Doha Gezilecek Yerler, Katar’ın Başkenti Doha ve Tarihi Mekanları, Tatil Yerleri 2024

katar doha gezilecek yerler listesi

1 milyona yaklaşan nüfusuyla Basra Körfezi ülkelerinden Katar’ın başkenti Doha son derece modern bir şehir. Kişi başına milli geliri en yüksek ülkelerden olan ve dolayısıyla hayat standartlarının çok yüksek olduğu ülkede fiyatlar da bu doğrultuda yüksek tabii ki. Sürekli gelişen ve büyüyen bu zengin kent aslında petrol şirketlerinin merkezinin yer aldığı bir şehir ve aynı zamanda Katar Havayolları ile seyahatlerde önemli bir aktarma noktası. Dolayısıyla ister iş sebebiyle, ister aktarma sırasında birkaç gün geçirmek için, isterseniz gezmek için gittiğinizde kentteki görülecek yerlerle ilgili Doha gezilecek yerler yazısını hazırlamak istedim.

Doha Gezilecek Yerler Listesi 

 

1. İslam Sanatları Müzesi

katar doha doha islam sanatları müzesi

Binası Louvre Piramini’ni de tasarlayan dünyaca ünlü mimar Ieoh Ming Pei imzasını taşıyan İslam Sanatları Anıtı ve Müzesi tüm dünyada İslam sanatlarına dair en geniş koleksiyona sahip olma özelliğini taşıyor. 3 kıtadan 1400 yıl boyunca toplanan eserler şehirdeki en büyüleyici yapıda sergileniyor diyebilirim. Yapının kendisi ve içinde sergilenen eserler kadar iç dekorasyonu da ayrıca görülmeye değer. Doha ziyaretinin olmazsa olmazlarından.

2. Corniche

doha'da görülecek yerler Corniche

Doha gezilecek yerler listesindeki en keyifli yerlerden Corniche kentin deniz kıyısında 1980’lerden beri var olan bir çeşit dinlenme yeri. Yürüyüş, bisiklet ve koşu için ideal bir bölge olan Corniche sabah saatlerinde güne zinde başlamak isteyenlerden dolayı son derece hareketli olmakla birlikte büyüleyici bir şehir manzarası da vaat ediyor. Hatta Corniche’yi şöyle tarif edeyim; gün içinde sürekli değişen renkler, akşam üstü kızıl bir gün batımı ve gece de suya yansıyan şehir ışıkları…

3. Waqif Çarşısı

doha gezilecek yerler Waqif

Corniche’den birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki Waqif Çarşısı kentin sosyalleşme konusunda da merkezi diyebilirim. Alış veriş, yeme içme veya sadece keyifle oturup etrafı seyretmek için Doha gezilecek yerler listesinde bundan daha ideal bir bölge düşünemiyorum. Baharat, parfüm veya kokular, mücevher veya diğer takılar ve her türlü oryantal eşya için şehirdeki en önemli adres.

4. Falcon Çarşısı

doha'da gezilecek yerler Falcon Çarşısı

Waqif Çarşısı’nın hemen yanında yer alan Falcon nispeten daha modern ve yeni bir çarşı. Adı da “şahin” anlamına gelen bu dev çarşıda hemen her şey bununla ilgili. Hatta çarşının bir kısmında eğitmenler tarafından terbiye edilen şahinleri de görmeniz mümkün. Becerilerine ve türüne göre şahinlerin çok farklı fiyatlardan satıldığı bu çarşıda çok iyi eğitilmiş bir kuşun 15-20 bin dolar gibi fiyatlarla satıldığına şahit olabilirsiniz.

5. Aspire Park

katar doha Aspire Park

Doha gezilecek yerler listesindeki bir başka yeşil alan Aspire Park aslında tüm Körfez’deki en büyük park diyebilirim. İlginç olan ise Katar gibi bir çöl ülkesinde böyle devasa bir yeşil alan olması.

Daha çok haftasonları olmak üzere kalabalık bir alan olan Aspire Park’daki 300 metre yüksekliğinde Torch Kulesi de ziyaret etmeye değer bir başka yer. Kule 15. Asya Olimpiyatları’nda dev bir meşale görevi gördükten sonra bugün bir otel olarak servis veriyor.

6. Katara Kültür Köyü

katar doha v

West Koyu ve The Pearl arasında yer alan Katara Kültür Köyü Katar’ı sanatın merkezi bir ülke yapma fikrinden doğan bir proje. Doha Tribeca Film Festivali, TEDx Doha gibi etkinliklere ev sahipliği yapmasının yanında yılın her mevsimi burada tiyatro, müzik, sinema, edebiyat, sergi ve fuarlar adına çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Burada yer alan güvercin kulelerini de (Pigeon Towers) görmeden dönmemenizi tavsiye edderim.

7. The Pearl

doha gezilecek yerler The Pearl

Katar’ın zenginliğinin bir başka göstergesi The Pearl, West Koyu’ndaki suni bir ada. Aynı zamanda Katar’da yaşayan yabancıların emlak sahibi olabildiği ilk yer. Adını, bölgenin inci dalışlarıyla ünlü olmasından dolayı The Pearl olarak alan ada bugün dev AVM’lerin, mağazaların, restoranların ve cafelerin yer aldığı, şehrin modern merkezi.

8. Plajlar

Basra Körfezi’nde yer almasından dolayı Doha plajlar açısından da son derece zengin. Beyaz kumlu plajlarında denize girmek yılın hemen her mevsimi mümkün ancak plajlara girişlerin ücretli olduğunu belirtmem lazım. Tabii deniz kenarında kendi plajı olan bir otelde kalmıyorsanız. Kenti gezmek için ne kadar zaman ayırdığınızı bilemiyorum ancak en azından yarım gününüzü Katara PlajıKültür Köyü Plajı veya Palm Tree Adası Plajı gibi büyüleyici plajlardan birinde güneşlenmek ve denize girmek için ayırmalısınız.

9. Camiler

Doha gezilecek yerler listesinde şehirdeki görmeye değer camilerden bahsetmemek olmazdı. Ben de en önemlilerini bir maddede kısaca anlatmak istiyorum.

katar doha cami

Spiral Camii: Aslında Irak’daki Al Mutawwakil Büyük Camii’nin bir replikası olan Spiral Camii mimari açıdan Doha’daki diğer camilerden de biraz farklı. Şehrin tarihi bölgelerinin simgesi haline gelmiş olan yapı aslında sadece cami değil, içerisinde İslamik Kültür Merkezi ve mağazalar da bulunduran bir kompleks. Spiral Camii’ni sadece sıra dışı mimarisi sebebiyle bile ziyaret etmelisiniz.

Amiri Diwan Camii: Katar Emiri’nin Sarayı’nın hemen yanında yer alan Amiri Diwan (başka bir deyişle Büyük Camii) 2013 yılında restore edilmiş ve kentin en büyük camisi. Minaresi, sıra sıra kubbeleri, yeşil ve beyazın estetik karışımıyla kentte mutlaka görülmesi gereken camilerden.

Golden Camii: Katara’da yer alan Golden Camii adını parıldayan sarı görünümünden almış. Aslında küçük bir cami olmasına rağmen tamamen altın seramiklerle döşeli. Caminin içi ise tersine normal camilere göre daha sade dekore edilmiş durumda.

Katara Camii: Doha gezilecek yerler yazısındaki en güzel camii diyebilirim Katara Camii için. İster ibadet isterseniz sadece turistik ziyaret amaçlı, Katara Camii’nin üçgen avlusunu, ahşap işçiliğini, devasa avizeleri ve çatısını, ayrıca mavi ağırlıklı dekorasyonunu görmelisiniz.

10. Katar Ulusal Müzesi

Doha gezilecek yerler listesinde Katar’ın zengin kültürel geçmişini keşfetmek için tek adres olan Katar Ulusal Müzesi Şeyh Abdullah Jassim Al Thani’nin sarayı ve çevresinde yapılmış. Müzenin kendisi de 1980 yılında İslam mimarisini geliştirme ve yayma amacını taşıyan Agha Khan ödülünü kazanmış. Kentteki ikinci en büyük müze olan Ulusal Müze’nin koleksiyonunda arkeolojik buluntular, tarihi eserler ve el içşçiliği ürünler yer alıyor.

11. FANAR (İslamik Kültür Merkezi)

Waqif Çarşısı’ndan birkaç dakikalık yürüme mesafesinde Spiral Camii içinde yer alan İslamik Kültür Merkezi Müslüman olmayanlar bu dini ve kültürünü tanıtmayı amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon. Faaliyetleri arasında sergiler, turlar ve Arapça dersleri de yer alıyor.

12. Al Zubarah Liman Kasabası

doha gezilecek yerler Al Zubarah Liman kasabası

Doha gezilecek yerler yazısında, tarih ve arkeoloji meraklıları için, kente yaklaşık 100 kilometre mesafede bir kasabadan da bahsetmek istiyorum. Zamanında inci ticaretinin merkezi olan kasaba bugün arkeolojik buluntularıyla ziyaretçileri etkiliyor. Ayrıca Al Zubarah Kalesi de görülmeye değer yerler arasında.

13. Al Jassasiya Kalıntıları

Yine Doha şehir merkezi dışında, ve yine arkeoloji severler için bir önerim var. Katar Yarımadası’nın ucunda, şehre 130 kilometre mesafede yer alan Al Ruwais sakin ve huzurlu bir balıkçı kasabası. Ancak siz buraya sadece bunun için gitmeyeceksiniz. Al Ruwais’de bulunan 250 yıllık ve daha yaşlı kabartmalardan oluşan son derece zengin bir arkeolojik koleksiyon Katar Hükümeti tarafından çıkarılmış ve turistlerin beğenisine sunulmuş.

14. Çölde Safari

doha gezilecek yerler safari

Doha gezilecek yerler yazısında en sona bıraktığım, ancak yapmadan dönmemeniz gereken bir aktivite çölde safari. Genelde 4×4 arazi araçlarıyla yapılan ve Bedouin çadırlarında konaklanan safaride kum tepeleri, kum fırtınaları, deve üzerinde gezinti deneyimleyebileceğiniz aktiviteler arasında.

Doha’da nerede kalınır?

Doha'da nerede kalınır Radisson Blu Hotel
4 yıldızlı Radisson Blu Doha, konaklama için güzel bir tesis. Oteli incelemek için tıklayın.

Doha’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Radisson Blu Doha adlı tesis konaklama için güzel bir seçenek olabilir. Bu tesis dışında şehirde konaklama hakkında genel bilgileri ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Doha’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Doha gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Umarım bu yazı Doha seyahatiniz öncesinde sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Doha’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir