Bazen Eğlenceli Bazen Hüzünlü Hikayeleriyle Kadınların Yaşamlarını Konu Alan 24 Yabancı Dizi

Kadın hikayelerini her gün televizyon ve sinema yapımlarında görüyoruz. Türkiye’de çoğu yapım “kadın” kavramına oldukça cinsiyetçi yaklaşsa da sanat kadınların mücadelelerini anlatabilecekleri en güzel kanallardan biri. Biz de bazen hüzünlü, bazen mücadeleci, bazen de eğlenceli hikayelerin anlatıldığı kadın hikayeleri anlatan yabancı dizileri listeledik…

1. The Handmaid’s Tale

handmaids-tale
Bir distopyanın anlatıldığı dizide nüfustaki azalma sebebiyle kadınların adeta devlet mülkü olarak görülmesi birer “damızlık” gibi rejimin başındaki kişilerce kullanılması anlatılıyor. Baş karakter Offred ise bu düzen içerisinde hayatta kalmaya çalışan bir kadın. Dizi hakkındaki birçok detay ve bilgiyi dizinin anlatıldığı listemizden okuyabilirsiniz.

 

2. 13 Reasons Why

13-reasons-why
Hannah adında bir genç kızın intiharının ardından bıraktığı kasetler belirlediği kişileri dolaşıyor ve kaseti dinleyenler Hannah’ın intihara sürükleyen süreçte neler yaşadığını öğreniyorlar. Genç bir kızın onu intihara sürükleyen sebepleri anlattığı dizide karakterler kendini ve diğerlerini sorguluyor… Dizi hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz buradan ilgili listemize göz atabilirsiniz.

3. The Good Wife

the-good-wife
Eyalet savcısı olan kocasının yolsuzluk suçlamasıyla hapse girmesinin ardından 2 çocuğuyla kalan Alicia Florrick, aynı zamanda aldatıldığını öğrenir. Yıllar önce yaptığı ve evlendiği için kariyerini yarıda bıraktığı avukatlık mesleğine geri döner ve 2 çocuğuna bakmaya, hayata devam etmeye çalışır. Kocası her gün televizyonda ve gündemde konuşulsa da her şeye rağmen çalışmak ve çocuklarını tüm bu skandallardan korumak zorundadır. Ancak verilen 15 yıl aranın ardından bu pek kolay olmayacaktır…

4. Orange Is The New Black

orange-is-the-new-black
2013’de başlayan Amerikan komedi-dram türündeki dizi Piper Chapman karakterinin hapishane tecrübeleri üzerinden aslında birçok mahkum kadının hayatlarını anlatıyor. Hapishanede yaşananlar, gördükleri muameleler, verdikleri savaşlar ve kadın haklarının odak noktası olduğu dizi adeta güldürürken düşündürüyor.

 

5. Bates Motel

Bates_Motel
Bates Motel dizisi aslında Alfred Hitchcock tarafından 1960 yılında çekilen Sapık filmindeki Norman Bates karakterinin gençliğini ve annesiyle olan ilişkisini anlatıyor. Hayatında ve kişiliğinde çok büyük etkisi olan annesi Norman Bates’in oğluna olan aşırı bağlılığı ve gelişen olaylar anlatılıyor dizide. Gerilim ve korku türündeki dizinin 5 sezonu bulunmakta.

6. Grace And Frankie

Jane Fonda and Lily Tomlin in the Netflix series Grace and Frankie.
Uzun zamandır aynı ofiste çalışan Robert ve Sol güzel birer aileye ve eşlere sahip iki adam. Eşleri ve dizinin baş karakterleri olan Grace ve Frankie de kocaları nedeniyle birbirlerini tanısalar da pek anlaşamayan iki kadın. Grace ve Frankie mutlu bir evlilikleri ve güzel bir hayatları olduğunu düşünseler de bir gün kocaları birbirlerine aşık olduğunu ve artık ülkede değişen yasalarla evlenebileceklerini söylüyor ve o dakikadan sonra işler değişiyor. Birbirini çok iyi anlayan iki kadın her ne kadar birbirlerinden hoşlanmasalar da birbirlerine destek oluyorlar.

7. Gillmore Girls

gilmore-girls
2000-2007 yılları arasında yayınlanan dizide hayali bir kasabada yaşayan Lorelai ile kızı Rory’nin yaşamlarını anlatıyor. Güzel bir anne-kız hikayesinin anlatıldığını dizide Lorelai’nin kızının da kendisi gibi hatalar yapmaması için verdiği mücadele işleniyor. Lorelai ve kızı Rory’nin birçok özelliğinin aynı olması da sonucu az çok gösteriyor zaten.

8. One Day at a Time

one-day-at-a-time
One Day at a Time, eski asker bir annenin 2 çocuğuyla yeni bir hayat kurma mücadelesini anlatıyor. Kübalı annesi ve arkadaşları da Penelope’ye bu süreçte destek oluyor.

 

9. The Bold Type

the-bold-type
Cosmopolitan’ın genel yayın yönetmenliğini yapmış olan Joanna Coles’in hayatından esinlenilmiş olan dizi 3 kadının etrafında dönen olaylarla ilgili. ‘Scarlet’ isimli dergide yazar, sosyal medyacı ve asistan olarak görev yapan 3 kadının hayatının işleneceği dizinin oyuncu kadrosunda; Katie Stevens, Aisha Dee ve Meghann Fahy yer alıyor.

10. Glow

glow
1980’lerde yapılan bir güreş şovundan ilham alınan dizide işsiz Los Angeles’ta yaşayan ve oyunculuk yapan Ruth’un 12 kadının yer aldığı TV’de yayınlanacak bir güreş şovunun kadrosuna girmesi ve sonrasında verdiği mücadele anlatılıyor. Kadınları yücelten ve feminen bir iddiayla çıkan dizinin yapımcıları arasında Orange Is The New Black’in yapımcılığını yapan isimler de var. Dizi hakkında daha fazla bilgi için listemize göz atabilirsiniz.

11. Younger

younger
40’lı yaşlarında olan Liza iş hayatına geri dönmek zorunda kalır ve yaşı gereği bu hiç kolay olmayacaktır. Tanımadığı biri ona yaşını göstermediğini söyledikten sonra bir plan yapıyor ve yaşlı olmasının getirdiği ön yargıları ortadan kaldırıyor. Peki iş hayatında onu neler bekliyor, işte dizi de bunu anlatıyor.

12. Las Chicas Del Cable

las-chicas-del-cable
1920’lerde Madrid’de geçen film şehrin merkezine yeni açılan ulusal telefon şirketinde operatör olarak çalışan dört kadının hayatını anlatıyor. Netflix İspanya yapımı dizinin başrolünde Blanca Suárez, Nadia de Santiago ve Ana Fernández yer alıyor.

 

13. Rizzoli & Isles

rizzoli-isles
Jane Rizzoli Boston’daki cinayet masasının tek kadın dedektifi ve Dr. Maura Isles ise adli tıp uzmanı. İkisi aynı zamanda çok iyi arkadaşlar. Bu kendi alanında uzman iki kadın güçlerini cinayet davalarını çözmek için birleştiriyor. Bir yandan farklı karakterler olsalar da arkadaşlıklarına ve işlerine büyük bir özenle devam diyorlar.

14. Top of the Lake

top-of-the-lake
Doğayla iç içe olan karanlık bir dizi Top Of The Lake. 5 yaşındaki bir kızın göle girerken fark edilmesi ve onu bulan biri tarafından karakola götürülmesiyle olayın ardından bambaşka hikayeler çıkmasını anlatan dizi oldukça durağan ve gizemli. Mad Men’den tanıdığımız Elisabeth Moss’un dedektif rolünde olduğu dizi tek sezondan oluşuyor.

15. Desperate Housewives


8 sezon süren ünlü dizide 4 kadının sıradan görünen hayatlarındaki entrika ve olayları anlatılıyor. Reyting rekorları kıran ünlü dizide her karakterin kendi sorunları ve aynı zamanda birbirleriyle olan ilişkileri işleniyor.

16. Claws

claws
Komedi-drama türündeki dizi, hiç de masum olmayan 5 kadının güzellik salonunda çalışmaları ve manikürden daha fazlasını yapmalarını işliyor. Dizinin başrolünde Emmy ödüllü ABD’li aktris Niecy Nash ve Carrie Preston gibi ünlü isimler yer alıyor.

 

17. Girls

girls-tv-series
New York’da yaşayan 20’li yaşlardaki 4 arkadaşın hayatını konu alan dizide görkemli değil sıradan yaşamlara tanık olacaksınız. 4 arkadaşın dostluklar, iş hayatı, ikili ilişkileri, bunalımları anlatılıyor.

18. Girlboss

girlboss-600x338
Sophia Amoruso’nun aynı adlı kitabından esinlenilen dizide genç Sophia’nın para kazanmak için internetten kıyafet satışı yapmasını ve patronluğu öğrenmesini konu alıyor. Başrolünde Britt Robertson’ın yer aldığı dizi 21 Nisan’da başladı.

19. Mom

mom-tv-series
Kaliforniya’ya taşınan alkolizme karşı anne Christy ve kızının hikayesinin anlatıldığı dizide Christy’nin kızını yetiştirmek için verdiği mücadele ve özel hayatındaki ilişkiler anlatılıyor.

20. The New Adventures of Old Christine


Christine Campbell boşanmış, bir oğlu olan, jimnastik salonu işleten bir kadındır. Bu komedi dizisi de Christine’in hayatı etrafında dönüyor. Oğlu, erkek kardeşi ve sevgilisiyle ilişkileri eğlenceli bir dille anlatılıyor.

 

21. Mistresses

mistresses
4 yakın arkadaşın hayatlarını, dostluklarını, aşklarını hayatlarını ve çalkantılı ilişkilerini anlatan bir oldukça eğlenceli bir dizi Mistresses.

22. Sex and The City


Yine 4 kadın etrafında dönen bir dizi Sex and the City. ABD’de 1998-2004 yılları arasında yayınlanmış ve birçok insan tarafından oldukça sevilen dizide 4 modern ve kariyer sahibi kadının aşk hayatları konu alınıyor.

23. Cougar Town

cougar-town
Friends’in yıldızlarından Courteney Cox’un canlandırdığı 40’lı yaşlarındaki Jules Cobb karakteri etrafında dönen dizide boşanmış bir anne olan Jules ve arkadaşlarıyla olan ilişkileri anlatılıyor.

24. Two Broke Girls

two-broke-girls.php
Hayatı anlık yaşayan ve küçük bir kafede çalışarak geçimini sağlayan Max’le oldukça zengin bir ailenin kızı olan Caroline’in bir tesadüf sonrası tanışmalarıyla başlayan arkadaşlıkları ve maceraları anlatılıyor dizide. Caroline yaşadığı talihsizlikler sonucu Max’in yaşamına ayak uydurmaya çalışırken Max ise Caroline sayesinde başarabileceğine inanmadığı hayallerin peşine düşüyor. Eğlenceli ve hızlı bir Amerikan sitkomu olan diziyi ve karakterleri çok seveceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir