Dünya’da Kadınlar Üzerine Kurulmuş Tabuların Yıkılması Dileğiyle

Erkeklerin kadınlardan daha üstün olduğunu kanıtlayan bir yasanın olmadığını biliyoruz.  Peki toplumumuzda cahil kitle tarafından kadınların ötekileştirilmesini niye normal karşılıyoruz.? ”Kadın bunu yapamaz!” dendiği zaman neden bu durumu kabulleniyoruz.
Kadınların istedikten sonra yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Bu film bu düşünceyi içimize ilmek ilmek işliyor. Ayrıca film boyunca gözyaşlarınızı tutamayacağınızı da bilmelisiniz.

Gerçeğe dayanan bu filmin başrolünü Mahavir Singh rolüyle Aamir Khan üstleniyor.

Konu

Mahavir Singh Phogat gençliğinden beri güreş hayranı biridir. Fakat ailesinin ‘güreş para kazandırmaz’ baskıları üzerine güreşi bırakmak zorunda kalıyor. Ama hayalini bırakmıyor. Mahavir’in tek hayali güreşte ülkesini yani Hindistan’ı simgeleyecek bir erkek çocuk sahibi olmak. Fakat Mahavir’in ilk çocuğu kız oluyor, ikincisi de, üçüncüsü de.. Mahavir tam hayaline veda etmişti ki o gün hayatlarını değiştiren bir gelişme oldu. İki büyük kızı mahallede iki erkekle kavga etmişti ve erkekleri dövmüşlerdi. Mahavir’in bunu görünce tüm inancı değişti ve iki kızını da güreşe hazırlamaya başladı. Önlerine çıkan birçok zorluğa rağmen o kendisine ve kızlarına inanıyordu,asla yılmıyordu. Kendi yaptığı düzenekte kızlarını çeşitli tekniklerle dövüştürdü ve ikisini de profesyonel bir güreşçi durumuna getirdi. Kızlarından büyük olanı -Geeta- artık Dünya Şampiyonası’na katılmaya hazırdı. Katıldığı serüvende karakteristik özellikleri değişen Geeta geçmişini unuttuğu için geleceğe yön veremedi. Durumu farkeden Mahavir hemen kızının yanına giderek ona güç vermeye devam etti. Katılıp elendiği maçların hepsine tekrar hazırlanan Geeta’yı inişli çıkışlı bir serüven bekliyor. Geeta Kumari bu zorlu serüveni tamamlayabilecek mi? 

Film Oyuncuları

Mahyavir Singh Phogat olarak Aamir Khan
Mahavir Singh Phogat’ın eşi Daya Shobha Kaur olarak Sakshi Tanwar
Mahavir Singh Phogat’ın kızı Geeta Phogat olarak Fatima Sana Shaikh
Genç Geeta olarak Zaira Wasim
Mahavir Singh Phogat’ın kızı Babita Kumari olarak Sanya Malhotra
Genç Babita olarak Suhani Bhatnagar
Rohit Shankarwar
Vivan Bhatena
Aparshakti Khurrana
2 numaralı erkek dövüşçü olarak Kaustubh Pile
Antrenör Pramod Kadam olarak Girish Kulkarni

İzleyici Yorumları

  • Sen nasıl bir oyuncusun Aamir Khan. Her sahnesi gözyaşı döktüren bu filmi bilmem kaçıncı izleyişim. Daha da kimbilir kaç kez izleyeceğim.
     
  • Tek kelimeyle müthiş bir film. Tüm saniyesiyle iliklerime kadar işledi. Emeği geçenleri tebrik ederim.

Not

Öncelikle ‘kadın yapamaz,edemez ‘düşüncesini aklımızdan çıkarıyoruz.  Adını yüzlerce spor dalında ‘Şampiyon’ olarak yazdıran kadın sporcularımız listelenemeyecek kadar fazla. 
İstedikten sonra, önüne gelen engellerde pes etmediğin sürece cinsiyetin adını yazdırmaya engel olamaz, olmamalı. Kadın üzerindeki olumsuz tabularınızın yıkılması dileğiyle.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir