Aucland Gezilecek Yerler

Auckland’ı Keşif Zamanı

Kuzey Yeni Zelanda adasında en büyük kentsel alana sahip olan şehir Auckland’dır. Şehir Beta+Dünya Şehri olarak tanımlanmaktadır. Bunun nedeni ticaret, sanat ve eğitim üzerinde olan öneminden kaynaklanmaktadır. Yeni Zelanda’daki kurulmuş olan en büyük üniversite Auckland’ dadır. Açıklanan verilere göre dünyanın en pahalı şehri olmasına rağmen aynı zamanda en yaşanabilir şehirle arasında da 3. sıradadır. 

Auckland’ da Gezilecek Yerler             

Auckland’a giderken kıyafet seçimi konusunda dikkatli olmanız gereken bir şehirdir. Mevsimsel ve iklimsel farklılıklar belirgin ölçüde bulunmaktadır. Şehir hem macera tutkunlarına hem de kafasını dinlemek isteyenlere birlikte hitap etmektedir. Ayrıca yerli halk Maoriler’ dir. Dil olarak İngilizce ve Maoriler’in dili resmi dil olarak kabul görmektedir.

    1.Eden Park

Yeni Zelanda’nın en büyük stadyumu olma özelliğini Eden Park taşımaktadır. Her yıl burada çok sayıda yerel ve uluslar arası festivaller yapılmaktadır. Ayrıca burada oynanan önemli karşılaşmalarda bulunmaktadır. Bunlar 2011 Ragbi Dünya Kupası Finali, 2015 Kriket Dünya Kupası büyük spor müsabakalarıdır. Teknolojik açıdan stadyum oldukça gelişmiş bir yapıda bulunmaktadır. Stadyumun dış cephesi kendisini temizleme özelliği ve farklı renklerle aydınlatılma imkanı olan polimer malzemeden yapılmıştır. Stadyumun sahip olduğu oturma kapasitesi tam 60.000 kişiliktir.

 1. Stardome Gözlemevi

1948 yılında Auckland Astronomi Topluluğu tarafından keşif, araştırma ve eğitim aktivitelerinin gerçekleştirilmesi amacıyla kurulmuştur. Burada hava şartlarının uygun olması durumda yıldızları ve gezegenleri teleskoplar ile gözlemleme olanağı sunabilirsiniz. Burada kendinize ya da sevdiğiniz birine yıldız alabilme imkanından yaralanabilirsiniz. Tesiste aynı zamanda haziran ayında Maori Yeni Yıl festivali düzenlenmektedir. Haziran ayını gidiş için tercih ederseniz hem festivalin hem de yıldız ve gezegenlerin tadını çıkarabilirsiniz.

 1. Aukland Hayvanat Bahçesi

Hayvanat bahçesinde 138 farklı türden 875 hayvan bulunmaktadır. Bu hayvanların ziyaret edilebilmesi için yıl içerisinde çok sayıda etkinlik düzenlenilmektedir. Auckland Hayvanat Bahçesi sadece hayvanları görmek için gitmeniz gereken bir yer değildir. Burada düzenlenen etkinliklerde safari turları ve fotoğrafçılık kursları da yapılmaktadır. Buraya giderek tropik bölgeler özgü hayvanları görebilir aynı zamanda kurslara katılarak harika zaman geçirebilirsiniz.

  4.Waiheke Adası

Ada üzüm bağları, zeytinlikler ve eşsiz doğası ve plajları ile cenneti andırmaktadır. Aucklan’ın merkezinden hareket eden feribotlarla buraya ulaşım süreniz sadece 35 dakikadır. Adada birçok etkinlik düzenlenmektedir. Waiheke Adası’nda Adada bisiklet turları, okçuluk, sörf gibi etkinliklere katılım sağlayabilmenin yanında yerel sanatçıların el yapımı eserlerini sergilediği galeri ve butikleri de gezebilirsiniz. Adaya gelenler genellikle gastronomi meraklıları ve macera tutkunları olmaktadır.  Adada şarap ve tadım turları da düzenlenilmektedir.

 

 1. Rangitoto Adası

Ada 600 yıl önce gerçekleşmiş olan bir volkanik patlama sonucunda oluşmuştur. Rangitoto Adası’nda henüz toprak oluşu yoktur. Lav taşları adanın tamamını kaplayacak şekildedir. Lav taşlarına yansıyan güneş ışıkları normaldeki sıcaklıktan daha fazla sıcak hissetmenize neden olmaktadır. Buraya ulaşım yolunuzda yine Auckland’dan hareket eden feribotlar ile olmaktadır.  Muhteşem bir simetrik yapısı ve koni gibi bir yapıda gözüken adada macera tutkunları için enfes oluşumlar bulunmaktadır. Mağaralar siyah lavlardan oluşmuştur. Doğu ve batı yamaçlarına gittiğiniz zaman Hauraki Körfezini izleyebilir ve bu muhteşem oluşuma tanık olabilirsiniz.

 1. Waitemata Limanı

Liman oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Kafeler,  restoranlar ve alışveriş için oldukça düzenli bir yapısı bulunmaktadır.  Waitemata Limanı aynı zamanda deniz trafiğinin merkezi konumundadır. Limanda tur tekneleri düzenlenmektedir. Bu turlar sayesinde sosyal aktivitelerin yanı sıra Auckland’ ın doğal güzelliklerini denizden keşif imkanı elde edebilirsiniz.

 1. One Tree Hill Domain

Bölgenin kırsal yapısını keşfetmeniz için gezebileceğiniz bir yerdir. Kent merkezinde 8,2 km uzaklıkta bulunmaktadır. One Tree Hill Domain’ in zirvesine çıktığınız zaman manzara olarak kentin manzarasını izleyebilirsiniz. Koyun ve ineklerin yayıldığı ve tam anlamıyla doğal bir yapıyı bünyesinde bulundur. Hem doğal yaşama tanık olmak hem de el değmemiş volkanik yapılar ile birlikte kentin manzarasını izlemek için esinlikle gidilmesi gereken bir yerdir.

 1. Sky Tower

Şehrin her yerinden rahatlıkla görebileceğiniz gökyüzü kulesinin yüksekliği tam 328 metredir. Bu yükseklikten dolayı şehrin en büyük binası olarak adlandırılır. Kuleye gittiğiniz zaman adrenalini yüksek olan aktivitelerde bulunabilirsiniz. Sky Tower’ ın merkezinde bulunan SKYCIT Auckland eğlence merkezinde konaklamanız için oteller, restoranlar ve eğlence merkezleri bulunmaktadır. Eğlence, adrenalin ve Auckland yemleri için harika bir yerdir.

 1. Devonport

Auckland’ a gidip kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği yer Devonport’ tur. Auckland sahil banyolarından biri olan Devonport’ a gidebilmek için limandan kalkan feribotlar kullanılır. Bu feribotlar sayesinde 10- 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım sağlarsınız. Burada barlar ve restoranlar ağırlıkta bulunurken güneşin tadını çıkarmak istenler içinde 1 adet plaj bulunmaktadır.

 1. Queen Street

1840 yılında kurulmuştur. 188’ de yangın çıkmış ve birçok bina harap olmuştur. Yangından sonra bazı tarihi binalar ayakta kalmayı başarmıştır. Cadde İngiltere kraliçesi, Kraliçe Victoria’ ya adanmıştır. Cadde bizdeki İstiklal caddesini anımsatmaktadır. Düz bir şekilde ilerlen ve biraz yokuşu olan bir caddedir. Qeen Street caddesi üzerinde kafeler ve restoranlar fazlaca bulunmaktadır.

 

 

11.Viaduct Limanı

Lima son 10 yıllık sürede gelişmişlik kazanmıştır. Yaz aylarında Auckland’ ı tercih edersiniz buradaki film gösterimi etkinliklerine katılabilirsiniz. Viaduct Limanı kafe ve restoranlar sayesinde oldukça dinamik bir şekilde işliyor. Çocuklar için özel bir oyun bahçesi de Viaduct limanında bulunmaktadır.

 1. Yeni Zelanda Denizcilik Müzesi

 Denize açılabilmeniz için 4 farklı gemi bulundurulmaktadır. Bu gemiler SS Puke, Breeze, Ted Ashby, Natutilus isimli gemilerdir. Müze 1980 yılında Auckland Liman Yönetimi ve United Steamship Company üyelerinden bir grup ile beraber kurulmuştur. Müzenin içinde Maoriler’ in denizle olan geçmişlerini ve Avrupalı kaşiflerin ülkeye gelirken yaşadıkları olayların anlatıldığı müzede gemicilik temalı olan sanat eserlerini de inceleme imkanınız bulunmaktadır.

 1. Auckland Savaş Müzesi

Müzesi Domain Park’ın içersinde bulunmaktadır. Auckland Savaş Müzesi’ ne  gittiğiniz zaman yerli halk olan Maoriler hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz. Müze 1929 yılında halka açılmıştır. Müzede olan savaş sergilerinde ağırlıklı olarak 2. Dünya savaşı işlenmektedir. Yerel kültür ve savaş temalı sergilerin yanında Pasifik insanları, doğal fotoğraf sergilerini de görme imkanı elde edebilirsiniz.

 1. Museum of Tranport and Technology

1964 yılında faaliyete başlayan yerde Yeni Zelanda’nın geçmişten günümüze kadar olan gelişim süreci anlatılmaktadır. Güney Yarımküre’nin en büyük koleksiyonu yine burada Ulaşım ve Teknoloji Parkı’nda sergilenmektedir. Müzenin 40 dönümlük bir arazisi bulunmaktadır. Burada tarihi olan ve çalışan bir adet tramvay bulunmaktadır. 2 adet farklı endüstriyel sergilerin bulunduğu binalar vardır.

 1. Auckland Botanik Bahçeleri

Burada 10.000’den farklı bitki türünü inceleyebilirsiniz. 64 hektarlık bir alanı bulunmaktadır.1982 yılından beri faaliyet gösteren Auckland Botanik Bahçeleri kent merkezine 23 km uzaklıkta bulunmaktadır. Botanik bahçelerine katılabilmeniz için bahçelik atölyelerine rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Auckland Botanik Bahçeleri’nde dünyanın her yerinden farklı bitki türleri getirilip yetiştirilir.  Bahçenin içerinde farklı balık türleri yüzdürülür.

 

 1. Auckland Domain Park

Buraya kent merkezinde bulunan toplu taşıma araçları ile 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Egzotik bitki ve hayvan türlerin yetiştirilmesi için 1860 yılında Auckland Domain Park’ın kurulumu gerçekleştirilmiştir. Gelişen yapısı ile günümüzde yürüyüş yolları, spor sahaları ve bahçeleri sayesinde turizm için cazibe merkezi haline gelmiştir. Parkın içerinde 9 farklı sanatçının yapmış olduğu heykellerde sergilenmektedir.

 

 

 

17.Auckland Sanat Galerisi

Kurulumu 1988 yılında gerçekleşmiştir. Kurulduğu zaman Auckland Halk Kütüphanesi ile aynı binayı paylaşan Auckland Sanat Galerisi 16.000 den fazla esere kavuşmasıyla tek başına binayı kaplamıştır.  Galeride Avrupalı kaşifler ile Maori halkının ilk karşılaşmaları hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Tarihi eserler ve çağdaş sanat çalışmaları binayı kaplamaktadır. Buraya ilk bağışı Sir Georg Grey yapmıştır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir