Denge Nefesi İle Rahatlama Yoga nefesi nasıl alınıp verilir?

Denge Nefesi İle Rahatlama

Bu yazı www.aysetolga.com adresinden alınmıştır.

Günlük yaşamın yoğun ve stresli akışı hepimizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak inanılmaz yoruyor, zaman zaman mutsuz ediyor. Bu karmaşık yaşam içinde hepimizin biraz rahatlamaya, vücudu dinlendirmeye, yenilenmeye ihtiyacımız var. İşte bunun için çok kısa bir süreyi kendimize ayırıp, doğru nefesalmamız yeterli. Bunun için “iyi yaşam”  etkinliklerinden olan denge nefesi ile rahatlamaya ne dersiniz? Zira bir yoga uygulaması olan denge nefesi hepimizin hayatını kolaylaştırabilir.

Yoga nefesi: Gün içinde milyonlarca kez nefes alıp veriyoruz. Bizim için hayati olan bu refleksi doğru bir şekilde gerçekleştirmek vücudumuzu rahatlatacaktır. Bunun için temel kural nefesi karnımızdan alıp yine karnımızdan vermektir. Aslında bu karından nefes alıp verme etkinliğinin ne kadar doğru olduğu, yeni doğan bebeklerin nefeslerini karından alıp vermelerinden de anlaşılabiliyor. Zira doğumdan 5 yaşına kadar geçen bu süreçte herkes karından nefes alır ve verir. Ancak zamanla yaşanan duygusal travmalar bizim göğüsten nefes alıp vermemize sebep olur. Oysaki göğüs nefesi kısa bir nefestir, karın nefesi gibi derin ve besleyici değildir.  İşte bu gün öğreneceğimiz yoga nefesi; karından, diyaframdan alınıp verilen, derin ve besleyici nefestir.

Yoga nefesi nasıl alınıp verilir?

Dengeli nefes için öncelikle 1 elimizi göğsün, diğer elimizi de karnın üzerine koyuyoruz. Nefes alırken göğsün üzerindeki elin hiç hareket etmemesi, karının üzerindeki elin nefesle birlikte inip kalkması gerekiyor. Bu hareket sert bir zeminde dik otururken de yapılabilir, sırt üstü yatarken de uygulanabilir. Diyafram nefesi için en kolay pozisyon sırt üstü yatmaktır. Gün içinde evde, işte, sokakta stresli bir şey yaşadığımızda, bir dakika için kendimizi bir yere kapatıp diyafram nefesi alıp verebiliriz. 1-2 dakika boyunca bunu tekrarladığımızda kendimizi rahatlamış hissedebiliriz.

Dengeleyici nefes

Burnumuzun sağ ve sol tarafı, beynimizin sağ ve sol tarafıyla yakından ilişkilidir. Beynin sol tarafı analitiği, matematiği, sağ tarafı ise duyguları ve sezgileri gösteriyor. Günlük yaşam içinde burnun hem sağ hem de sol tarafıyla dengeli nefes almak zihnimizin her iki tarafının da çalışmasını sağlayacak ve bizi dengeleyecektir.

Dengeli nefes nasıl alınır?

Gün içinde burnumuzun sağ deliğini sağ el başparmağı ile kapatıp sol delikten karnı şişirerek 7 kez nefes alıp verilmeliyiz. Nefesi tam olarak almış ve karnımızı şişirmişken burnun 2 deliğini de birden kapatıp ve 7’ye kadar sayalım. Ardından sol burun deliğini sol elin başparmağıyla kapatıp karnı şişirerek 7 kez nefes alıp verelim. Yine karnımız tam olarak şişmişken iki burun deliğini de kapatıyoruz ve 7’ye kadar sayıyoruz. Sonrasında sağ burun deliği kapalı olarak karındaki nefesi 7’ye kadar sayarak sol burun deliğinden veriyoruz. Bunu günde 7 kez yapmayı alışkanlık haline getirirsek, stresten uzak olabiliriz ve zihnimizi canlandırabiliriz. Bu derin nefesleri özellikle akşam saatlerinde ve yoğun bir günün ardından uygulamanızı öneriyoruz. Zira hemen herkes böyle günlerin gecelerinde uykuya dalmakta, bir şeye odaklanmakta zorluk yaşayabilir.

Squatın öncüsü olan bu hareket, yükü belden alır ancak aynı kasları çalıştırmanızı sağlar: core, kalça kasları ve hamstringler. Yavaş ve kontrollü olmayı unutmayın ve en üst pozisyondayken kalça kaslarınızı sıkarak en fazla faydayı elde edin.

Sırt kaslarını güçlendirmek duruşunuzu iyileştirmek ve pek çok günlük işi yapmak için gerekli. 45 derece açıyla bu şekilde kürek çekme hareketi core kaslarını da çalıştıracaktır. Başlangıç için hafif dambıllar seçin.

Talimatlar

  • İki elinizde de hafif dambıllar tutun ve kollarınızı uzatın. Kalçanızdan vücudunuz 45 derece açı yapana kadar eğilin.
  • Boynunuzu omurilik ile hizada tutarken ileri doğru bakın, dirseklerinizi kendinize doğru çekin ve kürek kemiklerinizi sıkarak bir araya getirin.
  • Kollarınızı tekrar ileri uzatın ve 10 tekrarlı 3 set yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir