Dünyada Gezilip Görülmesi Gereken Harikalar! 2024

Seyahatinizi planlarken kurduğunuz hayaller, o yerle buluştuğunuzda hayal kırıklığına dönüşebiliyor. Seyahat etmeyi sevenler, özellikle bazı yerlerin çok fazla beğenilip ziyaret edilmesinin nedenini, onun popülerliğine ve bir tür turistik cazibesi oluşuna bağlarlar… Okuduğunuz yorumlardaki övgülerin, sadece birer abartı olduğunu ancak oraya gidip kendi gözlerinizle gördüğünüzde anlarsınız. Sizin gibi düşünenler çoğaldıkça, o yer de bir süre sonra popülerliğini yitirir. Her ülkenin, şehrin, kültürün farklı bir güzelliği ve anlamı var elbet ve her turistin de tatile gittiği yerden beklentisi farklı… Kültürel anlamda destansı ve/veya doğal yaşam açısından benzersiz özellikleri olan bilindik öyle yerler var ki; onlar her yıl turistik cazibe merkezi olmayı sürdürüyorlar ve aslında bunu hak ediyorlar… O yüzden “daha seçici” olan seyyahların en kalabalık zamanlarında olmasa dahi mutlaka görmeleri gerektiğini düşündüğümüz bazı popüler güzergahları 2019 yazına girerken sizler için derledik…

1. Büyük Mavi Delik, Belize

Belize Mavi Delik

Belize’deki bu göz alıcı çukur, tamamen doğal bir oluşum ve yeraltı kaynaklarının kireç taşını çözmesiyle birlikte ortaya çıkıyor. 300 metre çapında ve yaklaşık 125 metre derinliğinde olan bu temiz mavi delik, tüplü dalış için dünya üzerindeki en iyi yerlerden birisi. Kim burada tüplü dalış yapmayı deneyimlemek istemez ki?

2. Plitvice Gölleri, Hırvatistan

Plitvice Gölleri Hırvatistan

 

Hırvatistan’da bulunan bu doğa harikası tamı tamına 16 gölden oluşuyor ve her bir göl basamaklarla ve şelalelerle birbirine bağlanıyor. Ahşap yürüyüş yolları ile göllerin ve şelalelerin arasında gezerek bu muhteşem güzelliği keşfedebilirsiniz.

Hırvatistan uçuşlarına göz atın!

3. Uçan Gayzer, Nevada, ABD

Tamam, bu renkli gayzer %100 doğal değil ama sonuç olarak kazayla meydana geldiği için listemize almayı uygun gördük! Bundan tam 40 yıl önce, çöle dönüşmüş eski bir göl yatağında jeotermal enerji kaynaklarını delen işçiler, kaynağın toprak altından püskürmesiyle birlikte minerallerin yükselip bu formu oluşturmasını sağlamış. Uçan Gayzer‘in (Fly Geyser) diğer gayzerlerden farkı ise bu püskürmeye hiç ara vermemesi. Olağanüstü bir görüntü, değil mi?

Nevada’nın UFO’lara rastlayabileceğiniz en iyi 7 yer arasında bulunduğunu biliyor muydunuz?

4. Zhangye Danxia, Çin

Çin‘deki bu milyonlarca yılda oluştuğu düşünülen kumtaşı şekilleri o kadar enteresan ki, sanki devasa bir el bu alanda ebru sanatı çalışması yapmış gibi. 2011 yılında bir ulusal parka dönüştürülen Zhangye Danxia, Çin turizminin en gözde yerlerinden biri.

Çin uçuşlarına göz atın!

5. Çizgili Buzdağları, Antarktika

Antarktika Çizgili Buzullar

Antarktika kıtası görenlerde bu dünyaya ait olmayan kendine has bir kara parçası hissi uyandırıyor. Buzdağları bazen beyaz veya mavi olabiliyorken bazıları ise mavi-beyaz çizgili görünümlere sahipler. Çizgili olanların şaşırtıcı olduğu kadar büyüleyici bir görünümleri var.

Antarktika gibi soğuk yerler sizi heyecandan titretiyorsa, dünyanın en etkileyici 10 buzdan oteline göz atın deriz!

6. Cehennem Kapısı, Türkmenistan

Çapı 70 metreyi bulan Cehennem Kapısı’nın hikayesi biraz Uçan Gayzer’in (Fly Geyser) oluşumunu hatırlatıyor. Metan gazı üreten bu devasa kuyu 1971 yılında, doğal gaz kaynaklarını araştırdıkları sırada Rus yer bilimi uzmanları tarafından tesadüfen keşfedildi. Bilim adamlarının metan gazının çevreyi etkilemesini önlemek için ateşe verdikleri kuyu o gün bu gündür hiç durmadan yanmaya devam ediyor.

7. Côte d’Albâtre, Fransa

Cote d'Albatre Fransa

Antalya’daki falezleri hepimiz biliriz. Şimdi falezlerin yer yer kemer gibi oluşumlar ile 130 km uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğinde bembeyaz renkte uzandığı bir sahil şeridi hayal edin. İşte burası Fransa’nın ünlü Côte d’Albâtre’ı, yani Türkçesi ile “Kaymaktaşı Sahili”. Bozulmamış doğasıyla ne kadar harika görünüyor değil mi?

8. Bryce Kanyonu, ABD

View this post on Instagram

@rushilgholap captures a great view of Bryce Canyon

A post shared by National Park Photography (@national_park_photography) on

İsmi kanyon olsa da deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliği ve piramit benzeri kaya oluşumlarıyla bir doğa harikası olan Bryce Kanyonu aslında bir kanyon değil. Rüzgar, su ve buz erozyonu ile meydana gelmiş bu kaya formları tıpkı Kapadokya’daki Peribacaları’nı andırıyor.

9. Salar de Uyuni Gölü, Bolivya

Salar de Uyuni Bolivya

Dünyanın en büyük tuz gölü olan Salar de Uyuni, gündüz fotoğrafta gördüğünüz gibi ayna gibi ışıldayan görüntüsü ile buz tutmuş bir göle benziyor. Üzerinde yürüdüğünüzde ise ayağınıza değen kütlenin buz değil tuz kristalleri olduğunu fark ediyorsunuz. Etkileyici ama değil mi?

10. Pamukkale, Denizli

Ve tabii ki ülkemizin ve Denizli‘nin gözbebeği Pamukkale Travertenleri. Bu gerçeküstü güzellik, aynı zamanda insanlar için sağlık kaynağı olması sayesinde Türkiye’den ve dünyadan binlerce turist çekmektedir. Sakin zamanlarına rastlamak isteyenlerdenseniz bahar aylarında ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz.Kış ayları çok dolu oluyor, dikkat!

11. Moeraki Kayaları, Yeni Zelanda

Renkler çok güzel değil mi? Yeni Zelanda’daki Koekohe sahili boyunca yayılmış bu iri  kayalar muhteşem bir görüntü oluşturmalarının yanı sıra yerel hikayelere de konu olmuş. Maori yerlileri, yakınlarda batan bir gemideki sebze sepetlerinin taşlaşarak bu kayalara dönüştüğüne inanıyor. Ancak işin esası, dünyanın Paleosen zamanından, yani yaklaşık 65 milyon yıl önce taşlaşan çamurlar, sahilde rüzgarın da etkisiyle bu şekli alıyor.

12. Yedi Renkli Toprak, Chamarel, Mauritius

Farklı renkteki kumların farklı katmanlar oluşturması sonucunda ortaya çıkan bu doğa harikası toprağın renk cümbüşünün içinde kırmızı, kahverengi, mor, eflatun, yeşil, mavi ve sarı renklerini görmek mümkün.

13. Devler Kaldırımı, Kuzey İrlanda

Devler Kaldırımı Simetrik Taşlar Kuzey İrlanda

İrlanda’nın yemyeşil sahil hattıyla uçsuz bucaksız mavi okyanus arasında kontrast oluşturan bu olağanüstü bazalt kayalıklar, tam 60 milyon yıl önceki volkanik bir faaliyet sonucu oluşmuş. Sanki insan eli değmiş gibi…

14. Moraine Gölü, Valley of the Ten Peaks, Kanada

Moraine Gölü Kanada

Her yanı doğa harikalarıyla dolu Kanada’daki Moraine Gölü, dağların arasında 3000 metre yükseklikte bir anda karşınıza çıkıyor. Buzulların erimesiyle oluşan gölün turkuaz suları gören herkesi büyülüyor.

15. Kapadokya, Nevşehir, Türkiye

Kapadokya Perib Bacaları Nevşehir

Tam anlamıyla peri masalından fırlamış gibi duran peri bacaları elbette dünyanın en muhteşem doğa harikaları arasında yer alıyor. 60 milyon yıl önce oluşmaya başlayan peri bacaları, bir de balondan izlendiğinde başka bir dünyadaymışsınız hissi yaratıyor.

16. Hveravellir Kaplıcaları

Hveravellir İzlanda Termal Suları Kaplıcaları

Dondurucu soğuğuyla ünlü İzlanda’da açık havada havuza girebileceğinizi hayal eder miydiniz? Jeotermal bir bölge olan Hveravellir’deki kaynak sular inanılmaz güzellikte havuzlar oluşturuyor. Havuzların bazıları aşırı sıcak olsa da, bazılarına hem sıcak hem soğuk su aktığından dolayı içinde yüzülebiliyor. Kim bu temiz mavide yüzmek istemezdi ki!

17. Deadvlei, Namibya

deadvlei ile ilgili görsel sonucu

Etrafındaki kızıl kumlara rağmen bembeyaz parlayan Deadvlei’deki tamamen kurumuş akasya ağaçlarından geriye kalan gövdelerin oluşturduğu manzara adeta bir yağlı tablo gibi. Kimsenin burada güzel fotoğraf çekilmemesi çok garip..

18. Iguazú Şelalesi, Brezilya ve Arjantin

Iguazu Şelalesi Brezilya

Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırın bir parçası olan devasa Iguazu şelalesi muazzam güzelliğinin yanı sıra 80 metreden düşen sularıyla doğanın gücünü de ortaya koyuyor.

19. Tsingy de Bemaraha Milli Parkı, Madagaskar

Tsingy de Bemaraha Milli Parkı Madagaskar

Benzersiz şekillerdeki kireçtaşı kayalıklarıyla kaplı Tsingy de Bemaraha Milli Parkı aynı zamanda büyük bir lemur popülasyonuna da ev sahipliği yapıyor ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

20. Kamış Flüt Mağarası, Guangxi, Çin

İsmini hemen dışında yetişen ve flüt yapmak için kullanılabilen sazlıklardan alan bu mağarada oluşması binlerce yıl süren sarkıt ve dikitlerin yanı sıra, bazı eski yazılara da rastlanıyor. Oldukça turistik bir hale gelen mağara rengarenk ışıklarla aydınlatılınca ortaya çıkan manzara gerçekten nefes kesici.

21. Grand Prismatic Springs, Yellowstone Ulusal Parkı, Wyoming, ABD

Yellowstone Ulusal Parkı Amerika ABD

 

Amerika’nın en ünlü milli parkı Yellowstone kanyonlardan geyserlere, dünyanın en muhteşem doğal oluşumlarıyla dolu bir müze gibi. Amerika’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük doğal kaplıcası olan ve gökkuşağının tüm renklerini barındıran Grand Prismatic Springs ise parkın göz bebeği sayılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir