Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir? Neden Olur? Belirtileri, Evde Tedavisi

bu yazı nefisyemektarifleri.com sitesinden alınmıştır.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir? Neden Olur? Belirtileri, Evde Tedavisi Tarifi

Böbrek Ağrısı Hakkında Farkındalık Kazandıran Bilgiler

Siz uyurken, okuldayken, işteyken, tatildeyken hiç durmadan çalışan böbreklerinizin neler yapabildiğini biliyor musunuz?

Yaşamsal organlardan biri olan böbreklerin vücuttaki temel görevi kandaki atık maddeleri (üre, ürik asit, kreatinin gibi) süzerek, kanın temizlenmesini sağlamaktır. Bir yandan kanınızı süzerek yaşam döngünüze katkı sağlayan böbrekleriniz bir yandan da tuz, potasyum, magnezyum, su, glikoz ve protein gibi vücut için gerekli minerallerin de dengede tutulmasını sağlar.

Salgıladığı renin hormonu sayesinde tansiyonunuzu dengelediği gibi aldığınız D vitamininin kullanılmasına da aracılık ederek güçlü kemiklere sahip olmamızı sağlar.

Peki ya bu güzide organınızda işler yolunda gitmez ve böbrek ağrısı kapınızı ısrarlı bir şekilde çalarsa?

böbrek ağrısına ne iyi gelir

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözüm

Böbrek ağrısı kapınıza dayanmışsa sizin de pek çok insan gibi aklınıza ilk gelen böbrek ağrısı bitkisel çözüm yöntemleri olacaktır. İlaç kullanmadan böbrek ağrısı tedavisi için bitkisel yollar arıyorsanız aşağıdakiler içinden kendi doğal şifanızı bulabilirsiniz:

Su: Suyun böbreklerinizin yakıtı olduğunu unutmayın, belki de yakıt bittiği için böbrekleriniz huysuzlanıyordur. Bol bol su içerek yeniden sağlıklı bir şekilde çalışmaları için onlara yardımcı olabilirsiniz. Ağrınız geçti ya da biraz olsun hafiflediyse sağlıklı böbrekler için günde 8-10 bardak su içmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Limon Suyu: En bilinen böbrek ağrısı bitkisel çözüm yöntemlerinden biri de taze limon suyu! Sitrik bir meyve olan limon özellikle böbrek taşı kaynaklı ağrılarda etkili olup içerdiği asetik asit ile taşların parçalanmasına yardımcı olur. Limon suyunu dilerseniz sade, dilerseniz su veya zeytinyağı ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Isırgan Otu: İdrar söktürücü etkisi olan ısırgan otu ile hazırlayacağınız bir bitki çayı da böbreklerinizin normal fonksiyonlarını geri kazanmasına yardımcı olarak ağrınızı geçirebilir.

Kereviz: Antiseptik özelliği olan kerevizin suyunu içerek toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlayabilir ve böbrek ağrısından kurtulabilirsiniz.

Mısır Püskülü Çayı: Özellikle enfeksiyona bağlı böbrek ağrılarında etkili olan mısır püskülü çayının üriner sistem üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır. Geleneksel şifa sistemlerinde aktif olarak kullanılan mısır püskülü çayını bir çorba kaşığı mısır püskülünü 2 su bardağı suda demleyerek hazırlayabilir ve ağrı geçene kadar günde 3 bardağı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Bu önerileri uygularken mutlaka doktorunuza danışmayı, böbrek ağrınızın pek çok başka nedenden kaynaklanabileneceğini ve ihmalin yaşamsal sonuçlar doğurabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

böbrek ağrısı neden olur

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek ağrısı nedenleri arasında sağlık geçmişiniz, yaşam şekliniz, genetik mirasınız gibi pek çok değişken sayılabilir.

En sık karşılaşılan nedenlerden biri idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Böbrekler idrar yolları ile doğrudan bağlantılı olduğu için, idrar yollarınızdaki bir bakterinin böbreklerinize ulaşıp ağrıya neden olması güçlü bir ihtimal. İdrar yollarınızdaki enfeksiyon böbreklerinizde bir tıkanıklığa neden olmuş ve bu bölgede biriken maddeler sertleşerek taşlaşmışsa, artık bir böbrek taşınız ve bu taş nedeniyle şiddetli böbrek ağrınız var demektir.

Böbrek ağrısı böbrek yetmezliği, damar sertleşmesi, böbrek kanseri, böbrek enfeksiyonu gibi pek çok nedenle oluşabileceği gibi, yaşam şeklinizden, gün içinde önemsemediğiniz küçük detaylardan da kaynaklanabilir.

Bazen sizi korkutan, gününüzü çekilmez hale getiren böbrek ağrısı üşütme kaynaklı oluşabilir ve basit önlemlerle bu ağrıdan muzdarip olmanızı engelleyebilirsiniz.

Ramazan’da böbrek ağrısı çekmeniz genellikle bir hastalığın habercisi değildir, uzun saatler boyunca susuz kalan ve işlevini sürdürmekte zorlanan böbreklerinizin doğal alarm sistemidir ve su tüketmeye başladığınızdan kendiliğinden geçer.

Örneklendirdiğimiz durumların birer ihtimal olduğunu, böbrek ağrısı nedenlerinin alanında uzman bir doktor tarafından araştırılması ve uygun tedavi yöntemlerinin bir uzman tarafından belirlenmesi gerektiğini unutmayınız.

böbrek ağrısı belirtileri

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrısı belirtileri bazen oldukça belirgin şekilde kendini gösterse de vücudunuzun verdiği işaretleri takip etmek zamanında müdahale için büyük önem taşır.

Eğer idrar miktarınızda azalma olduğunu düşünüyorsanız, idrarınızı yaparken acı ve yanma hissediyorsanız ve idrarınızda bulanıklık varsa böbreklerinizde işler iyiye gitmiyor olabilir. Böbrek ağrısı ve sık idrara çıkma çoğunlukla birlikte anılan şikâyetlerdir, normalin üzerinde sıklıkta idrara çıkıyorsanız bu çağrıya kulak verin ve geç kalmadan bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.

Kötü kokulu idrar, karın, kasıklar, genital bölge, ve sırta vuran ağrılar böbrek ağrısının habercisi olabileceği gibi böbreklerde ani sancılar ve kramplar da mutlaka dikkate alınması gereken uyarıcılardır.

Bunun dışında öksürünce böbrek ağrısı hissediyorsanız, idrarınızda pembeleşme ya da kan pıhtısı ile karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Tüm bu belirtilerin yanında böbrek ağrısı mide bulantısı ile birleşiyorsa bu durum böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Yine böbrek ağrısı ve ishal sağlığınız üzerindeki yıpratıcı etkisinin yanında böbreklerinizdeki ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir, bu sinyalleri görmezden gelmeyin.

böbrek ağrısı nasıl olur

Böbrek Ağrısı Nerede Hissedilir? Bele ve Bacağa Vurur Mu?

Böbrek ağrısı sık sık bel ve sırt ağrısıyla karıştırılan bir ağrı olup böbreğe bağlı rahatsızlıkların geç teşhis edilmesine ve tedavi süreçlerinin aksamasına bile sebebiyet verebilir; çünkü böbrek ağrısını genellikle sırt bölgenizde bel kemiklerinizin yakınında olan kaburga kemiklerinizin altında hissedersiniz.

Sırtın yan kısmında kendini gösterebileceği gibi tek bacakta şiddetli baskı ve ağrı şeklinde de hissedebilirsiniz. Özellikle böbrek taşı kaynaklı ağrılar bel ağrısıyla sık sık karıştırılır, bu konuda ayrıma varmak için diğer belirtiler de titizlikle takip edilmelidir.

Böbrek taşına bağlı ağrılar bel ağrısından farklı olarak karın bölgesinde, kasık ve testislerde ani ve sık ağrılar gelişir ve yine ani bir şekilde rahatlama hissedersiniz. Böbrek taşı ağrıları keskin ve şiddetli olduklarından mide bulantısı, halsizlik gibi başka rahatsızlıkları da tetikleyebilirler.

Böbrek ağrısını bel, sırt ve karın ağrılarından ayrıştırmak için vücudunuzun verdiği sinyallere kulak vermeli fakat her ağrının böbreğinizle ilgili bir sıkıntının işareti olmayabileceğini de aklınızda bulundurmalısınız. Aşırıya kaçmadan sinyalleri takip etmeli ve olası durumlarda geç kalmadan bir doktora danışmalısınız.

böbrek ağrısı

Böbrek Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir? Nasıl Tedavi Edilir?

“Böbrek ağrısı kaç gün sürer?” sorusunun bilimsel tek bir cevabı olmadığından, vücudunuzdaki sinyalleri aldığınız an hastanenin yolunu tutmanın zamanı gelmiş demektir. Bir iki güne geçeceği umudu ile beklemek, bir sonuç almadan bitkisel tedavilerle avunmak ızdırabınızı hafifletmeyeceği gibi zaman kaybetmenize de neden olabilir.

Tüm bu süreçlerin sonunda doktora gitmeye karar verdiniz diyelim. Peki ya böbrek ağrısı için hangi bölüme gidilir?

Nefroloji veya Üroloji bölümlerinden birinden randevu alabilirsiniz. Doktorunuz şikâyetlerinizi dinledikten sonra, kan tahlili, idrar tahlili, ultrason, tomografi, üriner sistem grafisi gibi farklı yöntemlere başvurarak en doğru teşhisi koymaya çalışacaktır. Teşhis aşaması tamamlandıktan sonra böbrek ağrısı için ilaçlar ve tedavi süreci alanında uzman doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi böbrek ağrısı tedavisinde de yakınlarınızın tavsiyesi ile ilaç kullanımından kaçının, daha önce yaşadığınız böbrek rahatsızlığınız için verilen ilaçları tüketerek kendinizi tedavi etmeye çalışmayın. Belirtiler benzer olsa da rahatsızlığınızın bir öncekinden farklı olabileceğini, şifa bulmak için içtiğiniz ilaçların sağlığınıza zarar verebileceğini aklınızda bulundurun.

Böbrek ağrısı tedavisi, ağrının nedenlerine, teşhis edilen rahatsızlığa göre değişiklik gösterecektir. Doktorunuz uzun veya kısa süreli ilaç kullanımı önerebileceği gibi, ağrıdan kurtulmak için yaşam şeklinizde yapmanız gereken değişiklikler konusunda da sizi yönlendirebilir. Bu konuda doktorunuza güvenmeli ve önerilerini titizlikle yerine getirmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir