Bahar Yogası Nedir? Temel Bahar Yogası Hareketleri Nelerdir?

Kış mevsimi de güzel olsa da baharın gelişi bambaşka duygular uyandırıyor. Güneşin kendini göstermesi ve binlerce farklı çiçeğin capcanlı renklerle çevreyi güzelleştirmesi, insanlarda tazelenme ve yenilenme isteği oluşturuyor. Siz de baharın gelişini bedenen ve zihnen benimsemek, bir bütün olarak bahar ile bütünleşmek isterseniz bahar yogası size göre demektir.

Bahar Yogası Nedir?

Yoga; kişinin beden ve zihnini eş zamanlı olarak ele alan bir egzersiz ve meditasyon türüdür. Sanskritçe’de bütünleşme, bir araya gelme gibi anlamlara gelen yoganın başlıca amaçları arasında kişinin kendine dönüp hem bedenini hem zihnini incelemesi bulunur. Çeşitli nefes egzersizleri eşliğinde yapılan fiziksel hareketler, ana odaklanmaya ve stresten arınmaya yardımcı olur. Birbirinden farklı çok çeşitli yoga teknikleri olsa da, hepsinin temel anlayışı benzer nitelikler taşır.

fotos

Bahar yogası, bahar mevsimi ile doğanın kendini yenileyişi gibi insanın da kendini yenilemesini hedefler. Bu nedenle nefesler ve hareketler de bu anlayışa uygun olarak şekillenir. Baharın doğada yarattığı değişimleri bedeninizde ve zihninizde hissetmek, baharı bir bütün halinde karşılamak isterseniz bahar yogasını mutlaka denemelisiniz.

Bahar yogası, deneyimleyenleri stresten uzaklaştırır ve pozitif duygular hissetmelerine yardımcı olur. Ayrıca bedeninizdeki kasları esneterek rahatlamanızı, duruşunuzun düzelmesini ve genel anlamda daha güçlü bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Tüm bunlar için ihtiyacınız olan temel malzemeler yoga kıyafetleri ve yoga matıdır. Bahar yogasından daha iyi bir sonuç almak adına, imkanınız varsa yoga hareketlerini doğa ile iç içe bir ortamda, toprağa veya çime basarak yapmayı deneyebilirsiniz.

 

Bahar Yogası Hareketleri Nelerdir?

Bahar yogası hareketleri, güne daha zinde ve pozitif başlamanıza yardımcı olur. Temel yoga hareketlerine başlamadan önce vücudunuzdaki eklemleri ısıtmanız, herhangi bir bölgenizi incitmemeniz açısından önemlidir. Boynunuzu, el bileklerinizi, ayak bileklerinizi ve kollarınızı dairesel hareketler ile yavaşça çevirerek eklemlerinizin açıldığını ve rahatladığını hissedebilirsiniz. Vücudunuzu yoga için esnettikten ve zihninizi biraz boşalttıktan sonra baharı yoga hareketleriyle karşılamaya hazırsınız demektir.

  • Dağ Duruşu: Dağ duruşu için ayaklarınızı paralel ve aralarında biraz boşluk olacak şekilde yerleştirin ve sabitleyin. Omurganızı mümkün olduğu kadar düz tutun, omuzlarınızı ve boynunuzun gevşediğini hissedin. Rahatlayın ve yalnızca nefes alıp verişinize odaklanın. Hem bedeninizin hem zihninizin sakinleştiğini hissedeceksiniz.
  • Öne Katlanma: Aşağı doğru yuvarlanır gibi kendinizi aşama aşama yere doğru bırakın. Önce boynunuz, sonra sırtınız gelecek şekilde kendinizi bacaklarınıza yaklaştırın. Bu aşamada boynunuza ağırlık vermemeye ve boynunuzu kasmamaya dikkat edin. Spor geçmişiniz yoksa veya ilk kez esneklik gerektiren bir hareket yapıyorsanız vücudunuzu çok zorlamayın ve vücudunuzu gittiği yere kadar uzatın. Belden yukarı kısmınızı katlayıp bacaklarınıza yaklaştırdıktan sonra rahatlayın, kafanızı önce evet der gibi öne arkaya, daha sonrasında hayır der gibi yanlara hafifçe sallayın. Hareket bittikten sonra yine önce sırtınız, sonra boynunuz gelecek şekilde aşama aşama kalkın ve dağ duruşuna geri dönün.
  • Sandalye Pozu: Dağ duruşundayken kollarınızı sanki arasında güneşi tutacakmış gibi yukarı doğru kaldırın. Göğüs kafesinizi açın ve kalçanızı yavaşça bir sandalye oturur gibi tutun. Bu sırada karın ve bacak kaslarınızın çalıştığını hissedeceksiniz. Vücudunuza ihtiyacı olan oksijeni sağlamak için nefes alıp verişinize konsantre olun. Bu hareketle adeta baharı adeta kucaklıyor olacaksınız.
  • Dönen Sandalye Pozu: Vücudunuz sandalye pozundayken ellerinizi birleştirin ve yana doğru dönmeye çalışın. Elleriniz birleşikken sağ dirseğinizi sol dizinize, sol dirseğinizi ise sağ dizinize değdirmeye gayret edin. Bu sayede omurlarınızı açmış ve rahatlatmış olacaksınız.
  • Yana Bükülen Dağ: Tekrar dağ pozisyonuna döndükten sonra kollarınızı yukarı kaldırıp ellerinizi kavuşturun. Yavaşça vücudunuzu önce sağa sonra sola doğru esnetin. Bu hareketi yaparken omuzlarınızı ve boynunuzu gevşek tutmaya gayret edin. Gidebildiğiniz kadar yanlara doğru gidin ve esnediğinizi hissedin.
  • Ağaç Pozu: Dağ pozundayken ellerinizi ortada birleştirerek dirseklerinizi yanlara doğru açın. Bir ayağınızı diğer dizinize yaslayın ve havada olan dizinizi mümkün olduğu kadar yana açarak üçgen şekli vermeye çalışın. Dengenizi sağladıktan sonra derin ve uzun nefesler alarak baharın tatlı esintisini ve kokusunu içinize çekin. Dilediğiniz kadar bu pozisyonda durduktan sonra ayağınızı yere indirerek aynı hareketi diğer bacak için de tekrarlayın.
tayt

Hareketleri denemek için sabırlanıyorsanız yoga ile baharı karşılamaya Decathlon.com’daki yoga kıyafetleri ve yoga matı arasından istediklerinizi seçerek başlayabilirsiniz.

 

Bu yazı https://blog.decathlon.com.tr/ sitesinden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir