Batının İncisi İzmir’in Gezilecek Yerleri ve Eşsiz Güzellikleri

Türkiye’nin her şehrinin, kendine has özgün güzelliği vardır. Bu özgün güzelliklere en fazla sahip olan ve insanların en çok ilgisini çeken şehir ise İzmir’dir.

İzmir geçmişten bugüne, gerek turizm ile, gerek cana yakın insanıyla ünlü bir şehir olmuştur. Bergama’dan Selçuk’a, Foça’dan Urla’ya, Karşıyaka’dan Alsancak’a çeşit çeşit güzelliği ile, İzmir Türkiye’nin en beğenilen şehri olmuştur.

KONAK

İlk olarak, herkesin bildiği, İzmir’i  İzmir yapan bir yer var. Konak! İzmir’e ilk gelenlerin ilk olarak görmesi gereken yer Konak Meydanıdır. Turistik mekanların birçoğu bu meydanda bulunur. İzmir’in saat kulesi, sahil boyunca uzanan kordon boyu, Konak Yalı Cami, birçok hediyelik eşyanın satıldığı Kemeraltı çarşısı, sanatseverler için İzmir Resim ve Heykel Müzesi, Basmane Tren Garı, İzmir Atatürk Evi ve Müzesi gibi görülmesi gereken yerler İzmir Konakta yer almaktadır. 

 

Özellikle saat kulesi           İzmir’in en önemli simgesidir. Hatta ve hatta saat kulesi denildiğinde Türkiye’de akla gelen ilk şehir İzmir’dir. Bu kule aynı zamanda şehre gelen ve şehri tanımayan kişilerin öncelikli buluşma noktasıdır. Saat Kulesi 1901 yılında Padişah Abdülhamit’in tahta çıkmasının 25. yılı olması sebebiyle ona ithafen Sadrazam Mehmet Sait Paşa’nın önderliğinde Fransız mimar tarafından yapılan tarihi bir kuledir. Bu kule 25 metre boyunda ve dört çeşmeye sahiptir. Taş işçilikteki ince detaylar ve mimari yapısı saat kulesini önemli bir gezi noktası yapmaktadır. Kulenin saati ise Almanya’dan hediye olarak gönderilmiştir.

 

TARİHİ ASANSÖR

1907 senesinde Yahudi işadamı Nesai Levi Bayraklı tarafından 55 metre yükseklikte bulunan Halil Rıfat Paşa Caddesine çıkmayı kolaylaştırmak için yaptırılmıştır. Normalde 155 basamak çıkılarak ulaşılmaya çalışılan bu cadde asansörle kısa zamanda çıkılmaktadır. Bu asansörün en önemli özelliği, ççıkışında muazzam bir manzara sahip olmasıdır. Gündüzleri bütün İzmir ayakalrınızın altında belirir. Hatta bu manzaraya karşı birer kahve bile içebilirsiniz.

 

TARİHİ KEMERALTI ÇARŞISI

İzmir’in bir başka güzelliği olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı her çeşit ve uygun eşyaların satıldığı tarihi bir çarşıdır. Her mevsim aşırı ilgi gören bu çarşı, hediyelik eşyalar için özellikle önemli bir konumdadır.

 

DARİO MORENO SOKAĞI

Tarihi Asansör’e giderken bu soktaktan geçeceksiniz. Dario Moreno sokağı dar bir sokak olmakla birlikte, 1921 yılında İzmir’de doğan Musevi kökenli ünlü gitarist Dario Moreno isminden gelmektedir. Dario Moreno sokağında ilerlerken hem sağ hem de sol tarafta bulunan tarihi ve ihtişamlı Rum evlerini görebilir ve tarihi görselliklere kapılabilirsiniz.  

 

SAİNT POLYCARP KİLİSESİ

İzmir Konak’ta yer alan Saint Polycarp Kilisesi önemli tarihi bir konumdur. Aziz Yuhanna’nın öğrencisi olan İzmir Piskoposu St. Polikarp’a adına 1625 yılında yapılmıştır. İnancı nedeniyle öldürülen Polikarp için yapılan kilisede Fransız ressam Raymond Pere, Polikarp’ın hayatını ve yaşadıklarını kilise duvarına yaptığı resimlerle Polikarp’ın hayatının ölümsüzleşmesini sağlamıştır.

 

İzmir’in eşsiz güzelliklerine bir sonraki yazımızda devam edeceğiz. Esen kalın.

Arda Gökalp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.