Buram Buram Tarih ve Dram Kokan En İyi 25 Savaş Filmi

Yaşadığımız bu dünya; tarihte binlerce olaya, binlerce savaşa tanıklık etmiş bulunmakta. Her ülke, her millet, kendi içinde en az bir savaş barındırıyor. Dünya savaşlarının da yıkımlarının etkisini hesaba katarsak, tarih için bu önemli olaylar; sinema sektörü için de epey önem taşımakta. İnsanlığı derinden etkileyen bu olayları beyazperdeye taşıyarak izleyiciye bu ruhu yansıtabilmek epey zahmet ve çokça profesyonellik gerektiriyor. Gelin, hadi sizlerle, bu işi layıkıyla yaptığını düşündüğümüz filmleri keşfedelim.

25. Pearl Harbor (2001)

İsmini Pearl Harbor limanındaki saldırıdan alan ve yönetmenliğini Michael Bay’ın üstlendiği film; çocukluktan beri çok sıkı dost olan ve en büyük idealleri uçmak olan iki arkadaşın hikâyesini anlatıyor. Film aynı zamanda;  İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Japonya ve Amerika arasındaki gerilimlerin iyice kopmasıyla Hiroşima ve Nagazaki’nin arka planında yatan meşhur Pearl Harbor saldırısını aşk, ihanet ve savaş üçgeninde baz alarak izleyiciye aktarıyor. Başrollerini ise; meşhur Batman Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale ve Alec Baldwin paylaşıyor.

 

24. The Water Diviner (Son Umut, 2014)

Senaryosunu; Andrew Anastasios ve Andrew Knight’in yazdığı, yönetmenliğini Russell Crowe’un yaptığı 2014 Avustralya, Türkiye, ABD ortak yapımı film oldukça takdir toplamış yapıtlar arasında. Filmin konusu Avusturalyalı bir çiftçi olan Connor’un, üç oğlunu da Çanakkale Savaşı’na göndermesinden sonra Türkiye’ye gelmesi ve haber alamadığı oğullarının izini sürmesiyle vuku buluyor. Filmin başrollerinde Türk sinemasının ileri gelen isimlerinden Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve ABD’nin ünlü aktörlerinden, Akıl Oyunları’ndan tanıdığımız Russel Crowe yer alıyor. Hassas bir temayı, farklı perspektiflerden işleyerek, savaşın acımasızlığını izleyiciye aktarmaya çalışan film; iki tarafın da çaresizliklerini, üzüntülerini ve cesaretlerini biz izleyicilere hissettirmeye çalışmış.

23. The Patriot (Vatansever, 2000)

Mel Gibson’ın canlandırdığı “7 Yıl Savaşları”nda Benjamin karakterinin kendini ve oğlunu, istemeden, kapısına dayanan Amerikan Bağımsızlık Savaşları içerisinde bulmasını konu ediyor. Epik anlatı içinde kişisel drama yer veren filmin başrollerinde; Mel Gibson, Heath Ledger, Jason Isaacs, Joely Richardson, Tcheky Karyo gibi isimler yer alıyor. İzleyiciler tarafından Brave Heart filmine benzetilen ve Amerikan bağımsızlık ruhu üzerine olan filmin yönetmeninin Alman, iki başrol oyuncusunun Avustralya kökenli ve iki başrol oyuncusunun da İngiliz olmasına rağmen; bu ruhu izleyiciye çok güzel bir şekilde yansıtan, başarılı bu yapıta şans verilmesi kanaatindeyiz.

22. 120 (2008)

Yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Özhan Eren’in üstlendiği Türk yapımı film; 1. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında 1905 yılında Osmanlı cephesinde nasıl geçtiğini ve Türklerin başından geçen zorlukları yansıtıyor. Van’dan Sarıkamış’a cephane taşıyan, tamamı çocuk ve gençlerden oluşan 120 kişilik bir grubun; soğukla, çetelerle ve açlık gibi etmenlerle olan mücadelesini; gerçek bir hikâyeyi gözler önüne seriyor. Filmin başrollerinde Cansel Elçin, Özge Özberk ve  Burak Sergen bulunuyor.

 

21. Kırımlı (2014)

Cengiz Dağcı’nın 1956 tarihli romanı Korkunç Yıllar‘dan esinlenerek beyazperdeye uyarlanan Türk yapımı film; konu olarak Alman esir kamplarında rehin alınan Kırım Tatarlarının yaşadığı korkunç anıları ve Kırım Tatarları soykırımını ele alıyor. Teknik açıdan başarılı bulunan ve kalite olarak Türk yapımları standartlarını aşmış filmin başrollerinde; Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış ve Ali Barkın oynuyor. Çok bilinmeyen, tarihi bir gerçeğe ışık tutan film; diyaloglarıyla izleyiciyi etkiliyor.

20. Bitva za Sevastopol (Sivastopol İçin Savaş, 2015)

İkinci Dünya Savaşı sırasında; 309 Alman askerini öldürerek tarihteki en başarılı kadın keskin nişancı kabul edilen, Sovyetler’in en ünlü keskin nişancılarından birinin, Lyudmila Pavliçenko’nun, Nazilerin Sovyetler Birliği’ni işgaline karşı Kızıl Ordu’ya katılmasını ve savaş sırasında yaşadıklarını anlatan, Rus – Ukrayna ortak yapımı, biyografik film. Golden Eagle ödüllerinde birçok kategoride ödüle aday gösterilen film oldukça kaliteli prodüksiyonuyla öne çıkıyor. Bitva za Sevastopol; 2. Dünya Savaşı’nı çoğu zaman Amerika, Almanya ve Japonya gibi devletlerin gözünden izlediğimiz yapımların olduğu sektörde, izleyiciye Rusların gözünden bakma olanağı veriyor.

19. Fury (Hiddet, 2014)

1945 yılının nisan ayında, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Alman topraklarında ilerlemekte olan bir Amerikan taburu tankının ekibini ve bu ekibin bölgede kalan son askerler olarak kalmasıyla, onların yaşam mücadelesini konu alan Hollywood yapımı film David Ayer yönetmenliğiyle karşımıza çıkıyor. Filmin başrollerini; Brad Pitt, Shia LaBeouf ve Logan Lerman paylaşıyor. İzleyicilerin bazıları Amerikan propagandası yaptığı için filmi beğenmese de aksiyonu bol güzel bir savaş filmi.

18. The Book Thief (Kitap Hırsızı, 2013)

Almanya-ABD ortak yapımı, Markus Zusak’ın aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan ve müzikleriyle Oscar’a aday olmuş savaş-dram filmidir. Bir yandan insana içten bir tebessüm ettirirken, bir yandan insan ruhunda acı bir tat bırakan film, aksiyona çok girmeden, savaşın trajedisini en iyi şekilde gözler önüne sermeye çalışıyor. Film; İkinci Dünya Savaşı sırasında, Yahudi olan Max adında bir kız çocuğunun; Alman bir aile tarafından koruma altına alınması ve bodrum katında saklanarak yaşamaya başlamasını anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Emily Watson, Geoffrey Rush, Sophie Nélisse, Ben Schnetzer yer alıyor.

 

17. Black Hack Down (Kara Şahin Düştü, 2001)

Mark Bowden’in yazdığı Black Hawk Down: A Story of Modern War (Kara Şahin Düştü: Modern Bir Savaşın Hikâyesi) adlı kitaptan uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda, yaptığı filmlerle adından sıça söz ettiren Ridley Scott oturuyor. Ses ve kurgu dallarında Akademi Ödülü kazanan filmin başrollerindeyse Orlando Bloom, Tom Hardy, Eric Bana, Josh Hartnett, Ewan McGregor bulunuyor. Filmin konusunu; 1993’te Birleşmiş Milletler Barış Gücü, birkaç Amerikan askerininin Somali’ye gönderilmesi ve operasyonda bir terslik üzerine 18 saatlik destek ekip bekleyişleri oluşturuyor. Gerçek bir hikâyeyi anlatan filme Hans Zimmer’ın bestelediği müzikler eşlik ediyor.

16. 300 (300 Spartalı, 2007)

Frank Miller’ın grafik romanından uyarlanan film, MÖ 480 yılında geçen Thermopylae Savaşı’nı konu alıyor. Filmde Sparta kralının ordusuyla Pers ordusu arasında başlayan savaş tüm Yunanistan’ın Persler’e karşı birlik olmasını sağlar. Film; Sparta Kralı Leonidas ve emrindeki 300 Spartalının Pers Kralı Xerxes’in büyük ordusuna karşı ölümüne bir savaşı gözler önüne seriyor. Filmin başrollerinde ise Gerard Butler, Lena Headey, Rodrigo Santoro yer almakta. Golden Trailer Award, Satellite, MTV ve Saturn gibi birçok ödülde birçok kategoride ödül almasıyla başarılı bir savaş filmi olduğunu gösteriyor. Tarihi gerçekçi yansıtmadığı iddiasıyla birçok eleştiriye maruz kalan filmin yönetmeninin, eleştirilere yönelik şöyle bir açıklaması var: “Frank, mitolojik bir olayı alıp onu gerçek bir olaya dönüştürmedi. Gerçek bir olayı alıp onu mitolojiye dönüştürdü.” (Açıklamada adı geçen Frank filmin senaristidir.) Devam filmi olan 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi ise ilk filmi kadar sevilmemiş.

15. The Boy In The Striped Pyjamas (Çizgili Pijamalı Çocuk, 2008)

John Boyne’nin aynı adlı romanından uyarlama olan, Birleşik Krallık yapımı film; II. Dünya Savaşı sırasında bir Alman askerinin 8 yaşındaki çocuğuyla toplama kampı Auschwitz’deki bir Yahudi çocuğun arkadaşlığını ele alıyor. Yönetmen, senarist ve yapımcı koltuğunun üçüne birden oturan Mark Herman’ın bu filmi; savaşı bir de çocukların gözünden anlatıyor ve aslında en çok onların zarar gördüğünü içeren bir mesaj veriyor. İnsanlık dehşetini masumiyetin gözünden anlatarak izleyiciyi derinden etkileyen bu film; içindeki sembollerle birçok gerçeği de sinematografik bir şekilde sunuyor.

14. Under Sandet (Mayın Ülkesi, 2015)

Yönetmenliğini Martin Pieter Zandvliet’in yaptığı Almanya-Danimarka ortak yapımı film; İkinci Dünya Savaşı sonrası Danimarka’da Almanlar tarafından döşenen ve gömülü olan mayınların, esir düşmüş bir grup genç Alman askerinin etkisizleştirmek üzere görevlendirilmesini konu alıyor. Gerçek bir olaydan esinlenen filmde; savaş psikolojisini, çocuk askerlerin dramı, zalimlik gibi konular gösterişten uzak oyunculuklarla harmanlanmış. Oscar ve birçok daha ödüle layık görülen ve adaylıkları olan film oldukça beğenilmiş.

 

13. Enigma: The Imitiation Game (Enigma: Yapay Oyun, 2014)

Başrollerini; Sherlock’la hafızalara kazanan Benedict Cumberbatch’ın ve Aşk ve Gurur’dan tanıdığımız Keira Knightley’in paylaştığı film; bilgisayar biliminin babası kabul edilen Alan Turing’in İkinci Dünya Savaşı sırasındaki başarısını anlatıyor. İngiliz istihbaratı tüm yoğun çabalarına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri olan Alan Turing dengeleri altüst eder. Benedict Cumberbatch, bu filmdeki oyunculuğu sayesinde Oscar’da en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır. Filmin kendisi de birçok ödül almış ve birçok ödüle de aday gösterilmiştir.

12. Dunkirk (2017)

Listenin en yeni filmi olan Dunkirk’in yönetmen koltuğunda; bilim kurgu ve savaş filmlerinin olmazsa olmaz yapımcı ve yönetmeni Christopher Nolan oturuyor. Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkerque kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkerque’ten tahliye edilmesini konu almaktadır. Filmin başrollerinde Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles, Mark Rylance ve Tom Hardy yer almaktadır. Birçok dalda Oscar’ı bulunan filmin müzikleri de Hans Zimmer tarafından yapılmaktadır. Yeni çıkmasına rağmen piyasayı sallayan ve oldukça beğenilen filme, Nolan için bile şans verilebilir.

11. Dağ (2012)

Filmin yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini tek başına Alper Çağlar üstleniyor. Filmin konusu; İstanbullu, bedelli askerliğe hakkı ve parası olan Oğuz’un, sürekli atıştığı Keçiören kabadayısı Bekir’le beraber, omuz omuza girmek zorunda kalacakları zor bir sınavı ele alıyor. Cesaret sınırlarını test edecek olan bu iki genç asker, baskından önce karargâhtaki husumetlerini bir kenara bırakıp, kimsenin onlara yardım edemeyeceği bu dondurucu ve vahşi ortamda teröre karşı birlikte mücadele edecek ve büyük kahramanlıklar sergileyeceklerdir. Başrollerinde Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Fırat Doğruluoğlu, Mesut Akusta yer almaktadır. Devam filmi olan Dağ 2 ise 2016 yılında çıkmıştır.

10. Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi, 2016)

İkinci Dünya Savaşı’nda ateşli silah ya da savaş aleti taşımayı reddederek, tek bir kurşun sıkmadan bir sürü insan kurtaran, barış yanlısı, Amerikalı savaş doktoru Desmond Doss hakkındaki 2016 Amerikan yapımı biyografik savaş filmi. Yönetmen koltuğunda Mell Gibson’un oturduğu, senaryosunu Andrew Knight’ın yazdığı filmin; başrollerinde ise Örümcek Adam’dan tanıdığımız Andrew Garfield, Sam Worthington, Luke Brace, Teresa Palmer, Hugo Weaving yer alıyor. Filmin birçok dalda Oscar’a ödülü ve adaylığı vardır.

 

9. Der Untergang (Çöküş, 2004)

Oliver Hirschbiegel’in yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu, Joachim Fest isimli tarihçinin yazdığı Inside Hitler’s Bunker (Hitler’in Sığınağında) adlı eserden esinlenilen filmde; Adolf Hitler’in çöküşüyle sonlanan hayat hikâyesi anlatılıyor. Hitler’in son günleri, sekreteri Traudl Junge’nin anılarına dayanmaktadır. Son günlerini bir sığınakta geçiren Hitler’i ise muhteşem oyunculuğuyla kendine hayran bıraktıran Bruno Ganz canlandırmaktadır. Thomas Kretschmann, Alexandra Maria Lara, Christian Berkel gibi isimler de ona eşlik etmektedir.

8. Come and See (Gel ve Gör, 1985)

SSCB yapımı Elem Klimov filmi olan Come and See’nin orijinal adı İdi i Smotri’dir. Belaruslu yazar Ales Adamoviç’in kendi çocukluğunda deneyimlediği olaylardan yola çıkarak yazdığı, “Kathyn’in Öyküsü” kitabından uyarlanan filmde; II. Dünya Savaşı’nda Alman işgali altındaki Sovyet Beyaz Rusya’sında bir gencin partizanlara katılma hikâyesi çevresinde, Alman faşizminin saldırısının etkileri ve savaşın gerçekliği bir Rus çocuğun üzerinden anlatılmaktadır. Düşük bütçesi ve ortaya konulduğu yıl itibarıyla kısıtlı imkanlarla yapılan film; yüksek bütçeli çoğu filmden iyidir diyebileceğimiz kadar iddialı.

7. Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi, 2009)

Yine bir Quentin Tarantino şaheseri karşımıza çıkıyor. Tarantino’nun yazdığı ve yönettiği, başrollerini Brad Pitt, Christoph Waltz ve Mélanie Laurent’in paylaştığı, 5 bölümden oluşan filmin konusu 2. Dünya Savaşı’nda başlıyor. Olay örgüsü Yahudileri yakalamaya çalışan Nazi komutanlar, diğer taraftan Nazilere karşı bir araya gelmiş soysuzlar çetesi üzerine kuruludur. Film, yönetmen Tarantino’nun en yüksek gişe hasılatı elde eden yapımı olmakla birlikte, En İyi Film ve sekiz Akademi Ödülü adaylığı dahil olmak üzere birçok ödül ve adaylık almasıyla dikat çekiyor.

6. Das Boot (Denizaltı, 1981)

Listenin en eski filmi olan Das Boot; daha henüz Doğu Almanya ve Batı Almanya’nın birleşmediği yıllarda, Batı Almanya yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda; Truva filmiyle de bir hayli ses getiren Wolfgang Petersen oturuyor. Film; İkinci Dünya Savaşı’nda; özel bir operasyon dahilinde İngiliz savunmasını yok etmeye giden bir Alman denizaltısının, bir İngiliz atağıyla kapana kısılmasını ve mürettebatın kendilerini kurtarmaya çalışmasını ele alır. 3 saat 29 dakikalık film; uzunluğuyla korkutsa da, savaş halindeki askerlerin psikolojilerine yoğunlaşıldığı film, bu insani yönüyle diğer savaş temalı filmlerden ayrılmıştır. Film, bir Alman filminin en çok sayıda Akademi Ödülü’ne aday gösterilmesi rekorunu bugüne kadar elinde tutmaktadır. 2018 yılında film tekrar çekilse de eskisi kadar beğenilmemiş

 

5. The Pianist (Piyanist, 2002)

Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film; Nazi işgali altındaki Polonya’da, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin; Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır. Filmin müziklerinin çoğu Chopin’in nocturne’lerinden oluşur. Filmin başrollerinde; filmdeki performansıyla Oscar’a layık görülen Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Frank Finlay yer almaktadır.

4. Gladiator (Gladyatör, 2000)

Ridley Scott’un yönetmenliğini yaptığı, ABD-İngiltere ortak yapımı filmin başrollerini Russell Crowe, Connie Nielsen ve Joaquin Phoenix paylaşıyor. Efektler, oyunculuklar, diyaloglar ve senaryosuyla izleyiciden geçerli not alan film; Antik Roma İmparatorluğu’nda geçiyor. Roma’nın en başarılı komutanlarından Marcus Nonius Macrinus’un ihanete uğramasını ve hayatta kalma mücadelesini ele alan film; en sevilen savaş filmleri arasında. 11 dalda Oscar’a aday olan ve beşini kazanan filmin, ikincisi 18 sene aradan sonra çekilmeye başlandı. Hayranlarının sabırsızlıkla beklediği devam filminin ne zaman gösterime girececeği henüz belli değil.

3.  La Vita è Bella (Hayat Güzeldir, 1997)

II. Dünya Savaşı zamanında karısı ve oğluyla birlikte Yahudi toplama kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptıklarını anlatıyor. Filmin ilk yarısı romantik ve slapstick türde olup II. Dünya Savaşı’ndan birkaç yıl öncesinde geçmektedir. İkinci yarısı ise dram ağırlıklıdır.  İtalyan yapımı olan film 1998 Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazandı. 7 dalda Oscar’a aday olan film; üçü Oscar olan farklı kategorilerde yaklaşık 45 ödüle sahiptir. İzleyiciden geçerli not alan film, klişeleşmiş kavramları mükemmel şekilde gözler önüne sererek, bizlere gerçek bir başyapıt sunuyor. Başrollerde, Roberto Benigni, Giorgio Cantarini, Nicoletta Braschi gibi isimler bulunuyor.

2.  Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak, 1998)

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı film; İkinci Dünya Savaşı’nda Yüzbaşı John H. Miller ve yanında bulunan askerlerin, diğer üç kardeşi savaş sırasında farklı cephelerde ölen, bunun sonucunda eve dönüş vizesi alan James Francis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu almaktadır. Normandiya Çıkarması’yla başlayan filmin başrolleri ise adeta bir yıldızlar geçidi. Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, Matt Damon ve Adam Goldberg’ın gibi oyuncuların yer aldığı film; en iyi savaş sahnelerine sahip olan filmler arasında yer alıyor.

 

1. Schindler’s List (Schindler’in Listesi, 1993)

Yönetmenliğini yine Steven Spielberg’in yaptığı, ABD yapımı bir filmdir. Film; II. Dünya Savaşı sırasında, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudinin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanan ve ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan film birçok kategoride Oscar almıştır. Siyah – beyaz geçen ve 195 dakika süren bu film, mutlaka izlenmesi gereken en önemli yapıtlardan bir tanesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir