Burun Tıkanıklığı, Sinüzit ve Tedavileri

bu yazı medistate.com.tr sitesinden alınmıştır.

BURUN TIKANIKLIĞINA YOL AÇAN NEDENLER NELER?

Burundan rahat nefes alma beynimizden kalbimize, saç telimizden ayak tırnağına kadar her organımız için hayati önem taşır. Rahat nefes alamamak baş ağrısına, sabah yorgun bitkin uyanmaya, gün içinde uyuklamaya meyil oluşturmaya, kronik yorgunluğa sebep olan bir durumdur.

Her iki burun deliğinin gün içerisinde belli aralıklarla tıkanıp açılması normal kabul edilir. Fakat sürekli olan burun tıkanıklıkları, çözülmesi gereken sorunları bize işaret eder.

Üst solunum yolu enfeksiyonları, kronik sigara kullanımı, kötü hava koşulları, ya da kısa süreli alerjik sorunlar nedeniyle burun tıkanır. Bu durumlarda çözüm daha çok burun açıcı spreyler, alerji ilaçları, tuzlu bikarbonatlı su kullanılması, denize girilmesi gibi basit yollardır.

Uzun süreli burun tıkanıklığı genellikle burun orta direğinin eğriliği (Deviasyon), burun eti (Konka) büyüklüğü, Geniz eti büyümesi, nazal polip( alerji veya sinüzit kaynaklı olabilir), Kronik sinüzit yıllardan beri olan burun tıkanıklığının bir sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Uzun süreli alerjik nezle (Rinit) kronik burun tıkanıklığının başka bir sebebi olabilir. Alerji dışındakiler genellikle basit kısa operasyonlarla çözülebilecek sorunlardır.

Çocuklarda burun tıkanıklıklarının en sık sebepleri ise alerjik sorunlar ve geniz eti varlığıdır. Çözüm ise alerji tedavisi ve geniz eti alınmasıdır.

TIKALI BİR BURUN NE ZAMAN SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR?

Burun tıkanıklığının çok uzun yıllar devam ettiği durumlarda kalp ve akciğer problemlerinin arttığını görmekteyiz. Kronik üst solunum yolu tıkanıklıklarının horlamayı, uykuda nefes durmasını, tansiyon problemlerini, ritim bozukluklarını, astımı arttırıcı etkilerini, cinsel işlev bozuklukları kalp krizi  beyin kanamasını ortaya çıkardığını biliyoruz.

Burnu bütün organlarımızın sağlığı için bu kadar önemli kılan nokta, hücrelerimizin yaşayabilmesi için temel madde olan oksijeni, sağlıklı bir şekilde bünyemize ulaştıran organ olmasıdır.

Burnun sürekli tıkalı olduğu durumlarda hayatımızın bir döneminde az önce bahsettiğimiz sorunlarla karşılaşabiliriz.

Uzun süre tedavi edilemeyen burun tıkanıklıkları sağlığımızı tehdit etmektedir. Gerek ilaç tedavisi ile gerekse cerrahi olarak bu sorunu çözmek zorundayız.

HASTALARIN EN BÜYÜK ŞİKAYETLERİ NELER?

Burun tıkanıklığı, burundan yeterince nefes alamama, baş ağrısı, horlama ya da sabah yorgun bitkin uyanma, burun akıntısı, geniz akıntısı, gün içinde iş performansının düşmesi, kronik yorgunluk başlıca şikâyetlerdir.

HANGİ SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇABİLİYOR?

Devamlı ağız solunumu yapmak zorunda kalındığı için sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları ve müzminleşmiş farenjit gelişebilir.

Horlama ve uyku bozuklukları gelişir.

Uykuda nefes durması bunun sonucunda da tansiyon ve kalp ritim bozukluğu gelişebilir.

Astım olanlarda sorunların arttığı görülür.

Sabahları ağız kuruluğu gelişir.

Cinsel fonksiyon bozuklukları olur.

Psikolojik sorunlar gelişmesine yatkınlık olur. Bu hastalar özellikle sinirli olduklarından yakınırlar.

Ses kalitesi bozulur ve burundan konuşma gelişir.

Çocuklarda geceleri boyun ensede terleme ve bazen altını ıslatma problemleri olabilir

Kronik yorgunluk sendromu gelişebilir

Migreni tetikleyerek kronik baş ağrısı sorunlarına yol açabilir.

RAHAT BİR NEFES İÇİN HANGİ YÖNTEMLERE BAŞVURULUYOR?

Öncelikli olarak ilaç tedavisiyle kronik sinüzit, alerjik rinit, burun eti büyümesi sorunları giderilmeye ve burun tıkanıklığı ortadan kaldırılmaya çalışılır. Şayet düzelme olmuyorsa operasyona başvurulabilir.

aAMELİYAT NE ZAMAN ŞART, NASIL KARAR VERİLİYOR? TIKANIKLIK İÇİN NASIL BİR OPERASYON UYGULANIYOR?a

Burun eti büyümesine bağlı burun tıkanıklığını ilaç tedavisine rağmen çözemiyorsak, burun etlerini radyo frekans ve ya lazer ile küçültüp solunum yolunu açıyoruz. Kronik sinüzite bağlı tıkanıklıklarda ilaç tedavisine cevap vermeyen vakalarda balon ile, lazer ile, endoskopik navigasyonlu operasyon yöntemleriyle sinüzit tedavisi amaçlı operasyonlar uygulanabilir.

Burun deviasyonu dediğimiz kıkırdak eğikliklerinde burun tıkanıklığı olgularında ilaç tedavisi maalesef işe yaramıyor ve solunum yolunu açmak için endoskopik ya da klasik yöntemlerle cerrahi olarak tedavi uygulayabiliyoruz.

Burun deviasyon operasyonları önceden yapılanlara göre günümüzde oldukça değişmiştir. Eskiden bu operasyonlar lokal anestezi ile yapılırdı ve ağrılı ameliyatlar olarak bilinirdi. Ameliyat sırasında oldukça kaba aletler kullanılırdı. Ameliyat sonrası kullanılan tamponlar bez tamponlardı ve çıkarılırken ağrıya sebep olurdu. Hastalar ameliyattan sonra belki birkaç gün hastanede yatmak zorunda kalıyordu.

Günümüzde yaptığımız operasyonlar ise genel anestezinin üstün konforundan faydalanılarak yapılan ağrısız operasyonlar halini almıştır. Artık bu operasyonlar endoskopi eşliğinde mikro aletler kullanılarak yapılan endoskopik septoplasti denilen şekle bürünmüştür ve bilgisayar ekranından takip edilerek, kameralar eşliğinde yapılan basit operasyonlar halini almıştır.

Bu operasyon sonrası akşamında aynaya baktığınızda dikiş morarma şekil değişikliği alçı şişme ve ya yüze kan oturması görünümü ve problemi olmaz. Yani operasyon öncesi yüz neyse sonrasında da tıpatıp aynısını görürsünüz. Morarma şişme alçı dikiş estetik operasyonunda olur çünkü kırılarak yapılıyor. Gerçi rinoplasti operasyonunda da ultrasonik alet ile kırmadan morarmadan operasyon yapılabiliyor.

Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olan hastalar birkaç gün içerisinde işlerine devam edebilmektedirler.

Teknolojinin sağladığı bu konfor ve ağrısız operasyon teknikleri belki hastalarıdan daha çok hekimleri memnun etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir