BİR ŞEHİR EFSANESİ TRABZON

Muhteşem doğası, köklü tarihi, kendine has kültürü ve tadına doyulmaz lezzetleri ile Trabzon, Doğu Karadeniz’in en sevilen şehirlerinden biri!

Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapmış bir yerleşim yeri olan Trabzon’da gezilecek yerler listesi gerçekten uzun.

Karadeniz ve Zigana Dağları arasında uzanan bu güzel şehir tarihi manastırları, konakları, camileri ve müzeleri ile tam bir kültür mozaiği sunuyor.

Yemyeşil yaylaları ve tüm diğer doğal güzellikleriyle de göz dolduran Trabzon, tertemiz havası ve eşsiz manzaraları ile tüm ziyaretçilerini mutlu etmeyi başarıyor.

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan bu şehri görmek, insanlarıyla tanışmak, yemeklerinden yemek, yaylalarında gezinmek, tarihini ve kültürünü keşfetmek istiyorsanız hemen Trabzon uçak bileti alıp Trabzon otellerinde yerinizi ayırtmalı ve yola koyulmalısınız.

Siz Trabzon seyahatiniz için gerekli planlamaları yaparken biz de sizin için Trabzon’da gezilecek yerleri araştırdık ve güzel bir liste hazırladık. Keşfiniz bol olsun!

Trabzon Çaykara Yaylaları

1. Uzungöl ve Karester Yaylası

Yılın her dönemi yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Uzungöl, her mevsim farklı güzellikler ve çeşitli aktivite olanakları sunuyor. Uzungöl’de gezilecek yerlerden biri olan Karester Yaylası, günümüzde hala orijinal dokusunu yitirmemiş bir yayla hayatını sürdürüyor. Uzungöl’den kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlayabileceğiniz yayla, 2.300 metrelik bir rakımda bulunuyor.

Garester Yaylası’na giderken Uzungöl’ün o meşhur kuş bakışı manzarasına şahit olabilirsiniz. Yaylaya vardığınızda ise sisli bir hava ve masalsı bir bulut denizi sizi karşılayabilir. Seyahat planınızı yaparken kış döneminde yaylaların yollarının kapanabildiğini de hesaba katmayı unutmayın.

2. Haldizen Yaylası

Trabzon’un en popüler noktalarından Uzungöl’ün oluşumuna dolaylı olarak etki eden bu yaylayı mutlaka görmek gerekiyor. Demirkapı ve Karakaya dağlarının doruklarında yer alan buzul göllerinden gelen sular Haldizen Deresi olup akıyor ve sonrasında bir heyelan gölü olan Uzungöl meydana geliyor.

    Demirkapı Yaylası olarak da bilinen Haldizen Yaylası, Şerah Köyü’nden 16 km uzaklıkta bulunuyor ve bir orman yolundan ulaşım sağlanıyor. Geniş çayırlar ve mis gibi kokan dağ çiçekleri eşliğinde karşılanacağınız yaylayı mayıs ayı itibariyle ziyaret edebilirsiniz.

3. Şekersu yaylası

    Eski adı ile Sakarsu Yaylası, Uzungöl’e yakın konumdaki en büyük yayla olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda köy statüsüne sahip olan Şekersu Yaylası, doğal güzellikleri ve tertemiz Karadeniz havası ile beğeniliyor. Soğanlı Dağı eteklerinde yer alan yaylaya yaz aylarında giderseniz ulaşım konusunda hiç sıkıntı yaşamazsınız.

4. Sultan Murat Yaylası

1. Sultan Murat, 1635 yılında İkinci İran Seferi’nden dönerken ordusu ile beraber bu yaylada konaklamış ve yayla Sultan Murat Yaylası olarak anılmaya başlamış. Bu anlamda tarihi bir önem taşıyan yayla, tertemiz havası ve doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini büyülüyor.

Sultan Murat Yaylası’nda her yıl 23 Haziran’da Şehitleri Anma Günü düzenleniyor. Her yıl 20 Ağustos’ta ise Yayla Ortası Şenlikleri yapılıyor. Trabzon tatilinizi planlarken yayla şenliklerinin tarihlerini de dikkate alın ve doğayla iç içe eğlenceli bir yayla turuna hazır olun.

Trabzon gezilecek yerler, Sultan Murat Yaylası

Trabzon Maçka Yaylaları

1. Şolma Yaylası

Temiz hava ve muhteşem manzaralar eşliğinde Kulin Dağı etrafından 16 km boyunca yürüyerek ulaşabileceğin Şolma Yaylası’na giderken birbirinden güzel bitki ve hayvan türleri ile karşılaşmaya hazır olmalısın.

Uzun yürüyüşlere hazır olmayanlar 1800 m yükseklikte yer alan Şolma Yaylası’na minibüslerle de ulaşım sağlayabilir. Yaylada yine renkli çiçekler ve ferah bir hava sizi bekliyor olacak. Burada kalacak yer olmadığı için kamp malzemelerinizi yanınızda getirebilir ya da gün içinde gezip dönebilirsiniz.

2. Mavura Yaylası

Mavura Yaylası’nda sizi bekleyen doğa ile buluşmak istiyorsanız kamp malzemelerinizi hazırlamaya başlayın çünkü bu yaylada da kalabileceğiniz bir tesis yok. Ancak yayla mevsiminde bakkal, kasap ve manav hizmet veriyor.

Yeşilin her tonunu barındıran ormanlarla çevrili Mavura Yaylası ile Şolma Yaylası arasında 3,5 km boyunca uzanan oldukça keyifli bir toprak yol bulunuyor. Doğa yürüyüşü sevenlere tavsiyemiz olsun!

Trabzon gezilecek yerler, Maçka yaylalarında kamp

3. Kiraz Yaylası

Maçka’nın Gürgenağaç Köyü’nden 7 km uzaklıkta bulunan Kiraz Yaylası’na giden bir toprak yol bulunuyor. 1850 m yükseklikte olmanın dayanılmaz hafifliğini burada buz gibi akan derelerin suyuyla taçlandırabilirsin. Yaylayı ziyaret edeceğin günlerde Hamsiköy ve Gürgenağaç civarındaki pansiyonlarda kalabilirsin.

Kiraz Yaylası’nda kasap, bakkal ve lokanta seçenekleri bulunuyor. Huzurlu bir atmosfere sahip olan yaylada biraz eğlence arayanlar derede balık tutabilir ya da çim kayağı yapmayı deneyebilir. Burada her yıl temmuz ayının üçüncü cuması Ayeser Şenlikleri ile güzelleşiyor. Yaz aylarında yaylaya minibüs ile gidilebiliyor.

4. Lapazan Yaylası

Serin ve temiz bir hava, yemyeşil ve bakir bir doğa… Karadeniz’de huzurlu bir yayla tatili yapmak isterseniz kamp malzemelerinizi alıp Lapazan Yaylası’na doğru yola çıkabilirsiniz. Henüz herhangi bir altyapı çalışması yapılmamış olan yayla, 2200 m yükseklikte bulunuyor. Yaylaya giden toprak yolda sıkıntı yaşamamak için mutlaka arazi tipi bir araç ile yola çıkın.

Trabzon gezilecek yerler, Trabzon yaylaları

Trabzon Akçaabat Yaylaları

1. Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları

Aralarında sadece 1 km mesafe bulunan bu iki yayla mutlaka görülmeli. Hıdırnebi Yaylası da Kuruçam Yalası da altyapı konusunda oldukça gelişmiş durumda. 1742 m yükseklikteki bu doğa harikalarının tadını daha uzun süre çıkarmak isterseniz yayla mevsiminde pansiyon hizmeti veren evlerde konaklayabilirsiniz

    Karadağ Turizm Merkezi yaylalarından olan Hıdırnebi ve Kuruçam yaylalarına her mevsim ulaşım sağlanabiliyor. Doğal bir seyir terası olan Hıdırnebi Tepesi’nde vakit geçirebilir, yabani hayvanları gözlemleyebilir ve bolca fotoğraf çekebilirsin. Seyahat tarihlerini planlayabilirsen 20 Temmuz’da Hıdırnebi Şenlikleri’ne de katılabilirsin.

Trabzon gezilecek yerler, Hıdırnebi Yaylası

2. Karadağ Yaylası

1946 m yükseklikteki Karadağ Yaylası, tertemiz havası ve yaban hayatını gözlemleyebileceğiniz eşsiz doğası ile öne çıkıyor. Oksijeni bol havası ile akciğer tedavisi görmüş hastalara önerilen yerlerden biri olan yaylaya uygun mevsimlerde minibüslerle ulaşılabiliyor. Henüz altyapı hizmetleri tamamlanmamış olan yayla da küçük bir pansiyon, bakkal, fırın ve lokanta gibi hizmetler bulunuyor.

3. Pazarcık Yaylası

Ormanlarla çevrili Pazarcık Yaylası, Gümüşhane’ye ve Bayburt’a giden yolların kesişimi üzerinde bulunan bir köy merkezi gibi… Araklı’ya 43 km mesafede yer alan yaylada alışveriş imkanları mevcut.

Dileyen ziyaretçiler bisiklet kiralayarak çevreyi keşfe çıkabilir ve doğanın tadını çıkarabilir. Kırmızı pullu alabalık avlamak, güzel bir doğa yürüyüşü yapmak, sıcak bir çay eşliğinde manzarayı izlemek de yaylanın size sunduğu aktiviteler arasında yer alıyor.

4. Yılantaş Yaylası

Trabzon yayla turlarının popüler duraklarından biri olan Yılantaş Yaylası, Araklı’ya 30 km mesafede yer alıyor. Kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz bu yaylada sizi harika birer tablo görünümünde manzaralar bekliyor.

2000 m yükseklikteki Yılantaş Yaylası’na giderken fotoğraf makinelerinizi yanınızdan ayırmayın ve içinizdeki doğa fotoğrafçısını ortaya çıkarmanın keyfini yaşayın. Doğanın kucağında olduğunuza göre bitki inceleme, kuş gözlemleme gibi yeni hobiler de edinebilirsiniz.

Trabzon gezilecek yerler, Trabzon yaylaları

Trabzon’da Gezilecek Diğer Yaylalar

1. Tonya Erikbeli Yaylası

Büyük bir bölümü Trabzon sınırları içinde yer alan Erikbeli Yaylası’nın bir kısmı da Gümüşhane’de bulunuyor. Trabzon’un Tonya ilçesinden ve Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinden ulaşılabilen yaylada henüz altyapı hizmetleri bulunmuyor. Ancak burada doğayla iç içe keyifli bir kamp yapabilirsiniz. Ayrıca burası doğa yürüyüşleri için de oldukça elverişli bir nokta. Erikbeli Turizm Merkezi içinde yer alan Sazalan Yaylası’na doğru güzel bir yürüyüş planlayabilirsiniz.

2. Sis Dağı Yaylası

Bu yayla aslında tam olarak Trabzon’da değil… Trabzon ve Giresun sınırında yer alan Sis Dağı Yaylası, 1850 m yükseklikte ziyaretçilerini bekliyor. Yayla mevsiminde denk gelirseniz Trabzon’un Şalpazarı ilçesinden kalkan minibüsler ile yaylaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Henüz altyapı hizmetlerine sahip olmayan Sis Dağı Yaylası’nda kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz seyahat tarihlerinizi ayarlayarak yaylada her yıl temmuz ayının üçüncü cumartesi günü düzenlenen Sis Dağı Şenlikleri’ne katılabilirsiniz.

Trabzon gezilecek yerler, Sis Dağı Yaylası

3. Çatma Obası Yaylası

Erikbeli ve Kadırga yaylaları ile Zigana Kayak Merkezi’ne yakın konumda olan ve 2200 m yükseklikte konumlanan Çatma Obası Yaylası, küçük bir yayladır. Ancak bu yayla mızraklı su, çıngıraklı kuyu ve şehitler tepesi gibi mitolojiye konu olmuş mekanlara ev sahipliği yapması ile öne çıkıyor. Yaylaya özel araçlar ile ullaşım sağlanabiliyor.

4. Düzköy Haçka Obası Yaylası

1784 m yüksekliğe sahip Haçka Obası Yaylası, yaz aylarını şenliklerle geçiriyor. Her yıl temmuz ayının üçüncü Cuma gününde Kadırga Şenlikleri düzenleniyor. 14 Ağustos’ta ise Karaabdal Şenlikleri yapılıyor.

Haçka Obası Yaylası’nda konaklayabileceğiniz pansiyon seçenekleri bulunuyor. Yaylada en çok ilgi gören yerlerden biri Haçkalı Baba Türbesi.

Trabzon gezilecek yerler, Düzköy Yayla

Trabzon’un Doğal Güzellikleri ve Parkları

1. Uzungöl Tabiat Parkı

1989 senesinde tabiat parkı ilan edilen Uzungöl, 1625 hektar büyüklüğünde geniş bir alana yayılıyor. Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan ve bir heyelan set gölü olan Uzungöl, konumu ve sunduğu manzaralar ile dikkat çekiyor.

Her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Uzungöl, Trabzon’un en turistik noktalarından biri. Uzungöl çevresinde trekking, kuş gözlem gibi aktiviteler yapılabiliyor. Bu bölgenin sembolü haline gelmiş Uzungöl Camisi’ni görebilir ve yayla gezilerine çıkabilirsiniz.

Trabzon gezilecek yerler, Uzungöl manzarası

2. Aygır Gölü

Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alan ve 2740 metre yükseklikte bulunan Aygır Gölü, Haldizen Dağları üzerinde konumlanan bir buzul gölü olarak dikkat çekiyor. Haldizen Yaylası ve Demirkapı Köyü içinden geçerek göle ulaşılabiliyor. Eski adı Anzer Gölü olan göl ve çevresi, haziran ayından ekim ayının sonlarına kadar ziyaret edilebiliyor. Burada göl kıyısında piknik yapabilirsiniz.

3. Sera Gölü ve Sera Gölü Tabiat Parkı

Sera Gölü, 1950 senesinde Sera Deresi Vadisi’nde gerçekleşen bir deprem sonucu ortaya çıkan küçük bir set gölüdür. Bu gölün bulunduğu alan ise 2010 senesinde tabiat parkı ilan edildi. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Sera Gölü Tabiat Parkı’nda bisiklet turu, olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapılabilir.

Trabzon gezilecek yerler, Sera Gölü

4. Balıklı Göl

Dağın başında bulunan bir gölün kıyısında vakit geçirme fikri oldukça heyecan verici öyle değil mi? Balıklı Göl de işte böyle bir yer! Akçaabat, Düzköy yolu ve Hıdırnebi Yaylası’na giden yolu kullanarak ulaşabileceğiniz göl, adını içindeki alabalıklardan alıyor. Bu alanda piknik yapabilir, göl bisikleti sürebilir ve zipline yapabilirsiniz.

Trabzon gezilecek yerler, Balıklı Buzul Gölü

5. Çal Köy Mağarası

Trabzon’un Düzköy ilçesinde yer alan Çal Köy Mağarası, dikkat çeken oluşumu ve doğal güzelliği ile görülmesi gereken bir yer. 8 km uzunluğa sahip olan mağaranın 1 km uzunluğundaki kısmı gezilebiliyor. Çal Mağarası içinde oluşan sarkıtlar, dikitler, göl ve diğer doğal şekiller oldukça dikkat çekici. 2003 senesinde ziyarete açılmış bu mağarayı mutlaka görmelisiniz. Mağara çevresinde dinlenip vakit geçirebileceğiniz alanlar bulunuyor.

Trabzon gezilecek yerler, Çal Köy Mağarası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir