Barselona’da Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri 2024

İspanya‘nın en gözde turizm merkezlerinden biri olan Barselona, gezginlerin yılın her dönemi ilgi gösterdiği şehirlerden bir tanesi. Eğer bu güzel şehre paket turlara katılarak değil de bireysel olarak gidecekseniz muhtemelen aklınıza takılacak ilk soru “Barselona’da nerede kalınır” olacaktır.

Bireysel seyahat edenlere faydalı olması açısından hazırladığım Barselona konaklama rehberi formatındaki bu yazı boyunca sizlere Barselona’da konaklama yapılacak en güzel bölgeler, başta Barselona şehir merkezi otelleri olmak üzere her bütçeye uygun Barselona otel tavsiye listesi de sunacağım.

Eğer Barselona’da konaklama için bölge ve otel seçiminde kararsızlık yaşıyorsanız Barselona’da nerede kalınır rehberini okuduktan sonra çok daha kendinizden emin hareket edeceksiniz.

Barselona’da Nerede Kalınır ? Konaklama Yapılacak Bölgeler

Barselona'da nerede kalınır rehberi

Barselona şehri 10 ana bölgeye ayrılıyor. Fakat ben Barselona’da nerede kalınır yazısı boyunca turistlerin en çok tercih ettiği, benim de tavsiye ettiğim bölgeler hakkında bilgiler vereceğim.

Adı geçen bu noktalar dışına bence çok çıkmayın. Özellikle Katalunya Meydanı ve Ciutat Vella bölgelerinde konaklarsanız Barselona gezilecek yerler listemizdeki birçok yere kısa yürüyüşler ile ulaşabilirsiniz.

1. Katalunya Meydanı Çevresi

Barselona'da nerede kalınır plaça catalunya
Katalunya Meydanı çevresi, Barselona’da nerede kalınır rehberimizdeki en dikkat çeken bölgelerden.

Katalunya Meydanı ya da orijinal adı ile Plaça de Catalunya benim Barselona’da nerede kalınır diyenler için ilk tavsiyem.

Ciutat Vella ve Eixample bölgelerinin sınırında yer alan meydan çevresine konaklarsanız şehirdeki gezip görülecek yerlerin birçoğuna yürüyerek gidebilirsiniz.

Barselona havaalanı ulaşımı yazımda da bahsettiğim gibi havaalanından merkeze ulaşım konusunda en çok tercih edilen araçların başında Aerobus adındaki araçlar geliyor. Bu otobüslerin kalkış noktası meydanda yer alıyor. Meydan çevresinde kalırsanız havaalanından otelinize rahatça ulaşabilirsiniz.

Yürümeyi sevmiyorsanız ya da yürüyerek gidilmeyecek yerler içinse meydanın çevresinde durakları olan metro ve otobüs hatları kullanılabilir. Ayrıca Barselona’da çok etkin olan ve kullanmanızı tavsiye ettiğim hop on hop off turistik otobüsler yine bu meydandan geçiyor.

Yani kısaca bu meydan şehrin ulaşım ağının merkezi gibi. Hem havaalanından otelinize geçerken hem de şehir içinde dolaşırken ulaşım konusunda çok rahat edersiniz.

Şehrin tam merkezinde bir noktada konaklama yapmak çok güzel tabi. Doğal olarak konum avantajı otellerin fiyatlarına da yansıyor. Ama güzel bir araştırma ile bence bu durumun üstesinden gelinebilir.

Özetle Barsleona’da nerede kalınır diyenler ve şehir merkezinde bir tesis arayanlar ilk olarak bu bölgedeki otelleri inceleyebilirler. Ben şu an tekrar Barselona’ya gidecek olsam bu bölgedeki otel fiyatlarına mutlaka göz atarım.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Room Mate Pau: Booking.com puanı 9,1. Şehrin tam kalbinde, Katalunya Meydanı çevresinde konaklama için ekonomik bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Atlantis by Atbcn: Booking.com puanı 8,6. Katalunya Meydanı ve Universitat Metro istasyonu yakınında popüler bir 3 yıldızlı otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Catalonia Plaza Catalunya: Booking.com puanı 8,7. Barselona’da nerede kalınır rehberindeki oteller içinde bu tesis benim kişisel favorilerimden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ H10 Universitat: Booking.com puanı 8,8. Şehrin ünlü alışveriş caddesi La Rambla’ya yalnızca 100 uzaklıkta popüler bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Ohla Barcelona: Booking.com puanı 9,0. Katalunya Meydanı’na 300, metro istasyonuna ise 200 m uzaklıkta 5 yıldızlı kaliteli bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. Ciutat Vella Bölgesi

la rambla caddesi çevresi barselona
Barselona’da nerede kalınır yazımızda dikkat çeken bir diğer yer olan Ciutat Vella, şehrin en eski yerleşim yerlerinden…

Barselona’nın en eski yerleşim yeri olan  Ciutat Vella, Avrupa’nın en büyük tarihi bölgelerinden bir tanesi. Eski dar sokakları, Gotik kiliseleri, ufak kafe ve butikleri, müzeleri ve pazarları ile dikkat çeken bölge şehirde gezip görmeniz gereken birçok noktayı da sınırları içinde barındırıyor.

Ciutat Vella 5 bölgeye ayrılıyor, bunlar: PoblesecEl RavalBarri GoticRibera/Born ve Barceloneta. Her bölgenin de kendine has havası var.

Barri Gotic ile El Raval arasında sınır oluşturan La Rambla Caddesi şehrin en ünlü gezi noktalarından bir tanesi. Ağaçlarla kaplı olan bu ünlü caddenin başlangıç noktası üstte tanıttığım Katalunya Meydanı iken bitiş noktası ise Kolomb Heykeli‘nin yer aldığı deniz kenarı.

La Rambla Caddesi çevresinde konaklarsanız otelinizden dışarı adım attığınız an şehrin en hareketli noktasında kendinizi bulacaksınız. Tabi seyahatlerinde biraz daha sakinlik arayanlar için bu nokta biraz hareketli kalabilir.

Kelime anlamı “Eski Şehir” olan Ciutat Vella‘da yer alan El Raval restoran ve gece kulüpleri ile ünlüyken Barceloneta ise kumsalı ve birbirinden güzel balıkçı restoranları ile dikkat çekiyor. Barri Gotic ise şehrin en eski yerleşim yeri. Bu noktada yer alan tesisler biraz daha eski ama otantik binalarda yer alıyor.

Kısacası hem merkezi, hem de şehrin havasını en iyi yaşayabileceğim yer neresi diyorsanız cevabım Ciutat Vella.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Andante Hotel: Booking.com puanı 8,7. Şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Ciutat de Barcelona: Booking.com puanı 8,6. Şehrin Gotik Mahallesi’nde, plaja 15 dakikalık yürüme mesafesinde bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Catalonia Catedral: Booking.com puanı 9,2. Katedral’in hemen yanında, modern odaları ile dikkat çeken 4 yıldızlı bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Petit Palace Boqueria Garden: Booking.com puanı 8,6. La Boqueria Pazarı’nın yanındaki 19. yüzyıldan kalma tarihi bir binada yer alan şehrin popüller otellerinden biri. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL: Booking.com puanı 8,5. Barselona’da nerede kalınır, şöyle 5 yıldızlı kaliteli bir yer olsun diyenler için rahatlıkla önerebileceğim bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Eixample Bölgesi

eixample barselona konaklama
Eixample, Barselona

Katalanca kelime anlamı “genişleme” olan Eixample, adından da anlaşılacağı üzere Ciutat Vella’nın artık dar gelmesi sonucunda 19. yy sınırlarında şehir duvarları yıkılmış ve yeni yerleşim bölgeleri açılarak bu bölge oluşturulmuş.

Katalunya Meydanı‘nın kuzeyinde yer alan bu bölge Barselona’nın modern kesimi olarak gösteriliyor. Gezilecek yerlere yakınlığı, şehre değer katan Gaudi yapıları, restoranları, kafeleri ve alışveriş imkanları ile Barselona’da nerede kalınır, hem merkezi hem modern bir yer olsun diyenlere bu bölgeyi tavsiye ederim.

Barselona’da gezip görmeniz gereken en önemli noktalardan olan Sagrada FamiliaCasa Mila ve Casa Batllo gibi eserleri sınırları içinde bulunduran Eixample özellikle planlı yapısı ile dikkat çekiyor. Bu bölgede yer alan tüm binada kuş bakışı bakıldığında aynı arı petekleri gibi gözüküyor. Aynı zamanda Barselona’da alışveriş yapabileceğiniz en ünlü caddelerden olan Passeig de Gracia da yine burada yer alıyor.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Room Mate Emma: Booking.com puanı 8,9. Passeig de Gracia tesise yürüyerek 5, Plaza Catalunya ise 15 dakika uzaklıkta popüler bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Caledonian: Booking.com puanı 8,2. Şehirdeki birçok önemli gezi noktasına ve metro istasyonuna çok yakın bir yerde yer alan temiz bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Hotel Vueling Bcn by HC: Booking.com puanı 8,8. Modern odaları ve mükemmel konumu ile şehrin en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerinden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Hotel Balmoral: Booking.com puanı 8,4. Son 2 Barselona seyahatimde de konaklayıp memnun ayrıldığım 4 yıldızlı güzel bir otel. Detaylı değerlendirmemi yazı devamında okuyabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ El Palace Barcelona: Booking.com puanı 9,5. Barselona’da nerede kalınır yazım boyunca tavsiye ettiğim oteller arasında en yüksek ziyaretçi puanına sahip olan bu tesis, lüks ve kalite isteyenler için birebir. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. Sant Marti Bölgesi

Barselona'da nerede kalınır sant marti
Sant Marti, Barselona’da deniz tatili planlayan gezginler için güzel bir bölge.

Geçmişin endüstri, günümüzün ise modern, popüler iş ve yaşam merkezi olan  Sant Marti şehrin doğusunda yer alıyor. Villa OlimpicaPoblenou ve Diagonal Mar gibi bölgelere ayrılan bu semt özellikle plajları ile dikkat çeken bir yer.

Eğer Barselona seyahatinizde yalnızca kültürel bir gezi değil de deniz tatili de düşünüyorsanız bu bölge sizin için güzel bir seçenek olabilir.

Zaten bölgede yer alan metro ve otobüs duraklarına yakın bir konumda konaklarsanız Katalunya Meydanı gibi merkezi yerlere toplu taşıma ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Barselona’da nerede kalınır, biraz daha uzakta sessiz, sakin ve deniz tatili için uygun bir yer olsun derseniz size bu bölgeyi tavsiye edebilirim.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Catalonia Sagrada Familia: Booking.com puanı 8,1. Çevresinde metro ve tren istasyonları bulunan, plaja yürüme mesafesinde güzel bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Capri by Fraser Barcelona: Booking.com puanı 8,7. Modern odaları ve güzel konumu ile özellikle plaja yakın konumda kalmak isteyenler için popüler bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Novotel Barcelona City: Booking.com puanı 8,4. Novotel kalitesinde, güzel bir konumda yer alan popüler bir tasarım oteli. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Hotel SB Diagonal Zero: Booking.com puanı 8,3. Barselona’da nerede kalınır, şöyle plaja yakın bir yer olsun diyenler için bu otel güzel bir seçim olabilir. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ The Level at Melia Barcelona Sky: Booking.com puanı 8,5. Plaja ve metro duraklarına yakın, kaliteli ve temiz bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kişisel Barselona Otel Deneyimim: 4★ Hotel Balmoral

Barselona’da nerede kalınır rehberi boyunca konaklama konusunda çok detaylı bilgi ve tavsiyeler vereceğim. Ama öncesinde son 2 Barselona seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım otel hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Barselona otel tavsiyesileri Hotel Balmoral

Booking.com’da 1000 üzeri değerlendirme sonucu 10 üzerinden 8,3 gibi güzel bir puan alan 4 yıldızlı Hotel Balmoral benim son 2 Barselona seyahatimde konakladığım güzel bir tesis.

Bu otelin en büyük artısı rakiplerine nazaran daha ekonomik fiyatlar sunuyor olması. Ayrıca konumu da gayet merkezi.

Otel, şehrin merkezinde, Diagonal Metro İstasyonu’na ve Passeig de Gràcia Bulvarı‘na 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Havaalanından gelirken de, otobüslerle önce Katalunya Meydanı’na gidip buradan da 1 metro durağı uzaklıktaki otele kolayca ulaşabilirsiniz.

Ayrıca hemen yakın konumda hop on hop off turistik otobüslerin de durağı var. Barselona ulaşım rehberi yazımda da bahsettiğim gibi şehirde bu turistik otobüs kullanımı oldukça fazla. Otel yanında bu otobüslerin durağı olması güzel bir artı. Kısacası otel ulaşım bakımından sıkıntısız. Ben kullanmadım ama dilerseniz otelde ufak SPA merkezi var.

Konaklama yaptığım dönemde ben çift kişilik oda için otele gecelik 115 Euro gibi bir rakam ödedim. (Üstte paylaştığım rezervasyon belgesini inceleyebilirsiniz.) Yalnız Barselona’da nerede kalınır yazısını hazırladığım dönemde otelin fiyatlarını tekrar kontrol ettim ve kış dönemi için gecelik 80 Euro gibi ekonomik rakamları bile gördüm.

Kısacası bu tesis, tekrar Barselona’ya gidecek olsam ilk göz atacağım otellerden biri olur. Bunun dışında zaten yazı boyunca bölgelerde yer alan en popüler oteller hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Barselona’da Şehir İçi Ulaşım

Barselona konaklama şehir içi ulaşım

Barselona’da nerede kalınır rehberinde biraz da şehir içi ulaşımdan bahsetmek istiyorum, konaklama bölgenizi seçerken faydalı olabilir.

Yürüme: Barselona ufak bir şehir olmasa da gezilecek yerler genellikle Ciutat Vella ve Eixample bölgelerinde yer alıyor. Eğer otelinizi bu iki bölgeye de yakın, Katalunya Meydanı gibi bir yerden ayarlarsanız tatiliniz boyunca birçok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Hatta şehrin güzel Akdeniz iklimini düşünürsek bir çok mevsim yürüyerek gezmek ayrıca zevkli olacaktır.

Metro: Eğer şehirde kısıtlı vaktiniz varsa ya da yürümek istemezseniz şehirdeki metro hattını kullanabilirsiniz. Yukarıda tanıttığım tüm semtlerde metro durakları var. Böylece şehirde gezip görülecek yerlere metro ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Hop on hop off: Barselona’da çok etkin çalışan bir hop on hop off otobüs ağı var. Eğer otelinizi Katalunya Meydanı, Diagonal Bulvarı gibi hop on hop off otobüs rotası üzerinde, duraklara yakın bir yerde ayarlarsanız Parc GuellMontjuicPoble EspanyolNou Camp Stadyumu gibi ulaşımın bir nebze zor olduğu yerlere bu otobüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Havaalanı otobüsleri:  Barselona Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım sağlayan Aerobusadındaki otobüslerin merkezdeki ulaşım noktası Katalunya Meydanı. Eğer elde bavul şehir içinde oradan oraya gitmek istemezseniz otelinizi meydana yakın bir yerden ayarlayın.

Barselona Otel Fiyatları ve Rezervasyon

barselona otel fiyatları

Barselona’da nerede kalınır rehberinde gelelim önemli konulardan birine, otel fiyatlarına…

Fiyatlar: Barselona’da otel fiyatları Avrupa ortalamasında diyebilirim. Paris ve Roma otel fiyatları ile Amsterdam otel fiyatları arasında sayılabilir. Merkezde 3 yıldızlı tesisler 75-125 Euro, 4 yıldızlı tesisler 80-200 Euro, 5 yıldızlı tesisler ise 150+ Euro seviyelerinde.

Tabi bu fiyatlar genellikle Mayıs-Ekim döneminde üst sınırlarda, sezonun bittiği diğer aylarda ise alt sınırlarda oluyor. Ayrıca otel rezervasyonunuzu “iptal edilemez” şekilde ayarlarsanız günlük “10-30 Euro” arasında ucuza rezervasyon yapabilirsiniz.

Vergi: Barselona otel fiyatlarına %10 KDV dahil. Ayrıca check in esnasında oteller sizden gecelik kişi 1,21 € şehir vergisi tahsil ediyor.

Kahvaltı: Otellerdeki kahvaltı seçenekleri biz Türkler için bence gayet yeterli. Eğer rezervasyonunuzu “kahvaltı hariç” yaparsanız kişi başı günlük otel kalitesine göre 6-20 Euro kahvaltı ücreti ödemeniz gerekli. Bu yüzden ekonomik konaklamak için otelinizi mümkün olduğunda “kahvaltı dahil” ayarlamaya çalışın.

Rezervasyon: Barselona’da nerede kalınır yazımızın bir diğer önemli konusu otel rezervasyonu. Ben uzun yıllardır otel rezervasyonumu internetin en popüler rezervasyon sitesi olan Booking.com‘dan yapıyorum ve okuyucularıma da bu siteyi tavsiye ediyorum.

Bu site ile yapacağınız rezervasyonlarınızı konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz, hatta ödemenizi otelde de yapabilirsiniz.

Özetle Barselona’da Nerede Kalınır?

Barselona'da nerede kalınır rehberi

Özet olarak Barselona her gezgin için çeşitli konaklama alternatifleri sunuyor. Eğer sizin için önemli olan hareketin merkezinde, ulaşım ağına yakın bir yerde kalmaksa Katalunya Meydanı bunun için biçilmiş kaftan.

Yok ben şehrin tarihi bölgesinde, eski yapıların arasında, kısacası şehrin eski havasını yaşamak soluyabileceğim bir yerde kalmak istiyorum derseniz de tercihiniz Ciutat Vellaolmalı. Eixample, güzel ve ekonomik tesisleri, Sant Marti ise deniz tatili için uygun seçenekleri ile öne çıkıyor.

Barselona otel tavsiyesine gelirsek; ben son iki Barselona gezimde konakladığım Hotel Balmoral adlı tesisinden gayet memnun kaldım. Güncel fiyatlarına mutlaka göz atarım. Ama fiyat/fayda olarak alternatifleri de sorgulamak lazım.

Şimdi tekrar Barselona’ya gidecek olsam bu otel dışında; Katalunya Meydanı çevresinde yer alan 3 yıldızlı Room Mate Pau ile 4 yıldızlı Catalonia Plaza Catalunya oteline mutlaka göz atarım.

3 yıldızlı Room Mate Emma ekonomik otel arayanlar için, bütçe sıkıntısı olmayanlar için de 5 yıldızlı Eurostars Grand Marina Hotel GL tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir