Bari Gezilecek Yerler, İtalya’nın En Güzel Yerlerinden Bari ve Tatil Mekanları 2024

Bari gezilecek yerler

Adriyatik Denizi’nin en büyük liman kentlerinden biri olan Bari gezilecek yerler açısından da oldukça zengin alternatifler sunuyor. Napoli‘den sonra Güney İtalya‘nın en önemli ikinci ekonomik merkezi konumunda bulunan Bari, Akdeniz’deki diğer destinasyonlara da feribot ve gemi ile ulaşım imkanı sağlıyor. Barları, kafeleri ve hediyelik eşya dükkanları ile bilinen eski mahallenin ​dar sokaklarında özgürce dolaşabilir; şehrin trafiğe kapalı Via Sparanobölgesinde dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapan mağazalarda alışveriş yapabilir; kentin doğal plajları ve masmavi sularına kendinizi atarak unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Çizmenin topuk bölgesinde yer alan Bariİtalya’da Puglia Bölgesi‘nin büyük bir liman kenti ve başkentidir. Bari, ilk gördüğünüzde içinizi ısıtacak cinsten. Tarihi bir şehir olmasının yanı sıra öğrenci nüfusunun fazlalığıyla da oldukça canlı bir yer. Bu özelliği ile İtalya’nın Bologna şehrine benzetilmektedir. Gece hayatının da çok hareketli yaşandığı şehirde, opera binası, belediye sarayı, hükümet konağı, liman caddesi görülecek yerlerden bazıları. Bu renkli şehri biraz daha yakından tanıyalım…

Napoli’den sonra Güney İtalya’nın 2. büyük şehri olan Bari, seyahat tutkunlarının çok tercih ettiği Puglia Bölgesi’nde yer alıyor. Adriyatik Denizi’nin kenarında konumlanan Bari, tarihi yapılarıyla kendine özgü bir güzelliğe sahip. İtalya’nın ticari ve endüstriyel liderlerinden biri olan Bari, inanılmaz büyümesi ve bölgedeki konumuyla “Güneyin Kaliforniyası” olarak tanımlanır. Yunanistan, Arnavutluk ve Hırvatistan’ın bağlantı noktasında olan ve karayoluyla Napoli’ye bağlanan şehir, aynı zamanda tarihi kaleleri ve birinci sınıf mutfağı gibi değerli mücevherleriyle ön plana çıkar.

ESKİ ŞEHİR (OLD CITY)

Vecchia Bari” olarak bilinen Eski Şehir bölgesi en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Restoran, kafe, hediyelik eşya dükkanları ve gece kulüpleri de burada yer almaktadır. Ancak bölgenin tam kalbi sayılacak noktada Aziz Nikola Bazilikası (Basilica di San Nicola) bulunuyor. Hristiyan dünyasının bölgedeki en önemli dini merkezi olmasının yanı sıra Katolik ve Ortadokslar’ın da ilgi gösterdiği bir bazilikadır. Görkemli bir görünüşe sahip olan bu katedral, 1197 yılında Romanesk mimari tarzında inşa edilmiştir.

Bari Gezilecek Yerler Listesi

Muhteşem kumsalları, Orta Çağ’dan günümüze kadar varlığını koruyan yapıları, geleneksel kireç taşı evleri, doğal köyleri ve jeolojik harikaları ile bilinen Güney İtalya’nın incisi Barişehrini, sizin için hazırladığım gezi listesi ile keşfetmeye başlayabilirsiniz.

1. Basilica di San Nicola

Bari Aziz Nikola Bazilikası

Puglian-Romanesk mimarisinin muhteşem bir örneği olan Basilica di San Nicola’nın (Aziz Nikola Bazilikası) geçmişi, 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Bazilikanın, Türkiye’den getirilen Aziz Nicholas (Noel Baba olarak bilinir) kalıntılarını barındırmak için inşa edildiği tahmin ediliyor. Günümüzde hem Katolikler hem de Ortodoks Hristiyanlar için önemli bir hac yeri olan Aziz Nikola Bazilikası, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere kucak açıyor.

2. Bari Cathedral (Cattedrale di San Sabino)

Bari Cathedral

Her ne kadar Aziz Nikola Bazilikası’nın gölgesinde kalsa da Cattedrale di San Sabino (Bari Cathedral), Bari gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz özel mekanlar arasında bulunuyor. 1062’de Bizans İmparatorluğu yardımıyla yaptırılan Bari Cathedral, 1156 yılında Sicilyalı I. William tarafından tahrip edildikten sonra, 1170 yılında Romanesk tarzında yeniden inşa ediliyor. Canosa piskoposu Saint Sabinus’un sakladığı eserler ve Aziz Maurus’u resmeden bir tablo da katedral içerisinde korunuyor.

3. Castello Normanno Svevo

Bari gezilecek yerler Castello Normanno Svevo

12. yüzyılda Norman Kralı II. Ruggero tarafından inşa edilen Castello Normanno Svevo (Norman Swabian Castle), II. Frederick tarafından 1233‘de yeniden restore ediliyor. Restorasyon sırasında bugün hala görülebilen çifte Norman kuleleri de dev yapıya ilave ediliyor. Rönesans döneminden beri sanatçıların, yazarların ve ressamların çalışma alanı olan Castello Kalesinin büyüleyici iç avlusu, anıtsal merdivenleri ve mütevazi odaları, gün içinde gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

4. Bari Vecchia (Eski Şehir)

Bari gezilecek yerler Bari Vecchia

Bari’nin eski şehir merkezi (Bari Vecchia), çok sayıda dar ve dolambaçlı sokaklardan oluşuyor. San Sabino KatedraliSan Nicola Bazilikası ve Swabian Kalesi gibi kentin önemli Orta Çağ eserlerini Bari Vecchia’da görebilmek mümkün oluyor. Norman, Bizans, Roma ve Roma öncesi liman kentlerinin kalıntılarını da üzerinde taşıyan Eski Şehir, İtalya’nın en eski yerleşim birimleri arasında yer alıyor.

5. Piazza Mercantile

Bari Piazza Mercantile

Piazza Mercantile adlı güzel meydanın önü, Bari’nin Nobles Konseyi’nin merkezi olan Sedileile karşı karşıya bulunuyor. Meydanın kuzeydoğu köşesinde, bir zamanlar devlete ya da esnafa borçlarını ödeyemeyen kişilerin el ve ayaklarının bağlanarak kırbaçlandığı Colonna della Giustizia isimli “Adalet Sütunu” da yer alıyor.

6. Pinacoteca Metropolitana di Bari

Bari Pinacoteca Metropolitana di Bari

Bari gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Pinacoteca Metropolitana di Bari’de, 19. yüzyıl Napoliten ve Güney İtalya resimlerinin önemli bir bölümü, Macchiaioli’nin bazı resimleri, Corrado Giaquinto‘nun resimlerinin bir bölümü ve Apulian Orta Çağ Majolikaresimleri gibi çok sayıda eşsiz eser sergileniyor. 1928 yılında kurulan Bari Büyükşehir Belediyesi Resim Galerisi (Pinacoteca Metropolitana di Bari), şehrin en önemli sanat  müzelerinden biri olma özelliğini koruyor.

7. Petruzzelli Opera Binası

Bari gezilecek yerler Teatro Petruzzelli

1898-1903 yılları arasında inşa edilen Petruzzelli Opera Binası (Teatro Petruzzelli), şehrin ünlü sembolleri arasında bulunuyor. Kubbe freskini tasarlayan ressam Raffaele Armenisesayesinde, çok daha etkileyici bir görünüme kavuşan Teatro Petruzzelli, Bari’nin en önemli sanatsal etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

8. Colonna Della Giustizia

Bari Colonna Della Giustizia

Adalet Sütunu” olarak da bilinen Colonna Della Giustizia, Bari Vecchia’nın merkezinde yer alıyor. Borçluların bağlandığı ve halkın gözleri önünde kırbaçlanarak cezalandırıldığı merdivenli mermer sütunun hemen yanında, oturan aslan heykeli de bulunuyor.

9. Lungomare

Bari'de gezilecek yerler Lungomare

1927 yılında halkın kullanımına açılan Lungomare gezi alanı, bembeyaz binaları, lüks balıkçı lokantaları ve eşsiz deniz manzarası ile ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Şehrin antik duvar çizgisini takip eden 3.5 km uzunluğundaki Lungomare limanı boyunca, büfe ve seyyar tezgahlardan hediyelik eşya ve atıştırmalıklar alabilir; denize karşı konumlandırılan ahşap banklarda dinlenebilir ya da bisikletle sahili baştan sona dolaşarak Bari gezilecek yerler turunuza hareket katabilirsiniz.

10. Piazza del Ferrarese

Bari gezilecek yerler Piazza del Ferrarese

Gemilerden inen malları şehre daha kolay taşıyabilmek için hazırlanan Piazza del Ferrarese; Orta Çağ’a ait kent kapıları, nostaljik dükkanları, taş kaldırımları ve eşsiz deniz manzarası ile Bari’nin cazibe merkezleri arasında yer almayı başarıyor. Oldukça geniş bir meydan olan Piazza del Ferrarese’da yıl boyunca konser, fuar, festival ve sanat sergileri gibi çeşitli etkinlikler de düzenleniyor.

11. Teatro Margherita

Bari gezilecek yerler Teatro Margherita

Bari’nin kalbinde yer alan renkli Teatro Margherita binası, 1914 yılında yıkılmaya yüz tutmuş eski bir ahşap tiyatro yerine inşa ediliyor. İki kuleli bu etkileyici tiyatro, dekoratif desenlerin ve ince işçiliğin ön planda tutulduğu Art Nouveau stilinde inşa edilen nadir yapılar arasında bulunuyor. Eski liman ve balıkçı teknelerinin hemen yanında poz veren Teatro Margherita, şehrin en çok fotoğraf çektirilen mekanları arasında yer almayı da başarıyor.

12. Via Sparano

Bari gezilecek yerler listenizde olmasını isteyeceğiniz Via Sparano, kentin en büyük ve en ünlü alışveriş caddeleri arasında gösteriliyor. Yılbaşı kutlamalarının, festivallerin ve önemli yürüyüşlerin başlıca adresi olan Via Sparano’da sevdiklerinize hediyelik ürünler alabileceğiniz çok sayıda mağaza ve yöresel dükkan bulunuyor.

Bari’de nerede kalınır?

Bari’de konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı Palace Hotel‘e göz atabilirsiniz.

Bari gezilecek yerler otel tavsiyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir