Bordeaux’da Nerede Kalınır? En İyi Otel Tavsiyeleri 2024

Şarapları, katedralleri, Garonne Nehri, Neoklasik mimarinin en zarif örneklerinden tarihi yapılarıyla Bordeaux en küçük hücrelerine kadar gerçek bir Fransız kenti. Klasik Fransaturlarında zaman zaman programa alınsa da çoğu zaman es geçilen şehir Avrupa’da görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.

Bordeaux Gezilecek Yerler yazısında bu zarif kentteki görülmeye değer noktalardan bahsetmiştim. Ancak bu şehre yapacağınız ziyarette konaklama konusunda da sizlere yardımcı olabilirim. Bordeaux’da nerede kalınır yazısını herhangi bir seviyede bütçeye sahip, farklı beklentileri olan gezginlere yardımcı olmak için hazırladım.

Bordeaux’da nerede kalınır?

Bordeaux otel fiyatları

Bordeaux’da nerede kalınır konusuna geçmeden önce her zamanki gibi kentteki toplu taşıma olanaklarından bahsetmek istiyorum kısaca.

AB ve C hatlarından oluşan tramvay sistemi şehri doğudan batıya, kuzeydan güneye dolaşıyor. Dolayısıyla özellikle merkezde olmak üzere tüm şehirde ulaşım sıkıntısı yaşama ihtimali yok. Otobüs, nehir üzerinde feribot ve bisiklet de kenti keşfetmek, turistik yerler arasında ulaşım sağlamak için kullanabileceğiniz ucuz ve konforlu seçeneklerden. Bordeaux’da nerede kalınır sorusunu da öncelikle bölgesel olarak cevaplamak istiyorum.

Bordeauxda nerede kalınır haritası

1. Bordeaux Şehir Merkezi ve Eski Kent

Merkezin de merkezi diyebileceğim bölgede Saint Seurin Bazilikası, St Pierre Köprüsü, Palais Gallien, Saint Michel Bazilikası, Place de la Bourse Meydanı gibi tüm tarihi yapılar yer alıyor. Bölge ayrıca yeme içme ve alış veriş olanakları açısından da son derece zengin. Öte yandan, evet, fazlaca turistik. 1 veya 2 gün zamanı olup da Bordeaux’da geçireceği her anı değerlendirmek isteyenlere öneririm.

2. Saint Jean Station Bölgesi (Güney Merkez)

Hem merkeze çok yakın, yürüme mesafesinde, hem de şehirlerarası tren garına yakın konumda olan Saint Jean Bölgesi de hareketli bir bölge. Eski kentteki tüm olanaklara sahip olan bölgeyi şehre gelirken veya ayrılırken hızlı olmak isteyen gezginlere tavsiye ederim.

3. Chartrons (Kuzey Merkez)

Şehir merkezinin hemen kuzeyinde yer alan Chartrons da yine merkeze yürüme mesafesinde. Bordeaux şarapları dünyaca tanınmaya başladığında İngiliz, İrlandalı ve Hollandalı tüccarlar kentin şarap ticaretinde etkili olmaya başlamışlar ve dönemin ileri gelenleri bu yabancıları kent merkezine almak istememiş. Dolayısıyla tüccarlar kuzeydeki Chartrons Bölgesi’nde yerleşmişler. Bugün bölge daracık sokakları, şarap evleri, antikacıları ve çeşitli ürünler satan küçük dükkanlarıyla bohem bir semt.

4. Bordeaux Lac (Kuzey)

Bordeaux'da nerede kalınır Lac

Bordeaux’da nerede kalınır yazısındaki en farklı bölge diyebileceğim Lac Gölü çevresini hem şehir merkezine tramvayla 10-15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmak ve tüm turistik yerleri fazla zaman harcamadan görebilmek, hem turistik alanların kalabalığı ve kargaşasından uzak durmak, hem de Bordeaux yerlilerinin günlük hayatlarının içinde olmak isteyenlere tavsiye ederim.

Turistik alanların dışında ifadesi de bir izole olmuşluk anlamına gelmiyor. Bölge cafe, bar, restoran ve alış veriş olanakları açısından fazlasıyla zengin.

Bordeaux’da Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Bordeaux otel fiyatlar

Bordeaux’da nerede kalınır yazısının benim için en zor kısmı çünkü şehirde her bütçeye uygun sonsuz seçenek var. 3 veya 4 yıldızlı oteller ortalama 100 USD seviyesinde ancak şehirde çok fazla sayıda yıldızsız, daire tipi seçenekler de mevcut. Bu tarz konaklamaları da ben zaman zaman seyahatlerimde tercih ediyorum (hatta açıkçası Avrupa seyahatlerimde özellikle tercih ediyorum). Çünkü bir mutfak, salon ve yatak odası konsepti olduğu için insan kendini evinde gibi hissediyor.

Her ne kadar ziyaret ettiğim şehirdeki restoranları ve oraya özgü yemekleri denemek hoşuma gitse de bazen mutfakta basit şeyler hazırlayarak bazı öğünleri geçiştirmeyi de tercih edebiliyorum. Ki Avrupa bizlere göre biraz pahalı olduğu için maliyet açısından da daha avantajlı oluyor. Bunlar dışında özellikle grup veya aile konaklamalarında daire fiyatı kişi sayısına bölündüğü için fiyatlar da çok daha uygun seviyelere iniyor. O yüzden Bordeaux’da nerede kalınır yazısının en sonunda bu tarz konaklamalara örnek olacak birkaç tavsiye vermek istedim.

Bordeaux’da Konaklama Yapabileceğiniz Otel Tavsiyelerim

4★ Best Western Plus “Beyonne Etche-Ona” (Şehir Merkezi’nde)

Bordeaux'da nerede kalınır oteller Best Western Plus Bayonne Etche Ona

18. YY’dan kalma tarihi bir binada yer alan Best Western Oteller Zinciri’nin üyesi Best Western Plus “Beyonne Etche-Ona” otelinin gecelik ücreti 250 USD seviyelerinden başlıyor. Fitness salonu, restoran ve bar gibi olanakları da olan otel tüm turistik aktivitelerin merkezinde yer alıyor. Ben fiyatını biraz yüksek buluyorum ancak Bordeaux’da fazla zamanınız yoksa tercih edebilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Burdigala Bordeaux – Mgallery by Sofitel (Şehir Merkezi’nde)

Bordeaux otel fiyatları Hotel urdigala

Tüm turistik yerlere yürüme mesafesinde yer alan Hotel Burdigala Bordeaux tramvay ve otobüs duraklarına da çok yakın konumda. Sofitel Oteller Zinciri’nin bir üyesi olan Hotel Burdigala gecelik 180–200 USD seviyesinde fiyatlara sahip. İçerisinde bir restoran ve bar da bulunan oteli şehir merkezinde konforlu bir konaklama için tercih edebilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ La Maison Bordeaux (Şehir Merkezi ile Chartrons arasında)

Bordeaux otelleri La Maison

Konumu son derece merkezi olan La Maison Bordeaux tramvay ulaşımı açısından da uygun bir lokasyonda yer alıyor. İçerisinde bir restoranı da bulunan oteli özellikle şarap severlere tavsiye ediyorum. Otelin hem kendi şarap koleksiyonu çok zengin hem de şarap tadımı turuna katılmak isterseniz yardımcı oluyorlar. Kentteki diğer 4 yıldızlı otellerle kıyaslandığında gecelik 100–150 USD ile fiyat avantajı da var. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Mercure Bordeaux Centre Gare Saint Jean (Saint Jean Bölgesi’nde)

Bordeaux otel tavsiyesi Mercure Bordeaux Centre

Gecelik fiyat seviyesi 100–120 USD aralığında olan Mercure Bordeaux Centre Gare Saint Jean, Mercure Oteller Zinciri’ne ait. En yakın tramvay durağı 50 metre mesafede ve tren istasyonu da otelin hemen yanında. Dolayısıyla ulaşım açısından en uygun seçeneklerden biri. İçerisinde bir restoranı da bulunan otel temizlik, konfor ve lokasyon açısından misafirlerin çok memnun kaldığı bir yer. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Appart City Bordeaux Centre Ravezies (Chartrons Bölgesi’nde)

Bordeaux otel tavsiyesi Appart City

Appart City Oteller Zinciri’nin bir üyesi olan Appart City Bordeaux Centre Ravezies tramvay durağından birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. İçerisinde mikrodalga fırından bulaşık makinesine kadar her türlü mutfak araç gerecinin bulunduğu daireler sunan otelde ayrıca açık büfe kahvaltı alabileceğiniz bir restoran da mevcut. Gecelik fiyatı 80–200 USDaralığında değişen farklı dairelere sahip otel her bütçeden gezgine hitap ediyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Wellkhome Appartements & Services (Şehir Merkezinde)

Bordeaux otelleri Wellkhome

Bordeaux şehir merkezinde yer alan Wellkhome Appartements hemen her yere yürüme mesafesinde. Tek yatak odalı stüdyolardan birkaç yatak odalı dairelere kadar 2-8 kişi arası konaklamaya uygun olan otel gecelik 100-150 USD arasındaki fiyat seviyesiyle de şehir merkezindeki en uygun fiyatlı seçenek. Booking.com puanı 9,2 gibi çok yüksek bir değerde olan otelin dairelerinde kendi yiyeceklerinizi hazırlayabileceğiniz bir mutfak mevcut olsa da kahvaltı alabileceğiniz bir restoranı da var. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hôtel Le Provençal (Bordeaux Lac Bölgesi’nde)

Bordeaux'de nerede kalınır Hotel Le Provencal

Hôtel Le Provençal otelini özellikle göl kenarında konaklamak isteyenler için Bordeaux’da nerede kalınır yazısına aldım. Gecelik 130 USD fiyat seviyesindeki Hotel Le Provençal sakin bir kasaba hayatını deneyimlerken şehir merkezinin hareketli hayatına da tramvayla 5-10dakikada ulaşabilmeyi isteyenler için ideal. Tramvay C hattı otelden sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Menüsü son derece zengin olan bir restorana da sahip otel huzurlu birkaç gün geçirmek isteyenler için Bordeaux’da en uygun fiyatlı ve konforlu seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Aldarona Apartments Joffre (Eski Kent’te)

Bordeaux otelleri Aldarona Apartments

Place de la Bourse’den 200 metre mesafedeki Aldarona Apartments aslında bir otelden ziyade turistlere günlük kiralanan bir daire. 200 USD fiyat seviyesindeki apart otel yalnız gezginler için biraz pahalı kalsa da grup veya aile konaklamalarında son derece uygun fiyatlı bir seçenek. 3 yatak odasında 6 kişiye kadar konaklama yapılabilen dairede mutfak ve temel gereksinimler de düşünülmüş. Aldarona Apartments Bordeaux’daki merkezi konumlu seçenekler arasında kalite, temizlik ve konfor açısından en uygunu diyebilirim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Sweet Home Bordeaux Gare St Jean (Şehir Merkezi’nde)

Bordeaux konaklama rehberi Sweet Home

Şehir merkezinde bir başka apart daire de Sweet Home Bordeaux. Tüm turistik yerlere yürüme mesafesinde olan otelde 2 kişiden 6 kişiye kadar konaklama yapılabilecek daire seçenekleri var. Gecelik fiyat seviyesi de 110– 130USD aralığında değişiyor. Dairelerde mutfak da olduğu için basit yiyecekler veya kahvaltınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bazı dairelerde avlu da mevcut dolayısıyla otelde kaldığınız zamanlarda da açık hava keyfi yapabilirsiniz. Otel bünyesinde bir restoran veya cafe olmadığını belirtmeliyim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Sweet Home Bordeaux (Chartrons Bölgesi’nde)

Şehir merkezine yürüme mesafesindeki Sweet Home Bordeaux oteli de aslında bir daire ve yürümek istemeyenler için tramvay durağına da çok yakın konumda. Gecelik 120 USDseviyesindeki dairede 4 kişiye kadar konaklama yapılabiliyor ve son derece keyifli bir avlusu da var. İçinde her türlü araç gerecin bulunduğu mutfağı sayesinde yeme içme konusunda da tasarruf edebilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir