BATMAN GECE HAYATI KULÜPLERİ

Batman gece hayatı, il merkezindeki kafeler, otellerin barları ve restaronlar ile sınırlıdır. Ancak bölge insanının kültürel etkinlikleri asıl gece hayatını oluşturur. Yörenin meşhur sıra geceleri ve dost meclisleri insanların bir araya gelerek eğlendikleri asıl zamanlardır.

Yanık sesleriyle türkü söylerler, çiğ köfte yoğururlar ve sohbet ederler. Sıra gecelerinin düzenlendiği mekânlar daha çok türkü evleri ve etkinlik salonlarıdır. Antik Türkü Evi, bunlardan biri olup her cumartesi gecesi eğlence düzenlemektedirler. Batman’daki bir diğer eğlence ise Nargile kafelerde geçer. Daha çok genç nüfusun vakit geçirdiği bu mekanlar şehir merkezindeki ana buluşma noktalarıdır. Şehir merkezindeki en popüler nargile kafeler; Saray Nargile Kafe, Hasan Paşa Nargile ve Kahve Evi, Vip Nargile&Cafe’dir.

“BATMAN’IN GECE HAYATI”

Geçen haftalarda bir twet paylaşmıştım.Batman’da gecesi olan şehirlere katılmış diye.Bu söyle kimi arkadaşlarca sanki;Batman’da büyükşehirlere benzer bir gece yaşantısı olduğu şeklinde yorumlanmıştır.

Bilindiği üzere Batman şehri yakın zamanda hem sosyo-kültürel anlamda,hemde gelişmişlik düzeyinde ciddi bir yükselme göstermiştir.Güneydoğu bölgesinde olmasına rağmen büyükşehirlere nazaran yüksek oranda bir göç almakta.Şehir yakın bir tarihte üniversiteyle tanışmış,sosyal alanlar(havaalanı,üniversite,parklar,organize sanayi bölgeleri v.s) genişletilmiş,istihdam oluşturulan ve yatırım yapılabilecek kentler arasında yerini almıştır.

Kent halkı birçok anlamda daha özgür bir hayata kavuşmuştur.Sıkıntıların olmadığını dile getirmiyorum.Elbette ki var ve her zamanda sıkıntılar olacaktır.Ancak içinde olmamıza rağmen kısa aralıklara şehrin nasıl bir değişim- dönüşüm geçirdiğini kolaylıkla farkedebiliyoruz.Örnek kabilinde 2-3 sene öncesine kadar Tılmerç ve eski sanayi çevresi bomboş arazilerden oluştuğu halde bugün itibariyle neredeyse “yeni bir Batman” kurulmuştur.

Gece hayatından kastım,gece kulüpleri,büyük eğlence mekanları v.s değildi tabi.Sadece bir kaç sene öncesine kadar karanlıkla birlikte “ölü şehir” haline gelen kent sokakları, bu günlerde gece saat 12 lere hatta daha geç saatlerde bile nefes almaya,insanlar görmeye başlamıştır.

20 yaşın üstündeki Batmanlılar bilir.90l’arda ohal in uygulandığı,farklı silahlı grupların sokak ortalarında çatıştığı,faili meçhullerin tavan yaptığı,insanların korkuda ikindi vaktinden sonra sokağa çıkamadığı bir şehirdi burası.

Peki bugün öylemi???

Tabiki değil.Artık insanlar korkusuzca geceleri dışarı çıkıp dolaşabiliyor,günün stres ve yorgunluğunu dostlarıyla, arkadaşlarıyla rahatça atabliyorlar.

Bir anekdotla yazıyı bitirmek istiyorum.2 hafta önce “Körük” kavşağında silahlı çatışma oldu,çatışma Fatih mahallesinde sonlandı.Çoğu kimsenin dikkat etmediği bir husus vardı.Yakın bir geçmişte böyle bir olay olsa tutuklamalar yüzleri bulur,sokaklar polis ekiplerinden bir kaç hafta boyunca geçilmezdi.Haksız olduğumu düşünen varsa buyursun.Bu son olay yaşandıktan sonra, olayın yaşandığı bölgelerde aramakla ancak bir yada iki polis otosuna ancak rastlayabilirdiniz.Hal böyleyken Batman’la birlikte insanlarının da özgürleşmediğini kim savunabilir?

Yanlış anlaşılmamın sebebi sözün doğrudan algılanmasıydı.Gece hayatının çeşitliliğinden dem vurmadım,sadece insanların gece hayatı özgürlüğünü dile getirmek istedim.

Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir