BARSELONA GEZİSİ İÇİN GEZİ NOTLARI CEPTE

Barselona Gezi Rehberi: Barselona’da gezilecek yerlerden ulaşıma, alışverişten konaklama yapılacak bölgeler ve her bütçeye göre otel tavsiyelerine, yöresel yemeklerden gece hayatına kadar birçok önemli konuda detaylı bilgiler, fotoğraflar ve tavsiyeler…

Katalanlar’ın başkenti Barselona konuklarına sıra dışı mimariye sahip yapılar, zengin kültürünü yansıtan müzeler, lezzetli yemekler ve keyifli vakit geçirebilecekleri çeşitli eğlence olanakları sunuyor. Kıyı kesimini her yaş grubundan bireye hitap eden bir dizi plajın süslediği şehirde konaklama ve ulaşım seçenekleri de bir hayli tatmin edici. Ziyaret ettiğim yerler arasında açık ara en güzeli olarak nitelendirebileceğim kent hakkında edindiğim tüm tecrübelerimi Barselona gezi rehberi içerisinde sizler için sıraladım.

Barselona Tarihi: Tarih sahnesine çıkışı hakkında birinde mitolojik kahraman Herkül’e diğerinde ise Kartacalı general ve Hannibal’in babası Hamilcar Barca’ya dayandırılan iki farklı hikâyenin anlatıldığı Barselona, M.Ö. 3. yüzyılda balıkçı köyü olarak kurulmuş.

M.Ö. 15 yılında yerleşim, Romalılar’ın eline geçmiş ve günümüzde Plaça de Sant Jaume adıyla anılan alanın yakınındaki Mons Taber’i merkezine alan bir askeri kamp haline getirilmiş. Romalılar tarafından Faventia ismiyle anılan koloni, limanı sayesinde kısa sürede ekonomisini güçlendirmiş. Öyle ki bu dönemde koloni kendi parasını basmaya başlamış.

415 yılında Vizigotlar tarafından işgal edilen kent, 8. yüzyılın hemen başında kısa bir süre için Endülüslü Araplar’ın hâkimiyeti altına girmiş. Ancak Frank Kralı I. Charles’ın oğlu Louis kentteki Arap hâkimiyetini sonlandırmış ve Barselona’yı kontluğa dönüştürmüş.

Bu dönemde sınırlarını tüm Katalonya’yı kapsayacak şekilde genişleten Barselona Kontluğu, 985’te Endülüs’ü yöneten Araplar’ın önderlik ettikleri saldırıda nüfusunun büyük kısmını kaybetmiş ve 1137 yılında Aragon Hanedanı ile birleşene kadar kısa süreli bir düşüş yaşamış.

Birleşmenin ardından Batı Akdeniz’deki tüm önemli noktaları sınırlarına katarak bölgesinde kayda değer bir güç haline gelen kent, siyasi gücünü 1469’da II. Ferdinand’ın I. Isabella ile evlenmesi üzerine Madrid’e kaptırmış.

Merkezi yönetime karşı ilk ayaklanmaların 1640’ta başladığı Barselona’ya 1936-1939 yılları arasında gerçekleşen İspanya İç Savaşı boyunca karışıklıklar hâkim olmuş. Cumhuriyet yanlıları ve komünist toplulukların diktatörlüğe karşı duruşları Franco’nun öldüğü 1975 yılına kadar sürmüş.

1986’da İspanya’nın Avrupa Birliği’ne tam üyeliği ile başlayan kentin ekonomik ve turistik anlamda yükselişi, 1992 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmasıyla zirve noktasına ulaşmış.

Nüfus & Toplum: 5,3 milyonluk Barselona nüfusunun üçte ikisi bölgenin yerli halkı Katalanlar’dan oluşuyor. %24’lük kısmı ise İspanya’nın diğer bölgelerinden buraya göç edenler temsil ediyor. Kentte ayrıca Araplar’ın yanı sıra İtalya, Çin, Ekvador, Bolivya gibi ülkelerden gelen yabancı uyruklu bireylerde bulunuyor.

Halkın büyük kısmı Katalan olmasına rağmen İspanyolca, en fazla konuşulan dil statüsünde. Ayrıca gençler ve orta yaş grubundan bireylerle İngilizce konuşarak da anlaşabilmek, kısmen de olsa mümkün.

Hristiyan Katolik ağırlıklı yerel halkın içerisinde Müslümanlar ikinci büyük grup konumundalar. Bu toplulukları Yahudiler, Ortodokslar, Budistler takip ediyor.

Mimarisi ve kültürü ile öne çıkan kente ülkemizden hem THY hem de Pegasus direkt uçak seferleri düzenliyor. Avrupa’nın çeşitli yerlerindense Barselona’ya uçak yolculuğunun dışında kara, deniz ve demir yolu seferlerinden yararlanarak da ulaşılabiliyor.

Akdeniz ikliminin etkisindeki Barselona’da hava sıcaklıklarının Mayıs’tan Kasım’a kadarki süreçte ortalamanın üzerinde seyretmesi, kente seyahat etmek isteyen gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor. Yılın geriye kalan dönemlerinde ise güneş ve açık hava yerini belirli aralıklarla düşen yağmura bırakıyor. Yazın sıcaklıklar 40°C civarında seyrederken, yılın ilk aylarında 8°C’nin altına nadiren düşüyor.

Özellikle kıyı şeridini kaplayan plajlarında su sporlarıyla uğraşmak ve kumsalda huzurla güneşlenmek isteyenler için Mayıs-Eylül ayları arasındaki dönem oldukça ideal.

Ağustos ayında turist sayısı zirveye çıkarken, alışveriş mekânlarının ve mağazaların bir bölümünü kapalı olduğu Eylül’de az da olsa düşüş yaşanıyor. Ayrıca Haziran ayında Festival de Sant Joan, Festival de Sonar, Grec Arts Festival gibi düzenlenen çok sayıda kültürel etkinlik sayesinde kent adeta bir açık hava eğlence merkezine dönüşüyor. Milli gün kutlaması ise 11 Eylül’de gerçekleştiriliyor.

Sıcakla aranız iyi değilse Barselona’ya Ocak-Mart arasındaki dönemde de seyahat edebilirsiniz. Bu aylar arasında gerçekleştirilen Karnaval ile kent en az sezon içerisindeki kadar eğlenceli ve canlı hale geliyor.

BARSELONA’DA NEREDE KALINIR? OTEL TAVSİYELERİ

Birçokları için Barselona gezi rehberi içerisindeki en önemli konuların başında hiç şüphe yok ki konaklama geliyor. Kentteki 10 yerleşim bölgesinden konaklama için en fazla tercih edilenler kentin tarihi kısmı Ciutat Vella, modern yüzü Eixample ve kıyı kesiminde birbirinden güzel plajların sıralandığı San Marti. Ayrıca bu konuda kentin kalbi sayılan Katalonya Meydanı’na da ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Eski dar sokakları, Gotik tarzdaki kiliseleri, müzeleriyle Avrupa’nın önde gelen tarihi yerleşimlerinden birisi olan Ciutat Vella sınırları içerisinde kentin geçmişine ışık tutan Barri Gotic, plajları ve restoranları sayesinde gezginlerin gözdesi haline gelmiş Barceloneta ve hareketli gece hayatına sahip El Raval yer alıyor.

Her biri kendine has atmosfere sahip bu bölgelerde 3★ Andante Hotel, 4★ Petit Palace Boqueria Garden, 5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL gibi seçenekler sizleri bekliyor.

BARSELONA’DA NE YAPILIR?

Barselona gezi rehberi yazımızdaki bir diğer önemli konu şehirde yapılacak şeyler konusu. Herkesin kendi tatil anlayışı ve yapmaktan hoşlandığı şeyler farklı olsa da keyifli bir Barselona seyahati boyunca yapabileceğiniz şeyler hakkında tavsiye niteliğinde biz de bir liste yapmak istedik.

İşte Avrupa’nın en popüler şehirlerinden Barselona’da yapabileceğiniz en önemli şeylerden bazıları;

Tarihi yapıları gezin. (Barselona Katedrali, La Sagrada Familia, Santa Maria Del Mar…).

Gaudi’nin eserlerini ve Modernizmi keşfedin. (Casa Mila, Casa Battló, Park Güell…).

Las Ramblas’da yürüyün.

Camp Nou Stadyumu’nu ziyaret edin.

Picasso Müzesi’ni görün.

Montjuic Tepesi’ne tırmanın ve Montjuic Kalesi’ni görün.

Bir konsere gidin.

Tapas tadın.

Barseloneta Plajı’nın tadını çıkarın.

Cava ve Vermut deneyin.

Tur Rezervasyonları:   Barselona çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim. Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum.

BARSELONA’DA ULAŞIM

Barselona Uluslararası Havalimanı, kente düzenlenen uçak seferlerinin neredeyse tamamının varış noktası konumunda. Yoğunluğun bir hayli fazla olduğu havalimanından kent merkezine gideceklere pek çok seçenek sunuluyor.

Bu seçenekler arasından gezginler genelde ilk seçim haklarını Aerobus’ın A1 ve A2 hat numaralı otobüslerinden yana kullanıyor. 05.35-01.00 saatleri arasında 10 dakikalık aralıklarla Terminal 1 ve Terminal 2’den kalkan otobüslerin bilet ücreti 5,90 Euro olarak belirlenmiş.

Özel otobüsler dışında belediyeye ait araçlar da havalimanından günün 24 saati kent merkezine yolcu taşıyor. 04.50’den 23.50’ye kadar 46 numaralı otobüse, günün geri kalan saatlerindeyse N17 ve N16 hat numaralı Nit Bus’lara binebilirsiniz.

Eğer daha hızlı bir ulaşım seçeneğine ihtiyaç duyarsanız, metroyu da tercih edebilirsiniz. Ayrıca konforuna düşkün bireyler için taksinin yanı sıra Shuttle Direct ve myDriver gibi özel servis hizmetler de havalimanından kent merkezine ulaşım ihtiyacına çözüm getiriyor.

Özel Transfer:  Dilerseniz havaalanı şehir merkezi arasını özel turlara katılarak da gerçekleştirebilirsiniz. Popüler turlardan bir tanesi: City Center için / Barselona Havalimanı Özel Transferi (56 Euro)

Şehir içerisinde ise ulaşımda ilk seçenek olarak yürümeyi düşünebilirsiniz. Zira gezilecek yerlerin büyük kısmı, küçük bir yüz ölçümüne sahip kent merkezinde birbirlerine yakın konumda yer alıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir