BAYRAMDA VİZESİZ AVRUPA ROTALARI

Türkiye ile vizesiz seyahat anlaşması bulunan Avrupa ülkeleri, Ramazan Bayramı’nda tatil yapmak isteyenler için öne çıkıyor. 9 günlük tatilini yurt dışında geçirmek isteyenler için vizesiz seyahat edebilecekleri 10 Avrupa kentini listeledik.

NOVİ SAD, SIRBİSTAN

Sırbistan’ın kuzeyindeki Macar azınlığın yaşadığı Voyvodina bölgesindeki Novi Sad, kent dokusuyla dikkat çekiyor. Tuna nehri kıyısında yer alan Novi Sad, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a 71 kilometre uzaklıkta. Türkiye ile Sırbistan arasında uygulanan vizsesiz seyahat anlaşması doğrultusunda Belgrad’a her gün düzenlenen birden fazla uçuş seferiyle ülkeye giriş yapılabilir. Ardından otobüs veya trenle daha kuzeydeki Novi Sad’a gitmek mümkün. Petrovaradin Kalesi, Voyvodina Müzesi, Matica Gallery ve kent merkezindeki tarihi sokaklar görülmeye değerdir.

Novi Sad Sırbistan’ın kuzeyinde, Voyvodina’nın merkezi olan şehirdir. Novi Sad ayrıca Voyvodina Hükümetine ve İl Genel Meclisine ev sahipliği yapmaktadır. 2011 sayımına göre, Novi Sad belediye alanında nüfus, 231.798 Ortodoks Hristiyan, 24.843 Katolik, 9428 Protestan, 2542 Müslüman, 129 Yahudi ve diğerleri şeklindedir.

Halk deyişiyle “Beyaz Şehrin üzüm bağıdır.” Novi Sad. Yeni şehir anlamına da gelir.  Vojvodina bölgesinin başkenti olup, Sırbistan’ın  Belgrad ve Niş şehrinden sonra 3. Büyük şehri olan Novi Sad, Belgrad’dan hem mimari hem de sosyal açıdan farklıdır. Sebebi ise bir dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna ev sahipliği yapmasıdır. Özellikle mimari konuda çok farklı olduğunu anlayacaksınız gittiğinizde.

Şehrin simgesi olan 3 adet köprü saldırıdan sonra yıkılmış ve 2000 yılında tekrar yenileri yapılmış. Bu dönemlerden sağ kurtulmayı başaran bu şehrin yorgunluğu, savaş izleri ve tarihi havası daha bir değerli kılıyor.

Hayat çok ağır ve rahat işliyor bu şehirde. Yukarıda da belirttiğim gibi bir yıpranmışlık bir yorgunluk seziyor insan. Gerek toplumunda gerekse gördüğünüz tarihi yapıtlarda. Şehir merkezi yine bizim her zaman ki tabirimizle “İstiklal caddesi” ni anımsatıyor.

LVİV, UKRAYNA

Doğu Avrupa’nın kuzey bölümünde yer alan Ukraya’nın bu Avrupai şehri son dönemde Türkiye’de oldukça popüler. Doğrudan uçuşların gerçekleştiği Lviv’de kendinizi herhangi bir Avrupa kentinde hissetmeniz mümkün. Uzun yıllar Avusturya hakimiyetinde kalan kentin mimarisi de bu etkiyle şekillenmiş durumda. Barok yapılar, parklar ve eğlence hayatı Lviv’i ön plana çıkaran etkenler. Üstelik Türkiye ile Ukrayna arasında varılan anlaşma doğrultusunda iki ülke vatandaşları birbirlerine yönelik seyahatlerini pasaporta gereksinim olmadan sadece kimlik kartlarıyla yapabiliyor.

Lviv, Ukrayna‘nın en batısında yer alan, zengin tarihe ve gösterişli bir mimariye sahip efsane bir şehir. UNESCO listesindeki tarihi şehir merkezi 19. yüzyılda donup kalmış gibi. Asırlara yayılan tarihinin mirası şehrin sokaklarını dolaşınca, hem yaşam kültürü hem de mimari açıdan tam bir Avrupalı olduğunu anlıyorsunuz. Sovyet zamanından kalma düz, gri binalar yok.

Sayısız etnisite, din ve hayattan insanlar bu harika şehre hayat katmış. Kurulduğundan beri her milletten insana anne sıcaklığıyla kucak açmış. Şehrin Arnavut kaldırımlı sokakları ve her biri insanı kendine çeken ilginç mekanlar capcanlı. 750 yıllık şehrin çok sayıda görülmesi gereken yeri var. Şehirde 60 müze, 104 katedral ve kilise var. Her köşesi sürprizlerle dolu.

Ukrayna vizesiz ülkeler listesinde yer alıyor. Üstelik pasaport çıkarmadan sadece TC Kimlik Kartı ile Lviv’e gidebilmek mümkün. Yapmanız gereken şey Lviv uçak bileti ve otel rezervasyonunuz sadece.

OHRİD, MAKEDONYA

Makedonya’nın güneybatısında bulunan Ohrid kendisiyle aynı adı taşıyan gölün kıyısında yer alır. Arnavutluk’a da kıyısı olan Ohrid Gölü, dik dağların ortasında yer alır. Roma döneminden bu yana yerleşimin bulunduğu Ohrid kentiyse farklı kültürlerin izlerini taşıyor. Roma döneminden kalma amfi tiyatro ile Osmanlı ve Makedon mimari eserlerinin bulunduğu kent, gelenekselleşen şiir günleriyle de biliniyor. Osmanlı sivil mimarisinin en güzel ev örneklerine rastlayabileceğiniz Ohrid’e yakında İstanbul’dan doğrudan uçuşlar da başlayacak. Bunun dışında her gün gerçekleştirilen Üsküp uçuşlarının ardından yaklaşık iki saatlik bir otobüs yolculuğuyla Ohrid’e varmak mümkün. Kentin yakınlarında bulunan Sveti Naum kilisesi ve gölü saran dağlar en az kent merkezi kadar görülmeye değer.

Ohri, yaklaşık 42.000 kişilik nüfusu ile Kuzey Makedonya’nın en büyük sekizinci kentidir. İçinde bulunduğu eş isimli belediyenin idari koltuğudur ve ülkenin güneybatısında, Ohri Gölü’nün kenarında, Arnavutluk sınırına gayet yakın bir konumda bulunmaktadır.

Makedonya’da turizmin göz bebeği Ohrid, Üsküp’e 3,5 saatlik mesafede bulunuyor. Ohrid Gölü’nün kıyısındaki bu yerleşim yeri tarihi kiliseleri, yemyeşil doğası, misafirperver insanları ve huzurlu sokaklarıyla hem tatil hem de dinlenmek için güzel bir seçenek. Ohrid, için Makedonya’nın incisi demek yanlış olmaz herhalde. Zaten Ohrid gölünden çıkarılan balığın pulundan elde edilen inciler dünyaca ünlü.

Tarihi dokusu oldukça iyi hissedilen UNESCO Dünya Mirası eski kent bölümünün, Ortaçağ dönemine dayanan hisarları, kiliseleri, manastırları ve eski camileri görmeye değer. Dar ve Arnavut kaldırımlı sokakların, şirin kafelerin, sardunya dizili balkonlu evlerinin arasında zamanda yolculuk yapmak mümkün. Sakin ve dingin bir kent burası.

KSAMİL, ARNAVUTLUK

Adriyatik kıyısında Yunanistan sınırında bulunan Ksamil, Arnavutluk’un en önemli doğal zenginliklerinden biri. Son yıllarda tesisleşme hamlesiyle birlikte turistlerin de ilgisini çekmeye başlayan Ksamil’e gelmek için Arnavutluk’un başkenti Tiran’a her gün düzenlenen uçak seferlerinden faydalanabilirsiniz. Türkiye ile Arnavutluk arasında vizesiz seyahat anlaşması bulunduğundan bu ülkeye yapacağınız ziyaretlerinizde geçerli bir pasaporta sahip olmanız yeterli.

TRAVNİK, BOSNA HERSEK

Avrupa’da kendinizi Türkiye’deymiş gibi hissedeceğiniz yerlerden biri olan Travnik, yemyeşil doğası ve tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor.

BUDVA, KARADAĞ

Avrupa turizminin parlayan yıldızı Karadağ, Türkiye’ye yakınlığı ve fiyatlarıyla turistler için cazibe noktası haline geldi. Kotor’un yanı sıra Budva kenti de Karadağ’ın en turistik noktaları arasında bulunuyor. Sveti Stefan adası ve eğlence yerleri bölgenin öne çıkan bölgeleri.

PRİZREN, KOSOVA

Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’nın güneyinde bulunan Prizren, Avrupa’da kendinizi Türkiye’deymiş gibi hissedeceğiniz yerlerden biri. Sokaklarında hemen hemen herkesin Türkçe konuştuğu, belediye genelinde Türkçe’nin resmi dil olduğu Prizren, Osmanlı döneminden kalma yapılarıyla dikkat çeker. Taşköprü, Prizren Kalesi, Namazgah, Sinan Paşa Camii ve Prizren Çarşısı kentte görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Kosova’nın başkenti Priştine’ye bir buçuk saat uzaklıktaki Prizren, baharda mutlaka görülmesi gereken yerlerde biri.

BELGRAD, SIRBİSTAN

Belgrad, geçtiğimiz yıl en çok Türk turistleri ağırladı. Bu da demek oluyor ki Türkler Belgrad’ı çok sevdi. Kalemegdan, Terazija gibi isimleriyle hiç yabancılık çekmeyeceğimiz turistik noktaları, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktalarda yer almasıyla da doğasıyla bizleri kendisine çeken Belgrad, bayram döneminde de Türk turistleri ağırlayacak.

KİEV, UKRAYNA

Türkiye ile Ukrayna arasında varılan anlaşma çerçevesinde iki ülke vatandaşlarının seyahatlerinde yalnızca kimlik belgesi kullanabilmesi Kiev’e de oldukça yaramış durumda. Slav dünyası için oldukça kutsal kabul edilen Kiev, yemyeşil doğası, Dinyeper nehrinin güzelliği ve görkemli binalarıyla dikkat çekiyor.

ÜSKÜP, KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ

Yeni adıyla Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti olan Üsküp, sokaklarında Türkçeyi işitebileceğiniz, Osmanlı’dan kalma çok sayıda tarihi esere tanıklık edebileceğiniz bir kent. Vardar nehri ile ikiye ayrılan bu tarihi Avrupa kentinde kendinizi bir yandan da yabancı bir yerde hissetmeyeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir