Budapeşte’de Mutlaka Yapmanız Gereken 50 Şey….

1) En Harika Şehir Manzarası İçin – Balıkçılar Burcu  

Şehrin ter türlü tepesine çıkmış biri olarak görüşüm en güzel şehir manzarasının Balıkçılar Burcu ve çevresinde olduğudur. Şehrin Buda tarafındaki bu burç; Tuna nehri üzerinden karşıdaki Peste kısmına bakıyor. Buraya Balıkçı Burcu denme nedeninin hemen yakınlardaki Buda Kalesi’nin balıkçı birlikleri tarafından korunması olduğu rivayet ediliyor. Burçta her biri bir Macar boyunu simgeleyen 7 farklı kule var. Şehrin fotoğraf çekmek ve açık havada dolaşmak için en keyifli noktası.

2)Şehre Tepeden Bakmaya Devam – Kale Tepesi

Hemen ileride, Buda Kalesi yakınlarındaki  Kale Tepesi üzerinden Tuna nehri ve Peşte’ye bakmaya devam edelim.. Kale Tepesi, aşağıdan yeşilliklerin içinden zorlanmadan keyifle çıkılan tepeler. Buda Kalesine yaklaşınca kocaman bir seyir terası var. Burası Zincirli Köprü’nün en harika açıdan görüldüğü yer.

3)Tuna Nehri Kenarında Yürüyün

3000 km’den uzun, 19 ülkeden geçen ve 80 milyondan fazla insanın paylaştığı Tuna Nehri  Avrupa’nın en büyük ikinci nehri. Almanya’dan başlayıp ülkemizde Karadeniz’e dökülüyor. Ortasından geçtiği şehirlere ulaşım kolaylığı, su, (görece) ılıman iklim sağlıyor. Mevsime göre elinize sıcak veya soğuk kahvenizi alıp kenarında kilometrelerce yürüyüp insanları izlemek çok keyifli.

4)Zincirli Köprüyü Yürüyerek Geçin

Şehrin iki kısmını bağlayan köprülerden en popüleri  Zincirli Köprü  ve onu gözden kaçırmak imkansız. İki yanındaki devasa aslanları ile insanı yakalıyor zaten. 1848 yılında tamamlanan köprü, trafiğe açıldığında dünyanın en büyük köprülerinden biriymiş. Bugün ise üzerinden yürüyerek 5 dakikada geçebiliyoruz. 🙂

Mimarı İngiliz William Clark ve heykeltraş Macar Janos Marsschalko’ymuş. Bir de “bu heykelleri bir yerlerden gözüm ısırıyor” diyenlere ufak not; Londra’daki Trafalgar Meydanı’ndaki heykellere benzetilerek yapılmış aslanlar. Açık havalarda da sisli havalarda da çok ayrı güzel bir köprü

5)Parlamento Binasına Hem Karşıdan Hem İçeriden Bakın

Macar  Parlamento Binası görür görmez “burayı görmeliyim!” dedirtecek bir bina. Zaten Budapeşte şehri ile tüm tanıtımlarda kapak resminde kendisi var. Yapımı tam 19 yıl süren bu bina yapılırken 100.000 kişi çalışmış, 40 milyon adet tuğla kullanılmış, 40 kilogram değerinde altınla süslenmiş!

Bina ikiz ve simetrik şekilde tasarlamış – yarısı parlamento olarak kullanılıyor. Günlük turlarla içeride diğer yarının limitli bir kısmı gezmek mümkün. Tüm bina 10 bahçe, 691 oda, 29 merdiven ve 13 asansör var. Hepsi açık olsa da gezebilir miyiz şüpheli..

 

6)Tuna Nehri’ndeki Ayakkabılar Anıtına Uğrayın

II. Dünya savaşında hayatlarını yitirenler (çoğunluğu yahudiler) için yapılan  Tuna Nehri’ndeki Ayakkabılar Anıtı‘na bir uğrayın. Şehrin Peşte tarafında bulunan bu anıtı heykel Gyula Pauer 2005 yılında tamamladı. Heykelde 60 çift 1940’ların modasına uygun bronz ayakkabı var..

7)Macaristan Devlet Opera Binası’nı Gezin ve Kendinize Harika Bir Konser Ismarlayın

Bu epik güzellikteki  opera binası kapılarını ilk defa 1884 yılında Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph’in katkıları sayesinde açmış. Mimari tarzı neo-Rönesans olan bina şehrin kalbi Andrássy Bulvarı’nın tam ortasında durup sizi büyülüyor zaten.

8)Andrássy Bulvarı’nda Keyifle Dolaşın & Azıcık Alışveriş Yapın

Andrássy Bulvarı , şehrin en geniş, en zarif binalarının, konsoloslukların, pek çok markanın olduğu bulvarı. Sonu da en önemli meydanlardan Kahramanlar Meydanı’na açılıyor. Mutlaka kendinize zaman yaratıp bu güzel bulvarı baştan sona gezin. Yürüyüşünüzü tamamlayınca da bir ödül sıcak çikolatası ısmarlayın kendinize. 🙂 Alışveriş sevenler için mini bir cennet burası.

ps: benim kişisel favorim Türkiye’de tanesi 2-2.5 TL arası olan Nespresso makinası kapsüllerini tanesi 1.5 TL’ye gelecek şekilde aldığım devasa Nespresso mağazası. 😉

9)Budapeşte Terör Müzesinde Nazi ve Sovyet Dönemleri Terörüne Tanık Olun

Beni çok etkileyen Budapeşte Terör Müzesi deneyimimi üzerine tıklayarak detaylıca okuyabilirsiniz. Bu müze Andrássy Bulvarı üzerinde; resmen şehrin kalbinde ne kadar haksız yere üzücü ve vahşi olayların yaşandığını gösteriyor. Terörün, gruplaşmanın, bölünmenin ne kadar kötü ve insanlık dışı yerlere gidebileceğinin canlı kanıtı. Pek çok ankette 2016 yılında Budapeşte’de yapılacak 1 numaralı aktivite bu müzeye gitmek seçildi bu arada. Mutlaka programınıza ekleyin.

10)Buda Kale’sine Giden Fünikülere Keyif İçin Binin

Buda (Budin) Kalesi’ne bir kere yürüyerek çıkın; 2. maddede bahsettiğim Kale Tepesi rutu ile. Bir kere de sırf eğlencesine önünde genelde pek sıra görmediğim fünikülerle çıkın ve inin. Fotoğraf çekmeyi sevenlere sesleniyorum özellikle. Bir kompartmandan diğerini çekmek, arkada Tuna nehri ve Zincirli Köprü varken çok fotojenik. Bir de ufak not – eğer yanınızda nakit para yoksa vazgeçmeyin kredi kartı ile de bilet alabilirsiniz. 🙂

11)Buda Kalesi İçindeki Müzelerde Yarım Gün Geçirin

Harika konumu ve manzarası ile sevdiğimiz Buda Kalesi  içinde gezilmeyi bekleyen tam 7 müze var. Nelerdir?

1)Budapeşte Tarihi Müzesi – Bu müze geçen 2000 yıl içinde Budapeşte şehrinin tarihini, kronolojik olarak anlatıyor. Köprüler birleştirmeden önce Buda ve Peşte semtlerinda hayat nasıldı görebilirsiniz. Eğer Budapest Card alırsanız bu müzeye ücretsiz giriş hakkı veriyor. Almazsanız giriş 2000 HUF. (26 TL)

2)Macaristan Ulusal Tarihi Müzesi  – bu en çok ziyaret alan ve önerilen müze. 41. maddede detaylıca üzerinden geçelim dostlar. 😉

3)Müzik Tarihi Müzesi – Bu ufacık müzede sizleri Macar müzik tarihine ve müzik dahilerine – Franz Liszt, Kodaly, Bartok gibi- dair güzellikler bekliyor. Girişi de ücretsiz.

4)Askeri Tarih Müzesi – Bu müzede sizi Macar askeri tarihine dair teşhirler ve objeler bekliyor. Giriş ücreti 20 TL. İnternette bu müzeye çok sayıda insanın “turist tuzağı” yazması nedeniyle biz eledik, gitmedik. Ancak bu askeri işlere büyük merakınız varsa gitmeyi düşünebilirsiniz.

5)Houdini’nin Evi Müzesi – Ünlü Macar ilizyonist Houdini’nin hayatından ve sahne gösterilerinden objelerin sergilendiği müze. Giriş 6.5 euro.

6)Eczacılık Müzesi – Ortaçağdaki simya lab’larını merak edenlere yönelik bir müze. Alan olarak ufak bir müze içeride çok ilginç tüpler, kaplar, bitkiler, top kitapları var. Giriş ücreti 10 TL.

7)Telefon Müzesi – Vakti zamanının aşırı büyük, hantal ve ağır telefon cihazlarını görmek isteyen? Retro eşya severlere göre olan bu müzede eski zamanların bozuk para ile çalışan ankesörlü telefonlarından günümüze kadar telefona dair her şey var. Giriş ücreti 8 TL.

12)Termallerde Keyif Yapın

Şehirde bolca yürüdükten, harika manzaralı tepelere tırmandıktan ve müzelerde gezip yeni bilgilerle aydınlandıktan sonra rahatlamaya hazırsınız – istikamet termaller!  En bol puanlı ve ünlüsü Szechenyi Baths – kendinize burada yarım gün şifalı sularda dinlence hediye edin. Otelden alma + giriş ücreti+ masaj + otele geri bırakan turlar 120 TL’den başlıyor. Kendiniz taksi veya toplu taşıma ile de gidebilirsiniz. Direkt sitesinden fiyatlara şuradan göz atabilirsiniz.

13)Kahramanlar Meydanında 360 Derece Döne Döne Gezin

Şehrin kalbi Andrássy Bulvarı bitiminde Kahramanlar Meydanı sizi karşılıyor. Zaten meydandaki Macar kralları, eski devlet adamları, kahramanları ve (aynı Balıkçılar Burcu’nda olduğu gibi) 7 Macar kabilesini sembolize eden devasa heykeller sizi bekliyor. Burası öyle bir meydan ki tarihin tüm iyi – kötü olaylarına tanıklık etmiş. Sovyetler tanklarıyla burdan geçmişler, Hitler burada konuşma ve tören yapmış..Meydanın hemen yanındaki Şehir Parkı’nda biraz soluklanabilirsiniz.

14)Ruin Pub’larda Kasmadan Eğlenin

Bu maddeye kadar zor durdum efendim. Benim Budapeşte’ya dair favori şeyim ruin publar. Nedir ruin pub? Budapeşte’de ortaya çıkan bu pub çeşidi yaklaşık 10 yıl önce tamamen doğal olarak oluşmuş. Merkezi yerlerde terk edilen binaları kiralayan işletmeciler; renovasyon yapmadan olduğu gibi eski & yıkık dökük bırakmışlar iç alanları. Biraz süslemek için henüz ünlü olmamış sanatçılardan resimler, fotolar, heykeller, parçalar derken.. büyülü bir şekilde sanki çiçek çocukların domine ettiği 70’lere gitmişiz gibi hissettiren ruin publar doğmuş!

Bugün Budapeşte’de sayısız ruin pub, hatta ruin cafe’ler var. Bizzat deneyip bayıldıklarımı şuradan okuyabilirsiniz.

15)Yeme İçme Üzerine 100 Yıldan Eski bir AVM olan Central Market Hall’ı ziyaret edin

Gene bu maddeye kadar yemek konuşmamak için çok zor dayandım. ? Barselona’daki Bocqueria tadında eski ve yeme içmeye dair her şeyin olduğu Central Market Hall ‘da kendinizi kaybedin. Mümkünse aç gidip bol bol tadım yapın. Seviyorsanız akla hayale gelmeyecek çeşit ve kalitedeki kaz ciğerinden deneyin. Buradan ayrıca hediyelik eşyalar, magnetler vb alabilirsiniz.

16)Efsanevi Gulaş’ı Mideye İndirin

Macaristan denince akla ilk gulaş geliyor, ya da biz biraz fazla oburuz ailecek. 🙂 En klasik Macar yemeği olan gulaş aslında devasa kazanlarda pişirilen ve 9. yy’da çobanların yediği etli bir çorba. İçinde dana eti, soğan, kırmızı biber (paprika). Ancak kırmızı biber Osmanlı etkisi ile 18. yy’da bu yemeğe eklendi. Günümüzde sadece et ve soğan ile yapılmayıp ek olarak patatesi domates, kimyon, sarımsak ve yeşil biber de ekleniyor. Tadı enfes.

17)Tuna Nehrinde Gece Tekne Gezintisine Çıkın

Özellikle geceleri tarihi binalar aydınlatılınca çok masalsı olan Tuna Nehri’nde tekne gezintisine çıkın. Nehir kenarında Peşte tarafından kalkan yemekli-müzikli-partili veya sakin pek çok tur seçeneği var. Mutlaka gündüzden yer ayırtın ve güneş batınca şehrin güzelliğini izlemeye hazırlanın.

18)Türkçe de Anlatım Yapan City Bus’lar İle Şehri Gezin

Çok ekonomik olmasa da (kişi başı 20 euro civarı) 2 gün geçerli + 1 adet gece otobüs turu + 1 adet gündüz tekne ile Tuna nehir turu veren City Bus biletlerinden aldık. İyiki de almışız – şehirde hem gezerken indi-bindi yapıp ulaşım için kullandık. Hem de tamamen Türkçe açıklamalı ilk city bus turumuzu yaptık. 🙂 Mümkünse ve hava güzelse ikinci (yani üstü açık) kattan güzel bir yer kapın kendinize, takın kulaklığı.. bir elde not defteri diğerinde telefon/kamera .. ooh mis. 🙂

19)Margaret Adasında Yürüyüşe Çıkın

Tuna’nın tam ortasındaki Margaret Adası özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde yürümek, yeşile doymak, piknik yapmak için ideal. Ada yürüyüşünün sonunda kendinizi buz gibi birayla ödüllendirmeyi unutmayın. Biz gittiğimizde her yerler buz tuttuğu için gidemedik. Daha sıcak günlerde gitmek üzere diyoruz.

20)Harika Macar Şaraplarını Tadın

Macar şarapları (özellikle ülkenin güneyinde yetişen üzümlerden yapılanlar) efsanevi güzel lezzette. İster  şarap bistrolarında tadım yapın, ister yarım günlük şarap tadım turlarına katılın ama mutlaka vakit ayırıp bir kaç çeşit şarap tadın. Şarapla çok aram olmamasına karşı ben bile bayıldım! 🙂

21) Gül Baba Tübesini Ziyaret Edin

Şaraptan türbeye ne güzel hoop geçiverdim. Tam bir Ömer Hayyam stili. 🙂  Osmanlı döneminden kalma Gül Baba Türbesi kahramanı Gül Baba’nın bektaşi bir derviş, asker ve aynı zamanda şair olduğu ve 16. yy’ın başlarında Budapeşte’de yaşadığı biliniyor. Macarlar öğrenmiş, türbeye dilek dilemeye gidiyorlar. 🙂

22)Budapeşte Büyük Sinagogunu (Dohany Caddesi Sinagogu) Ziyaret Edin

Büyük Sinagog (Nagy Zsinagoga), Avrupa’nın en büyük dünyanın ise 5. büyük sinagogu. Gerçekten de dışarıdan bakınca çok haşmetli duruyor. İnşası 5 yıl süren bu sinagog “Moor stili” ile inşa edilmiş. Görmeye alışık olduğumuz sinagogların aksine bol bol Arap , İslami Kuzey Afirka ve ortaçağ İspanyası motifleri ile süslü. Bu farklı mimari tarzını yapıldığı dönemdeki Osmanlı etkisi ile açıklıyorlar. . Bir de 3000 sandalyeli bir tapınağı var. Giriş 4000 HUF yani 50 TL civarı. Ben dini yer gezmeyi sevmediğim için girmedim. Siz benim gibi yapmayın girin, olur mu? 🙂

23)Sinagog Çevresi Harika Yemekler & Pastırma

Evet yalan yok sinagogu gezmedik ama yer aldığı yahudi mahallesindeki harika etnik yemekleri yememezlik etmedik! 🙂 Favorimiz: pastırma. Doğru okudunuz pastırma! Büyük Sinagog’un ana kapısına yakın Walhalla Club‘dan pastırmalı sandviçinizi alıp keyifle yemenizi şiddetle öneririm. Yalnız yemek ne kadar lezizse servis o kadar kötü. Ama yahudiler pastırma işinde bir ekoller..

24)Kaya İçindeki Nükleer Sığınak Hastanesi Müzesi

Öeh! Zincirli isim tamlamasının dibi! Ama bire bir Türkçe meali “Kaya İçindeki Nükleer Sığınak Hastanesi Müzesi” bu mekanın. Peki bizi neler bekliyor? Öncelikle burası 2000’lerin ortasına kadar gizliymiş! Buda Kalesi’nden yer altı tünelleri ile ulaşılan bu hastane aynı zamanda nükleer bir sığınak olarak tasarlanmış. 30 dakikada bir İngilizce rehberli turlar var; kesinlikle katılın. Ancak karanlık ve dar alanlarda darlanıyorsanız önermiyorlar.

25)Budapeşte’nin Yer Altı Mağaralarında Gezinin

Kafanıza kask ve madenci lambası geçirip tarih kadar eski bu şehrin yer altı tünellerinde gezmek ister misiniz? İstersiniz tabii. O zaman gitmeden şuradan tur ayırtın yoksa başka türlü gidemezsiniz. Gitmeden bilmediğim için kaçırdığım tam benlik bir aktivite.. bir sonraki gidişimde gider sizlere detaylıca yazarım. 🙂 Kişi başı 150 TL civarı değişen (sezona göre) fiyatları var.

 26)New York Cafe’de Tarih ve İhtişama Doyun

Şehrin yer altında çamura toza bulandıktan sonra. Yıkanıp süslenip kapılarını ilk defa 1894 yılında açan ve “dünyanın en güzel cafesi” (the most beautiful cafe in the world) ünvanına sahip New York Cafe ‘ye gidiyoruz. Hem kahvaltısı, hem 5 çayı, hem yemekleri, hem Viyana kahveleri hem de tatlıları harika. Fiyatlar Budapeşte ortalamasının çok üstünde ama ortamı, ambiyansı ve sürekli çalan canlı klasik müziği duyunca pek umursamayabilirsiniz. İnsanların çok şık giyinip, köstekli saat, şapka kullandıkları ve operaya gittikleri büyülü zamanlardan kalmış gibi..

 

27)Kendinize Michelin Yıldızlı Bir Yemek Ismarlayın

Söz ihtişam ve zarafetten açılmışken henüz ülkemizde olmayan Michelin Yıldızlı bir restoranda yemek planları yapabiliriz. Macar forinti, euroya göre çok daha uygun olduğu için ekonomik bir yemek olmasa da bizi batırmaz. 🙂 Şu linkten Budapeşte’nin Michelin Yıldızlı Restoranları listesini görebilirsiniz. Budapeşte’de tam 29 adet var!

Restoranları tek tek inceleyip (menü ve fiyat bilgileri de var) gözünüze kestirdiğinize gidebilirsiniz. Bir de ufak ip ucu: öğlen gidince fiyatlar akşam yemeğine göre daha ekonomik oluyor.

28)Gellert Tepesine Tırmanın, Ödülünüz Manzara Olsun

Yemeklerin üstüne; Aziz Gellert’in heykelinin bulunduğu Gellert Tepesine (Türkçesi “Gürz İlyas Bayırı” imiş) yürüyerek veya taksi/toplu taşıma ile gidilebilir. Konum olarak yerden 235 metre yukarıda ve özellikle Tuna nehri üzerinde gün batımını izlemek için ideal. Tepede Özgürlük Anıtı, Aziz Gellert Anıtı ve Gellert Kaplıcaları var.

29)Şehrin En Kısa Köprüsü Özgürlük Köprüsü Üzerinde Yürüyün

Gellert Tepesi sonrası Özgürlük Köprüsü üzerinden yürüyerek Tuna nehrinin karşısına geçebilirsiniz. Bu köprü 1896’da yapılmış ve ilk adı dönemin kralı Francis Joseph Köprüsü imiş. Ancak 2. Dünya Savaşı’nda Naziler geri çekilirken tüm köprüleri uçurdukları için 1944’te yıkılıp 1946’de yeniden yapılmış. Adı da artık “Özgürlük Köprüsü” olarak değişmiş.

30)Filmdeki Büyük Budapeşte Hotel’ini Ziyaret Edin

Wes Anderson’un Efsanevi “The Grand Budapest Hotel” (Büyük Budapeşte Oteli) filmine ilham ve set sağlayan otel aslında : Corinthia Hotel Budapest ‘ten başkası değil. Ek olarak filmin bazı sahnelerinde… (hazır mısınız?) az evvel bahsi geçen bol ihtişamlı New York Cafe kullanılmış.

Bu otelde kalmak isteyecek kadar filmin azılı hayranı iseniz 2 kişi bir gece konaklama için 600 TL ve üstünü gözden çıkarmak gerekecek. 🙂

31)Aziz Stephen Bazilikasını Ziyaret Edin

Macaristan’ın ilk kralı Stephen’dan adını alan Aziz Stephen Bazilikası ziyareti tüm yapılacaklar listesinde en başlarda çıkıyordu. Evet, bildiniz gene gitmedim. 🙂 Ancak sizler için araştırıp öğrenmeme engel değil. Katolik kilisesine bağlı bu bazilika 1800’lerde tiyatroymuş. Sonra yerel halk para biriktirip tadilatlarla kiliseye çevirmiş. İçeri girmek için 3 TL gibi düşük bir bağış ücreti var. Şehre tepeden bakan konumu nedeniyle de bol ziyaret alıyor.

32)Cental Kavehaz’da Kahvaltı ve Tatlı Terapisi Yapın

Dini mabedleri gezmemiş olabilirim ama dünyevi mabedlerden pastane ve cafeleri itina ile gezip denedim. Sizleri bayıldığım, hatta aşık olduğum bir tanesi ile tanıştırmak isterim: Central Kavehaz .

Burası 1887 yılından beri hizmet veren asırlık ve her yerinden eski dönemlerin zerafeti fışkıran bir mekan. Kahvaltısı, kahvesi, tatlıları ve barı var. Tatlı dolabını görünce aşık olacağınız cinsten bir mekan. Mutlaka gidin dediklerimden.

33)Yeni Nesil Bit Pazarı ve Çevresindeki Cafeler

Gozsdu Udvar aslında üstü açık bir tür “kapalı çarşı”. Yolun iki yanı önce bit pazarı vari objeler satan tezgahlar; arkasında da barlar & restoranlar dolu. Özellikle akşam yemeğinden önce gelip bir yarım saat tezgahlara bakınıp sonra bir yerler gulaş yemelik. Bana satılan objeler ve fiyatları fazla “turist tuzağı” geldi. Ama en iyisini siz bilirsiniz, bu aralar alışverişten pek haz etmiyorum. Sorun bende olabilir. 🙂

34)Margaret Köprüsünde Yürüyün

Fark ettiniz.. alttan alta sizi her köprüden yürütmeye kararlıyım. Bu seferki şanslı köprümüz Margaret Köprüsü efendim! Peki Margaret kimdir? Az evvel ilk adı Joseph olan Naziler yıkıp yeniden yapılınca Özgürlük Köprüsü olan bir köprü vardı.. hatırlarsınız. Margaret, o kral Joseph beyefendinin kraliçesi, hanımı. Bu köprü ayrıca şehirdeki en güzel Parlamento Binası manzarasına sahip.

35)Çikolata Müzesini Ziyaret Edin

Tatlı önerilerimden şeker komasına girip fenalık geçirmediyseniz gelin devam edelim. Şimdiki istikamet Çikolata Müzesi. Müze turu yaklaşık iki saat sürüyor ve tur boyunca bolca çikolata ve alkol tüketiliyor. Tüm gezilecek harika binaların da çikolatadan maketleri var. Daha ne olsun? 🙂 

36)Rehberli & Yemeli İçmeli Şehir Turlarına Katılın

“Ben kendim restoran aramak istemiyorum, birileri bana her şeyin en iyisini en yerelini araştırıp ayarlasın. Ben keyifle yerken de anlatsın.” derseniz sizi hiç yargılamam. Bence çok haklısınız. O yüzden internetten çeşitli rehber yeme & içme (içme derken yemeklere şarap uyumu) turlarına göz atabilirsin. Ben şıraya harika puan alan bir “Urban Walks Tour” linkini bırakayım.

37)Matthias Kilisesi’nde Bir Mum ile Dilek Dileyin

Taa ilk maddede bana göre şehrin en güzel yeri olan Balıkçı Burcu’nun yanında çok ünlü ve ziyaret alan Matthias Kilisesi  var. Gene bir Roma-Katolik kilisesi ve ilk hali 1000’li yıllarda yapılmış. Zamana karşı koyamayınca 1400’lerde bir daha son olarak da 1800’lerde bir daha büyük çaplı restorasyonlar geçirmiş. Rengi ortama uygun açık tonlarda. 20 TL’ye yakın giriş ücreti var.

38)Şehir Parkındaki Gölde Botunuzla Gezinin & Piknik Yapın

Ana meydan olan Kahramanlar Meydanına yakın bulunan Şehir Parkında (Macarcası : Varosliget) kışın buz pateni yazın da gölde botunuzla gezinmenin tadını çıkarın. Bol bol yürüdükten sonra ağaçlar altında piknik yapıp şarj olun. 🙂

39) Şehir Parkı İçindeki Vajdahunyad Kalesini Ziyaret Edin

Evet doğru okundunuz içinde göl olan şehir parkında bir de kale var! Budapeşte’de gezilecek yerler gerçekten de bitmiyor. 🙂 Vajdahunyad Kalesi içinde ufak bir şapel ve değişen sergiler var. Şöyle bir uğramaya değer.

40)Budapeşte Operet Tiyatrosunda Macar Dilinde Müzikal İzleyin!

Budapeşte Operet Tiyatrosunda kendinize güzel bir müzikal akşamı hediye edin. Biz yılbaşı döneminde gittiğimiz için yer bulamadık. İnternetten bakınca süper güzel prodüksiyonların olduğunu hatta “Lady Budpest” müzikalinde sahneye at bile çıkardıklarını öğrenince çatladım. Bir sonraki gidişim belli olsun biletini önden alacağım. Ancak unutmayın tüm müzikaller Macarca o nedenle üst yazıları takip etmek için ön ve ortalara oturmak kritikmiş. 😉

41)Macaristan Ulusal Tarihi Müzesinde Macar Tarihini Öğrenin

Haydi itiraf edelim çok iyi bilmiyoruz Macar dostlarımınız tarihlerini.. en azından Osmanlı döneminde olmayan kısımları. Buda Kalesinin içindeki müzelerden en çok ziyaret alanı Macaristan Ulusal Tarihi Müzesi ‘nde iki saat geçirerek bu bilgi açığını kapamak mümkün. Macar tarihine dair akla hayale gelebilecek her türlü obje sizi bekliyor : giysiler, mobilyalar, silahlar, tablolar, abartı dekorlar. 🙂 Giriş ücreti 21 TL.

42)Uygulamalı Sanatlar Müzesini Ziyaret Edin 

Uygulamalı Sanatlar Müzesi’ne içindeki eserlerden çok (tamam onlar da çok güzel) binanın mimarisi için gidildiğini okumuştum. Özellikle müzenin tavanı öve öve bitirilemiyor. Yürümekten yorgun düşerseniz kısa süreliğine girip dünya gözü ile bir görün derim. 😉

43) Nepliget Park’ta Doğayla Bütünleşin

Birazcık ana merkezden uzaklaşıp metroya atlayıp Nepliget Parkı’na doğa ile bütünleşip rahatlamaya vakit ayırabiliriz. Bol bol yürüyüp yorulduğunuz bir günün sonunda veya ortasında atıştırmalıklarınızla ufak bir piknik yapmak için ideal tatlış bir park. Tabii hava – 10 derece değilse! 🙂

44)Fuveszkert Botanik Bahçesini Ziyaret Edin 

Yeşillerden devam edelim… Bitkileri çok seviyor, hepsinin ismini biliyor veya öğrenmek istiyorsunuz diyelim. O zaman sizi Fuveszkert Botanik Bahçesi ziyaretine alalım. 🙂 Aşırı büyük olmayan bu botanik bahçe şehrin huzur köşelerinden. Özellikle sera bölümleri gezenlerin favorisi.

45)En Harika Şehir Manzaraları İçin 2 No’lu Tramvay

Evet doğru okudunuz, tramvaya binelim diyorum. 2 No’lu tramvay hattı en merkezi, en fotojenik en güzel Budapeşte şehir manzaralarını sunuyor. 🙂 Bir noktada da tatlı tatlı Tuna nehri kenarından geçiyor.

46)Güzel Havalarda Ücretsiz Bisiklet Turuna Çıkın

Bu güzel şehirde bir kısım sportif insanlar grubu toplaşıp ücretsiz bisiklet turları düzenliyorlar. Hem de turistler anlasın diye İngilizce. Tur bitince rehbere dilediğinizce bahşiş verme esasına dayanıyor tüm sistem. İlk güzel havada gidişimde net bu turdayım. 🙂

47)Şehir Dışı Günü Birlik Şarap Turlarına Katılın

Şarap seviyorsanız Macaristan’a aşık olacaksınız. Nokta. Kuvvetle muhtemel şarap bağlarına günü birlik turlara gitmek isteyeceksiniz. Mesela çok övülen Etyek Şarap Köyü turu gibi. Ancak şehre gelmeden takvimleri kontrol ederek turu önceden ayarlamakta büyük fayda var.

48)Enerjik Hissederseniz Koşu Turlarına Katılın

Bu harika şehirde insanlar pek bir sportif. Pek çok kalabalık yerde “koşu turları” ilanları gördüm. Hatta bizim otelin her Perşembe düzenlenen haftalık koşusu bile vardı! Budapeşte’de düzenli yapılan bir koşu turunun tarihleri buraya tıklayarak takip edebilirsiniz. İsterseniz konuşmadan yerellerle koşun. İsterseniz ücretsiz İngilizce koşu turuna katılıp sonunda rehbere gönlünüzden kopan bir bahşiş verin.

49)Kerepesi Mezarlığını Ziyaret Edin

Paris ve İskoçya’daki mezarlık ziyaretlerimden sonra gittiğim şehirleri daha iyi tanımak için mezarlıklara şöyle bi baksam tadında bir fikir oluştu kafamda. Nerede tuhaflık orda Zeynep misali. Budapeşte’nin en klasik mezarlıklarından Kerepesi Mezarlığı ziyareti ile sakinleşip düşüncelerinizle baş başa kalabilirsiniz. Sizin için oldukça tuhaf bir fikirse boşverin. Hoop 50. maddeye geçelim. 😉

50)Felsefe Bahçesinde Düşüncelere Dalın

Son maddemiz de sakin ve yeşil bir yerden gelsin – Felsefe Bahçesi ! Önceki maddelerden hatırlayacağınız Gellert Tepesinde yer alan bu bahçe sessiz sakin güzel bir yer. Ancak pek çok yapılacaklar listesinde göz ardı ediliyor. Etraftaki kalabalıklardan kaçmak için ideal sığınak.

kış bonusu 51) Noel Marketleri dönemsel olarak ekmek içi gulaşlar, sucukvari sosisler, türlü türlü sıcak şarap, tatlılar ve hediyelikler için süper yerler. Kasım 11 ile 6 Ocak arasında açık oluyor.

yaz bonusu 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir