Barselona yaşayan şehir

Barselona: İspanya’nın ve Avrupa’nın yükselen yıldızı. Başkent Madrid’den sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Barselona son yıllarda  dünyanın her yerinden hemde Türkiye’den turist akınına uğrayan Katalanya’nın başkenti;  kültür sanat , eğlence , deniz ve gurme yemek konularında sizi cezbediyor.

Şehir içi ulaşımda metro önemli bir yer kaplıyor.Şehrin her noktasına metro ağıyla ulaşabiliyorsunuz.Otobüs ve sarı siyah taksilerde ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor.

Barselona’ya ulaştığınızda şehrin her yerinde Antoni Gaudi’nin dehasını görebiliyorsunuz.Şehrin cazibe noktalarının neredeyse tamamında Gaudinin imzasına rastlayabilirsiniz.Bunlardan en önemlisi La Sagrada Familia.Mimarisine 1900’lü yıllarda başlanan ve Gaudi’nin tamamlanmasına ömrü yetmeyen katedral Gaudinin ölümünün 100 yılında 2027 yılınada tamamlanması bekleniyor.Parc Guell şehrin panoramik manzarasına sahip Gaudi’nin diğer bir başyaptı ve en çok ziyaret edilen ikonlarından biri ve şehrin simgesi olarak kabul ediliyor.

Diğer önemli sıradışı başyapıt La Padrera 8 katlı bir apartman ,tuhaf bacaları yoldan geçerken bile çok dikkat çeken mimarisiyle Barselona turları içinde en çok ziyaret edilen noktalardan biri.

 Barselona’da ve civarında 3 önemli müze yer alıyor.Picasso , Miro ve 45 dakikalık tren ile ulaşabileceğiniz Dali müzeleri.Picasso müzesi Paris’teki Picasso müzeyle beraber en çok esere sahip müzesidir.Miro müzesi modern yapısı eşşiz sanat eserleriyle şehrin en çok ziyaret edilen müzesi olarak sayılabilir..Dali müzesi Gironada yer alıyor binanın dışından bile farklı sanat eserleriyle Dali’nin dahiliğine şahit oluyorsunuz.Bunun dışında katalan eserlerinn toplandığı Katalonya ulusal sanat müzesi de ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri olarak görünüyor.

Montjuic tepesi Barselona’nın görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri ve teleferikle yapılan yolculuk sonrasında şehrin en güzel manzarasına tanıklık edebiliyorsunuz.

Yaz aylarında en hareketli noktalarından biri de uçsuz bucaksuz La Barceloneta kumsalı şehri ziyaret etmeniz için önemli sebeblerden biri sayılabilir.

Kuşkusuz şehrin bu kadar popüler olmasının en önemli diğer bir sebebi dünyanın en önemli futbol takımı oan Barselona’nın Nou Camp stadı, stadı turlar sayesinde gezebiliyorsunuz.Şehir dünyanın belkide en önemli futbol şehri olarak sayılabilir

Barselonaya gelip 24 saaat yaşayan La rambla caddesinde gezmeden dönmek olmaz. 1 km’nin üzerindeki uzunluktaki bu caddenin sağ ve sol tarafında mağazalar ve tapas barlarıyla keyifli zaman geçirmek için ideal bir nokta olarak düşünebilir.

Barselona kuşkusuz yemeklerinin zenginliği ve lezzetiyle de özellikle ön plana çıkıyor. Paella ve Tapas ve milli içkileri Sangria bu konuda en dikkat çeken lezzetler olarak sayılabilir.

Barselonanın gece hayatı da en az gündüz hayatı kadar bir çok alternatif sunmaktadır.Şehir haftanın 7 günü aktif olarak yaşamaktadır.Özellikle sahil bölgesşndeki klüpler turistler tafından tercih edilmektedir.

Barcelona eşşiz mimarisi her zaman canlı yaşamıyla lezzetli yemekleri ve cana yakın insanlarıyla sizi bekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir