BUDAPEŞTE GEZİLECEK YERLER 2024

Geçmişte Roma ve Osmanlı imparatorluklarının hâkimiyetinde kalmış Budapeşte zengin tarihi birikime, göz alıcı mimariye sahip zarif bir şehir. Termal kaynakları nedeniyle “Hamamlar Şehri” adıyla da anılan Macaristan’ın başkenti, II. Dünya Savaşı’nda Naziler’in, savaş sonrası dönemde Sovyetler’in etkisinde kalsa da kültürel birikiminden ve etnik çeşitliliğinden taviz vermemeyi başarmış. Bu özelliklerinden etkilenerek gerçekleştirdiğim seyahat sonrası tarihi kentin görülmeye değer noktalarını Budapeşte gezilecek yerlerlistesinde sizler için sıraladım.

1. Buda Kalesi (Budin Kalesi)

Macaristan Budapetşe Buda Kalesi

Sahip olduğu tarihi dokusu ve manzarası nedeniyle gezginlerin Budapeşte gezilecek yerler listelerinin ilk sırasında yer verdikleri Buda Kalesi, ilk olarak 1265 yılında inşa edilmiş. Ancak günümüzdeki Barok mimarinin öne çıktığı şeklini ağırlıklı olarak 1749-1769 arasındaki yeniden yapım çalışmaları sonucunda kazanmış.

Geçmişte kraliyet sarayı olarak kullanılan kale günümüzde kentin önemli müzelerine ev sahipliği yapıyor. Kültürel tesisler arasında en yoğun ilgiyi 28.000 parçadan oluşan geniş koleksiyona sahip Macar Askeri Tarih ve hemen yakınındaki Müzik Müzeleri çekiyor.

Otobüs turlarından yürüyerek veya segway kullanılarak yapılan gezintilere kadar konuklara çevreyi tanımaları için pek çok seçeneğin sunulduğu kalenin girişindeki Labirent isimli mağara ve Trinity Meydanı da zengin içerikleriyle görülmeyi hak ediyor. Alanı içerisinde 19. yüzyıldan kalma evlerin, kiliselerin ve kamu binalarının bulunduğu Budin Kalesi’nin bulunduğu tepeye füniküler aracılığıyla rahatlıkla çıkabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Kale bölgesine yakın, Tuna Nehri kıyısındaki 4 yıldızlı Boutique Hotel Victoria Budapest, şehirde konaklama yapılabilecek güzel tesislerden biri.

 Tur Tavsiyesi:  Buda Kalesi başta olmak üzere şehirdeki tüm önemli yerleri rehber eşliğinde gezmek isterseniz Budapeşte: 3 Saatlik Şehir Turu‘na katılabilirsiniz.

2. Parlamento Binası

Macaristan Budapeşte'de gezilecek yerler Parlamento Binası

Peşte’de, Tuna Nehri kıyısında yer alan Parlamento Binası, 1885-1902 yılları arasında inşa edilmiş. Macaristan Ulusal Meclisi’nin oturumlarına ev sahipliği yapan görkemli yapı, din ve devlet işleri arasındaki dengeyi sembolize etmesi için Aziz Stefan Bazilikası ile aynı yükseklikte tasarlanmış.

Süslemelerinde 40 kilogram altının kullanıldığı Neo-Gotik binanın 18 bin metrekarelik alanının büyük kısmını kaplayan 691 odasını 233 heykel süslüyor. Bir bölümünü rehberli turlara katılarak ziyaret edebileceğiniz binanın en dikkat çekici kısımlarını Korint stili sütunları, yaldızlı süslemeleri, tavan boyamaları ile kraliyet hazinesi ve Macarlar’ın Hıristiyanlığı kabulü sonrası papa tarafından gönderilen haç oluşturuyor.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz Macaristan Parlamento Binası: 45 Dakikalık Rehberli Tur‘a katılarak bu muhteşem yapıyı rehber eşliğinde de gezebilirsiniz.

3. Aziz Stefan Bazilikası

Budapeşte gezilecek yerler Aziz Stefan Bazilikası

Parlamento Binası inşa edilinceye kadar 96 metre yüksekliğindeki kubbesi sayesinde kentin en yüksek binası olarak anılan Aziz Stefan Bazilikası, 1851 yılında inşa edilmeye başlanmış. 1868’de kubbesinde meydana gelen çöküntü yüzünden yapım süreci uzayan bazilika ancak 1906 yılında tamamlanabilmiş.

Tasarımı Jozsef Hilfd tarafından yapılan dini yapının inşa sürecini, usta mimar 1867’de vefat edince Opera Binası’nda da imzası olan Miklos Ybl üstlenmiş. Asansör vasıtasıyla çıkılabilen kubbesinden konuklarına enfes bir kent manzarası sunan Neo-Rönesans stilli bazilika tavan süslemeleri ile hayranlık uyandırıyor. Ayrıca hazine bölümünde adını aldığı Macar kralının kutsal sayılan sağ eli de dâhil olmak üzere pek çok dini eşya sergileniyor.

Katedralin kubbesine asansörle çıkarak muhteşem Budapeşte manzarasını seyretmeyi unutmayın.

 Tur Tavsiyesi:  Eğer farklı bir deneyim yaşamak isterseniz Aziz Stephen Bazilikası Organ Konseri adlı tura katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 • Adres: Budapest, Szent István tér 1, 1051
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.30
 • Web: en.bazilika.biz

4. Zincir Köprü

Macaristan Budapetşe Zincirli Köprü

Kentin iki yakası arasında geçiş yapılabilmesine olanak veren ilk bağlantı noktası konumundaki Zincirli Köprü, Clark Adam ve Szechenyi Istvan meydanları arasına 1840-1849yılları arasında inşa edilmiş. Tasarımını İngiliz William Clark’ın, inşa sürecini ise İskoç Adam Clark’ın üstlendiği köprü, II. Dünya Savaşı’nda ağır hasar alınca 1949 yılına kadar süren yeniden yapım sürecine girmiş.

Mimari özellikleri bakımından Thames Nehri üzerindeki Marlow Köprüsü’ne benzeyen yapının her iki yakadaki girişlerini etkileyici aslan heykelleri süslüyor. Zaman içerisinde inşasını üstlenen mühendisle ilgili hikâyelerin ortaya çıkmasına neden olan bu heykeller dışında köprünün sunduğu kent manzarası da görülmeye değer.

 Otel Tavsiyesi:  Köprünün hemen yanında yer alan 4 yıldızlı Prestige Hotel Budapest, şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz en güzel otellerden.

 Tur Tavsiyesi:  Eğer Tuna Nehri ve çevresinde vakit geçirmek isterseniz Tuna Nehri’nde 1 Saatlik Tekne Gezisi adlı tura da göz atabilirsiniz.

 • Adres: Budapest, Széchenyi Lánchíd, 1051

5. Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Budapeşte gezilecek yerler Balıkçı Tabyası Fishermans Bastion

Budapeşte gezilecek yerler listesine alınmayı hak eden bir diğer tarihi yapıysa Kale Tepesi’nde yer alan Balıkçı Tabyası. Kentte Neo-Gotik mimariden izler taşıyan yapıların en güzellerinden sayılan tabya, 1899-1905 yılları arasında Mimar Frigyes Schulek gözetiminde inşa edilmiş.

Matthias Kilisesi’nin hemen arkasında bulunan tabya, biçim bakımından bir kaleyi andırsa da yapımındaki tek amaç kente estetik bir değer katmakmış.

896 yılında Karpat Havzası’na gelen Macar kavimlerinin liderlerini temsil etmesi için yapıya 7 kule eklenmiş. Bu kulelerde bulunan ve toplam uzunlukları 140 metreyi bulan balkonlar, konuklarına kentin karşı yakası ile Tuna Nehri’nin büyüleyici manzarasını seyretme olanağı veriyor. Tabyanın en üst kısmınaysa aşağıda belirttiğim giriş ücreti ödenerek çıkılabiliyor.

Üst noktaya çıkarak birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle Budapeşte temalı selfieler için ideal ?

 • Adres: Budapest, Szentháromság tér, 1014
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-21.00
 • Ücret: 800 HUF
 • Web: fishermansbastion.com

6. Gellért Tepesi

Macaristan Budapetşe Gellert Hill

Adını 1046 yılında Paganlar’a karşı mücadele ederken ölen ve kuzeydoğu yamacına defnedilen azizden alan Gellért Hill, konuklarına panoramik kent manzarasının yanı sıra tarihi öneme sahip mekânları ziyaret etme fırsatı sunuyor.

Bu mekânların başında Elizabeth Köprüsü’ne bakan Aziz Gellért Anıtı geliyor. Tepede yer alan ve yakın zamanda ziyaretçilerin manzarayı rahatça izleyebileceği şekilde yenilenen kale ise 1850-1854 yılları arasında Habsburgs Hanedanı tarafından kentin kontrolünü sıkılaştırmak için inşa edilmiş.

Macar Heykeltıraş Kisfaludi Strobl tarafından yaratılan Özgürlük Anıtı, Gellért Tepesi üzerindeki en görkemli eser konumunda. Sağ tarafı ilerlemeyi sol yanı ise şeytanı temsil eden heykel, Sovyetler’in kenti Nazi işgalinden kurtarmasını simgelemesi için 1947 yılında dikilmiş.

Not: Gallert Tepesi ile Buda Kalesi’nin konumları sıkça karıştırılıyor. Gallert Tepesi’ne ulaşım biraz daha zor. Bu nedenle eğer bu tepeye de çıkmayı düşünüyorsanız şehir içi ulaşımda da işinize yarayabilecek hop on hop off, üstü açık turistik otobüslere binmenizi tavsiye ederim. Bu otobüsler ile bu tepeye kolayca ulaşabilirsiniz. Otobüs biletinizi internetten almak için tıklayın: Klasik, Premium, Deluxe İndi-Bindi Otobüs Turu

7. Kahramanlar Meydanı

Budapeşte gezilecek yerler Kahramanlar Meydanı

Yerel dilde adı Hösök Tere olan Kahramanlar Meydanı, Macarlar’ın Avrupa’ya gelişinin 1000. yıl dönümü anısına 1895’te inşa edilmiş. Şu anki adını ortasında bulunan Milenyum Anıtı’nın 1932 yılında tamamlanmasıyla alan meydan, açılışının yapıldığı 1896 yılından itibaren tüm resmi kutlamaların yapıldığı, kent yaşamı için önemli bir nokta haline gelmiş.

Hatta Sovyetler’e karşı yürütülen isyan hareketinin lideri Imre Nagy’nin cenaze töreni, 250 bin kadar Budapeşteli’nin katılımıyla burada tekrar yapılmış.

Her iki yanını Macar krallarını temsil eden heykellerin süslediği meydanın gündüzü ayrı gecesi ayrı bir güzellik taşıyor. Bu nedenle konuklarına kent yaşamına dair çok değerli ipuçları veren tarihi alanı fotoğraf makinenizi yanınıza alıp, iki farklı zaman diliminde ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

8. Andrássy út Caddesi

Macaristan Budapetşe Andrassy ut

Şehir Parkı ile kent merkezi arasında ulaşıma kolaylık getirmesi için 1872-1885 yılları arasında inşa edilen Andrássy út Caddesi, geniş yapısı ve etrafını çevreleyen mağazalar,  yeşil alanlar nedeniyle Budapeşte’nin Şanzelize‘si olarak adlandırılıyor.

Kahramanlar Meydanı’nda sonlanan şık bulvar, açıldığı dönemde yeni şehir planının en önemli parçası olarak görülüyormuş. Bu nedenle araç trafiğine kapatılan yolun altına zaman içerisinde bir tünel açılarak, demir yolu hattı oluşturulabileceği fikri doğmuş.

1896 yılında hayata geçirilen bu proje sayesinde Budapeşte, kıta Avrupası’nda metro hattına sahip ilk kent unvanını kazanmış. Zaman içerisinde pek çok kez ismi değiştirilen caddenin üzerinde alışveriş tutkunlarının ilgisini çekecek mağazaların dışında Opera Binası ve Terör Evi Müzesi gibi kültürel mekânlar da bulunuyor.

 Otel Tavsiyesi:  Bu cadde şehirde konaklama için oldukça uygun. Hem alışveriş olanaklarına hem de şehirde gezip görülecek birçok yere yakın. Ben kendi seyahatimde Opera Binası’nın hemen yanında yer alan 4 yıldızlı Callas House adlı otelde konakladım ve memnun kaldım.

9. Büyük Market

Budapeşte gezilecek yerler Great Market Hall

3 katlı Büyük Market, mimarisi ve kendine has ortamıyla kentte görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 15 Şubat 1897’de kentte açılan 5 pazar alanının en büyüğü konumundaki tesisin giriş katı, şarküteri ve çiftlik ürünlerinin satışının yapıldığı tezgâhlara ayrılmış.

İkinci kattaki stantlar ise el yapımı ürünlere, hediyelik eşyalarına ve giyim üzerine yoğunlaşmış. Bodrum katında ziyaretçileri balık halinin yanı sıra Asya’ya özgü lezzetlerin satışının yapıldığı bir dükkân ve küçük bir süpermarket bekliyor.

İçerisinden eskiden bir kanal geçen pazar yeri, II. Dünya Savaşı zamanında epey zarar görmüş. Ancak 1990’lı yıllarda gerçekleştirilen onarım çalışmaları sonucunda tekrar kullanılabilecek duruma getirilmiş. Hatta bu çalışmalar sırasında metal işçiliği ile göz dolduran çatısına dokunulmamış.

 • Adres: Budapest, Vámház krt. 1-3, 1093
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-18.00

10. Matthias Kilisesi

Macaristan Budapetşe Matthias Kilisesi

Kale Tepesi’ndeki Trinity Meydanı üzerindeki Matthias Kilisesi, hareketli geçmişi ve göz alıcı mimarisi nedeniyle gezginlerin Budapeşte gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor. Adını, 15. yüzyılın ikinci yarısında hüküm süren ilerici ve sanat düşkünü kraldan alan dini yapı, ilk olarak 1255’te inşa edilmiş. Ancak günümüzdeki görünümüne 19. yüzyılın sonlarında kavuşmuş.

Buda’nın en eski yapılarından birisi olan kilise, Osmanlı tarafından camiye çevrildiği dönem dışında kral ve kraliçelerin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış. Duvarları ünlü Macar ressamlar tarafından yaratılan pek çok freskle süslü dini yapı, yılın belirli dönemlerinde müzikal organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

11. Vaci Utca Caddesi

Budapeşte gezilecek yerler Vaci Utca

Araç trafiğine kapalı olan Vaci Utca Caddesi üzerinde alışveriş mekânlarının yanı sıra çok sayıda kafe ve restoran yer alıyor. 18. yüzyıldan beri kullanılan cadde üzerindeki alışveriş odaklı dükkânların büyük kısmı uzun süre boyunca butiklerden oluşuyormuş. Ancak kentin turistik öneminin artması sonucu bir kısmı yerini t-shirt, kupa ve magnet gibi klasik hediyelikler satan dükkânlara bırakmış.

Tabi caddeyi ziyaret ettiğinizde vaktinizi ayıracağınız mekânlar sadece alışveriş ve yeme- içme temalı olanlardan ibaret değil. Caddede yürürken büyük çoğunluğu 19. ve 20. yüzyılda yapılmış Thonet Evi gibi yapılarla da karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Vica Utca’yı Balıkçı KızHermes ve Küçük oğlan çeşmeleri süslüyor.

 Otel Tavsiyesi:  Şehrin en hareketli noktalarından biri olan bu cadde konaklama için de oldukça ideal. Cadde üzerinde yer alan 4 yıldızlı Mercure Budapest City Center, şehirde konaklama yapılabilecek en güzel tesislerden.

12. Széchenyi Termal Hamamı

Macaristan Budapeşte'de gezilecek yerler Szechenyi Termal Hamamı

Suyu iki farklı kaynaktan sağlanan Széchenyi Termal Hamamı, Avrupa’nın en büyük tıbbi hamamı konumunda. Bünyesinde 3’ü açık, 15’i kapalı toplam 18 termal havuzu barındıran hamam kompleksi, Mimar Gyözö Czigler’in tasarımına bağlı kalınarak 1909-1914 yılları arasında inşa edilmiş.

Hizmete girmesinin ardından 1927 ve 1999 yıllarında genişletme ve modernleştirme çalışmalarının yapıldığı kaplıcaların ana binası bile tek başına görülmeye değer nitelikte.

Doğal yollarla ısındıkları için tesisin açık havuzları yıl boyunca hizmet verebiliyor. Yüzme amaçlı kullanılan ortadaki havuzun su sıcaklığı 27, sığ Macera Havuzu 33, üçüncüsü ise 38°C’ye sabitleniyor. Termal kaynaklarından çıkan suyu sülfat, florür, kalsiyum, magnezyum açısından zengin olan hamamın eklem ve kas ağrılarının tedavisini destekleyici özelliği bulunuyor.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz termal hamam giriş biletinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Hızlı Giriş: Széchenyi Spa Tam Gün Giriş Kartı

 • Adres: Budapest, Állatkerti krt. 9-11, 1146
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-10.00
 • Ücret: 5.400 HUF
 • Web: szechenyispabaths.com

13. Terör Evi Müzesi

Macaristan Budapetşe House of Terror Museum

Andrássy út Bulvarı üzerindeki göz alıcı binasında 2002’den beri ziyaretçilerini ağırlayan Terör Evi Müzesi, sadece Budapeşte halkına değil tüm Macaristan’a acı dolu zamanlar yaşatan Nazi ve Sovyet işgalleri ile ilgili çarpıcı bilgiler barındırıyor.

Müze için bu binanın seçilmesinin ana nedeni olarak, her iki dönemde de yapının yerel halktan bireylerin sorgulanmalarına, işkence görmelerine ve infazlarına şahitlik etmesi gösteriliyor. Ziyaretiniz sırasında esirlerin tutulduğu hücrelerin olduğu yer altı labirentini de inceleyebileceğiniz müzenin ilk katı Sovyet, ikinci katıysa Nazi işgal dönemlerine ayrılmış.

 • Adres: Budapest, Andrássy út 60, 1062
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Ücret: 3.000 HUF
 • Web: terrorhaza.hu/en

14. Vajdahunyad Kalesi

Macaristan Budapeşte'de gezilecek yerler Vajdahunyad Kalesi

Tıpkı Kahramanlar Meydanı gibi 1000 yıl kutlamaları çerçevesinde mukavva ve ahşap malzeme kullanılarak inşa edilen Vajdahunyad Kalesi, başlarda geçici bir esermiş. Ancak Romanya’daki aynı adlı kalenin bire bir kopyası olan dev boyutlu maket çok fazla ilgi görünce 1904-1908 yılları arasında şimdiki görünümünü kazandığı inşa sürecine alınmış.

Çeşitli mimari tarzların tasarımında başarıyla harmanlandığı kalenin içerisinde günümüzde Avrupa’nın en büyük tarım temalı müzesi faaliyet gösteriyor. Ön tarafında deniz bisikleti kiralayarak gezebileceğiniz bir gölet bulunan ikonik yapı ayrıca her yıl Yaz Müzik Festivali’ne ve Noel Pazarı’na ev sahipliği yapıyor.

15. Margaret Adası

Macaristan Budapeşte'de gezilecek yerler Margaret Adası

Üzerinde geniş bir park alanı ve çok sayıda tarihi yapı bulunan Margaret Adası. Tuna Nehri üzerinde 2,5 kilometre uzunluğunda alanı kaplıyor. Geçmişte ulaşım sadece su yolundan sağlandığı için ada din adamları tarafından uzun süre inziva yeri olarak kullanılmış. 19. yüzyılın başında ise kara parçasını kraliyet ailesi sahiplenmiş ve kendileri için yazlık mekâna dönüştürmüşler.

Kaplıcaların inşa edildiği 1869’da halka açılan ada köprülerin tamamlanmasıyla hem yerel halk hem de gezginler için sıkça tercih edilen bir yere dönüşmüş.

Adanın zengin bitki örtüsünü bölen yürüyüş yollarında ilerlerken önce Buda ve Peşte’nin birleşmesi anısına 1972’de dikilen 100. Yıl Anıtı’nı ziyaret edebilir, ardından zarif Margitsziget Çeşmesi’ne doğru rotanızı çevirebilirsiniz. Kara parçasının neden gezginlerin Budapeşte gezilecek yerlerinin vazgeçilmezi olduğunuysa Fransiscan ve Dominik Harabeleri’ni, Çiçek Bahçesi’ni, otelleri, Japon Bahçesi’ni, Müzik Çeşmesi’ni gördüğünüzde anlayacağınızdan eminim.

16. Dohany Sokağı Sinagogu

Budapeşte gezilecek yerler Dohany Sokağı Sinagogu

3.000 kişilik kapasitesiyle Avrupa’nın en büyüğü konumundaki Dohany Sokağı Sinagogu, 1854-1859 yılları arasında Viyanalı Mimar Ludwig Förster gözetiminde inşa edilmiş.

Tasarımında Bizans, Gotik ve Romantik üslupların öne çıktığı dini yapının dış kısmı daha sade bir görünüme sahipken, Frigyes Fsezl’ın imzasını taşıyan iç kısmı oldukça renkli ve görkemli atmosfere sahip.

İçerisinde daha çok kiliselerde görülebilen büyük boyutlu bir orgun bulunduğu sinagogun en önemli bölümleri olarak, geçmişte Siyonist harekete liderlik etmiş Theodor Herzl’ın yaşadığı binada faaliyet gösteren Yahudi Müzesi ile I. Dünya Savaşı’nda Macaristan adına savaşırken ölen Yahudi askerlerin defnedildikleri Kahramanların Tapınağı gösteriliyor. Eğer zamanınız kalırsa yapının hemen arkasındaki Raul Wallenberg Anı Parkı’nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz singagog biletinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Büyük Sinagog Bileti

 • Adres: Budapest, Dohány u. 2, 1074
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30
 • Ücret: 4.000 HUF
 • Web: greatsynagogue.hu

17. Opera Binası

Macaristan Budapeşte'de gezilecek yerler Opera Binası

1875’te başlayan inşa süreci 1884’te tamamlanan Opera Binası, Aziz Stefan Bazilikası’nın tamamlanmasında büyük payı olan Miklos Ybl’ın imzasını taşıyor. Ünlü mimar binayı tasarlarken Neo-Rönesans üslubuna ağırlık verirken, binanın görkemini arttırmak için yer yer Barok unsurlar kullanmış.

Aralarında VerdiMozartTchaikovsky ve Beethoven’ın da bulunduğu 16 büyük bestecinin heykelleriyle süslenmiş tarihi yapının salonunun tavanında Yunan Mitolojisi’ndeki tanrıları tasvir eden görkemli bir fresk yer alıyor.

Bu güzel ve kültür dolu binanın salon bölümü ne yazık ki modernleştirme çalışmaları nedeniyle şu an kapalı durumda. 2019 yılının ilk periyodunda tekrardan faaliyete geçmesi planlanan salonda performans sergileyen ulusal opera topluluğu ise geçici olarak Erkel Tiyatrosu’nda aktivitelerini sürdürüyor. Salonu kapalı olmasına rağmen binada rehberli turlar düzenlenmeye devam ediyor.

 • Adres: Budapest, Andrássy út 22, 1061
 • Ziyaret Saatleri: 14.00-16.00
 • Ücret: 2.490 HUF
 • Web: opera.hu

18. Memento Park (Açık Hava Müzesi)

Macaristan Budapetşe Memento Park

Kentin tarihini merak edenler için birbirinden değerli detaylar barındıran Memento Park, ülkenin 1989’da serbest piyasa ekonomisini benimsemesinin ardından açılmış. Komünizm temalı açık hava müzesinde rejim tarafından bir zamanlar kentin çeşitli yerlerine yerleştirilmiş 40’tan fazla heykel, büst ve plaka sergileniyor.

Demir Perde yönetiminin gücünü temsil eden eserler, müzenin Heykel Parkı isimli kısmına yerleştirilmiş. Alanda gezerken Komünist liderlerin resmi törenlerde halkı ve orduyu selamladıkları büyük kürsü ile ordu kışlasının bire bir kopyalarını da görebilirsiniz.

Sergi salonu olarak düzenlenmiş Kuzey Kışlası replikasında 1956 Devrimi’ne ilişkin fotoğraflar sergileniyor. Park içerisinde ayrıca tüm gün “The Life of an Agent” filminin İngilizce altyazılı olarak oynatıldığı bir sinema salonu ile komünizm temalı hediyeliklerin satıldığı bir dükkân bulunuyor.

 • Adres: Budapest, Balatoni út – Szabadkai utca sarok, 1223
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Ücret: 1.500 HUF
 • Web: mementopark.hu

19. New York Cafe

Macaristan Budapetşe New York Cafe

Adını aldığı ve günümüzde otel olarak kullanılan sarayın giriş katında yer alan New York Cafe, kentte yemek yiyebileceğiniz en lüks yerlerden bir tanesi. Binası 1890-1894 yılları arasında New York Sigorta Şirketi adına inşa edilen mekânın tasarımını Alajos Hauszmann, Floris Korb ve Kalman Giergl’dan yardım alarak yapmış.

İtalyan Barok tarzının başarıyla yansıtıldığı kafe, aslında 19. yüzyılda kentte popüler hale gelen bir akımın son temsilcisi konumunda. Sayıları bir dönem 500’ü bulan kafeler zamanında günlük olayların, politik gelişmelerin ve sanat hayatının konuşulduğu önemli yerlermiş.

Bu mekân da açılışından kısa süre sonra hem ihtişamlı mimarisi hem de özenle seçilmiş menüsü sayesinde kentin entelektüel yaşamının merkezi haline gelmiş. Yemek yemek ve mimari detaylarını incelemek için buraya giderseniz, neden gece yarısına kadar açık tutulduğuyla ilgili hikâyeyi dinlemeden sakın ayrılmayın.

 • Adres: Budapest, Erzsébet krt. 9-11, 1073
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-24.00
 • Web: newyorkcafe.hu

20. Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Macaristan Budapetşe Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Budapeşte gezilecek yerler listenize almanızı önereceğim son mekân, 2005’te Macar Heykeltıraş Gyula Pauer’in yakın arkadaşı Can Togay ile birlikte yarattıkları Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar. Budapeşte Parlamento Binası’nın Tuna’ya bakan kısmında yer alan ve 60 çiftdemir ayakkabıdan oluşan eser, 1944-1945 yılları arasında Nazi askerleri tarafından öldürülen Budapeşteli Yahudiler’i sembolize ediyor.

Her bir çift ayakkabı tasarlanırken, 1940’lı yıllarda kullanılan modeller esas alınmış. Çiçek bırakmanın veya mum yakmanın adet haline geldiği anıt özellikle akşam saatlerinde çok çarpıcı bir görünüme kavuşuyor.

 • Adres: Budapest, Id. Antall József rkp.  1054

One thought on “BUDAPEŞTE GEZİLECEK YERLER 2024

 1. Budapesteye tekrar gitmis gibi olduk. Elinize saglik.
  Biz budapesteye ailecek gittik. Yolda bavullarla ugrasmamak icin orada rehberlik ve servis hizmeti veren turk arakdaslari internetten buldum. Super zahmetsiz trasnferleri ve sehri gezdirdiler bize.
  Gidenlere tahsiye edecegim diye soz vardim 🙂 https://www.budapestegezilecekyerler.com siteleri Budapesteye gitmisken Estergon kalesine kadar cikmayi ihmal etmeyin. Tabiki gitmisken yine Gulas corbalarini deneminizde fayda var.
  Herkese iyi gezmeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir