Bireysel Seyahatler, Sabit Tur, Esnek Tur? Size Hangisi Uyar? 2024

Bireysel gezi mi turla gezi mi

Seyahat etmenin, yeni ülkeler, farklı şehirler görmenin, başka kültürlerin günlük hayatına tanıklık edip yeri geldiğinde katılmanın hazzı benim için başka hiçbir şeyde yok. Üstelik bu sadece keyif veren bir hobi değil, aynı zamanda öğretici ve kişinin başkalarını tanırken kendini keşfetmesine de yardımcı olan bir eylem. Ama seyahat etmek sizden üç önemli şeyi isteyen bir uğraş; parazaman ve enerji.

Not: Bu makalede sponsorluk linkler yer almaktadır.

Bunlar arasında “para” dertlerin en küçüğü, ki insanlar gezmek için çok para gerektiğini düşünüyor. Oysa biraz fedakarlık, biraz da araştırmayla son derece uygun maliyetli seyahatler yapmak mümkün. O yüzden seyahat ederken ve seyahate hazırlanırken harcayacağınız asıl şeyler zaman ve enerji….

Nepal gezisi
Nepal

Ben kurumsal bir işte çalışmadığım, dolayısıyla zamanımın bol olduğu dönemlerde sırt çantamı alıp plansız programsız, o an canım nereyi isterse oraya gideceğim seyahatler yapmayı seviyorum. Ancak 08:00–18:00 çalıştığım dönemlerde de seyahat etmekten hiç vazgeçmedim, sadece kriterlerim farklıydı. O dönemlerde zamanım ve enerjim kısıtlı, bütçem –görece- yüksekti. İşte seyahatlerimi paket turlarla yaptığım zamanlar da böyle dönemlerdi.

Gel gelelim hem  hem de hobi amaçlı fazlaca seyahat ettiğim, üstelik hem bireysel hem de turlarla gezdiğim, hem Asya hem diğer kıtalara gittiğim için soru soran da çok. “Bayram tatilinde nereye gidelim?“, “ucuz uçak bileti nasıl bulurum?“, “vizesiz seyahat edilebilecek yerler nereler?“, “tek başına seyahat ederken nelere dikkat etmeliyim?“, “filanca yere gitmek istiyoruz, sence turla mı gidelim yoksa her şeyi kendimiz organize edebilir miyiz?” gibi özünde seyahat ama detaylarında binlerce çeşit soru alıyorum.

Kişisel tercihlerimi bir kenara bırakarak iyi kötü hepsine de cevaplar vermeye çalışıyorum ki bu yazıyı yazma amacım da o. Turlu veya tursuz seyahat etmekle ilgili son dönemde o kadar soru soruluyor ki tarafsız bir bakış açısıyla deneyimlerimi ve bunlardan çıkardığım sonuçları bir yazıda toparlamak istedim. Bakarsınız yakında diğer sorulara da başka yazılarda değinirim.

Turla Seyahat Etmek Mi Bireysel Seyahat Etmek Mi?

Esnek tur mu bireysel seyahat mi

Benim kendi adıma seyahat tercihlerim var, ancak bana uyan herkese uymak zorunda değil. O yüzden tarafsız bir gözle turla seyahat etmek mi bireysel seyahat etmek mi sorusuna cevap vermek istiyorum. Seyahat etmenin kişiden üç şey istediğini söylemiştim; zaman, enerji ve para.

Bireysel Seyahat Etmek

Mısır turu
Mısır

Bireysel seyahatlerinizde; daha az para harcayarak gezebilirsiniz. Zira arada kazanç elde etmesi gereken kurumlar olmayacak. Ancak hem araştırma yapmak için daha fazla boş zamana hem de gittiğiniz yerlerde konaklama, gezilip görülecek yerler gibi her şeyi kendiniz organize etmek zorunda kalacağınız için biraz daha fazla enerjiye ihtiyacınız var. Hatta buna gitmeden önceki uçak bileti araştırmalarınız da dahil. Tabii dil bilmek de gerekiyor.

Ben örneğin Sri LankaNepal ve Endülüs seyahatlerimi kendim organize ettim. Endülüs dışındaki ikisinin –ki her biri 1 aydan uzundu- maliyetinin 1.000 USD bile etmediğini söyleyebilirim. Ancak konaklamadan, uçağa, görülecek yerlerden yapılacak aktivitelere kadar en ince detayı bile saatlerce, hatta günlerce araştırmam gerekti. Oraya gittikten sonraki tren, otobüs vs araştırmalarımdan bahsetmiyorum bile. Çok keyifliydi elbette, ancak bir işte çalışıyor olsaydım bu araştırmalara asla zaman bulamazdım.

Turla Seyahat Etmek

Granada seyahati
Granada

Turla seyahat etmek ise; zamanı kısıtlı, tüm enerjisini işine, ailesine, arkadaşlarına ayırmak isteyenler için ideal bir çözüm. Bir seyahat acentası sizin adınıza her şeyi organize ediyor, siz sadece tura iştirak ediyorsunuz. Üstelik bu tarz turlar 3 günlük, 1 haftalık, 10 günlükperiyotlar için organize edildiğinden gittiğiniz yerlerde kısa zamanda çok daha fazla şey görebiliyorsunuz.

Dürüst olmam gerekirse; bireysel seyahatlere göre daha masraflı. Ancak artık tur şirketleri de yüksek rekabetten ötürü gezginlere hem daha uygun maliyetli hem de başka avantajları olan pek çok seçenek sunabiliyorlar ki neredeyse bireysel seyahatler kadar ucuza gelebiliyor turla seyahat etmek. Ayrıca dil bilmeniz de şart değil, bir destinasyon seçin yeter.

Yeri gelmişken daha önceki seyahatlerimden Roma ve Amsterdam‘ın turla seyahat olduğunu da söyleyeyim. Hatta Roma seyahatim Cafe Tur‘un esnek tur programlarındandı ve en az bireysel seyahatlerimdeki kadar keyifliydi. Ki bu tarz turlardan yazının devamında da bahsedeceğim.

Genel olarak söylemem gerekirse de; turlarla yaptığım bu seyahatlerde bireysel seyahatlerime göre çok az bir miktar fiyat farkı ödedim, ki yorgun argın işten gelip saatlerce araştırma yapmamama, uçak bileti, transfer organizasyonu peşinde koşmamama değdi. Her şey organize edilmişti ve programa uymam yeterliydi.

Hong Hong tatili
Hong Hong

Kısacası; uzun uzun araştırma yapacak, bir sürü organizasyonla uğraşacak zamanınız yoksa turla seyahat etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Eğer İngilizce’niz yeterli değilse de turla seyahat etmek tercihiniz olmalı.Önemli olan; turun sizin kişisel ihtiyaçlarınıza cevap verip vermemesi, güvenilirliği kanıtlanmış bir firma olması ve maliyetinin de size gittiğiniz şehri komple satıyorlarmış gibi yüksek olmaması.

Sabit Tur Mu Esnek Tur Mu?

Amsterdam seyahati
Amsterdam

Turla seyahat etmek bazı açılardan çok daha faydalı dedim ama bunun da çeşitleri var. Sabit tur da diyebileceğim paket turlar ve bir de size özel tasarlanmış, kişiselleştirilmiş esnek tur programları. Ki sabit turları biliyorsunuzdur muhtemelen. Bir şirketten belirli bir tarih için tasarlanan 20–30 kişilik turlardan birine kayıt yaptırırsınız ve o programa uyarsınız. İyi yönleri olmakla birlikte yeterli çoğunluk toplanamazsa seyahat tarihine yakın tur iptal olabilir, iş yerinden aldığınız izin boşa gidebilir, gittiğiniz yerde çoğunluk öyle istediği için aslında hiç görmek istemediğiniz yerlere gidebilirsiniz, seçilen oteli beğenmeyebilirsiniz, otel turistik yerlerden uzakta olduğu için kendi başınıza bir yere gitmekte sorun yaşayabilirsiniz, grupta uyumsuzluk yapan birileri çıkabilir…. Kısacası güzel yanları olsa da çoğu açıdan sorun yaratma potansiyeli var.

Katmandu gezisi
Katmandu

O yüzden bireysel seyahat etmek keyfine en yakın hazzı veren, tamamen özgür olacağınız esnek tur programları böyle durumarda benim favorim. Yukarıda da söylediğim gibi 3 günlük Roma turunu da Cafe Tur’un esnek tur programı ile yapmıştım ve hem Roma’da istediğim yerleri istediğim zamanda kendi kendime gezmenin tadını çıkardım hem de uçak, otel, transfer gibi hiçbir organizasyona karışmadım. Aslında yeri gelmişken esnek tur paketleriyle ilgili biraz daha bilgi vereyim, çünkü zamanı kısıtlı, belki İngilizce’si yetersiz veya ilk defa yurt dışına çıkan ama kimseye bağımlı olmak istemeyenler için ideal bir seçenek olduğuna inanıyorum.

  • Esnek tur seçeneğinde paket turlardaki gibi sabit bir programa bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Çünkü ortada uyum sağlamak zorunda olduğunuz bir grup yok. Siz tek kişi de olsanız, 2 veya 3 kişi de olsanız o tur yapılıyor ve tarihleri kendi uygunluğunuza göre siz seçiyorsunuz. Gittiğiniz şehirde de hangi gün, hangi saatte nereyi gezeceğiniz de tamamen sizin keyfinize kalmış.
  • Esnek tur programlarında uçuşunuzu da, otelinizi de kendiniz seçebiliyorsunuz. Normalde sabit turlarda otel ve uçuşlar tur organizatörleri tarafından belirlenir ve siz de buna uymak zorundasınızdır. Kalkıştan önce, hatta satınalma sırasında sadece oteller için 3 yıldızlı, 4 yıldızlı veya 5 yıldızlı olduğu söylenir ancak hangi otel olduğu belli değildir.
  • Paket turlarda uçuşu seçemediğiniz için hangi havaalanından çıkış yapacağınızı da seçemiyorsunuz. Oysa esnek tur seçeneğinde isterseniz Sabiha Gökçen, isterseniz Atatürk Havalimanı… Size hangisi uygunsa oradan kalkan, istediğiniz havayolunun istediğiniz uçuşunu tercih edebiliyorsunuz.
Roma gezisi
Roma
  • Paket turlarda katılmak istediğiniz tarihlerdeki tura yeteri kadar katılım olmazsa (şirket açısından maliyet avantajı olması için 20 veya 30 kişinin katılması gerekiyor) hareket tarihinden birkaç gün öncesine kadar tur iptal olabiliyor. Esnek tur seçeneğinde ise zaten ortada bir grup olmadığı için herhangi bir iptal de söz konusu değil. Turu satın aldığınız anda uçağınız da oteliniz de rezerve ediliyor ve iptal korkusu yaşamadan seyahate çıkabiliyorsunuz.
  • Esnek tur almanız halinde havaalanından şehre nasıl gideceğinizi dert etmenize de gerek yok. Size özel bir araç sizi havaalanından alır ve dönüşünüzde bırakır.
  • Paket turlarda Türkçe rehberlik hizmeti var, evet. Ancak esnek tur almanız halinde de bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Kendi seyahat ettiğim tur şirketi olduğu için Cafe Tur esnek tur programlarında, 40’dan fazla destinasyonda Türkçe rehberlik eşliğinde ücretsiz panoramik şehir turları olduğunu biliyorum. Hatta buradan aldığımRoma turunda rehberli şehir turundan çok memnun kaldım. Şöför sadece araç içinden görülmesi gereken yerleri anlatmadı, aynı zamanda aracı park edip turistik yerlerin yanına götürerek detayları da gösterip anlatmıştı.
Çin turu
Çin

Söylediğim gibi esnek tur seçeneğinin en güzel yanı;

Bireysel seyahat etmenin özgürlüğüyle turla seyahat etmenin kolaylığını aynı potada buluşturması. Ki maliyet olarak da sabit turlardan daha pahalı değil, hatta bazen çok daha uygun fiyatlı. Kişisel tercihim mi? O bana kalsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir