BLOG AÇMAK

Blog Açmak 

Bu sitede blog açmak için gerekli tüm bilgileri bulacaksınız. Basit bir dille, hiç bir teknik bilgi kullanmadan nasıl blog açacağınızı on yıllık bir tecrübeye dayanarak anlatmaya çalıştım. Şimdiye kadar onlarca kişi sitemiz sayesinde “sıfır” bilgiyle bloglarını açtılar. Eminim sende yapabilirsin.

Ben konuyu biliyorum, bana direkt blog açmayı anlatsan diyenler Blog Nasıl Açılır sayfasına lütfen. 🙂

Blog Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Blog Nedir?

İnsanların yaşadıkları özel anılarını, uzmanlık alanlarıyla karşılarına çıkan yeteneklerini paylaşmalarını, ihtiyaç olduğunu düşündükleri bir alanda veya direkt olarak kişisel isteklerini tatmin etmek için kullandıkları web sitelere blog denilmektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Blog Nedir adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Günümüzde bloglar, kişilerin uzmanlık alanları, inceleme yetenekleri gibi belli bir amaçta ilerleyebildiği gibi; her sektörden veya her fikirden biraz toparlayarak da blog oluşturmak mümkündür. Yani bir gün teknoloji konusunda bilgi sunulurken; diğer gün, siyasetle ilgili paylaşımları yapabilirsiniz. Bir gün gitar çalma konusunda video ve fotoğraflı yayınlar yaparken; bir sonraki gün akıllı telefon incelemesi yapabilirsiniz. Veya blogunuzu açarak ürünler satabilirsiniz.

Blog Açmak Ne Kadar Zamanımı Alır?

Blog açmak 2017 tarihinden itibaren artık çok kolaylaştı. Sadece 25 dakikada sıfır bilgi ile sizinde blogacmak.com gibi bir siteniz olabilir.

Zamanınızı alacak tek şey domain adınızı ve tasarımınızı seçmek olacaktır. Eğer kafanızda zaten bir domain (alan adı) var ise o zaman ciddi anlamda işiniz hızlandı diyebilirim.

Blog açmaktan öte bloğun içine okuyucunun sevdiği yazıları yazmak, bu yazılara özgün video ve resimler koymak daha uzun zaman alacaktır. Gerçi sadece 10-15 dakikada makale yazıp yayınlayanlarda var. Yani bu süreyi ayarlamakta size kalmış aslında.

Blog Açmak Ne kadara Mal Olur?

Bu işe başlamadan önce eminim aklınızdaki sorulardan biri “Blog açmak için çok para harcayacak mıyım?” dır.

Cevap “Hayır” Blog açmak için kesinlikle öyle yüksek miktarlarda para harcamanıza gerek yok. Bloğu kendiniz açacağınız için tasarım ve kurulum maliyetlerini ödemiyorsunuz. Normalde piyasada 500-600 TL den aşağıya yapılmayan bu hizmetin aslında maliyeti $12.

Sadece domain ve hosting için bir ücret ödeyeceksiniz. O da toplamda $12 gibi bir rakam tutacak. Yani aylık sadece $1 ödeyerek sitenizi açmış olacaksınız.

Neden Blog Açmalıyız?

Aslında bunun bir çok nedeni olabilir, ancak en popülerleri:

Evden para kazanmak için blog açabiliriz. Türkiye’de bir çok blogger internet üzerinden para kazanmak için blog sitelerini kullanıyor. Sadece part-time bir iş olarak değil, bazıları bu olayı tam zamanlı bir iş olarak görüyorlar.
1 kere öğren 1000 kere yap. Bir kez blog nasıl açılır öğrendikten sonra arkadaşınıza, dostunuza,mahelledeki iş yeri sahibine bloglar (siteler) açıp bu işten ciddi paralar kazanabilirsiniz.
Kendini ifade etmek için. Sadece yazmak, kendi duygularını başkaları ile paylaşmak için blog açanlarda var. Hatta bu kişiler bazen öyle popüler oluyorlar ki on binlerce kişi tarafından blogları takip ediliyor.
Varolan işinizi geliştirmek için. Blogları kişisel ve kurumsal olarak ikiye ayırabiliriz. Kurumsal bloglarda firmalar çok az maliyetle çok daha fazla kitleye ulaşırlar.
Blogger olmak için. “Blogger” yani blog sahibi kimse kelimesi son günlerde çok popüler bir kavram. Bu kişiler bazen hayatlarını bazen ürün incelemelerini sayfalarında yayınlıyor ve acayip sayıda bir hayran kitlesine sahip olabiliyorlar. Özellikle kadın bloggerların bu işlerden yüksek reklam gelirleri elde ettikleri ortada.
Bedava Blog Açmak Mantıklı Mı?

Şimdi gelelim diğer bir soruya “İnternette bedava site, bedava blog vere firmalar var, neden onları kullanmayalım?”

Bedava blog açmak mantıklı mı?
Bedava Blog Açmak
“Bedava peynir sadece fare kapanında olur.” Bu söz aslında olayı özetliyor diyebiliriz. Şimdi size bedava blog veya site hizmeti sağlayan firmaları seçmemeniz için en temel birkaç sebep sayayım:

Bedava hiçbir şey aslında bedava değildir. Sadece ilk başta cazip gelmesi için o şekilde sunarlar.
Para kazanmanızı engellerler. Ücretsiz site açmanıza izin veren hiçbir firma sitenizde reklam yayınlamanıza izin vermez. Zaten bu firmaların asıl amacı sizin sitenizi kullanarak reklam yapmaktır.
Sizin reklam alanlarınızı sizden habersiz satarlar. Sitenizde bir anda reklamlar görmeye başlarsınız. Ve bu reklamları kaldırma şansınızda yok.
Sizi ücretli paketlere geçmeye zorlarlar. Sitenizi kurarsınız, günlerce yazı girersiniz, her şeyin yolunda gittiğini düşünürsünüz. Bir anda sitenize ulaşılamaz ve size bir mail gelir. Hesabınız geçici olarak dondurulmuştur. Bir üst pakete geçmeniz gerekmektedir. Bu paket piyasada normalde kullanacağınız paketin 4-5 katı daha fazla pahalıdır. Sitenizi taşımak istersiniz, tabi ki buna izin verilmez.
Sitenizi kontrol edemezsiniz. Başarılı bir blogger olmanız için sitenizde yapmaya kalkacağınız değişikliklere izin vermezler. Sitenizde değişikler yapamaz, sadece onların size verdiklerini kullanırsınız.
Güvenlik sorunu yaşarsınız. Çok kötü bir güvenlik sağlarlar hatta güvenlik sağlamazlar da diyebiliriz. Bloğunuz kapatılabilir, yazmış olduğunuz tüm yazıları kaybedebilirsiniz. Siteniz hacklenebilir, uygunsuz içerikli reklamlar sizden habersiz eklenebilir. Tek yaptıkları siteniz güvenliksiz diyip hesabınızı kapatmak olacaktır.
Başınız ağrıyabilir. Bazı bedava blog veya site hizmeti verdiklerini söyleyen firmalar sitenizde sizden habersiz +18 sitelerin reklamlarını yapabilirler. Buda sitenize sizi takip eden, yazılarınızı okumak için giren misafirleriniz veya arkadaşlarınız için kötü bir sürpriz olacaktır.
Blog Açmak için Teknik Bilgi Lazım Mı?

Kesinlikle “Hayır” diyebiliriz. 2017 ile artık site kurmak, blog açmak ciddi şekilde kolaylaştı. Özellikle firmalar artık bu kurulum işlemini siz hostunuzu aldığınızda sizin için tek tuşla yapıyorlar. Özellikle blog kuracaklar için kullanılan “WORDPRESS” zaten hiçbir teknik bilgi gerektirmeyen Türkçe hazırlanmış çok basit bir platform. Sitemizin hostunu aldıktan sonra anlatacağımız bölümde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken “Yazı Ekle” tuşuna basarak yazınızı bloğunuza yazmak olacak.

Blog Açmak İçin Neler Lazım?

1-Domain
Domain Nedir? Domain (Alan Adı); blog sitenizin ismidir. Blog açmak için, ilk olarak domain seçimi yapmanız gerekir. Mesela bu sitenin ismi “blogacmak”. Yani siteniz için bir isim ve uzantı seçmeniz gerekmektedir. Bu alan adını, akılda kalıcı ve olabildiğince kısa seçmenizde fayda vardır. Kullanıcıların ve takipçilerinizin bu isimle sitenizi bulacağınız ve logonuzu da direkt olarak etkileyeceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, domain seçimi oldukça önemli bir konudur. Alan adına örnek verecek olursak; www.google.com’da yer alan ‘’google’’ sitenin domaini anlamına gelmektedir. .Com ise; uzantı anlamına gelmektedir. Bazı sitelerde bu .net veya .org şeklinde olabilmektedir.

2- Hosting
Hosting Nedir? Hazırlayacağınız blog sitenizin barınmasını, her türlü kurulumunu ve ziyaretçilerinizin sitenizi kullanabilmesi için gerekli olan alanı sizlere sunan makinelerdeki belli bir parçaya hosting denir. Bilgisayarlardan oldukça güçlü sunucu makinelerinden kiralayacağınız belli bir bölüme hosting diyebilirsiniz. Sitenizin tüm dosyalarını içinde barındıracak, 24 saat boyunca açık kalmasını sağlayarak kesintisiz hizmet verebilmenize imkan tanıyan hosting, yalnızca web siteler için daha düşük bir alan talep ettiğiniz zamanlarda ise; web hosting olarak sizlere sunulacaktır. Kelime anlamı olarak da barınma denilen hosting, internet sitenizin açık kalması için, dosyaların barındırılması için ve sitenize gerekli müdahaleleri yapabilmeniz için sizlere sunulan makinedir.

3-Blog İçin Gerekli Platformun Seçimi
İlk kez web sitesi, yani blog sitesi açmayı düşünenlerin tercih edebileceği ve bizimde önerdiğimiz platformların başında gelen WordPress; dünyada en fazla kullanılan blog sistemlerinden birisidir. Tamamen ücretsiz olarak kullanabilmenizi sağlayan, aynı zamanda; açık kaynak kullanım sağladığı için, oldukça kısa bir süre içinde sitenizin kurulumunu ve ayarlarını rahatlıkla yapabilir; dijital ortamda işlemlerinize başlayabilirsiniz. Kurulumun hemen ardından ayarları da kısa sürede yaptıktan sonra, blog sitenize içerik girmeye başlayabilirsiniz.

WordPress sistemi, açık kaynaklı olmasının getirdiği etkilerden birisi olarak; herkes tarafından desteklenebilir ve katkıda bulunulabilir. Yani ‘’Created by and for the community’’ yola çıkarak; toplum tarafından geliştirilip, yine toplum tarafından kullanılmaktadır. Hiçbir şekilde kod bilginiz olmasa bile, her zaman rahatlıkla kullanabilmenizi sağlayan, neredeyse herkesin hakkında birkaç bilgiye sahip olduğu WordPress kullanmanız, hem sitenizi hem de kendinizi geliştirmeniz için oldukça doğru bir seçim olacaktır.

Çok sayıda ücretsiz tema seçeneği, özelleştirilebilir yapısı ve kolay kullanımı sayesinde seçmenizde fayda olan WordPress sistemi, şık tasarımlara ve rahat kullanıma fırsat sunmaktadır. Kullanmak ve detaylı bilgiye ulaşmak için, internet sitesini ziyaret edebilir, gerekli dosyaları tek tıkla indirebilirsiniz.

4-Tema Kurulumu ve Tasarım Düzenlemeleri
(Teknik Bilgiye Gerek Yok)

Tema Seçimi
Blog sitenizde kullanmak için WordPress seçtiğiniz varsayarak, tema kurulumu ve temanızı düzenlemeden bahsedelim. Tema kurulumu için worpdress yönetim paneli içinden tek tıkla 100lerce temadan birini kuracaksınız. Tahmini süre 15 sanıiye diyebilirim 🙂

Kolay Yoldan Logo Yapımı

Blogunuz için bir logo oluşturmayı unutmayın. Logo, insanların ilk ve en çok hatırladıkları, web siteniz veya blogunuz için bir gurur kaynağı olarak yerini alan tanımlayıcı bir elementtir. Bu iş için kendiniz bir logo çizebilir, bir tasarımcı tutabilir veya Logaster gibi online logo oluşturucu bir servis kullanarak logonuzu kendiniz yapabilirsiniz.

Logaster logo, site ikonu ve diğer kurumsal kimlik elementlerini oluşturmak için kullanılan online bir servistir. Servis, tasarım öğelerini dakikalar içerisinde oluşturmanıza olanak sağlayan hızlı ve basit bir yol sunmaktadır ve küçük boyutlu (web site veya blog için yeterli) logoların indirilmesi tamamen ücretsizdir. Logo oluşturma süreci herhangi bir teknik beceri gerektirmez. Yapmanız gereken tek şey, bloğunuzun adını, sektörünüzü girmek ve Logaster size farklı logo seçenekleri sunacaktır. TÜRKÇE dil seçeneğini sağ üst köşeden seçmeyi unutmayın. Yalnızca birkaç dakikada logonuzu ve site ikonunuzu WP sitenize yükleyebilirsiniz.

Tema kurulumu yaptıktan sonra, WP-Admin bölümünden sitenize giriş yaparak, her türlü düzenleme için belirlenen alanları kullanabilirsiniz. Bu bölümü blog nasıl açılır sayfasında tüm detayları ile anlattım. WordPress paneli ile alt sayfalar, logo bölümü, içeriklerinizi düzenlemeniz, temanızın seçimi, tema renklendirme ve reklam yerleştirme gibi her türlü işlemlerinizi çok kolay bir şekilde yöneteceksiniz. Sonuç olarak; blog açmak için bu adımları takip ettiğiniz sürece sitenizi kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

BLOG YAZARAK PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ?

 Haydi, Hazırsanız Başlayalım…
Sen de fikrini söyle, sorunu sor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir