Buenos Aires Gezilecek Yerler, En Güzel Tatil Mekanları ve Tarihi Dokusuyla Buenos Aires 2024

Buenos Aires gezilecek yerler

İspanyolca’da adı “Güzel Havalar” anlamına gelen Buenos Aires mimarisi büyüleyici, sosyal yaşamı renkli, gece hayatı hareketli bir Latin Amerika kenti. Koloni dönemine uzanan özgün kültürü, kentle iç içe yeşil alanları ve siyasi olayların şekillendirdiği tarihi ise Arjantin’in başkentini mutlaka görülmesi gereken kentler arasında sayılmasına neden olan diğer etkenler. Tatilcileri tatmin eden bu kadar özelliğe sahip olunca kent gezginleri Buenos Aires gezilecek yerler listesi hazırlamak gibi tatlı bir telaşa itiyor.

Buenos Aires Gezilecek Yerler Listesi

Özellikle kente ilk defa gidecek tatilcilere bilgi vermesi amacıyla oluşturduğum listedeki yerlere ulaşmak kentin gelişmiş toplu taşıma sistemi sayesinde oldukça kolay hale geliyor. Güney Amerika’nın en eski metro hattı hafta içi 05.00-22.00, hafta sonu ise 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet verirken; otobüsler 7/24 kesintisiz ulaşım imkânı sağlıyor.

1. 9 Temmuz Bulvarı

Buenos Aires gezilecek yerler 9 Temmuz Bulvarı

Buenos Aires gezilecek yerler listesinin ilk sırasındaki ihtişamlı 9 Temmuz Bulvarı (Avenida de 9 Julio), 16 şeridiyle dünyanın en geniş bulvarı unvanına sahip. Adını Arjantin’in bağımsızlığa kavuştuğu tarihten alan bulvar, kentin 400. kuruluş yıldönümü anısına mimar Alberto Prebisch’in planlarına sadık kalınarak inşa edilmiş. Servis yolları ile arasında dinlenebileceğiniz yeşil alanlar bulunan yolun tam ortasındaki muazzam boyutlardaki dikili taşı görmeden bölgeden sakın ayrılmayın.

2. Recoleta Mezarlığı

Buenos Aires gezilecek yerler Recoleta Mezarlığı

Eva Peron, Arjantin devlet başkanları gibi ülke tarihinin önemli isimlerinin ebedi ikametgâhlarının bulunduğu Recoleta Mezarlığı (Cementerio de la Recoleta), 1822 yılında inşa edilmiş. Sıra sıra uzanan, 2-3 katlı mezarları barındıran kutsal alan benzerlerinin kasvetli yapısının aksine oldukça görkemli bir açık hava müzesi görünümünde. Çıkışında 200 yaşındaki bir kauçuk ağacını görebileceğiniz mezarlığın çevresinde Buenos Aires’in en popüler ve şık restoranları, barları faaliyet gösteriyor.

3. Mayıs Meydanı

Buenos Aires gezilecek yerler Mayıs Meydanı

Ülkenin bağımsızlığının ilan edilmesine ve cunta rejiminin iktidarının başlangıcına sahne olan Mayıs Meydanı (Plaza del Mayo), bağımsızlığın 1. yılını onurlandırmak için 1811 yılında inşa edilmiş. Şehrin merkezi olarak anılan meydandaki en ünlü yapı, Eva ve Juan Peron’un balkonunda konuşmalar yaptığı Casa Rosada. Günümüzde de gösterilere sahne olan meydan, 30 yıldır her perşembe cunta döneminde kaybolan çocuklarını anan Mayıs Meydanı Anneleri’ne ve onların destekçilerine ev sahipliği yapıyor.

4. San Telmo

Buenos Aires gezilecek yerler San Telmo

Arnavut kaldırımı sokakları ve koloni döneminden kalma yapılarıyla ünlü San Telmo, Buenos Aires’in en eski mahallesi. 17. yüzyılda kurulan yerleşim yerinde ilk olarak duvar ustaları ve liman işçileri ikamet etmiş. Keyifli zaman geçireceğiniz pek çok kafeyi, tango salonunu, antikacıyı barındıran mahallenin tarihi sokaklarında dolaşırken yerel sanatçıların çalışmalarını ve dansçıların sergiledikleri performansları izleyebilirsiniz. Mahalleyi gezerken Ulusal Tarih MüzesiEL Zanjon de Granados ve Lezama parkı gibi mekânları ziyaret edebilir, Dorrego Meydanı’nda pazar günleri kurulan pazarda alışveriş yapabilirsiniz.

5. La Boca

Buenos Aires gezilecek yerler La Boca

Buenos Aires gezilecek yerler listesinde konu mahallerden açılmışken, kentin en renkli yerleşimi olan La Boca Semti’ne değinmemek olmaz. Arjantin’in ünlü futbol takımı Boca Juniors’ın maçlarını oynadığı La Bombonera’nın bulunduğu semt, 19. yüzyılda kente gelen İtalyanlar tarafından kurulmuş. İmkânsızlıklar nedeniyle gemi sacından inşa edilmiş rengârenk evleriyle ünlü La Boca’da La Ribera’yı ziyaret edebilir; İtalyan tavernalarında veya tango kulüplerinde eğlenceli saatler yaşayabilirsiniz.Yalnız semtte suç oranı yüksek olduğu için, geç saatlere kalmadan bölgeden ayrılmanızı tavsiye ederim.

6. Başkanlık Binası

Buenos Aires gezilecek yerler Başkanlık Binası

Pembe Ev olarak da anılan Başkanlık Binası (Casa Rosada), Mayıs Meydanı’nın doğu tarafında yer alıyor. Juan ve Eva Peron’un ünlü konuşmalarını yaptıkları binanın inşası 1898yılında tamamlanmış; ancak 1938 yılında bir bölümü yıkılmış. Günümüzde devlet başkanlarının çalışma ofisi olarak kullandıkları tarihi yapının içerisinde Arjantin’in eski yöneticilerine ait koleksiyonların sergilendiği bir tarih müzesi faaliyet gösteriyor.

7. Güzel Sanatlar Müzesi

Buenos Aires Güzel Sanatlar Müzesi

yüzyılda Avrupalı ve yerel sanatçıların yarattığı eserlerden oluşan 2 koleksiyonunda 12 binden fazla parçayı barındıran Güzel Sanatlar Müzesi (Museo Nacional de Bellas Artes), kentin turistik merkezi sayılan Recoleta’da bulunuyor. Arjantinli ressam ve sanat eleştirmeni Eduardo Schiaffino tarafından 1895 yılında kurulan müze ilk olarak günümüzde Galerias Pasifico adlı alışveriş merkezine ev sahipliği yapan Florida Caddesi’ndeki binada ziyarete açılmış. Kültürel tesiste Rodin, Monet, Goya ve Van Gogh gibi ünlü ressamların eserlerini inceleyebilirsiniz.

8. Kristof Kolomb Opera Binası

Buenos Aires Kristof Kolomb Opera Binası

Olağanüstü akustiği nedeniyle dünyanın en iyi 5 konser mekânı arasında gösterilen Kristof Kolomb Opera Binası (Teatro Colon), 9 Temmuz Bulvarı üzerinde yer alıyor. 1857’de açılan eski opera binasının yerine Francesco Tamburini’nin tasarımıyla 1889-1908 yılları arasında inşa edilen yapı, iç mimarisinin ihtişamıyla konuklarını büyülüyor. Açıldığı yıldan beri pek çok ünlü sanatçıyı ağırlayan opera binasında Arjantin Ulusal Senfoni Orkestrası’nın performanslarını izleyebilirsiniz.

9. Madero Limanı

Buenos Aires Madero Limanı

Kentsel dönüşüm projesi dâhilinde yenilenerek oldukça şık bir havaya bürünen Puerto Madero (Puerto Madero), son yıllarda kentin zenginlerinin yaşadığı lüks bir yerleşim bölgesi haline gelmiş. Popüler hale gelmesine katkı sağlayan Puente de la Mujer köprüsünün başarılı tasarımıyla başlı başına görülmesi gereken bir yer olduğu bölgede faaliyet gösteren sanat galerileri, butikler, restoranlar ve barlar ziyaret edebileceğiniz başlıca noktaları oluşturuyor.

10. Floralis Generice

Buenos Aires'te gezilecek yerler Floralis Generice

Akşamları kapanan yaprakları her sabah yeniden açan dev Floralis Generice, 2002 yılında çelik ve alüminyum kullanılarak Arjantinli mimar Eduardo Catalano tarafından yaratılmış. Güzel Sanatlar Müzesi’nin yakınındaki 4 dönümlük bir parkta bulunan heykeli yaratıcısı tüm çiçeklerin bir sentezi ve her gün yeniden doğan bir umut olarak tanımlıyor. Işıklandırması sayesinde geceleri oldukça hoş görüntüler oluşturan eseri özellikle fotoğraf çekmeyi seven gezginler Buenos Aires gezilecek yerler listelerine ekleyebilirler.

11. Buenos Aires Şehir Katedrali

Buenos Aires Şehir Katedrali

San Martin ve Rivadavia caddelerinin kesiştiği noktada yer alan Buenos Aires Şehir Katedrali (Catedral Metropolitana), ilk olarak 16. yüzyılda inşa edilmiş. Defalarca yeniden inşa edilen dini yapı Neo-Klasik görünümünü 1791 yılında elde etmiş. Kentteki Katolik topluluğun ibadet yeri olarak kullandığı katedralde İspanya’ya karşı verilen bağımsızlık savaşının lideri General Jose de San Martin’in mezarı bulunuyor. İç mimarisinde Neo-Rönesans ve Neo-Barok akımlarının etkilerinin görüldüğü yapının ilgi çeken noktalarının başında 18 yüzyıl heykelleri ile sunağı geliyor.

12. Palermo

Buenos Aires Palermo

Kentin en büyük semti olan Palermo’ya yerel halk ve şehre gelen gezginler sosyal olanakları nedeniyle akın ediyor. Buenos Aires’in kuzeydoğusunda yer alan semtte sanatseverlerin hoşuna gidecek galeriler, alışveriş tutkunlarını memnun edecek mağazalar, gastronomi meraklılarının tercih edebileceği kafeler ve restoranlar bulunuyor. Mimari açıdan oldukça modern yapıdaki yerleşim yeri ayrıca Dekoratif Sanatlar MüzesiPalermo OrmanıJapon Bahçeleri gibi oldukça hoş mekânları barındırıyor.

13. Florida Caddesi

Buenos Aires Florida Caddesi

1971 yılında beri araç trafiğine kapalı olan Florida Caddesi (Calle Florida), kent merkezine gelen gezginlere cazip alışveriş olanakları sağlıyor. Aynı zamanda kentin finans merkezi konumundaki cadde üzerindeki popüler alışveriş merkezi Galerias Pasifico ve çok amaçlı Galeria Guemes ilk olarak ziyaret edebileceğiniz mekânlar. Geçmişi kentin kuruluşuna kadar uzanan caddede gezerken performans sergileyen çok sayıda sokak sanatçısını görebilirsiniz.

14. Eva Peron Müzesi

Buenos Aires görülecek yerler Eva Peron Müzesi

Peronist Hareket’in Evita lakaplı liderinin 50. ölüm yıl dönümü olan 2002 yılında açılan Eva Peron Müzesi (Museo Eva Peron), Palermo Semti’ndeki Lafinur Caddesi’nde bulunuyor. Kendi adını taşıyan hayır kurumunun 1948’de satın alarak, yardıma muhtaç kadın ve çocuklar için sığınma evi olarak kullandığı binada ziyaretçilerini ağırlayan müzede Eva Peron’un çocukluk, oyunculuk dönemleri ile “first lady” olarak geçirdiği yıllara ait kişisel eşyaları sergileniyor. Müzede ayrıca Evita’nın yaşadığı döneme ışık tutan fotoğraflarda sergileniyor.

15. Eski Meclis Binası

Buenos Aires Eski Meclis Binası

Buenos Aires gezilecek yerler listesinde son sıranın sahibi Mayıs Meydanı’nda yer alan Eski Meclis Binası (Cabildo). Koloni döneminin yaşandığı 17. yüzyılda ilk olarak inşa edilen Barok tarzı bina, günümüzdeki görünümüne 19. yüzyılın sonunda kavuşmuş. Kent meclisinin oturumlarına ev sahipliği yapması için inşa edilen yapı, günümüzde 18. yüzyıla ait sanat eserlerinin ve eşyaların sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor.

Buenos Aires’te nerede kalınır?

Eğer Buenos Aires gezinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Dazzler Palermo adlı tesise göz atabilirsiniz.

Buenos Aires gezilecek yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir