Dünyadaki En Etkileyici Ormanlar 2024

Bilindiği üzere Orman, belirli yükseklikteki ve büyüklükteki çeşitli ağaçlar, çalılar, otsu bitkiler, mantarlar, mikroorganizmalar, böcekler ve hayvanlar bütününü içeren, topraklı alanda genellikle doğal yollardan oluşmuş bir kara ekosistemidir ve Dünya’da birbirinden farklı orman türleri yer almaktadır. Yüzlerce bitki türünün yetiştiği bu ormanlar arasında en çok Dünyanın En Büyük, Bazen Korkunç ve Bazen Güzel Ormanları merak edilmektedir. Şimdi sizlere bu ormanların nerede olduğunu ve ne tür özelliklere sahip olduğunu aktarıyor olacağız.

Amazon Ormanları

Dünyadaki en büyük orman denilince akla ilk olarak Amazon ormanları gelmektedir. Bu ormanın kapladığı alan yaklaşık olarak 5 milyon 500 bin kilometre karedir. 9 farklı ülkenin toprakları içinde bulunan bu ormanın yüzde 60’ı Brezilya sınırları içindedir. Ayrıca bu orman Amazon yağmur ormanları olarak da adlandırılır.

Günümüzde tüketilen gıdaların nerdeyse yüzde sekseni (%80) yağmur ormanlarından gelmektedir. Örnek olarak kahve, kakao, pirinç, domates, patates muz ve daha birçok farklı gıda bu ormanlardan bizlere gelmiştir.

Ormanın birçok bölgesi nerde ise zifiri karanlıktır, çünkü güneş ışığının sadece yüzde birlik (%1) bir bolumu ağaçların aşırı yoğun yapraklarından geçip orman tabanına ulaşmaktadır.

Binlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan amazon ormanları, Kolombiya, Surinam, Bolivya, Ekvador, Venezuela ve Fransız Guyanası ülke sınırları içerisindedir. Ayrıca ormanın yüzde 13’lük kısmı Peru’nun sınırları içinde kalmaktadır. Amazon yağmur ormanları genel olarak bakıldığında ülkemizden 7 kat daha büyüktür. Oldukça büyük bir alan kapladığını söyleyebileceğiniz bu ormanlar dünyanın en büyük ormanı olma özelliğini sürdürmektedir.

Afrika Yağmur Ormanı

Milyonlarca hayvan türünün yaşadığı Afrika’da Dünyanın En Büyük Ormanları arasında gösterilen Afrika yağmur ormanları, ağaçlar, kökler ve dev yapraklardan oluşmaktadır. Kıtadaki en büyük orman, Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırları içerisindedir. Bölgedeki ekonomik önceliklerin değişmesiyle beraber bu ormanların oldukça zarar gördüğünü ve 2000 km’lik bir alan kadar azaldığını belirtilmektedir. Ayrıca dünyanın her yerinde ormanların tarım arazisine dönüştürülmesinden kaynaklı azalış gösterdiği bilinmektedir.

Afrika ormanlarında yapılan birçok araştırma, ormandaki ağaç varlığının azaldığını ortaya çıkarmıştır. Özellikle de uydu görüntülerine bakıldığında 90 ile 2000’li yıllar arasında her yıl 3 bin metrekarelik ormanlık alanın kesildiği ortaya çıkarılmıştır. 2000 yılından sonra ise bu kesimlerin azaldığı belirtilmiştir. Afrika bölgesinde daha çok madencilik ve petrol için bu ormanların yok edildiğini söyleyebiliriz ancak zamanlar yaşamsal ihtiyaçların iyileştirilmesi adına orman katliamların önüne geçildi aktarılmıştır. Yine de dünyanın en büyük ormanların sahip olan Afrika bölgesinde ağaç katliamlarının yaşandığını söylemek doğru olacaktır. Bu ormanlar ayrıca dünyanın en vahşi hayvan çeşitlerini barındırır ve bölge iklimi üzerinde de bir o kadar etkilidir.

Zhangjiajie Milli Park ve Ormanı, Çin

22222(4)

Çin’in kuzeyindeki Hunan bölgesinde bulunan bu orman 5.000 hektarlık alana yayılıyor. UNESCo’nun Dünya Mirasları listesinde bulunan Zhangjiajie Ormanı’nın yüzölçümünün %98’i orman niteliği taşıyor ve içinde 8.000’in üzerinde doğal dikit bulunuyor.

Batık Orman, Kaindy Gölü, Kazakistan

44444444(3)

1911’de yaşanan depremden sonra kendiliğinden oluşan 400 metre uzunluğundaki Kaindy Gölü doğal bir baraj. Deprem sırasında ormanda bulunan ladin ağaçları da yer değiştirerek bu muhteşem ormanı oluşturmuş. Su altında kalan kısımdaki çam iğneleri de gölün yaşayan bir orman gibi görünmesini sağlıyor.

Eğri Orman, Polonya

6666(6)

400 eğri çam ağacından oluşan bu ormanın hikayesi gizemini koruyor. İnsan eliyle bu hale getirilmiş olduğu düşünülse de ne zaman ve ne gibi teknikler kullanarak ağaçların bu biçime getirildiğini bilen yok. Bazıları bina yapımında kullanılacak kıvrımlı ahşap üretmek için müdahale edildiğini bazıları da kar yağışlarının bu duruma sebep olmuş olabileceğini söylüyor.

 Kara Çitler, Kuzey İrlanda

777777(1)

1700’lerde peyzaj amaçlı dikilen bu ağaçlar şu anda Kuzey İrlanda’nın en çok turist çeken bölgelerinden biri.

Aokigahara İntihar Ormanı, Japonya

32423423423(2)

Ağaç Denizi olarak da bilinen Aokigarara intihar ormanı dünyada intihar vakalarının en sık görüldüğü ikinci yer olma özelliğini taşıyor (birinci San Fransisko’daki Golden Gate Köprüsü). Bu ormanda her yıl 10-30 kişi yaşamına son veriyor.

 

Crooked Ormanı, Polonya

Crooked Ormanı

Dünyanın en tehlikeli ormanları listelerinin en başında sıklıkla yer alan Crooked Ormanı.

Bu orman çok büyük olmamasına rağmen özellikle geceleri dünyanın en korkunç yerlerinden birine dönüşüyor. Ormanın alametifarikası olan S harfi şeklindeki ağaçları geceleri o kadar ürkütücü görünüyor ki birçok “benim” diyen maceraperest bile burayı ziyaret etmeye korkuyor. Bunun yanı sıra ormanın kötü şöhretine eşlik eden birkaç vahşi kurt ya da kuş türü de bazı saldırılar gerçekleştirince Crooked Ormanı bir fenomene dönüşmüş.

Ormanla ilgili hikayeler bazen abartılıp doğaüstü olaylara kadar götürülse de yine de tedbirli olmakta fayda var. En azından gündüzleri ormanı ziyaret etmeniz mümkün ama siz yine de geceleri uzak durun deriz.

 

Bu orman, tehlikesinin yanında güzelliği ile de bilinir. Kimi yerleri ziyaret edilebilen Sagano, dünyada türünün nadir örneklerinden olan bambu ağaçları ile kaplı. Dünyanın en sert ve kalın bambu ağaçlarının arasında dolaşırken kendinizi kimi zaman tekinsiz bir yerde hissetmeniz mümkün.

Ayrıca bu ormanı gezmek isterseniz bir rehberden destek almanız şart aksi takdirde gözaltına alınma riskiniz var.

Jog Şelalesi ve Ormanı, Hindistan

Manzara gayet güzelı Dünyanın en tehlikeli ormanlar listesinde sıklıkla kendine yer bulan Jog Falls’dan da bahsetmemek olmaz.

Bu şelale ve çevresindeki orman her ne kadar harika manzarası ile bilinse de biraz içine girdiğinizde işler değişebiliyor. Burada en çok sorun yaratan şey ise elbette meşhur şelale. Çünkü ormanı gezerken olur da şelale yolundaki bir suya düşerseniz işiniz çok zor. İnanılmaz bir debi ile akan suyun içinde dengenizi bulmanız çok ama çok güç. Kısacası akıma kapıldığınız anda kendinizi 253 metrelik şelalenin kollarında bulabilirsiniz.

Şelaleden adını alan orman ise keşfedilmemiş birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Çok popüler olmadığı için fazla ziyaretçisi olmayan ormanın içinde de özellikle saldırgan maymunlar ve yırtıcı kuşlar kol geziyor.

Boreal Ormanı, Kanada

Boreal Ormanı

Listenin sonunda ise sadece maceraperestlerin gitmeye cesaret edebildiği bir orman var.

Kanada’da bulunan Boreal Ormanı’nın tehlikeli olma sebebi listedeki diğer örneklerle benzerlik gösteriyor.

Çok sayıda vahşi hayvan türüne ev sahipliği yapan orman oldukça sık ve içinde bir insanın gezmesi neredeyse imkansız. Belgesel ekipleri ya da macera tutkunlarının bir anlamada hayatlarını da tehlikeye atarak gezebildiği ormanda çok nadir birkaç bitkiye de rastlanabiliyor. Bir belgesel ekibinin yanlışlıkla bir kuş yuvasını bozması sonucu yırtıcı kuşların saldırısına uğramasıyla da popülerleşen bu ormanda bulunan dünyanın en zehirli mantarları da insan sağlığını tehdit eden bir başka unsur olarak dikkat çekiyor. Karanlık ve derin birçok noktası bulunan Boreal Ormanı’nda kış sıcaklığı ise donma noktasında. O yüzden olur da cesaretlenip burayı ziyaret etmeye kalkarsanız kış aylarını pek tercih etmeyin deriz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir