Budva Gezilecek Yerler Listesi, Karadağ’ın En Çok Turist Çeken Yerlerinden Budva Tatil Yerleri ve En Güzel Mekanları 2024

budva gezilecek yerler rehberi

Montenegro’nun Miami’si” olarak da bilinen, bu 10.000 nüfuslu küçücük şehir Adriyatik kıyısındaki hem en eski hem de en güzel kentlerden biri. Haliyle şehir bir Budva Gezilecek Yerler yazısını hak ediyor.

Geçmişi 2.500 yıl öncesine dayanan bugünün turizm kenti Budva aslında küçük bir yarımadayı kaplayan bir tarihi şehrin (Old Town veya Stari Grad) etrafında zamanla yerleşimin gelişmesi ve büyümesiyle oluşmuş. Sonunda da Karadağ‘ın en çok turist çeken şehri olmuş.

Haliyle kent taş duvarlar ardında labirenti andıran sokakları, küçük butik ve hediyelik eşya dükkanları, tarihi kiliseleri ile büyüleyici plajları ve berrak bir denizin karışımından ibaret.

Budva Gezilecek Yerler Listesi

budva gezilecek yerler listesi
Budva gezilecek yerler rehberi

Aslında tarih odaklı bir seyahat yapıyor ve denize girmeyi düşünmüyorsanız Budva Gezilecek Yerler yazısının devamında bahsedeceğim noktaları 1,5 – 2 günde gezebilirsiniz. Ancak denize de girmek isterseniz, ki istemelisiniz, bu sıcacık şehre biraz daha fazla zaman ayırmalısınız.

Budva gezilecek yerler yazısı boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

 Nerede kalınır?  Old Town, Gospostina, Maini & Velji Vinogradi Bölgeleri ve Becici Plajı Budva’da konaklama için en uygun yerler.

 Otel tavsiyeleri:  Budva’da konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden bazıları: 3★ Hotel Hermes Budva, 4★ Hotel Moskva, 5★ Splendid Conference & Spa Resort.

Plajlar: Yeri gelmişken belirteyim, Budva plajlarını keşfetmek ve tadını çıkarmak istiyorsanız şehir merkezinde ve merkezin hemen dışındaki plajlarla ilgili detaylı bilgi verdiğim Budva Plajları & Kotor Plajları yazısını okuyabilirsiniz.

Artık lafı fazla uzatmadan kentteki en önemli turistik ve tarihi yerlerden bahsetmeye başlayayım. Karadağ’ın cennet koyu, şirin ve eğlenceli Budva kentindeki gezilecek yerleri de aslında Stari Grad içindekiler ve Stari Grad dışındakiler diye ayırabiliriz. Ben Budva Gezilecek Yerler listesine Stari Grad’ın surları içerisindeki kalan yerleri anlatarak başlayayım.

1. Stari Grad (Old Town)

budva gezisi old town eski şehir

Tarihi M.Ö. 5 YY’a dayanan surlarla çevrilmiş eski Budva (Stari Grad) kiliseler, manastırlar ve diğer tarihi yapılarla dolu. Bugün burada hala kilise, manastır olarak turizme açık yapılar olduğu gibi bazı binalar otel, restoran, cafe ve çeşitli dükkanlara dönüştürülmüş durumda. Bu da haliyle Stari Grad’ın daracık sokaklarında dolaşanlara keyifle tarihe dokundukları hissini yaşatıyor.

Stari Grad‘ı ziyaret ettiğinizde sokaklardaki hediyelik eşya dükkanlarını dolaşmanızı, cafelerinde oturup bir kahve veya güzel bir Karadağ şarabı içerek sürekli hareket halindeki turist kalabalığınızı biraz seyretmenizi tavsiye ederim.

Şanslıysanız, akşam saatlerinde keyifli bir müzik grubunun canlı performansına denk gelebilir, biraz da bu büyülü atmosferde müziğin tadını çıkarabilirsiniz. Stari Grad’ın modern zamanlardaki tadını çıkardıktan sonra (ya da önce) biraz da buradaki tarihi yapıları gezebilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: 4 yıldızlı Hotel Astoria, bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel tesislerden.

2. Citadel (Hisar)

citadel budva'da gezilecek yerler

Budva gezilecek yerler listesinin en nefes kesici manzaralı noktası şüphesiz ki Citadeldenilen hisar. Stari Grad’ın güneyinde yer alan hisarın M.S. 9 YY’dan kalma olduğunu ortaya çıkarılmış ancak 1979 yılındaki depremden sonra arkeologlar Citadel’in de M.S. 6 YY tarihli bir bazilika üzerinde kurulduğunu keşfetmişler. Yapı uzun yıllar boyunca Budva’yı denizden gelen tehditlere karşı korumuş.

Giriş ücreti 3,5 Euro olan bu tarihi yapının içerisinde cafe, restoran, müze ve bir kütüphane yer alıyor ancak Citadel’i sizlere Budva gezilecek yerler yazısında tavsiye etmemin sebebi büyüleyici manzarası.

Hisarın terasından Budva’yı seyretmenizi öneririm, ödediğiniz 3,5 Euro’ya değecek. Sağınızda masmavi bir deniz, solunuzda yemyeşil ormanlar, hemen önünüzde tarihi şehrin sokakları, damları ve uzaklaştıkça cıvıl cıvıl plajlar. Sizce de değmez mi?

3. Azize Maria Kilisesi

budva gezilecek yerler Azize Maria Kilisesi

Stari Grad’ın kuzey kanadında yer alan Santa Maria in Punta tüm Karadağ’daki en eski kiliselerden biri. M.S. 840 yılına uzanan bu kilise aynı zamanda bir manastır ve zamanında Budva’nın en eski okulu da burada yer alıyormuş.

İçerisinde pek çok mezar da bulunan kilise bir süre arekolojik eserlerin sergilendiği bir çeşit müze olarak kullanılmış olsa da bugün sergiler ve klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapıyor.

4. Holy Trinity Kilisesi

Holy Trinity Kilisesi budva gezilecek yerler

Budva gezilecek yerler listesindeki bir diğer kilise, 1804 tarihli Holy Trinity bugün hala cemaatine kilise olarak hizmet vermeye devam ediyor.

5. Aziz Sava Kilisesi

budva gezilecek yerler st sava budva

Citadel’in hemen batısında yer alan Aziz Sava Kilisesi‘nin tarihinin 14. YY’a uzandığı söyleniyor ve bu kilise eski şehir surları üzerinde.

5×3 metre büyüklüğündeki bu minicik kiliseden maalesef depremler, fetihler nedeniyle bugüne kadar çok fazla bir detay ulaşamamış. Ancak bir göz atmaya değer.

6. Aziz Ivan Kilisesi

budva turu Aziz Ivan Kilisesi

Aziz John Kilisesi olarak da bilinen Aziz Ivan Kilisesi Karadağ’ın kartpostal simgesi yapılarından biri, o yüzden de Budva gezilecek yerler yazısındaki yerini fazlasıyla hak ediyor.

Tarihi 13. YY’a dayanan bu Ortaçağ Katolik Kilisesi’ne 19. YY’da bir de saat kulesi eklenmiş ve bu da güzelliğine güzellik katmış. İyi korunmuş bu kilisenin içindeki anıt, fresk ve resimler de görülmeye değer.

7. Arkeoloji Müzesi

budva turu Arkeoloji Müzesi

Old Town’un doğu kanadında yer alan Arkeoloji Müzesi 1962 yılında açılmış ve 2.500’ün üzerinde esere ev sahipliği yapıyor.

8. Dans Eden Kız Heykeli

budva gezilecek yerler Dans Eden Kız Heykeli

Budva gezilecek yerler yazısının bundan sonraki kısmında ise Stari Grad surlarının dışındaki görmeye değer noktalardan bahsedelim. Bunların başında da şehrin simgesi olan Dans Eden Kız Heykeli geliyor.

Stari Grad’dan çıkıp Mogren Plajı’na giden, kayaların altına oyulmuş olan patikaya girdiğinizde, sadece 50 metre yürümeniz yeterli. Dönüp Stari Grad’a baktığınızda hemen önünüzde bu bronz heykeli göreceksiniz. Kabul etmelisiniz ki heykel, arkasındaki Stari Grad silüeti ile tam Instagram’a layık bir görüntü ortaya çıkarıyor.

Sadece Budva’da değil, tüm Karadağ’da en çok fotoğrafı çekilen eser olan Dans Eden Kız Heykeli’nin hikayesine dair efsaneler de çeşitli. Kimine göre dansçı bir kız, denizci sevgilisinin seferden dönmesini beklerken her gün deniz kıyısına gidip dans edermiş ve kız artık öldüğünde, anısına bu heykel dikilmiş.

Bir başka efsaneye göre ise Karadağ’ın en ünlü jimnastikçisi bu kayalar üzerinden denize girmeye çalışırken düşüp ölmüş ve anısına bu heykel yapılmış. Ancak bu jimnastikçi kimdir, adı nedir kimse bilmiyor.

Bir başka efsane ise birbirine aşık iki gencin burada denize girdiğini, kızın bir şekilde sahile çıkarak kendini kurtardığını ancak gencin bir köpek balığına yem olduğunu söylüyor. Söylentiye göre genç kız sevgilisinin ölümüne inanmadığı için yıllarca her gün bu kayalara gelip sevgilisinin geri dönmesini beklemiş.

Heykelin hikayesi nedir kimse bilmiyor, ancak Budva’ya gidip de bu heykeli görmeden döneni dövüyorlar, haberiniz olsun. Bir de uyarı yapayım; heykelin yanında kayalara çıkan turistleri görebilirsiniz, ancak çok çok tehlikeli olduğunu, dengenizi kaybetmeniz halinde keskin kayalara çarparak yaralanabileceğinizi veya daha kötüsünün olabileceğini göz ardı etmeyin.

9. Podostrog Manastırı

budva gezilecek yerler Podostrog podmaine
Podostrog (Podmaine) Manastırı

Budva gezilecek yerler yazısında şehrin çevresinde yer alan tarihi manastırları da belirtmesem olmazdı. Bunlardan en sık ziyaret edilen Podostrog Manastırı kentin kuzeyinde yer alıyor ve tarihi 1350 yılına uzanıyor. Ancaki 1630 yılında Karadağ Kraliyet Ailesi’nin yazlık konutu olarak restore edilmiş.

10. Duljevo Manastırı

budva gezi rehberi Duljevo manastırı
Duljevo Manastırı

Şehrin doğusunda, ormanlar içerisinde yer alan Duljevo Manastırı ise 14. YY’dan kalma bir yapı. Bugün hala manastır olarak hizmet verdiği için turistik ziyaretlere izin verilmiyor ancak bahçesine girebiliyorsunuz.

Burada yemyeşil bir ortamda huzurla zaman geçirebileceğiniz gibi (o kadar huzurlu ki, her şeyi bırakıp rahibe olasınız gelebilir), manastırın üretip sattığı bal, meyve suyu gibi ürünlerden de satın alabilirsiniz. Ancak şehre uzak ve toplu taşıma yok. Araba kiralayarak veya taksiyle gitmelisiniz.

11. Praskavica Manastırı

Praskavica budva seyahati
Praskavica Manastırı

Toplu taşıma veya araba ile Sveti Stefan’a giderken solunuzda kalan Praskavica Manastırı‘nın tarihi ise 1050 yılına uzanıyor ancak burada görmeye değer ögeler 17. YY freskleri.

Şehrin çevresinde ayrıca M.S. 1226 yılından kalma Rezevici, M.S. 1116 yılından kalma Gradist Manastırı ve M.S. 1736 yılından kalma Stanjevic Manastırı da yer alıyor ve her detayı görmek isteyen gezginler için benzersiz ziyaret noktaları.

12. Sveti Stefan Adası

Sveti Stefan budva turu

Karadağ’ın bir başka kartpostal görüntüsü de Sveti Stefan Adası. Gerçi ada diyorum ama küçük bir kara parçası ile anakaraya bağlanan bir yarımadacık diyebilirim.

Bu kayalık ada bir zamanlar silah deposu olarak kullanılmış ve zamanla tekrar tekrar inşa edilmiş. 1900’lerin ortalarında ise lüks oteller zinciri Aman Resorts tarafından ada turistik ziyaretlere açılmış.

Bugün Sveti Stefan Adası’nda Aman Resorts otelleri var ve adaya otelde kalanlar dışında kimse giremiyor. Dolayısıyla ya karadan adaya kadar giderek, ya da tekne yoluyla denizden adanın nefes kesici güzelliğini seyretmekle yetineceksiniz.

Gerek fiyatları, gerekse romantik görüntüsünü göz önüne alacak olursanız burası benzersiz, büyüleyici bir balayı adası değil mi?

13. Sveti Nikola Adası

budva gezisi Sveti Nikola Adası

Sveti Nikola Adası Budva şehir merkezine sadece 1 kilometre uzaklıkta bir ada. Aslında üzerinde tarihi bir yapı yok, sadece taş bir restoran yer alıyor.

Ada sahip olduğu plajları sayesinde denize girmek için ideal bir nokta. Ki Budva’ya yaz aylarında gidecek olursanız burada denize girmenizi mutlaka öneririm.

Adaya ulaşım Budva Marina‘dan yarım saatte bir kalkan teknelerle sağlanıyor, ve gidiş dönüş ücreti 3 Euro.

14. Petrovac

budva seyahati Petrovac

Budva gezilecek yerler yazısında son olarak, kente arabayla yarım saat mesafede yer alan küçük bir sahil kasabası Petrovac‘dan bahsetmek istiyorum.

Aslında var olduğu ilk zamanlardan yani Roma İmparatorluğu Dönemi’nden beri sayfiye yeri olmuş bu kasaba. Hatta 1. ve 2. Dünya Savaşları arasında Yugoslav Sosyetesi içinde en popüler tatil beldelerinden biriymiş.

Bugün de 600 metrelik kum plajı, küçük otelleri, sahil cafeleri ve restoranlarıyla Budva’nın kalabalığından kaçıp, sakin ve huzurlu zaman geçirmek isteyen turistler için bir cennet köşesi diyebilirim.

15. Budva Plajları Tekne Turu

budva gezi rehberi budva plajları

Budva, plajları ve masmavi denizi ile de turistleri kendine çeken bir destinasyon. O halde neden keyifli bir tekne turu ile kenti denizden seyretmiyorsunuz?

Slovenska Plajı‘ndan kalkan teknelerle yarım saat – 45 dakika süren Budva Plajları turu yapabilirsiniz. Ücreti 4 Euro ve eğer isterseniz, zamanınız da varsa dönüş yolunda Sveti Nikola Adası’nda tekneden inerek denize de girebilirsiniz. Oradan Budva’ya dönüş için ayrıca ücret ödemenize gerek yok, daha önce bindiğiniz tekne şirketinin teknelerinden birini bekleyip binmeniz yeterli.

Budva’da Merkezi, Ekonomik ve Temiz Otel Tavsiyesi

Konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Old TownGospostinaMaini & Velji Vinogradi Bölgelerive Becici Plajı.

budva otel tavsiyesi

Budva Eski Kent bölgesine sadece 2 km mesafede yer alan 5 yıldızlı Splendid Conference & Spa Resort, Budva’da kaliteli bir yerde konaklamak isteyen gezginler için biçilmiş kaftan.

Ünlü Becici Plajı’nın önünde yer alan bu popüler otel Booking.com’da 1000’in üzerinde ziyaretçinin yaptığı değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 9,0 gibi yüksek bir puan almış.

 

Budva Gezilecek Yerler Haritası

Budva gezilecek yerler konum bilgileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir