Bahar Ayları Başlarken Fit Olmak İçin Yapabileceğiniz Sporlar

Soğuk kış günleri yavaş yavaş etkisini kaybederken kış yorgunluğunu atmak ve daha zinde bir vücuda sahip olmak için alternatif arayanlardansanız bahar sporları tam da size hitap ediyor demektir. Fit bir vücut denince her ne kadar spor salonları akıllara gelse de baharın gelişi ile birlikte açık alanda yapabileceğiz pek çok spor seçeneği bulunuyor. Baharın gelişi ile doğa uyanırken siz de yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Doğanın Yeniden Hayat Buluşuna Tanıklık Edin

Doğayla iç içe yapısı olanlardanım diyorsanız doğa yürüyüşleri iyi bir seçenek olabilir. Dünya genelinde de yükselen bir trende sahip olan doğa yürüyüşleri zaman zaman uzun ve yorucu olsa da bahar sporlarının en keyifli alternatiflerinden biridir. Belli sınırlar çerçevesinde tamamlayabileceğiniz yürüyüşleri dilerseniz sadece kendi kurallarınıza göre de yapabilirsiniz. Kuralcı bir yapınız varsa belirlenen bir bitiş noktasına belli bir tempoda yürüyerek yine belirlenen saatte ulaşmaya da çalışabilirsiniz. Doğada kural koyucunun siz olduğunuzu unutmayın. Doğa yürüyüşleri genellikle günlük parkurlar biçiminde tercih ediliyor olsa da temiz havada daha fazla zaman geçirme imkanı bulanlar için haftalık hatta aylık parkurlarında bulunduğunu söylemek gerekir. Uzun parkurları tercih edenlerin su kaynakları, konaklama için kamp malzemeleri ya da hava koşulları gibi etkenleri de göz ardı etmemesinde yarar var. Ülkemizde ise spor severler genellikle solo ve kısa mesafeli parkurları tercih ediyor. Uzun mesafeli bir doğa yürüyüşü esnasında tırmanış, iniş ve yürüyüş iç içe olacağı için her bir aktiviteyi bir bütün olarak değerlendirmek önem kazanıyor. Uzun turlarda tecrübeniz bulunmuyorsa rehberlik hizmetlerinden yararlanmayı da ihmal etmeyiniz.

Kampta Doğa ile Eşsiz Bir Deneyim

hava
Tüm çadır modellerimiz için tıklayın!

Bahar aylarında vazgeçilmez doğa sporlarından olan kamp aktivitesi hem eğlendiriyor hem de deneyimi artırıyor. Daha önce bir kamp deneyiminiz olmadıysa kamp alanına giderken ev konforunda bir zaman geçireceğinizi düşünmemeniz şartlara adapte olmanıza yardımcı olur. Çünkü her ne kadar en kaliteli kamp malzemelerini kullanıyor olsanız da ev konforunu yakalayamazsınız. Kamp deneyimine hazırsanız öncelikle sizi farklı hava koşullarına karşı koruyacak bir çadır tercih etmeniz gerek. Çadır seçerken tercih edeceğiniz kamp alanının hava koşulları önem kazanıyor. Bahar aylarının genellikle yağışlı ve serin geçtiği düşünülürse çadırınızın yağmur geçirmez ve rüzgara karşı dayanıklı olması size doğada artı puan kazandırır. Elbette ki çadırın bütünleyicisi çadır altlığı, kamp malzemelerinin olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Çadırın ömrünü uzatmaya yardımcı olan bu kurtarıcıyı mutlaka çadırınız ile uygun boyutlarda seçmeye özen gösterin. Aksi halde özellikle yağmurlu havalarda bir süre sonra çadırınızın su ile dolduğuna şahitlik edebilirsiniz. Sıcak su torbası, uyku tulumu ya da pişirme gereçleri de bahar sporları arasından kamp seçeneğini değerlendirmek isteyenlerin atlamaması gerekenler listesinde yer alıyor.

Fitness’dan Vazgeçemem Diyenlerden Misiniz?

ket
Fitness aksesuarlarımız için tıklayın!

Kış boyunca tembellik yaparak vücutta biriken yağı belli aralıklarla egzersiz yaparak atmak isteyenler ise genellikle fitness yaparak vücutlarını dengede tutmaya çalışıyor. Sadece bahar aylarında değil; yılın her döneminde rahatlıkla yapabileceğiniz fitness ile vücudunuzu belli bir şekle sokabilirsiniz. Fakat vücudu şekle sokmak ile vücut geliştirme arasında fark bulunuyor. Fitness, sıkı bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olurken hatlarınızın da şekillenmesine yardımcı oluyor. Özellikle bahar aylarında sağlıklı bir görüntü sergilemek isterseniz fitness size hitap ediyor. Fitness genellikle kişiye özel olarak belirlenen bir programa bağlı kalarak uzman bir hoca eşliğinde yapılır. Çalışma esnasında tüm kaslar çalıştığı için kas ve iskelet sisteminin güçlenmesini sağlar. Kendi sporunuzu seçerken zayıf olmakla fit olmak arasındaki farkı görmeniz gerekiyor. Unutmayın ki beden sağlığı aynı zamanda ruh sağlığınız ile de oranlıdır.

 

Bu yazı https://blog.decathlon.com.tr/page/4/ sitesinden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir