bu ülkeyi gidip karış karış gezmenizi öneririz. Bir sonraki yazımızda Sri Lanka’da yaşam koşulları ve burada bulunmanın zorluklarından bahsedeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir