Dublin Gezilecek Yerler, Dublin Tatil Mekanları 2024

Neşeli insanları; Vikingler’den İngilizler’e kadar çok sayıda kültürle etkileşim sonucu zenginleşen tarihi ve gastronomi kültürü İrlanda’nın başkenti Dublin’i özgün bir şehir haline getiriyor. Kenti Avrupa’nın en iyi tatil destinasyonlarından birisi haline getiren bu özgünlük, özellikle gezilecek yerler söz konusu olduğunda kendisini belli ediyor. İlk defa gidecekleri düşünerek hazırladığım Dublin gezilecek yerler listesi ile kentin ilgi çekici yerleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dublin Gezilecek Yerler Listesi

Ilıman iklimi sayesinde dört mevsim seyahat edebileceğiniz Dublin’de ziyaret edebileceğiniz turistik mekanların büyük çoğunluğu kent merkezinde bulunuyor. 2000’li yılların başında gerçekleştirilen atılımlarla gelişen toplu ulaşım ağı sayesinde listede bulunan yerlere kolayca ulaşabilirsiniz.

1. St Patricks Katedrali

Dublin St Patricks Katedrali

Alanında İrlanda’nın en büyüğü olan St Patricks Katedrali‘ni (St Patrick’s Cathedral) Dublin gezilecek yerler listesinde ilk sırada önermemin nedeni eşsiz mimari özellikleri. İç kısmındaki tavan ve taban işlemeleri, Dublin’in ilk Anglo-Norman başpiskoposu John Patricktarafından 1191 yılında kurulan gotik tarzdaki St Patricks Katedrali’nin görsel zenginliğini oluşturuyor. Günümüzde başpiskoposluk tarafından idari merkez olarak kullanılan katedralde ulusal kutlamaların yanı sıra çeşitli kültürel etkinlikler düzenleniyor.

2. Dublin Kalesi

Dublin gezilecek yerler Dublin Kalesi

1922 yılına kadar Birleşik Krallık Hükümeti’nin İrlanda’daki yönetim merkezi olarak kullanılan Dublin Kalesi (Dublin Castle), 1204 yılında Kral John’un emriyle inşa edilmiş. MS 1. yüzyılda Keltler’in yerleşim yeri olarak kullandığı alan üzerinde yükselen yapının günümüzdeki haline ise 18. yüzyılda gelmiş. Her yıl mayıs ayında düzenlenen Heineken Green Energy Festivali’ne ev sahipliği yapan kalede Gelir Müzesi gibi görmek isteyebileceğiniz ilginç yerler bulunmakta.

3. National Museum of Ireland

Dublin İrlanda Ulusal Müzesi

Arkeoloji, dekoratif sanatlar ve tarih, kent yaşamı temalı 3 bölümünde 4 milyondan fazla eserin sergilendiği İrlanda Ulusal Müzesi (National Museum of Ireland), 1877 yılında parlamento tarafından kurulmuş. Şu an bulunduğu Kildera Caddesi’ndeki binasına 1890yılında taşınmasının ardından halka açılan müzenin arkeoloji bölümünde İrlanda’nın çeşitli yerlerinden getirilen tarihi kalıntılar, dekoratif sanatlar ve tarih bölümünde gündelik hayatın yanı sıra askeri alanda kullanılan eşyalar, kent yaşamında ise İrlanda halkının yaşayış biçimi hakkında detaylı bilgiler içeren materyaller yer alıyor.

4. Christ Church Cathedral

Dublin Christ Church Cathedral

Tabanında yer alan işlemelerin başını çektiği mimari çekiciliği sayesinde tatilcilerin Dublin gezilecek yerler listelerine giren Christ Church Cathedral1030 yılında inşa edilmiş. Gotik ve Romanesk akımlarının başarıyla sentezlendiği yapı, dini törenlerin yanı sıra kralların taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış. Katedral, İrlanda tarihi açısından önemli şahsiyetlerinin mezarlarının dışında el yazması, eski eserler ve The Tudors dizisinde kullanılan kıyafetlerden oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

5. Kilmainham Gaol

Dublin gezilecek yerler Kilmainham Gaol

1796 yılında inşa edilen Kilmainham Gaol, 20. yüzyılın başına kadar halka açık idamların gerçekleştirildiği bir hapishane olarak kullanılmış. Robert Emmet, Charles Stewart Parnell, Eamon de Valera, 1916 Yükseliş Hareketi liderleri gibi İrlanda tarihinde önemli yeri olan politikacıların ve askeri liderlerin tutulduğu hapishane, günümüzde ülke tarihinin en karanlık dönemlerine ışık tutan bir müze olarak kullanılıyor. Özellikle yaz aylarında yoğunluğun yaşandığı Kilmainham Gaol’u gezebilmek için mutlaka rehberli turlara katılmanız gerekiyor.

6. Phoenix Parkı

Dublin gezilecek yerler Phoenix Parkı

707 hektarlık alanıyla Avrupa’nın en geniş duvarlı parklarından birisi olan Phoenix Parkı, Liffey Nehri’nin kuzeyinde yer alıyor. İrlanda Kralı 2. Charles adına Ormond Dükü James Burler tarafından 1662’de kurulan parkın %30’luk kısmı ağaçlarla kaplı durumda. Kurulduğu günden bu yana Nadas geyiklerinin yaşam alanı konumundaki rekreasyon alanında Wellington AnıtıAshtown KalesiMagazine Hisarı gibi tarihi yapıların yanı sıra Dublin Hayvanat Bahçesi’ni barındırıyor.

7. Trinity Koleji

Dublin gezilecek yerler Trinity Koleji

Birleşik Krallık’ın en eski 7 üniversitesinden birisi olan Trinity Koleji (Trinity College), Oxford ve Cambridge üniversiteleri model alınarak 1592 yılında kurulmuş. Tudor Hanedanı’nın gücünü pekiştirmek adına kurulduğu dönemde sadece Protestan öğrencileri kabul eden eğitim kurumunun mimarisiyle insanı büyüleyen binasının içerisinde çağdaş sanat galerisi Douglas Hyde Gallery; jeoloji ve mühendislik içerikli Museum Building gibi gezginlerin yoğun ilgisini çeken birimler bulunuyor.

8. Guinness Storehouse

Dublin Guinness Storehouse

Dublin’e gidip de, dünyaca ünlü Guinness’in St. James’s Gate Bira Fabrikası’nda yer alan deposuna (Guinness Storehouse) uğramamak olmaz. 1902’de fabrikanın fermantasyon alanı olarak inşa edilen yapının içerisinde 2000 yılında açılan Guinness Storehouse’daki interaktif sergi alanlarında, 1759’da Arthur Guinness tarafından kurulan bira markasının tarihi ve özgün içeriği anlatılıyor. Tesis içerisinde biraların tadına bakabileceğiniz barın yanı sıra İrlanda yemekleri sunan bir restoran bulunuyor.

9. St Stephen’s Green

Dublin St Stephen's Green

Kent merkezindeki St Stephen’s Green, otlak olarak kullanılan alanın 1664’te duvarla çevrelenmesiyle oluşturulmuş ve 1880 yılında halka açılmış bir park. Dublin’in önde gelen alışveriş bölgelerinden birisi olan Grafton Caddesi’ne komşu olan parkta çeşmelerle süslü meydanlara çıkan çok sayıda yürüyüş alanı bulunuyor. Huzur dolu mekânda vakit geçirdikten sonra çevresinde yer alan Stephen’s Green Shopping Center, Little Museum of Dublin, Gaiety Theatre gibi kentin cazibe merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.

10. Dublin Zoo

Dublin'de gezilecek yerler Dublin Zoo

Ailenizle birlikte keyifli vakit geçirmek için Dublin gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Dublin Zoo1831 yılında gözlem, araştırma ve eğitim amaçlı olarak kurulmuş. Phoenix Parkı içerinde hizmet veren doğal yaşam alanı, 70 dönümlük arazisinde 600 çeşit hayvana ev sahipliği yapıyor. Toplu taşımayla rahatça ulaşabileceğiniz hayvanat bahçesindeki kiosklar tesis hakkında bilgi almayı kolaylaştırırken, restoran ve hediyelik eşya dükkânları tesisi gezerken harcadığınız zamanı daha da keyifli hale getiriyor.

11. Leinster House

Dublin Leinster House

İrlanda Parlamentosu’nun toplandığı bina kompleksinin kamuya açılan yüzü konumundaki Leinster House1745-1747 yılları arasında Leinster Dükü’nün ikametgâhı olarak inşa edilmiş. 1922 yılından bu yana parlamentonun hizmetinde olan binayı tatilciler günümüzde 30 dakikalık rehberli turlara katılarak gezebiliyor. İrlanda’nın zengin parlamento kültürünün geleneklerini topluma aktarmayı amaçlayan bu turlarda binadaki toplantı odaları görülebiliyor.

12. Grafton Street

Dublin gezilecek yerler Grafton Street

Grafton Street, Henry Caddesi ile birlikte Dublin kent merkezindeki ana alışveriş bölgelerini oluşturuyor. Saint Stephen’s Green’den başlayan cazibe merkezi, kuzeydeki College Green’e kadar uzanıyor. Aynı zamanda kentin konaklama bölgelerinden birisini de oluşturan caddede alışveriş yapabileceğiniz dünyaca ünlü markalarının mağazaları dışında çok sayıda kafe, restoran, güzellik merkezi ve kültürel tesis faaliyet gösteriyor. Caddenin çevresindeki gezilecek mekânların başında Trinity CollegeThe Book of KellsChrist Church Cathedral ve The National Wax Museum geliyor.

13. National Gallery of Ireland

Dublin National Gallery of Ireland

İrlanda Ulusal Galerisi (National Gallery of Ireland), 2.500 tablonun yanı sıra sulu boya, karakalem, baskı çalışmaları içeren 10.000 parçalık bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. 1854’te kurulan ve halka kapılarını 1864 yılında açan müzenin biri Merrion Meydanı’nda, diğeri ise Clare Caddesi’nde olmak üzere iki girişi bulunuyor. Yerel sanatçılarının eserlerinin yanında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden ressamların çalışmalarının da sergilendiği enstitüyü haftanın her günü ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

14. The Little Museum of Dublin

Dublin The Little Museum of Dublin

St. Stephen’s Green içerisindeki The Little Museum of DublinDublin Şehir Meclisi’nin sahibi olduğu 18. yüzyıldan kalma bir evde faaliyet gösteriyor. Yerel halkın bağışlarıyla oluşturulan koleksiyonunda 5.000 parça eşya bulunan müze, kent kültürünü tanımak için ideal. Yıl boyunca çok sayıda müzikal etkinliğin düzenlendiği kent müzesinin, idari ofislerin bulunduğu ilk katında Irish café ve Hatch&Sons Irish Kitchen hizmet veriyor.

15. The Old Jameson Distillery

Dublin görülecek yerler Old Jameson İçki Fabrikası

Şu an yenileme çalışmaları yapıldığı için kapalı olduğundan Dublin gezilecek yerler listesinin son sırasında yer verdiğim Old Jameson İçki Fabrikası’nın (The Old Jameson Distillery) Mart 2017’de ziyarete açılması planlanıyor. Yumuşak içimli İrlanda viskileri arasında en ünlülerinden birisi olan Jameson’ın üretildiği fabrikada düzenlenen turlara katılarak bu seçkin içkinin yapılışını ve markanın tarihini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Eğer Dublin seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa; Temple Bar, Book of Kells, James Joyce Museum, O’Connell Street, Chester Beatty Library, Dame Street, Grand Canal Dock, Ha’penny Bridge, Howth, Millennium Bridge, National Aquatic Centre, National Botanic Gardens, Timepiece Antique Clocks ve Yazarlar Müzesi’ni (Dublin Writers Museum) Dublin gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir