Bodrum Gezilecek Yerler İçin Harika Öneriler, 2024

bodrum gezilecek yerler

Bodrum gezilecek yerler yazısını hazırlarken özellikle kategorilere ayırdım. Çünkü herkesin yaşam şekli ve istekleri anlayışı farklı. Kimisi Bodrum’un pırıl pırıl denizi olan koyları hangileridir? diye merak ederken kimisi tarihi yerlerini kimisi de doğal güzelliklerini görmek istiyor. Tabi Bodrum’un eşsiz gece hayatı ve eğlence mekanlarınıda unutmamak gerek.

Ancak merak etmeyin Bodrum ile ilgili aradığınız sorunların hepsinin cevabını bu yazıda bulacaksınız. Bodrum’a yakın günübirlik gidip gelebileceğiniz yerleri dahi yazının sonunda vereceğim.

Şimdi tatil denince önce deniz ve kum akla geldiğine göre plajlar ve koylar ile başlayalım, Bodrum’da gezilecek yerler listemize.

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum’da En İyi 15 Plajı

bodrum denizi

1- Karaincir Akyarlar plajı
2- Mazı Köy plajı
3- Camel Beach Ortakent
4- Aspat Plajı
5- Çöketme Plajı
6- Türkbükü Beach
7- Çökertme Plajı
8- Mandalin Oriental Otel Beach
9- Yalıçiftlik Kızılağaç Plajı
10- Gümüşlük Plajı
11- Ören Plajı
12- Halikarnas Plajı

Özel Bodrum Koyları

orak adası

13- Orak Adası
14- Akvaryum Koyu
15- Kara Ada

Bodrum’un En İlginç 20 Tarihi Yeri

1- Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
2- Bodrum Anfi Tiyatrosu
3- Bodrum Kalesi
4- Halikarnas Mozolesi
5- Sandima Köyü
6- Pedesa Antik Kenti
7- Tavşan Adası
8- Mindos Kapısı
9- Karakaya Köyü
10- İasos Antik Kenti
11- Leleg Yolu

bodrum yel değirmenleri12- Bodrum Yel Değirmenleri
13- Yalıkavak Kral Mezarları
14- Apostol Kilisesi
15- Osmanlı Tershanesi
16- Bargilya Antik Kenti
17- Madnasa Antik Kenti
18- Venedik Kalesi
19- Zeki Müren Müzesi
20- Dibekli Han Kültür ve Sanat Köyü

Bodrum’da Eğlence Makanları ve Gece Külüpleri Top 25

bodrum gece hayatı

1- Marina Yacht Kulüp
2- PubNESS Irish Pub Bodrum
3- Mandalin Sound
4- Kule Rock City Bar
5- Veli Rock Bar
6- Clup Katamaran
7- Vitoria
8- by Jack
9- New Old Bar
10- Pi Bar
11- Savra Bar
12- Hazine Night Clup Yalıkavak
13- White House Bar & Club
14- Dada Salon
15- 45’lik Bar
16- By Eskici Bar

club catamaran
17- Karpuz Tekilacılar Sokağı
18- Pier Bar
19- Mavi Bar
20- Gümüşlük Jazz Cafe
21- Agenc Yalıkavak Bistro
22- Of Gümüşlük
23- Dramalı Cafe
24- Fink Club
25- Churchill Bar

Bodrumda En Özel 25 Restoran ve Bistro

avlu bistro

1- Avlu Bistro
2- Musto (Biraz tuzludur ama ambiyans harikadır)
3- Gemibaşı Restoran
4- Yelken Kulüp (Canlı müzik harikadır Fatih Erkoç olmazsa olmazdır)
5- Memedof Balık Restoran
6- Komodor Meze Evi
7- Orfoz Restoran
8- Kalamari Balık Restoran (Muhteşem mezeleri vardır)
9- Tudors Bar & Bistrio
10- Arka Pizza (Bodrum’a gelip buraya uğramazsanız eksik tatil yapmış olursunuz)
11- Meat Burger & Steakhouse (Ben daha önce burger yememişim diyeceksiniz)
12- La Pasion Restaurant (İspanyol mutfağı)

Sugar and Salt

13- Sugar&Salt Restoran (Masalsı bir ambiyansı var)
14- OX Wine & Burger Bar (Kesinlikle Steak deneyin)
15- Berk Balık Restoran
16- Mavi Sürgün Balık (Balıkçılar çarşısında)
17- Bi’ Duble Bodrum (Cuba yerine açıldı)
18- Red Dragon (Çin mutfağı)
19- Zahmetsiz Balık Evi (Balık kokoreç yapıorlar)

Gümüşlük Limon20- Limon Gümüşlük (Gün batımı harika)
21- Karafaki Restoran
22- Mimoza Restoran (Gayet pahalı bir yer ancak hak ediyor)
23- Kefi Beach Restoran(Hem denize girelim hem geniş geniş çimlere yatalım )
24- Melengeç Restoran (Gümüşlükte günü batırmak isteyenlere, biraz tuzludur hesap)
25- Sunset Rakı Balık Restoran

Akşamüstü Yürüyüşe Çıkmak İçin 9 Yer

Bodrum’un tartışmasız en güzel taraflarından biridir akşam üstü güneş batarken yürüyüşe çıkmak. Begonviller ile süslü sokaklarda Bodrum mavisi ile süslenmiş evlerin kapıları ve pencereleri sizi alır götürür Bodrum sokaklarında. Bodrum akşam yürüyüşleri içinde çok zengin bir yarımada. Özellikle Bodrum Çarşı ve Yalıkavak Palmarina bence çok keyifli yerler yürümek için.
bodrum sokakları

1- Bodrum Barlar Sokağı
2- Bodrum Marina
3- Halikarnas Yolu
4- Palmarina Bodrum
5- Turgutreis Sabancı Parkı
6- Cennet Koyu
7- Ortakent Yahşi
8- Bitez Yalısı
9- Türkbükü Sahili

Bodrum Yarımadası

Bodrum yarımadasında ki tüm beldeleri ayrı ayrı inceledim. Her birinin kendine özgü gezilecek yerleri, yerel kültürü ve yeme içme yerleri var. Üzerine tıklayarak herbir beldenin kendi sayfasına gidebilirsiniz.

ortakent

1- Bitez
2- Ortakent Yahşi
3- Akyarlar
4- Turgutreis
5- Gümüşlük
6- Yalıkavak
7- Gündoğan
8- Türkbükü
9- Torba
10- Gümüşlük
11- Güllük
12- Kızılağaç
13- Yalıçiftlik
14- Halikarnas

15- Eskiçeşme Mahallesi

Şimdi okuyanlar ee Gümbet’i unuttun diyebilir. Hayır unutmadım ancak Gümbet’in bir dokusu olduğuna inanmıyorum. O yüzden Bodrum gezilecek yerler incelemesine almadım. Bodrum ruhunu yaşayabileceğiniz onlarca dar sokak, doğa ile baş başa koylar ve deniz sizi bekliyor. Ancak her zaman söylerim bir şehri tanımak istiyorsanız arka sokaklarına göz atın.

bodrum gezilecek yerler

Bodrumda Gezilecek Yerler Alternatifleri

Mesela Yalıkavak’ta Kral Mezarları var kimse ilgilenmiyor bence daha çok ilgiyi hak ediyor. Torba’da uluslararası ödüllü doğanın içine gizlenmiş harika bir otel var ismi AmarunyaOrtakent‘te müthiş bir köfteci tam bir lezzet durağı heykelin karşısında. Yahşi’de heykel sanatçışı bir Bodrum’lu var hiç duydunuz mu.
Gümüşlük‘te Nejat İsler’in Tezgah’ta isminde bir otantik dükkanı var. Ve genellikle Nejat İşler orada oluyor. Yalıkavakta’ki Kız Kulesi, olduğunu eminim hiç duymamışsınızdır. O halde Palmarina’yı mutlaka gezin.
Güllük‘te ki duygusal ve bir o kadar etkileyici masalsı bir hikaye ile buluşabilirsiniz. Bence Güllük’e bayılacaksınız. Bodrumda gezilecek yerler say say bitmez. 🙂
bodrumda gezilecek yerler

Bölgenin en doğal kalmış alanı sayılan Yalıçiftlik, Kızılağaç Köyü ve buraya göz diken “Bodrum’u Maima yapacağım” diyerek övüyor. Bence tehdit ediyor. Bu iş adamını çok iyi tanıyorsunuz Ali Ağaoğlu. O tarafı bozmadan gidin gezin derim. Hatta o tarafa uzandı mı biraz Mazı’ya doğru, Çokertme’ye doğru da gitmek lazım. Bodrum’un bakir alanı. Bodrum’un cennet köşesi. Çökertme Türküsü‘nün geçtiği sokakları Bitez Yalısı‘na uzanan hikayesine de göz atmak hiç fena olmaz.

Bodrum’da terk edilmiş bir köy olduğunu biliyor muydunuz? Sandima Köyü 600 yıllık geçmişi olan tam anlamı ile terk edilmiş bir köy. Bu yazı dizisinde Sandima Köyü‘ne gideceğiz evlerin içlerine gireceğiz, terk edilmiş köy okulunu gezeceğiz, hangi Osmanlı şeyhüslamının bu köyde doğduğunu ve hikayesini anlatacağız. Bodrumda gezilecek yerler anlatırken İsmail Erkoca ve Nurten Erkoca isminde iki sanatçıdan başkası yaşamıyor köyde.

bodrum kalesi gece

Bodrum’da etkinliklerden bahsedip, günlük yaşantısında yer alan insanlarla temas etmemek olmaz. Ortada bize kendini tüm ihtişamı ile gösteren güzelliklerin yanında istiridyenin içine gizlenmiş inci tanesi gibi keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri de gün yüzüne çıkmayı bekliyor.

Bodrum’a Yakın Gezilecek Noktalar

Bodrum’a yakın günübirlik gidip gelebileceğiniz seyahat rotalarına ihtiyacınız varsa yazının bundan sonrası tam size göre.

incirliin mağarası

İlk önce yakından başlayalım, Bodrum‘dan Milas’a giderken havalimanını geçer geçmez sağa yol ayrılır oradan girdiğiniz Gökçeler Kanyonuİncirliin Mağarası‘na doğru gidersiniz. Mutlaka görün harika bir yer. Bir de küçük işletme var güzel bir yemeği hak ettiğinizi düşüneceksiniz.

Milet Antik Kenti, Didim’e saptıktan sonra Doğan Bey Köyü‘ne doğru çok geniş alana yayılmış bir kent.

saklıkent
Saklıkent

Doğa, Tarih, Lezzet Bir Arada

Çöllüoğlu Hanı, Thera Antik Kenti, Şirince Köyü, Gümüşkesen Mezar Anıtı, birbirine yakın bölgede Aydın lokasyonunda harika yerler tek tek hepsini anlattım. Euromos Antik Kenti, Bafa Gölü ve Heraklia kenti, Apollon Tapınağı, Efes Antik Kenti, Doğan Bey Köyü, Dilek Milli Parkı Meryem Ana Evi ve Zeus Mağarası bunlar da yine Kuşadası bölgesinde gidebileceğiniz yerler.

sedir adası

Bodrum’un Akdeniz Bölgesine yakın olan tarafında ise Saklıkent Milli Parkı, Celsus Kütüphanesi, Dalyan Milli Parkı, Köyceğiz Gölü, Kaunos Likya antik mezarları, Sedir Adası, Akyaka Azmak Nehri ve Mağara göleti, Kız Kumu, Marmaris Turgut Şelalesi var. Biraz içer de ise Bembeyaz kumu ile Maldivleri anımsatan Salda Gölü yer alıyor.

Tralleis Antik Kenti, Ekmeksiz Plajı, Bafa Gölü’nün kuzey doğusunda yer alan Yediler Manastırı var.

Datça yarım adasında büyük bir alana yayılmış Knidos Antik Kenti bulunuyor ki burası için başlı başına bir gün ayırmanızı tavsiye ederim.

bodrum çevresinde gezilecek yerler
Ödemiş Gölü ve Bozdağ Kayak Merkezi

Ve son olarak Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi ve Denizli Tavas Kış Sporları Bodrum’a bir kaç saat uzaklıkta haftasonu dahi gidebileceğiniz Toroslar’ın kayak merkezleri.

Bodrumda gezilecek yerler listesine eklenecek eminim çok güzel yerler vardır. Kısa süre de tüm gezilecek yerlerin içeriklerini hazırlayarak yayınlayacağım, bu sayfadan da isimlerinin üzerine linklerini vereceğim. O sebeple bu sayfayı takipte kalın derim. Siz de kendi önerilerinizi paylaşırsanız Bodrum gezilecek yerler listesini daha zenginleşmiş bir içerik ile karşılaşır tüm ziyaretçiler. Hepimiz birbirimizden faydalanmış oluruz. 😉

Bodrum’da Yakın Gezilecek Yerler

Aşağıda ki linkleri yazıları hazırlandıkça aktif edeceğim. Böylece Bodrum Gezi blog tadında bir sayfamız olacak Bodrumda gezilecek yerler sayfamız. Aynı zamanda kategori başlığından ulaştığınız gibi, linkleri kullanarak da yazılara ulaşabilirsiniz.

bodrum çevresinde gezilecek yerler
Salda Gölü

Bence Bodrum’a yakın yerler dediğimiz de kıyı şeridinden Güney Ege diye adalandırılan yeri düşünmemiz gerek iç tarafta ise  Denizli’ye kadar olan bölümü. Ben öncelikle daha yakın lokasyonları seçtim hatta Bodrum Yarımadası çevresini.

Bodrum Gezilecek Yerler Bitmez

Hepsini yazmaya kalksam sanırım birkaç cilt kitap olur. Ben çeşitli kriterleri gözeterek Bodrum gezilecek yerler listeme yaptım. Biliyorum listeyi merak ediyorsunuz. Merak etmeyin birazdan öğreneceksiniz şunu da söylemek istiyorum, gezme kültürü olanlar bilir ama altını çizmekte fayda var bir günde iki yerden daha fazlasını görmek için plan yapmayın.

Bu hem yorucu olacaktır hem de alacağınız keyfi azaltacaktır. Bir yeri gezerken sindire sindire yavaş yavaş gezmek ve gitmeden önce bilgi sahibi olmak çok önemli.

bodrum çevresinde gezilecek yerler

Ben gideceğim tarihi bir ören yerine bir hafta bazen bir ay önceden hazırlanmaya başlarım. Yoğun olmayan ama sürekliliği olan bir araştırma sürecine girerim ki gittiğim de antik dönem yapılarının taşlarına dokunduğumda beni kendi zamanına götürsün içine alsın. Bu aynı zamanda ruhsal olarakta sizi tarihi bir yolculuğa hazırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir