Bosna Hersek

Dili boşnakça sırpça hırvatça bazıları Türkçe biliyor nüfus 3 milyon 84 bin

  1. Priz tipi aynı değişmenize gerek yok
  2. Adriyatik denizine kıyısı olan Bosna-Hersek bir balkan ülkesidir. Eski Yugoslavya topraklarından ayrılarak kurulmuştur.
  3. Bosna-Hersek balkan topraklarında bulunur. Ülke kuzey, batı ve güneyden Hırvatistan ile doğudan Sırbistan ile güneydoğundan da Karadağ ile komşudur. Ülkenin güney ucunda 20 km lik bir kıyı Adriyatik’e bakar fakat doğal bir limana sahip değildir.
  4. Sac bmrekçisinde yemek yemeyi unutmayın
  5. National müzeye gidin

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

 

Saraybosna, Mostar

 

İklim / Hava Durumu

 

Bosna Hersek’te kışlar soğuk ve ser, yazlar ise sıcak geçer. Akdeniz’e yakın bölgede blunan Bosna Hersek, akdeniz ikliminin etkilerini taşımaz çünkü ülkede bulunan dağlar nedeni ile Akdeniz iklimi bölgeye ulaşmaz.

 

Ne Zaman Gidilir

 

Haziran-Eylül ayları arası Bosna Hersek ziyareti için en uygun zamandır çünkü bu aylarda sıcak 25 derece civarındadır ve ülkede yağış olmaz. Ek olarak, ocak ve şubat ayları çok yağışlı geçer.

 

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

 

Bosna Hersek’te yemek kültürü oldukça zengindir. Osmanlu kültürü ile benzelik gösterir. Bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde dünyaya adını duyurmuş Boşnak Böreğini esas yerinde yemenizi tavsiye ederiz. Ispanaklı, Peynirli ve Kıymalı çeşitlerinin hepsi çok lezzetlidir. Genel olarak damak tadı Türk mutfağı ile uyuşmaktadır. O yüzden bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde yemekle ilgili bir sorun yaşamazsınız

Güzel bir yer

Mostarda köprü var

Savaş olmuş

  1. Eskiden osmanlı topraklarındaydı

Bosna- Hersek kültürlerin, dillerin ve dinlerin harmanlandığı ve bunun yanında savaşın izlerini ülkenin her yerinde taşıyan küçük, yoksul fakat kültür açısından zengin bir ülkedir. Bu zenginliği Doğu’nun Batı’nın ve Slav kültürünün etkisinde kalmasına borçludur. Bosna ülkenin kuzey kısmını oluşturuyor ve ‘Bosna’ ismini ülkenin içinden geçen ırmaktan alıyor. Hersek ise ülkenin güneyini oluşturur.

 

Başkent : Saraybosna

 

Para Birimi : Bosna Hersek Markı

 

Resmi Dil : Boşnakça, Sırpça, Hırvatça

 

Bosna-Hersek’in Konumu

Bosna-Hersek, doğu ve güneydoğudan Sırbistan ve Karabağ, kuzey ve batıdan Hırvatistan Cumhuriyeti ile komşudur. Adriyatik Denizi’ne Dalmaçya kıyısından 20 km. uzunluğunda bir kıyısı vardır.

 

Bosna adı topraklarını sulayan Bosna nehrinden gelir. Nevetre nehrinin kuzey güney bölgelerine verilen Hersek ismi 15. Yüzyılda Bosna kralına isyan eden ve kendisini ‘’St Sava Herseki’’ yani dükü ilan eden Stephan Vokciç Kosora’nın bu ünvanından gelmektedir.

 

Bosna-Hersek’te Dil

3.7 milyon nüfusa sahip olan Bosna –Hersek’te üç dil konuşulur; Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça. Bu dillerdeki pek çok kelime Çekçe ve Slovakça ile ile hemen hemen aynıdır. Uluslararası bir toplum olması nedeniyle İngilizce de ülkede ikinci dil haline gelmiştir.

 

Bosna-Hersek’te Din

Bosna-Hersek’te %44’ünü çoğunluğun Boşnak olduğu Müslümanlar oluşturur. %36’sını genelde Sırp olan Ortodokslar oluşturur. %16’lık kısmı ise ağırlıklı olarak Hırvat olan Katolik Hristiyanlar oluşturmaktadır.

 

Laik bir yönetim sistemine sahip olan ülkede din ve inanç geleneksel bir kültür öğesi olarak kendisini gösterir.

 

Bosna-Hersek Tarihi

1463 yılı itibariyle Osmanlı Devletine bağlı olan Bosna-Hersek, 1878 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna geçmiş ve birinci dünya savaşından sonra Yugoslavya’ya katılmıştır. Bosna-Hersek 1990 lı yılların başında Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra 3 yıl süren yıkıcı bir savaşın ardından daha şimdilerde kendine gelmeye başladı.1992-1995 yılları arasında Bosna’nın Yugoslav Federasyonuna Bağlı kalması veya ayrılması konusunda çatışma yaşanmıştı. Şu an bağımsız bir ülke olmasına rağmen uluslararası bir baskı altındadır. Savaş, Bosna’nın altyapısını ve ekonomisini kötü bir düzeye indirmiştir.

 

1995 Dayton Barış Anlaşması Bosna’daki iki etnik gurup arasında imzalanmıştır. Bunlar Bosna-Hersek’in Bosna-Hırvat Federasyonu ve Bosna-Sırp Cumhuriyetidir. Her birinin kendi başkanları, hükümeti, parlamentosu, siyaseti olacaktır.

 

Şubat 2016’da ülke resmi olarak Avrupa Birliğine katılma talebinde bulunmuştur.

 

Saraybosna

 

Bosna-Hersek’in büyüleyici başkenti Saraybosna misafirlerini hoş karşılayan tarihi bir Balkan şehri. Sırp Cumhuriyetinin de hukuki başkenti olan Saraybosna, tarihi yapıların birbirine yakın olması sebebiyle herhangi bir taşıt kullanmadan gezebileceğiniz bir şehir. Miljacka nehrinin çevresine kurulan şehir, birçok dinden insanı barındırması sebebiyle Avrupa’nın Kudüs ü olarak bilinir.

 

Saraybosna-İstanbul arasında karşılıklı olarak seferler mevcuttur ve makul fiyata bilet bulabilirsiniz. Ayrıca Saraybosna’dan diğer Balkan ülkelerine tren ve otobüs ile yolculuk yapabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir