DİDİM GEZİLECEK YERLER

Ege bölgesinin köklü bir tarihi ve ödüllü plajları bir araya getiren; buna ek olarak her beklentiye ve bütçeye hitap etmeyi başaran turistik noktası Didim gezilecek yerler açısından sayısız alternatif sunuyor. Özellikle yaz tatilleri ve kültür turizmi amacıyla tercih edilebilecek olan Didim‘i keşfe çıkabilir, böylece unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Didim Gezilecek Yerler Listesi

Aydın‘ın güneybatısını toplam uzunluğu 90 km’i aşan kumsallarıyla kaplayan Didim, aynı zamanda Antik Yunan dönemine ait olan tarihi kentlere ve kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. Tarihi ve doğal güzellikler bakımından hayli kabarık olan Didim gezilecek yerler listesi, görülmeye değer onlarca farklı alternatif içeriyor. Didim’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Didim’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

 1. Milet Antik Kenti

Didim sınırları içinde yer alan antik kentler arasında ilçe merkezine yakınlığıyla dikkat çeken Milet‘in merkeze olan uzaklığı yaklaşık 22 km ve Milet’e özel araç, taksi dışında minibüslerle de ulaşılabiliyor. Tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan bölgede ihtişamlı antik tiyatro görülebilir ve Milet Müzesi ziyaret edilebilir.

 1. Altınkum

Didim’in en çok turist çeken noktası olan Altınkum, bu unvanı kesintisiz uzunluğu 2 km’i aşan mavi bayrak ödüllü plajından dolayı sonuna kadar hak ediyor. Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olan Altınkum plajı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Çevresi birçok gece kulübü, bar, restoran ve kafe seçenekleriyle çevrili olan plaja otogardan hareket eden şehir içi ulaşım seçenekleriyle kısa sürede ulaşılabiliyor.

 1. Apollon Tapınağı

Didim’in merkezine yalnızca 2 km uzaklıkta; Didyma bölgesinde yükselen Apollon Tapınağı, yüzyıllar içinde zarar görmüş olsa da halen nefes kesen bir görüntü sergiliyor. Apollon Tapınağı’nın bulunduğu alanda Didim’in simgesi haline gelmiş olan Medusa figürü de görülebilir.

 1. Saplı Ada

Didim’in 2 ünlü plajı olan Altınkum ve Akbük arasında yer alan Saplı Ada, kıyıyla bağlantısı olan küçük bir kara parçası. Özellikle özgün fotoğraf kareleri yakalamak ve farklı bir kumsal deneyimi yaşamak isteyenlere hitap eden Saplı Ada‘ya karadan yürüyerek ulaşabilir, dilerseniz ada üzerinden denize girebilirsiniz.

 1. Bafa Gölü Tabiat Parkı

Didim’e yaklaşık 30 km uzaklıkta olan ve özellikle doğaseverlerin Didim gezilecek yerler listesine kesinlikle eklemesi gereken Bafa Gölü Tabiat Parkı, çam ve zeytin ağaçları arasında çeşitli balık ve yüzücü kuş türlerini barındırıyor. Gölde tekne turu yapmanın mümkün olduğu tabiat parkında diğer yandan balık da tutulabiliyor.

 1. Priene Antik Şehri

Antik Yunanistan döneminden kalma dev sütunları ve antik tiyatrosu ile ziyaretçilerini büyülemeyi başaran Priene Antik Kenti, Didim’in yaklaşık 40 km kuzeyinde başta Helenistik Çağ meraklıları olmak üzere tüm tatilseverleri bekliyor.

 1. Manastır Koyu

Didim’in batısında bulunan ve özellikle tenha plajlardan hoşlanan için mükemmel bir plaj olan Manastır Koyu, yılın tüm sezonlarında sakin kalmayı başaran atmosferiyle dikkat çekiyor. Aynı bölgede değerlendirilebilecek olan diğer plajlar ise; AkkumSarıkum ve Sağtur Plajı.

 1. Milet Müzesi

Milet Antik Kenti’ne yakın bir konumda olan Milet Müzesi, bölgedeki ender müzelerden biri olduğu için Didim’de gezilecek yerler göz önünde bulundurulduğunda eşsizliği nedeniyle dikkat çekiyor. Antik Yunan dönemine ait lahitler, yazıtlar, steller, heykeller ve sütun başlıkları, Milet Müzesi’nde yakından inceleyebileceğiniz tarihi kalıntılarından yalnızca birkaçını oluşturuyor.

 1. Büyük Menderes Dalyanları

Denizin kara ile aynı seviyede buluştuğu ve ayırt edilemez hale geldiği Büyük Menderes Dalyanları, bu özelliğinden dolayı ülkemizin benzersiz coğrafi oluşumları arasında yer alıyor. Akköy – Balat yönünde bulunan Büyük Menderes Dalyanları, kış aylarında bölgeye gelen flamingolarla birlikte hayranlık uyandıran görüntülere sahne oluyor.

 1. Akbük

Altınkum’la beraber Didim gezilecek yerler içinde en önemli 2. plaj olan Akbük, özellikle yaz aylarında kalabalıklaşan ilçede nispeten daha sakin ve doğayla iç içe bir plaj arayanlara hitap ediyor.

 1. Aquapark

Akköy ve Yalıköy arasında devasa yapısı ve renkli görüntüsü ile dikkat çeken Didim Aquapark, serinlemek ve güneşlenmek için bölgedeki plajlar dışında alternatif arayanların sıkça uğradığı yerler içinde bulunuyor.

 1. Didyma Antik Kenti

İçerisinde Apollon Tapınağı ve Medusa figürünü barındıran Didyma, Didim merkezin yaklaşık 2 km kuzeyinde bulunuyor ve bölgeye minibüslerle kısa sürede ulaşılabiliyor. Girişin ücretli olduğu alanda Apollon Tapınağı ve Medusa figürü dışında tarihi Yenihisar Camisi de bulunuyor.

 1. Faustina Hamamı

Didim gezilecek yerler listesinin önemli bir üyesi olan ve Milet Antik Kenti sınırları içinde; tarihi amfi tiyatroya yalnızca 150 metre mesafede konumlanan Faustina Hamamı, Roma İmparatoru Marcus Avrelius tarafından eşi Faustina için yaptırılan oldukça özel bir yapı.

 1. Herakleia Antik Kenti

Bafa Gölü’nün kuzey doğusunda yer alan Herakleia Antik Kenti, eski ismiyle Latmos günümüzdeki adıyla Beşparmak Dağları’nın eteklerinde bulunduğu için Latmos Antik Kenti olarak da biliniyor. İnşa edildiği dönemde burçlarla güçlendirilen kentte, Büyük Agora ve Athena Tapınağı gibi eserler yapılsa da zaman içinde gerçekleşen yıkımlar sonucunda bugün bu eserlerin oldukça küçük bir kısmı görülebiliyor.

Kent bu günkü Kapıkırı Köyü içerisinde kalmakta olup, Milas’a 39 km. uzaklıktadır. Kent, antik çağda Ege Denizi’nin bir uzantısı olan Latmos Körfezi’ne sahipti. Ancak Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlarla dolması sonucu körfez bu günkü Bafa Gölü’ne dönüşmüştür. Kent, coğrafi olarak İonya ile Karya sınırında hatta İonya bölgesinde yer almasına rağmen karekter ve tarihi geçmişiyle tipik bir Karya şehri olarak kabul görmüştür. Kent, adını ünlü mitoloji kahramanı Herakles’ten almıştır. M.Ö 8. yy’da adı Latmos iken Persler zamanında Karia Satrabı Mausolos’un eline geçmiştir. İskender’in Asya seferi sonucu İskender İmparatorluğu’nun, daha sonra Seleukoslar’ın egemenliğine bağlanmıştır. M.Ö 1. yy’da denizle ilişkisinin kesilmesi üzerine eski önemini kaybeden Herakleia ulaşımdaki güçlük nedeniyle Hrıstiyan keşişlerin bir gizlenme yeri olmuştur. Çok engebeli ve kayalık bir arazi üzerine kurulan antik kentin etrafı 65 kule ile takviye edilen 6.5 km uzunluğunda sur ile çevrilmiştir. Düzgün dikdörtgen ve kare taş işçiliği gösteren sur duvarları Hellenistik Dönem’de yapılmıştır. Hippodamos şehir planına göre iskan edilen Herakleia, birbirini dik kesen ızgara biçimli parsel ve sokak planının iyi uygulandığı örneklerinden biridir. Limanın arkasında uzanan kayalık arazi üzerinde yer alan Athena Tapınağı kentin en iyi korunmuş yapılarından biridir. Templum in Antis tarzında, iki sütunlu Hellenistik Çağ yapısıdır.

 1. Myus Antik Kenti

Didim gezilecek yerler arasında kıyıdan uzak nadir alanlardan biri olan Myus Antik Kenti, yeterli vakti olanların keşfedebileceği alternatif rotaların başında geliyor. Günümüzde bu kentten geriye yalnızca Dionysos Tapınağı’nın parçaları kalmış olsa da çevresinde yer alan Avşar Köyü ve muhteşem doğa nedeniyle hem tarihi hem geleneksel hem de dinlendirici bir yolculuğa çıkılabilir

Didim’de nerede kalınır?

Didim seyahatinizde konaklama için oldukça fazla seçeneğiniz var. Bölgedeki birbirinden güzel butik oteller ve 5 yıldızlı, lüks tesisler var. Altınersan Hotel, D-Marin Didim Marina Yacht Club, Aquasis De Luxe Resort, Aurum Moon Resort ve Venosa Beach Resort konaklama konusunda tercih edebileceğiniz güzel tesislerden bazıları.

 

ARZU YATAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.