Bir Amerikan Kabusu Anlatımı Olarak Us Filmi

Geçtiğimiz sene en iyi film dalında Oscar ödülü almış olan Get Öğüt (Kapan) filminin yönetmeni olan Jordan Perlee ikinci filmi Us (Biz) ile sinema dünyasının konuşulan ismi olmayı başardı. Hatta bu iki filmle Peele’i yeni Hithcock ilan edenler bile oldu. Aslında gerilim ve senaryo açısından şaşırtıcılığını düşündüğümüz de Get Out (Kapan) son yolların en iyilerinden olmayı başardı. Buna karşılık Us (Biz) bu konuda Get Out (Kapan) kadar başarılı olamadı. Peki Us filminin artıları ve eksileri nelerdi?

Film Bize Ne Vermek İstiyor?

Adelaide Wilson’ın (Lupita Nyong’o) çocukken ailesinin yazlık evinde yaşadığı bir kaybolma olayıyla açılıyor. Yıllar sonra kocası ve çocukları ile tatil için aynı eve gelen Adelaide önceden yaşadıkları nedeniyle oldukça tedirgin davranıyor. Bir gece eve tıpatıp Wilson’lara benzeyen dört kişilik bir aile musallat oluyor ve ölüm kalım savaşı başlıyor. Film bazı gerici unsurları çok iyi keşfetmiş ve daha 30. dakikasında oldukça iyi bir gerilim sunuyor. Korku unsuru olarak kendi evinde güvende olmama ve sana çok benzeyen birinin insanda uyandırdığı rahatsızlık hissiyle birlikte sizi kendisine bağlıyor. Fakat aynı şekilde bunun bir dezavantajı olarak film bir süreden sonra gerilim yönünü geride bırakıyor ve daha çok aksiyon filmi havasına bürünüyor. Bu daha çok gerilim görmek isteyen izleyici biraz yoruyor. Bir süre sonra tehlikenin yalnızca evde değil, tüm kasabada hatta Amerika’da var olduğunu anlıyoruz.  Buna bağlı olarak da size verilmek istenen toplumsal mesajları keşfediyorsunuz. Film bariz bir biçimde Amerikan halkının bastırılmış karanlık tarafına eleştiri getiriyor. Filmi izledikçe başında verilen Amerika’da bulunan kullanılmayan tünel bilgisinin neden verildiğini anlıyorsunuz. Kurgu şu şekilde işliyor; Filmin kurgusu ise şöyle Amerikan hükümeti zamanında Amerika’da yaşayan her bir insanın birer klonunu yaparak onları yeraltı tünellerinde tutmaya başlamış. Bunu yapmalarının amacı ise devletin bu klonları kullanarak yeryüzündekileri yönetmeye çalışması. Yani senaryoya göre bu klonlar ve gerçekleri aynı şekilde düşünüp hareket ediyor. Ancak devlet bu projeyi yarıda bırakınca yerin altındaki insanlar tek başlarına amaçsız bir şekilde kalıyorlar. Buna karşılık bir plan yaparak yeryüzüne çıkıyorlar. Kopyalarla ana karakterler arasında tabii ki bir bağ var. Kopyalarla birbirlerine bağlılar ve zaman zaman bir aynadaki yansıma misali birbirlerini kontrol edebiliyorlar. Fakat klonlar farklı olarak konuşamıyorlar ve daha vahşi bir biçimde yaşıyor.

Burada her ne kadar tüm konuyu söylemişim gibi dursa da aslında filmin ters köşesi Adelaide Wilson karakterinde yatıyor. Bunu ancak final sahnesinde anlayabiliyoruz.

 

Hangi Yönleri Eleştiri Aldı?

Film senaryo konusunda pek çok eleştiride almış, genellikle senaryoda boşluklar olduğu ve bunların tam olarak doldurulmadığı üzerine gelişmiş. Baba karakteri aracılığıyla araya absürtlük katarken filmdeki gergin atmosferi dağıtıyor ve filme odaklanmayı da sekteye uğratıyor.  Başka bir sorun ise olayı tam bazı ayrıntıları fazlaca verirken, ana konu ile ilgili boşluklar bırakması. Fakat bir bütün halinde baktığımızda bu eleştiriler daha çok “neden mükemmel değil” sorusuna cevap veriyor. Çünkü Jordan Peele’in filmlerinin gerektiğinden fazla gündeme gelmesi beklentiyi arttırdığından biraz filmin beğenisine de zarar vermekte.

Neden İzlemeliyiz?

İMDB puanı 7,1 olan film Get Out’a göre içinde daha çok korku unsuru barındırıyor. Film içerisinde birazda bilim kurgu barındırmasıyla iki türü bir araya getirerek ilgi çekici bir hale sokuyor. Film, tıpkı Jordan Peele‘in önceki filmi Get Out gibi yılın en iyi korku filmleri arasında anılacak bir iş. İlk yarısında yapay ve zorlama görünen politik alegorinin sınırlarının genişlemesi, sahip olduğu görsel ve işitsel büyüyle ve yetenekli oyuncularının performanslarıyla birleşince hatırlarda yer edecek ve üzerine düşünülecek bir işe dönüşüyor. Us, türün severleri için mükemmel olmasa da keyifle izlenebilecek bir yapım.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir